Αποστολέας Θέμα: Framedrum 2: Le Grand Tragiserron  (Αναγνώστηκε 2843 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Framedrum 2: Le Grand Tragiserron
« στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:27:39 πμ »
Μετά από λίγο παίδεμα, το δεύτερο Framedrum που ξεκίνησα να κατασκευάζω πριν κανά μήνα, είναι έτοιμο. Η αρχή κατασκευής είναι η ίδια με το προηγούμενο αλλά αυτό έχει διάμετρο 55εκ. ενώ εκείνο 40εκ.. Η ξυλεία είναι κόντρα πλακέ σημύδα Βαλτικής (3 στρώσεις των 4χιλ.), η κόλλα PU, το δέρμα τραγί (Σερρών, αλλιώς χάνεται το όνομα) και τα λούστρα Liberon Finishing Oil.
Να ζητήσω την κατανόησή σας εκ των προτέρων αλλά είπα να πειραματιστώ με video editing για πρώτη φορά, οπότε κάποια λαθάκια υπάρχουν στην παρουσίαση. Καλή ακρόαση.

www.youtube.com/watch?v=cuJlrsg_4WM


Κάθε σχόλιο, ευπρόσδεκτο.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Framedrum 2: Le Grand Tragiserron
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 08:06:24 πμ »
μπράβο Πασχάλη! "ταξιδευτής" κυριολεκτικά και μεταφορικά!

και το hand pan... πάει σύννεφο, έ?

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Framedrum 2: Le Grand Tragiserron
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:29:13 μμ »
Ωραίος!

Αν ποτέ σκεφτείς να κατασκευάσεις ένα hang drum ή handpan ή όπως αλλιώς μπορεί να το λένε ρίξε μου ένα σφύριγμα. Είναι κάτι το οποίο το έχω βάλει στόχο για τα επόμενα χρόνια. Η αλήθεια είναι πως το 2006 που τα ανακάλυψα δεν είχα τα λεφτά να αγοράσω και τώρα πλέον πωλούνται περί του διχίλιαρου και με λίστα αναμονής. Έχω κάνει όμως την έρευνα μου και κάποια στιγμή θα το επιχειρησω.
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Framedrum 2: Le Grand Tragiserron
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:28:58 μμ »
Πολυ ωραιο πασχαλη, σου αξιζουν πολλα μπραβο...
μια (υποκειμενικη) γνωμη για το βιντεο:
ενω το σολο ακουγεται περιφημα (και μαλιστα το ακουσα 2 φορες, πραγμα για εμενα εξαιρετικα σπανιο), το "ντουετο" δεν ηταν και οτι το καλυτερο, και εξηγουμαι...
ενω σαν ξεχωριστα οργανα ειναι και τα 2 πολυ ευακουστα, ο συνδυασμος οχι...
χαθηκε ο ογκος του κυριως, αλλα και η διαυγεια, και η διαρκεια...
ειναι σαν να ακους ντουετο πιανο με κιθαρα...
δοκιμασετο σε συνδυασμο με ενα πνευστο οργανο, (π.χ. φλαουτο) και θα με θυμηθεις... 

βεβαια μπορει να φταει και η ηχογραφηση (ξερεις, πιο πολλα μικροφωνα και αρκετα καλη μιξη στο τελος) αλλα νομιζω πως οχι...
ειναι σαν να βαζεις στις μπαμιες φουα-γκρα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Framedrum 2: Le Grand Tragiserron
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 09:36:46 πμ »
μπράβο Πασχάλη! "ταξιδευτής" κυριολεκτικά και μεταφορικά!

και το hand pan... πάει σύννεφο, έ?


Γεια σου Μάνο και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το hand pan το έχω συντροφιά οπότε η βελτίωση έρχεται από την εξάσκηση.

Ωραίος!

Αν ποτέ σκεφτείς να κατασκευάσεις ένα hang drum ή handpan ή όπως αλλιώς μπορεί να το λένε ρίξε μου ένα σφύριγμα. Είναι κάτι το οποίο το έχω βάλει στόχο για τα επόμενα χρόνια. Η αλήθεια είναι πως το 2006 που τα ανακάλυψα δεν είχα τα λεφτά να αγοράσω και τώρα πλέον πωλούνται περί του διχίλιαρου και με λίστα αναμονής. Έχω κάνει όμως την έρευνα μου και κάποια στιγμή θα το επιχειρησω.


Tempest ευχαριστώ!
Είδα ότι άνοιξες και θέμα για κατασκευή handpan οπότε θα σου απαντήσω εκεί για το εγχείρημα.

Πολυ ωραιο πασχαλη, σου αξιζουν πολλα μπραβο...
μια (υποκειμενικη) γνωμη για το βιντεο:
ενω το σολο ακουγεται περιφημα (και μαλιστα το ακουσα 2 φορες, πραγμα για εμενα εξαιρετικα σπανιο), το "ντουετο" δεν ηταν και οτι το καλυτερο, και εξηγουμαι...
ενω σαν ξεχωριστα οργανα ειναι και τα 2 πολυ ευακουστα, ο συνδυασμος οχι...
χαθηκε ο ογκος του κυριως, αλλα και η διαυγεια, και η διαρκεια...
ειναι σαν να ακους ντουετο πιανο με κιθαρα...
δοκιμασετο σε συνδυασμο με ενα πνευστο οργανο, (π.χ. φλαουτο) και θα με θυμηθεις... 

βεβαια μπορει να φταει και η ηχογραφηση (ξερεις, πιο πολλα μικροφωνα και αρκετα καλη μιξη στο τελος) αλλα νομιζω πως οχι...
ειναι σαν να βαζεις στις μπαμιες φουα-γκρα...



Στέλιο,

Ευχαριστώ για τα "μπράβο" αλλά και για την κριτική σου στο βίντεο: μου περιέγραψες ακριβώς τι ΔΕΝ μου άρεσε στον ήχο και δεν ήξερα τι. Απλά για την ιστορία, η ηχογράφηση έγινε και στις δύο περιπτώσεις με το ίδιο εργαλείο, στο ίδιο δωμάτιο και την ίδια απόσταση οπότε μάλλον δεν μπορούν να τεριάξουν σαν όργανα με τόσο απλό στήσιμο (μπαμιες με φουα-γκρα: "Μμμμ... Διωξ' τα πιδιά κι κατσ' φάει" λέμε ειρωνικά στις Σέρρες). Με την ευκαιρία να πω ότι δοκίμασα να παίξω με κλαρίνο αλλά με κάλυπτε τελείως οπότε θα πρέπει με κάποιο πιο "ήσυχο" όργανο να δοκιμάσω.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Tags: