Αποστολέας Θέμα: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι  (Αναγνώστηκε 13864 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 12:05:11 μμ »
Ιωσήφ, ξαναλέω, έτσι κάνω εγώ - περίμενε και κανέναν άλλον να πει άλλη μια γνώμη

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 08:37:45 μμ »
Το καπάκι αφού τρίφτηκε καλά , κολλήθηκε στο "ηχείο" και θα ηρεμήσει όλη την Κυριακή.

Αργά και ήρεμα πού πάμε πρώτα ; Για κοκκαλάκια ή για λούστρο με γομαλάκα ; (δεν τα έχω ξαναδουλέψει ... διαβάζω ... και βλέπουμε )

Να είστε όλοι καλά ! 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 01:33:52 πμ »
θα ελεγα πρωτα κοκκαλακι, καβαλαρη, χορδες, κανονικο σεταρισμα και αν όλα είναι καλα, τα ξαναβγαζεις και ξεκινάς βερνικια. Διπλος κοπος αλλα ετσι πρεπει. Αλλιως δεν εχει νοημα η ψαροκολλα που σου γραφει παραπανω ο Μανος.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 07:56:53 πμ »
θα ελεγα πρωτα κοκκαλακι, καβαλαρη, χορδες, κανονικο σεταρισμα και αν όλα είναι καλα, τα ξαναβγαζεις και ξεκινάς βερνικια. Διπλος κοπος αλλα ετσι πρεπει. Αλλιως δεν εχει νοημα η ψαροκολλα που σου γραφει παραπανω ο Μανος.

Ευχαριστώ ! Προχωρώ κι ελπίζω ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:38:20 μμ »
Εδώ είμαστε πάλι

Είδα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα το βιντεο του Δημήτρη Ανδρέου
! No longer available
σχετικά με τη διαμόρφωση του ζυγού και του καβαλάρη. Νομίζω ότι κάτι κατάλαβα (αν και θα το ξαναδώ ... )

Μεταξύ των άλλων θα πρέπει να είναι καθοριστικής σημασίας το υψος του ζυγού.
Υψος ζυγού = πάχος ταστιέρας + υψος τάστου + ( ; πόσο αέρα μεταξύ χορδής και πρώτου τάστου ; )

Επίσης ( ; πόσο αέρα να υπολογίσω μεταξύ χορδής και τελευταίου τάστου ; ) για να έχω μια πρώτη εκτίμηση στο ύψος της γέφυρας ;

Ενα πάχος στο κόκκαλο του ζυγού 4,5 χιλστ. είναι καλό ; Για τον καβαλάρη αντίστοιχα ενα πάχος 3,2 έως 3,5 θα είναι εντάξει ;

Με εκείνο που λέει ότι το βάθος του αυλακιού θα πρέπει να είναι το μισό πάχος της χορδής ... (μόνο με μεγεθυντικό φακό και αν ...)

Εχω να χαλάσω αρκετά κοκαλάκια (και γεφυράκια) μέχρι να τα καταφέρω...

Πάντως φρόντισα κι έδωσα μια μικρή αρνητική κλιση στο μάνικο

Η κλίμακα του μπαγλαμά θα είναι βέβαια 36 εκ.

Καλή μας βδομάδα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 09:14:37 πμ »
καλημέρα
Τα πάχη που αναφέρεις (για τα κόκκαλα) είναι μια χαρά.

Προτείνω απόσταση χορδής - 1ου τάστου περίπου 0,5-0,6 μμ. και χορδής - 12ου αν είναι δυνατόν κοντά στο 1,5 - 1,7  μμ (για μπαγλαμά). Η απόσταση κάτω συνήθως μετριέται στο 12ο και οχι στο τελευταίο τάστο. Αν δεν χάνει από ήχο και είναι όλα καλά από τα ύψη, ίσως μπορείς να κατέβεις και περισσότερο στο 12ο, νομίζω ότι για μπαγλαμά πάντως είναι καλό το 1,5-1,7 - ούτως ή άλλως δεν θα πολυπαίζει κάτω από το 12ο.
Για να μετράω αυτές τις αποστάσεις εγώ έχω βρει μερικά χαρακάκια από πλαστικό - σαν κάρτες (διαφημιστικά είναι, δε θυμάμαι που τα βρήκα) και τα έχω κόψει στο "0", οπότε ακουμπώντας την άκρη "0" στο τάστο βλέπεις σχετικά εύκολα την απόσταση της χορδής (το κάτω μέρος της μετράμε).
Για το ύψος του ζυγού υπάρχει αυτό το κολπάκι του "μισού μολυβιού"  http://www.frets.com/FretsPages/Luthier/Tools/HalfPencil/halfpencil.html
Μπορείς τα ύψη να τα βρεις με πρόχειρους καβαλάρηδες (απλούς ξύλινους χωρίς κόκκαλο) και μετά να φτιάξεις τους "κανονικούς".

Πριν απ όλα αυτά βέβαια, πρέπει να έχεις τρίψει τα τάστα, μην το ξεχάσεις. Πρέπει να είναι όλα συνευθειακά στο πάνω μέρος για να μην σου ταστάρει. Με μια λίμα (τοποθετημένη κατά μήκος να παίρνει "περασιές" από τα ίδια τα τάστα). Ελέγχεις την ευθεία σε δυο στάδια, πρώτα με έναν μακρύ ίσιο χάρακα και μετά ανά τρία τάστα. Αφού λιμαριστεί το πάνω μέρος θα χρειαστεί λίγο λιμάρισμα και στη στέψη στα πλάγια να ξαναγίνουν καμπύλα (ψάξε βίντεο για fret crowning).

Το άνοιγμα των καναλιών στα κόκκαλα η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν με ικανοποιούσε (με διάφορους τρόπους) και πήρα ένα φτηνό σετ λιμών και χρησιμοποιώ (αυτό στο λινκ παρακάτω). Στα πρώτα όργανα (προ λιμών) το έκανα διαδοχικά με κοπίδι και οδοντωτό μαχαίρι στα καντίνια, στην μουργκάνα ταίριαζε και μια λάμα από σιδηροπρίονο που είχα.
δες το λινκ, έχει και άλλες λύσεις που προτείνει ο john και άλλα
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1344.msg21720#msg21720

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 10:04:24 πμ »
καλημέρα
Τα πάχη που αναφέρεις (για τα κόκκαλα) είναι μια χαρά.

Προτείνω απόσταση χορδής - 1ου τάστου περίπου 0,5-0,6 μμ. και χορδής - 12ου αν είναι δυνατόν κοντά στο 1,5 - 1,7  μμ (για μπαγλαμά). Η απόσταση κάτω συνήθως μετριέται στο 12ο και οχι στο τελευταίο τάστο. Αν δεν χάνει από ήχο και είναι όλα καλά από τα ύψη, ίσως μπορείς να κατέβεις και περισσότερο στο 12ο, νομίζω ότι για μπαγλαμά πάντως είναι καλό το 1,5-1,7 - ούτως ή άλλως δεν θα πολυπαίζει κάτω από το 12ο.
Για να μετράω αυτές τις αποστάσεις εγώ έχω βρει μερικά χαρακάκια από πλαστικό - σαν κάρτες (διαφημιστικά είναι, δε θυμάμαι που τα βρήκα) και τα έχω κόψει στο "0", οπότε ακουμπώντας την άκρη "0" στο τάστο βλέπεις σχετικά εύκολα την απόσταση της χορδής (το κάτω μέρος της μετράμε).
Για το ύψος του ζυγού υπάρχει αυτό το κολπάκι του "μισού μολυβιού"  http://www.frets.com/FretsPages/Luthier/Tools/HalfPencil/halfpencil.html
Μπορείς τα ύψη να τα βρεις με πρόχειρους καβαλάρηδες (απλούς ξύλινους χωρίς κόκκαλο) και μετά να φτιάξεις τους "κανονικούς".

Πριν απ όλα αυτά βέβαια, πρέπει να έχεις τρίψει τα τάστα, μην το ξεχάσεις. Πρέπει να είναι όλα συνευθειακά στο πάνω μέρος για να μην σου ταστάρει. Με μια λίμα (τοποθετημένη κατά μήκος να παίρνει "περασιές" από τα ίδια τα τάστα). Ελέγχεις την ευθεία σε δυο στάδια, πρώτα με έναν μακρύ ίσιο χάρακα και μετά ανά τρία τάστα. Αφού λιμαριστεί το πάνω μέρος θα χρειαστεί λίγο λιμάρισμα και στη στέψη στα πλάγια να ξαναγίνουν καμπύλα (ψάξε βίντεο για fret crowning).

Το άνοιγμα των καναλιών στα κόκκαλα η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν με ικανοποιούσε (με διάφορους τρόπους) και πήρα ένα φτηνό σετ λιμών και χρησιμοποιώ (αυτό στο λινκ παρακάτω). Στα πρώτα όργανα (προ λιμών) το έκανα διαδοχικά με κοπίδι και οδοντωτό μαχαίρι στα καντίνια, στην μουργκάνα ταίριαζε και μια λάμα από σιδηροπρίονο που είχα.
δες το λινκ, έχει και άλλες λύσεις που προτείνει ο john και άλλα
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1344.msg21720#msg21720


Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες οδηγίες ! ...

... αλλά σήμερα το πρωί που έβγαλα τα σφιγκτηράκια από τη κόλληση του καπακιού παρατήρησα μια βύθιση 1,5 χλστ στο κέντρο του ... γεγονός που μου λέει ότι μάλλον θα το ξηλώσω , θα ξανατρίψω τους τάκους , αν το σώσω, θα βάλω δεύτερο καμάρι , αλλιώς πάω για καινουργιο καπάκιιιιιιιιιιι  , ταχω πάρει με τον Ιωσήφ και τα μάτια του ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 02:22:56 μμ »
 [ Invalid Attachment ]


Το "χειρουργείο" για νέο καπάκι , μου φαίνεται μονόδρομος ... χρειάζεται προετοιμασία ... αλλιώς η προσπάθεια θα τερματίσει σε ένα φολκλορ επιπλάκι !
Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 03:44:34 μμ »
 Πως το επαθες αυτό ρε μαστορα;  ηταν πιο ψηλα οι τακοι; αν κολλησες με ψαροκολλα μικρο το κακό, φερε τους τακους φατσα με το σκαφος και ξανα κόλλησε καπακι. Να σου πω, για κοιτα μια και το καμαρι μηπως παταει πανω απ το χιλος του σκαφους και δεν αφηνει το καπακι να εφαρμωσει.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 04:09:55 μμ »
Πως το επαθες αυτό ρε μαστορα;  ηταν πιο ψηλα οι τακοι; αν κολλησες με ψαροκολλα μικρο το κακό, φερε τους τακους φατσα με το σκαφος και ξανα κόλλησε καπακι. Να σου πω, για κοιτα μια και το καμαρι μηπως παταει πανω απ το χιλος του σκαφους και δεν αφηνει το καπακι να εφαρμωσει.

Το καπάκι δεν το κόλλησα με ψαρόκολλα ... Νόμιζα ότι είχα φέρει τους τάκους φάτσα με το σκάφος ... Νασαι καλά για την κατανόηση που δείχνεις !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 04:14:50 μμ »
ιωσηφ εγω θα το ετριβα ολο να το φερω ευθεια, και μετα λιγο πιο πολυ στις ακρες.
 μετα στο 2ο οργανο θα φροντιζα να μην κανω τα ιδια λαθη
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 04:30:58 μμ »
ιωσηφ εγω θα το ετριβα ολο να το φερω ευθεια, και μετα λιγο πιο πολυ στις ακρες.
 μετα στο 2ο οργανο θα φροντιζα να μην κανω τα ιδια λαθη

Σ ευχαριστώ Στέλιο αλλά ...

Τα πάχη του καπακιού στις άκρες κυμαίνονται από 2,00 μέχρι 2,30 χιλστ. Η λακούβα είναι 1 περίπου χιλστ. οπότε πόσο να τρίψω ; 
Για 2ο όργανο δεν ξέρω . Αν και με τα υλικά που θα πάρω για το δεύτερο καπάκι , μπορεί και να το επιχειρήσω.
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 05:06:06 μμ »
Γιατι τρελενεσαι; βαλτου εκεί ένα καβαλάρη οπως είναι και θα παίξει, μην σε απασχολεί η μόστρα, ετσι και αλλιώς απ ότι καταλαβα το κανεις και για να μάθεις, στο επόμενο θα πας καλύτερα, οσο για την κατανόηση μην το ξαναπείς κανεις δεν εκανε όργανο οπως το θελε με την πρωτη. Εγω θα του εβαζα ενα καβαλάρη με καμάρα στη μεση και θα εριχνα πενιές, οτι και να κάνεις καλη επιτυχια.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 10:27:40 μμ »
Γιατι τρελενεσαι; βαλτου εκεί ένα καβαλάρη οπως είναι και θα παίξει, μην σε απασχολεί η μόστρα, ετσι και αλλιώς απ ότι καταλαβα το κανεις και για να μάθεις, στο επόμενο θα πας καλύτερα, οσο για την κατανόηση μην το ξαναπείς κανεις δεν εκανε όργανο οπως το θελε με την πρωτη. Εγω θα του εβαζα ενα καβαλάρη με καμάρα στη μεση και θα εριχνα πενιές, οτι και να κάνεις καλη επιτυχια.

Αυτό με τον καβαλάρη με καμάρα στη μέση , ακούγεται λίγο τρελό , αλλά μου άρεσε ! Θα το προσπαθήσω, δεν ξέρουμε πόσο θα αντέξει το καπάκι και πώς τραγουδήσει, θα δούμε . Νασαι καλά Χρήστο ! Ευχαριστώ !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 11:26:45 μμ »
Το΄92 αγόρασα το πρώτο μου μπουζούκι. Σκεβρωμένο και με βουλιαγμένο καπάκι από την αρχή. Φτηνομπούζουκο ήτανε, δεν ήξερα κιόλας γρι. Τότε λεφτά δεν υπήρχανε και πήρα το πιο φτηνό που βρήκα. Το σκέβρωμα το διόρθωσα μερικώς μόνος μου (η πρώτη μου επαφή με οργανοποιία). Το καπάκι δεν το πείραξα.
23 χρόνια μετά το καπάκι παραμένει ως είχε και το όργανο παίζει ακόμα.
Συμφωνώ με τον Χρήστο. Άστο ως έχει και παίξε να γουστάρεις. Στο δεύτερο θα τα πας καλύτερα. Όπως και να το κάνεις παιδί σου είναι και θα το αγαπάς. ]Ο μεγάλος μου γιος πήγαινε ποδόσφαιρο αλλά από μπάλα δεν. Όμως εγώ τον προτιμώ από τον Μέσι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''