Αποστολέας Θέμα: Hang Drum - Πρόσκληση  (Αναγνώστηκε 5945 φορές)

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Hang Drum - Πρόσκληση
« στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:43:02 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα.

Εδώ και χρόνια, από το 2008 περίπου που το ανακάλυψα στο διαδίκτυο μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να αποκτήσω ένα τέτοιο όργανο.
Με την ενασχόληση της οργανοποιίας δεν έχω ιδιαίτερη σχέση μιας πρόσφατα ξεκίνησα να πειραματίζομαι. Ωστόσο με ενδιαφέρει πάρα πολύ η κατασκευή ενός τέτοιου οργάνου στο μέλλον.

Θα ήθελα μέσα από αυτό το φόρουμ να προσκαλέσω όποιον έχει την ίδια διάθεση να ξεκινήσουμε μαζί ένα τέτοιο πειραματισμό. Έχω στο μυαλό μου μόλις τελειώσω τον πρώτο μου μπαγλαμά καθώς και τον πρώτο μου τζουρά που ήδη έχει μπει στα σκαριά να ψάξω το θέμα του hang drum.

Ήδη έχω κάνει μια σχετικά μικρή έρευνα για το θέμα. Ευχαρίστως να τη μοιραστώ με όποιον το θέλει.

Αυτά τα λίγα.

Για όσους δε γνωρίζουν το όργανο, παρακάτω ένα σχετικό βίντεο..... είναι το από τα πρώτα που με έκαναν να το λατρέψω αυτό το όργανο.

Απολαύστε!

https://www.youtube.com/watch?v=TQXn5ba0aT8

Πως ενσωματώνουμε ρε παιδιά το βίντεο;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:01:02 μμ από Tempest »
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

θεοδοση

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 11:24:09 μμ »
πραγματικα ωραιος ηχος εχω κολησει κ γω με 2 τυπους που παιζουν αφανταστα... και μαλιστα καποιο μελος του forum εχει αγορασει ενα τετοιο!! θα εμφανιστει πιστευω!!
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 10:42:07 πμ »
Φίλε Θεοδόση, μάλον για μένα λες γιατί με έπιασε λόξυγγας  :). Ο Tempest νομίζω έλαβε αφορμή από αυτό το βιντεάκι παρουσίασης (ελπίζω να σου αρέσει) ,και άνοιξε αυτό το θέμα.

Φίλε Tempest,

Να ξεκινήσουμε από τα εύκολα: για να ενσωματώσεις βίντεο, μη βάλεις το "http://" πριν τη διεύθυνση του ΥΤ βίντεο που θέλεις να εντάξεις στο μήνυμά σου.

Μερικές πληροφορίες για τα Handpans: Είναι αλήθεια ότι οι τιμές κυμαίνονται στις δυο χιλιάδες αλλά υπάρχουν και ικανοποιητικά όργανα με λιγότερα π.χ. οι γαλλοεγκλέζοι ACIEL πωλούν τις δημιουργίες τους στα ~1.400€. Η τιμή των 2Κ δεν είναι τόσο εξωπραγματική εάν αναλογιστείς ότι ένα ποιοτικό steel drum (βαρέλι Καραϊβικής) πωλείται στις 4.000€/$. Η λίστα αναμονής είναι αναπόφευχτη αλλά στην κατάλληλη τιμή (μεγάλη ματιά εδώ), μπορείς να βρεις όργανα στο e-bay, αλλά θέλει προσοχή στις απάτες, ή από τον γερμανό Caisa με ποιότητα ήχου που μπορεί και να σου αρέσει.

Με τη κατασκευή, στον κόσμο καμιά 100ριά έχουν πιάσει το σφυρί ενώ στην Ελλάδα γνωρίζω ότι ασχολούνται τουλάχιστον 2 με τον Σπύρο (Spyros Pan) να το έχει δηλώσει και δημόσια. Προσωπικά, δεν πρόκειται να ασχοληθώ, ή τουλάχιστον, όχι άμεσα κυρίως λόγω φασαρίας που παράγεται.

Πολλές πληροφορίες έχει σκόρπιες στο φόρουμ www.Handpan.org/forum αλλά ΟΛΟΙ οι καινούργιοι ξεκίνησαν από το βιβλίο του ULF KRONMAN, Steeldrum tuning. ΟΛΟΙ λοιπόν ξεκίνησαν με βαρέλια και σιγά σιγά εξελήχθηκαν.

Εάν λοιπόν πιστεύεις ότι μπορώ να βοηθήσω κάπου, πολύ ευχαρίστως.

Πασχάλης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2015, 11:59:43 πμ από Πασχάλης »
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:01:29 μμ »
Πασχάλη ευχαριστώ για το βιβλιαράκι. Ομολογώ πως δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου. Για το βίντεο θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία.

Το φόρουμ που έστειλες το παρακολουθώ γενικά. Τώρα τελευταία είδα και το blog του Spyrospan. Δεν κατάλαβα ότι ασχολείται με την κατασκευή παρά μόνο ότι έχει κάνει κάποια δισκογραφική δουλειά και ότι κάνει κάποια live κάθε τόσο. Θα δω μήπως μετά τις γιορτές τον προσεγγίσω.

Στο υπόψιν για αγορά παίζει και αυτό το βιβλίο....

Γενικά τα λεφτά μπορεί και να μην είναι τόσα πολλά όσο ακούγονται αν αναλογιστεί κανείς τη δυσκολία κατασκευής. Με τον όρο δυσκολία δεν εννοώ τόσο την κατεργασία του μετάλλου όσο κυρίως το κούρδισμα. Από την άλλη δεν έχω τη διάθεση να πληρώσω τόσα χρήματα για κάτι που θεωρώ πως μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου με κόστος λιγότερο των  500 € (πιθανά και λιγότερα / εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.).

Υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές όπως ο Victor Levinson (SPB) από τη Ρωσία που βγάζει πολύ αξιόλογα όργανα και μάλιστα έχει αρκετά κατατοπιστικά βίντεο στο σωλήνα.

Επίσης αν θέλεις να γλυτώσεις το πολύ κοπάνημα υπάρχουν και οι Γάλλοι shellopan από τους οποίους μπορείς να αγοράσεις έτοιμα κομμάτια ώστε να πειραματιστείς  με το κούρδισμα.

Παρόλα αυτά μιας και η δουλειά μου έχει να κάνει με σίδερα και κατεργασία θέλω (θες από γούστο, θες από καπρίτσιο) να ασχοληθώ από την αρχή με αυτή την κατασκευή. Το πότε βέβαια είναι ένα άλλο θέμα. Ελπίζω όμως μέχρι το τέλος της καινούριας χρονιάς να έχω ξεκινήσει.....

Προς το παρόν ψάχνω μηχανουργεία στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη για να φτιάξω τα δύο ημισφαίρια ώστε να γλιτώσω το πολύ κοπάνημα!
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

θεοδοση

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:57:10 μμ »
πασχαλη εγω σε τσιγλισα για να μας βαλεις κανενα βιντεο...χχεχεχεχ
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 02:55:57 μμ »
ΡΕ ΣΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ ΒΑΘΥΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΟΨΑΡΑ?     ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΙΛΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ, ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥ ΔΡΟΜΟ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ. ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΖΩΤΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ , ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΤΕΝΕΚΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΝΟΤΕΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ , ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:01:44 μμ »
Κώστα,

Έτσι είναι, όπως τα λες... δύσκολη η κατασκευή και με αναγκαστικούς πειραματισμούς αλλά γιατί όχι, σάμπως όλα τα άλλα ήταν γνωστά?

Tempest,

Σου έστειλα πμ.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2016, 06:53:12 μμ »

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2016, 11:10:22 πμ »
Πρόσφατα, ένας κορυφαίος κατασκευαστής handpans, o Colin Foulke,  ανάρτησε στην ιστοσελίδα του οδηγίες κατασκευής και λειτουργίας μιας συσκευής βυθίσματος φύλλων, στο σχεδιασμό της οποίας, υπήρξε και η δική μου συνδρομή.
Το βίντεο της παρουσίασης:
! No longer available


Και η ιστοσελίδα με όλες τις πληροφορίες:
http://www.cfoulke.com/forming.html

Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Hang Drum - Πρόσκληση
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2016, 12:01:01 μμ »
Πασχάλη συγχαρητήρια! δεν προλαβαίνω να δω όλο το βίντεο (δουλειά), αλλά βλέπω ότι στα credits σε έχει στην ουσία πρώτο (μετά την Kari, βεβαίως), επομένως η "συνδρομή" σου - όπως τόσο διακριτικά αναφέρεις - θα είναι τουλάχιστον ουσιαστική (να μην πω καταλυτική ή τίποτα ακόμα πιο βαρύ, πού σεμνός είσαι βρε παιδί μου).
Και ξέροντας την μεθοδικότητα και την "ανάγκη" τεκμηρίωσης που σε χαρακτηρίζει, νομίζω ότι αξίζει να ανοίξεις νέο θέμα με όοολη την ιστορία, προβληματισμούς, trial & error, λεπτομέρειες, "συνδρομή" κτλ.
Είναι μια καταπληκτική εκδοχή του πολυδιάστατου αντικείμενου της οργανοποιϊας και για μένα που μ' αρέσουν και τα μηχανολογικά (όσο καταλαβαίνω δηλαδή) έχει τρομερό ενδιαφέρον.

έχω μια πρέσσα και θέλω να κάνω χορδοκράτες, είσαι ?     ;)

Tags: