Αποστολέας Θέμα: Η συσσωρευμένη οργανοποιητική εμπειρία ... σε απλά μαθήματα !  (Αναγνώστηκε 2908 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Γειά χαρά σε όλους !

Μετά από 4 χρόνια απουσίας μου από την κοινότητα είμαι εντυπωσιασμένος από την ποικιλία και την ποιότητα των οργάνων που είδα εδώ μέσα, και ασφαλώς ο τελευταίος που θα είχε να προτείνει κάτι για την αυτοβελτίωσή μας.

Παρ΄όλα αυτά, από όσο μπόρεσα να αναζητήσω και να βρώ εδώ, είδα με χαρά ότι υπάρχει σημαντική συσσωρευμένη οργανο-ποιητική εμπειρία αλλά συμπαθάτε με είναι κάπως ... διάσπαρτη. Εμένα τα μάτια και τα χέρια μου δεν είναι πια αυτά που είχα μια φορά κι έναν καιρό. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν αρκετοί πολύ πιο ικανοί που θα μπορούσαν ενδεχομένως να γίνουν πολύ καλύτεροι, και πολύ πιο γρήγορα αν έβρισκαν (τις ήδη έτοιμες) απαντήσεις σε συνήθη αρχικά ερωτήματα , κάπως πιο συστηματοποιημένες ... κάτι σαν απλά μαθήματα οργανοποιίας.

Γνωρίζω πολύ καλά , ότι το να παρουσιάσεις κάτι με απλό τρόπο , δεν είναι καθόλου εύκολο...

Να είστε όλοι καλά !

Ιωσήφ 

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Η συσσωρευμένη οργανοποιητική εμπειρία ... σε απλά μαθήματα !
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 01:25:54 μμ »
Ετσι για αρχή

Μια πρώτη προσέγγιση στα παραπάνω ξεκινά από το σχέδιο. Ας πούμε για ένα μπουζούκι. Ασφαλώς μια απλή σχεδιαστική-φωτογραφική αποτύπωση δεν είναι πανάκεια είναι όμως μια καλή αφετηρία για τον αρχάριο που λαχταρά την πρώτη τεχνική γνωριμία και την παραπέρα αναζήτηση ...

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 04:54:12 μμ »
Φίλε Ιωσήφ Τορρένς μου άρεσε πολύ ο τρόπος που ξεκίνησες την εν λόγω παρουσίαση
πολύ κατατοπιστική μπορώ να πω
Μιας και αρκετοί από μας δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις Η/Υ για να παρουσιάσουμε με τέτοια όμορφα σχέδια
οπότε και αν  μπορείς ανέβασε και για τα υπόλοιπα τμήματα του μπουζουκιού
όπως δουγες,καράολο,κολατζα,πλαιναρια, παραπετια,και μανικο
+οτι αλλο θεωρεις οτι θα μπορουσε να βοηθησει ολουσ μας εδω μεσα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 04:38:03 μμ »
Φίλε Ιωσήφ Τορρένς μου άρεσε πολύ ο τρόπος που ξεκίνησες την εν λόγω παρουσίαση
πολύ κατατοπιστική μπορώ να πω
Μιας και αρκετοί από μας δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις Η/Υ για να παρουσιάσουμε με τέτοια όμορφα σχέδια
οπότε και αν  μπορείς ανέβασε και για τα υπόλοιπα τμήματα του μπουζουκιού
όπως δουγες,καράολο,κολατζα,πλαιναρια, παραπετια,και μανικο
+οτι αλλο θεωρεις οτι θα μπορουσε να βοηθησει ολουσ μας εδω μεσα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παύλο σ ευχαριστώ , αλλά είμαι ο τελευταίος που θα μπορούσε να βοηθήσει άλλους. ( σου έστειλα σχετικό μήνυμα ) 

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 07:12:38 μμ »
ΦΙΛΕ ΙΩΣΗΦ ΝΑ ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Κ.Τ.Λ.
ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Η ΓΝΩΣΗ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ ΠΟΥ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 08:32:25 μμ »
Αυτή ακριβώς την παρακαταθήκη νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο να συμβάλλουμε ώστε να συστηματοποιηθεί και να γίνει πιο εύκολα και πιο γρήγορα προσβάσιμη. Υπάρχει βέβαια και εκείνο το ανατολίτικο ρητό που λέει : " Ο πραγματικός δάσκαλος δε σου λέει τι να δείς , αλλά πού να κοιτάξεις ".

Εντάξει, αλλά εγώ τουλάχιστον λαχανιάζω πολύ προσπαθώντας να κολυμπήσω σε μια θάλασσα πληροφοριών. Το εργαλείο "Αναζήτηση" είναι καλό αλλά παραπέμπει σε πολλά επιμέρους και θέλει ιδιαίτερες ικανότητες για να καταφέρεις να βρείς αυτό που πραγματικά ζητάς. Ενα πιθανό κριτήριο για να επιλεγούν οι καλύτερες απαντήσεις στις συχνότερες ερωτήσεις θα μπορούσε ίσως να είναι και η επισκεψιμότητα.

Υπάρχει πλούσιο υλικό και ωραίοι άνθρωποι εδώ μέσα. Τουλάχιστον αυτό παρατήρησα μετά από 4 χρόνια απουσίας. Και αυτή μου η απουσία βέβαια δε μου επιτρέπει να κρίνω και να σχολιάσω παραπέρα. 

Να είστε όλοι καλά

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:55:46 μμ »
Το εργαλείο "Αναζήτηση" είναι καλό αλλά παραπέμπει σε πολλά επιμέρους και θέλει ιδιαίτερες ικανότητες για να καταφέρεις να βρείς αυτό που πραγματικά ζητάς.

Εκει ειναι το λαθος. Το εργαλειο αναζητηση ειναι μια χαρα. Για να βρεις και να φρεσκαρεις κατι που ειχες διαβασει παλιοτερα και τωρα το χρειαζεσαι.  Δεν γινεται να φτιαξει καποιος οργανο κανοντας αναζητηση για σκαφος, μετα μανικι, μετα καπακι................

Αυτο που ειναι πιο πολυτιμο απο αποιοδηποτε οδηγο κατασκευης, ειναι οι παρουσιασεις των μελων που περιγραφουν ολη την διαδικασια, και ιδιαιτερα αυτες που αναφερονται και σε καποιο προβλημα που προεκυψε κατα την διαρκεια της κατασκευης, με τις σωστες η λαθος επιλογες επιλυσης και τα αναλογα αποτελεσματα, αλλα και τις πολλες και διαφορετικες αποψεις των υπολοιπων μελων η την διαφορετικη μεθοδο που ακολουθει ο καθε ενας σε αναλογη περιπτωση. Αρα διαβασμα αυτων των κατασκευων.  Αυτα ειναι τα χρησιμα, και δεν χωρουν σε εναν οδηγο.  Αυτο βεβαια απαιτει παρα πολυ χρονο.

Αποψη μου ειναι πως υπαρχουν σχεδον τα παντα γυρω απο την κατασκευη οργανων (των πιο δημοφιλων τουλαχιστον) εκτος απο το συντονισμο των καπακιων. 

Η λειτουργια των οργανανων βασιζεται στους νομους της φυσικης, αυτοι ισχυουν για ολα τα οργανα. Για αυτο θα ελεγα στους λιγοστους που θα επιχειρησουν να διαβασουν το φορουμ απο την αρχη μεχρι το τελος, να μην κανουν επιλογη συμφωνα με το οργανο που θελουν να φτιαξουν. Κρυβονται πολλοι θυσαυροι σε κουβεντουλες που εγιναν, σε θεματα που δεν μπορει να παει το μυαλο κανενος.

Αυτο ομως θα μου πει κανεις πως θελει τον τριπλο χρονο. Ε και? Η οργανοποιια............ μπορει να περιμενει!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 08:26:50 μμ »
ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ...................ΜΑ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ?
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΦΙΑ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 08:42:11 μμ »
ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ...................ΜΑ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ?
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΘΥΛΗΚΟ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΦΙΑ?

να ξερεις παντος πως μαζι με τη Σοφια το διαβασαμε!   χαχα!

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 08:44:34 μμ »
ΦΙΛΕ JOHN 2004 ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΣΥΜΦΟΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ
ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΕΝΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΙΥ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ
ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ.
ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Ἀγαπητοί φίλοι ὀργανοποιοί γειά σας .
Ἐπανέρχομαι στό θέμα πού ξεκίνησε τό Νοέμβριο τοῦ 2015 ὁ φίλος Ἰωσήφ Τορρένς , ἐπειδή τό θεωρῶ πολύ σημαντικό , ἡ συσωρευμένη γνώση καί ἐμπειρία σέ συγκεκριμένα ὄργανα ὅσων τήν ἔχουν , ἀλλά πού εἶναι κάπως διασκορπισμένη μέσα στήν ἰστοσελίδα , νά γίνη πιό συστηματική καί ἄρα πιό εὔκολα προσβάσιμη καί χρησιμιποιήσιμη ἀπό τά μέλη καί ἰδίως τά νέα .
Ἄν θυμᾶστε , πρίν καιρό , εἶχε γράψει σέ συνέχειες ὁ φίλος Κώστας Ζαρκάδας , γιά τήν κατασκευή τοῦ καπακιοῦ τοῦ μπουζουκιοῦ βῆμα - βῆμα , καί μέ λόγια καί μέ φωτογραφίες ἀπό τήν ὅλη διαδικασία . Ἐκείνη ἡ παρουσίαση ἦταν πραγματικά ἄψογη καί γι' αὐτό ὁ Κώστας πῆρε πολλά μπράβο καί δικαίως !!! Ἀλλά ἡ ἐργασία ἦταν μόνο γιά τό καπάκι .
Γι ' αὐτό προτείνω , ἄν κάποιος ἔχει τό χρόνο , τήν διάθεση καί τό μεράκι νά γράψη ὁλόκληρη τήν διαδικασία κατασκευῆς ἑνός ὀργάνου , πού πιστεύει ὅτι τό γνωρίζει ἀρκετά καλά , σέ ἑνότητες , θά ἦταν πολύ χρήσιμο νά τό κάνει . Δέν χρειάζεται νά κατασκευάση καινούργιο γιά νά τραβήξη φωτογραφίες , μπορεῖ νά χρησιμοποιήση παλαιοτέρων κατασκευῶν δικές του ἤ ἄλλων , καθώς καί νά παραπέμψη σέ ἤδη γραμμένες ἀπό τόν ἴδιο ἤ ἀπό ἄλλους ὁδηγίες γιά συγκεκριμένα τμήματα τοῦ ὀργάνου . Αὐτό πού χρειάζεται κυρίως εἶναι μιά συστηματοποίηση τῶν ὅσων ὑπάρχουν καί συμπλήρωση ἄν χρειάζεται . Πιστεύω , ὅτι γιά μιά τέτοια χρήσιμη διαδικασία , ὅλοι θα βοηθήσουν !!!
Καί γιά νά μή νομίση κανείς ὅτι τά λέω ἐκ τοῦ ἀσφαλοῦς ἐπειδή εἶμαι νέο μέλος , ἐπαναλαμβάνω αὐτό πού εἶχα γράψει στό πρόσφατο παρελθόν , ὅτι εἶμαι διατεθειμένος νά γράψω γιά τήν διαδικασία κατασκευῆς τοῦ ταμπουρᾶ μέ δοξάρι , ἄν φυσικά , ἔστω καί σέ λίγους ἐνδιαφέρει .
Περιμένω τίς γνῶμες καί τίς προτάσεις σας .... 

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
εἶμαι διατεθειμένος νά γράψω γιά τήν διαδικασία κατασκευῆς τοῦ ταμπουρᾶ μέ δοξάρι , ἄν φυσικά , ἔστω καί σέ λίγους ἐνδιαφέρει .
μας ενδιαφερει (εγκυκλοπαιδικα), οποτε μπορεις να ξεκινησεις το γραψιμο...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!