Αποστολέας Θέμα: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι  (Αναγνώστηκε 13866 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 09:07:23 μμ »
Εχω δώσει στη χορδιέρα οξεία γωνία για να ταιριάξει με το λοξό μεταλλικό χείλος του "ηχείου" και να βιδωθεί (με λιγο πιο μεγάλα βιδάκια) στον πίσω τάκο όπου καταλήγει το μάνικο. Προσπάθησα με υποτυπώδη τρόπο να το δείξω φωτογραφικά.

Με προβληματίζει όμως η αντοχή που χρειάζεται να έχει αυτή η λυγισμένη χορδιέρα με μια τέτοια στερέωση ...

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να φτιάξω έξω απο το "ηχείο" ένα ξύλινο προφιλ , να το στερεώσω στο λοξό τενεκέ και πάνω του να μπει μια χορδιέρα με την συνήθη ορθή γωνία της ;

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 09:10:26 πμ »
η χορδιέρα δεν έχει πρόβλημα, μην ανησυχείς. Γι αυτό (νομίζω) έχει ένα νεύρο στο κατάλληλο σημείο, για να προσαρμόζεται σε διάφορες κλίσεις. Προφανώς,  δεν είναι ίδια όλα τα σκάφη (ούτε κι η γωνία ορθή, αν θυμάμαι καλά έχει μια μικρή κλίση).

Για τα υπόλοιπα:
για τα τάστα αν θες και σε παίρνει (εννοώ να διορθώσεις επιλεκτικά και όχι όλα) μπορείς να τα διορθώσεις με στόκο (κυανακρυλική και "σκόνη" από το ίδιο ξύλο) και χάραγμα ξανά.
οι τρύπες της μιας πλευράς στον καράολα μπορούν επίσης να ταπωθούν με καβίλιες και να ξανανοιχτούν. Στο τέλος βάζεις κι έναν καπλαμά και όλα οκ.
Επίσης ο καράολας μπορεί να μειωθεί πολύ στο πάχος απ ό,τι βλέπω (έχω δει μέχρι 5 μμ στην άκρη του καράολα σε μπαγλαμά), αν μπεις στη διαδικασία συμμόρφωσης των τρυπών ίσως αξίζει τον κόπο.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:07:58 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ Μάνο για όλες τις συμβουλές. Νασαι καλά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 09:31:16 μμ »
Γειά σας και πάλι . Εγιναν κάποιες διορθώσεις, αν κατάλαβα σωστά τις συμβουλές του Μάνου.

Τρύπες στον καράολα στη σωστή θέση τους ως προς τον άξονα συμμετρίας και κάλυψη των προηγουμένων με καβίλιες

Κόπηκε κι ένας καπλαμάς καρυδια για να κολληθεί και να καλύψει τη κατάσταση

Μειώθηκε το πάχος του καράολα (πριν και μετά)

Βλέποντας τα αξονάκια των κλειδιών στο προφιλ, νομίζω ότι η αυθαίρετη γεωμετρία του καράολα σε συνδυασμό με το πάχος της ταστιέρας (4 mm) πάει να με οδηγήσει σε κάπως υψηλό άνω καβαλλάρη ... υψηλή γέφυρα κάτω ... χορδές μακριά από τα τάστα ... κι άντε μετά να παίξεις ...





Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 09:42:42 μμ »
Για να χωρέσει η χορδιέρα στο λοξό χείλος του τενεκέ,  χρειάστηκε να την κόψω επάνω στο "νεύρο" της .

Μια ανησυχία για τη απαιτούμενη αντοχή της , έτσι κομμένη που είναι ... όσο να πεις την έχω. (δεν την έχω στερεώσει ακόμα)   

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 07:25:25 πμ »
ιωσηφ καλημερα

περα απο την πλακα που κανουμε, και το ψυχικο "γεμισμα", φτιαχνοντας κατι το "χειροποιητο", πρεπει ομως να μην ειναι τουλαχιστον, και πολυ προβληματικο στο παιξιμο.
δεν λεω να μην εχουν κανενα λαθος, λεω να μην ειναι αχρηστα παιχτικα, αφου εκανες που εκανες τοσο κοπο...
...που απ' οτι λες, μαλλον θα ειναι, (και απ οτι βλεπω, οι τρυπες στα κλειδια ειναι πολυ-πολυ ψηλα)
οποτε εφτασες που εφτασες σε αυτο το σημειο, δως του μια να καταλαβει!
(πιο λιγη ωρα θα κανεις απ οτι εκανες με τις καβιλιες κ τις καινουριες τρυπες):
εγω θα επερνα το πιο μικρο μου πριονακι, θα εκοβα εκει που ειναι η κοκκινη γραμμη, και μετα θα εβαζα ενα αλλο, εκει που ειναι η μαυρη αφου σχεδιαζα απο πριν τις διαστασεις σε ενα χαρτι, ωστε να πεσει τζαστ στην γωνια κατω απο την ταστιερα.
θα αφηνα και "ψωμι" δεξια-αριστερα απο το κεφαλι, για να κανω το σχημα μετα, γιατι οσο και να το σχεδιασεις καλα πριν, θα εχει αποκλιση...
...να σου γραψουν ομως και οι πιο ειδικοι του φορουμ...
...γιατι εγω το εχω καλα μονον με τις κιθαρες...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 08:54:05 πμ »
απομακρύνθηκαν τα κλειδιά από το μαξιλάρι και άλλαξε η γωνία των χορδών, αν κατάλαβα καλά.
Λοιπόν πριν από την λύση που προτείνει ο Στέλιος (σωστή αλλά θα την άφηνα στο τέλος), μπορείς να δοκιμάσεις άλλα κλειδιά με την τρύπα χαμηλότερα. Ας μην έχουν το κανάλι για το τύλιγμα των χορδών. Έχω στο σπίτι ένα δυο σετ (τα γνωστά "Ολλανδικά") με διπλή τρύπα που έχει στο www.dimizparts.gr, η μία είναι αρκετά χαμηλά, θα μετρήσω το βραδάκι και θα γράψω την  απόσταση (πλάκας - οπής) να δεις αν βελτιώνει το πρόβλημα. Μπορείς και να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις (2313048903), ο Δημήτρης θα σε εξυπηρετήσει άμεσα.



Παρεμπιπτόντως, τα κλειδιά στη φωτό νομίζω ότι είναι ανάποδα τοποθετημένα (δεν αλλάζει το πρόβλημα, απλώς μην ξεχαστείς και τα βάλεις με το γρανάζι "πάνω")

Επίσης: αυτό που καθορίζει το ύψος της οπής και άρα την γωνία της χορδής σε σχέση με το μαξιλάρι (nut) είναι η πίσω επιφάνεια του καράολα, εκεί που βιδώνεται η πλάκα. Το οποίο σημαίνει ότι μπορείς, βάζοντας δυο φέτες π.χ. 2 μμ (θα έλεγα μια φέτα αλλά λόγω του κεντρικού "νεύρου" στην πίσω πλευρά του καράολα χρειάζονται δύο) να "κατεβάσεις" την οπή σε σχέση με το μαξιλάρι αντίστοιχα 2 μμ, ή τελως πάντων κοντά σε κάτι που να βολεύει. Μετά μπορείς να "φας" τον καράολα από την πάνω πλευρά και να τον λεπτύνεις αντίστοιχα.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 09:07:10 πμ »
Στέλιο , Μάνο σας ευχαριστώ πολύ που μου ανοίγετε τα μάτια. Θα πρέπει να ξαναδώ τα θεματάκια μου πιο ήρεμα, πιο υπεύθυνα . Να είστε καλά !

Παρεμπιπτόντως για το χορδοκράτη πίσω άδικα ανησυχώ ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2015, 09:25:11 πμ από Ιωσήφ Τορρένς »
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 09:08:11 πμ »
Η χορδιέρα και μένα δεν μ' αρέσει με δύο βίδες, αλλά εξαρτάται από το ξύλο του τάκου. Αν είναι αρκετά συμπαγές, θα κρατήσει. Αν όχι, ρισκάρεις λίγο, ίσως χρειαστείς μακρύτερες βίδες (εγώ βάζω 6 ή 9 μμ, δεν ξέρω εσύ τι έχεις). Σε παλιόξυλο (λεύκα) που είχα χρησιμοποιήσει σε μια περίπτωση, η μία βίδα 6 μμ χαλάρωσε αμέσως, με τα 9 μμ κράτησε. Τι ξύλο είναι ο τάκος?
Θα μπορούσες επίσης να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου "χορδιέρα". Αυτό που χρειάζεσαι είναι τρεις βίδες, να πάρει κάθε μία από δυο χορδές, και μια επιφάνεια "προστασίας" στη γωνία με το καπάκι. Δες ξανα εδώ (που σχολίασες κι εσύ) http://www.luthier.gr/index.php?topic=2633.0;topicseen, κάποια τέτοια λύση έχει κάνει ο Αποστόλης, αν βάλει κοντινές φωτό ίσως πάρεις καμμιά ιδέα.

Δες κι αυτό (του Καφετζόπουλου)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 09:15:25 πμ »
Στέλιο , Μάνο σας ευχαριστώ πολύ που μου ανοίγετε τα μάτια. Ισως θα πρέπει να ξαναδώ τα θεματάκια μου πιο ήρεμα, πιο υπεύθυνα . Να είστε καλά !

μπα, αυτά δεν είναι τίποτα. Που να με δεις (να έχω μεν μετρήσει δεκαπέντε φορές αλλά τελικά) να κολλάω την ταστιέρα λάθος και να "στέλνει" τον καβαλάρη ένα εκατοστό μακρύτερα από το καμάρι (ακούγεται λίγο αλλά αν έχεις υπολογίσει π.χ τρία εκατοστά, τα τέσσερα μπορεί να είναι όχι απλώς πολλά, αλλά εκτός ορίου). Εκεί να δεις υπευθυνότητα (ευτυχώς κοιμόταν ο μικρός, θα μάθαινε "γαλλικά")

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 09:31:12 πμ »
Ευχαριστώ ξανά και εύχομαι να έχεις την αντίστοιχη επάρκεια και αποτελεσματικότητα στην επίλυση των προβλημάτων της ζωής και της καθημερινότητας. Καλή δύναμη !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 02:01:55 μμ »
Γεια σου Ιωσηφ .....
Συμφωνω με την προταση του steliosguitar για το καραολο......κι εγω το βλεπω λαθος.
Νομιζω οτι θα σου δημιουργησει προβληματα με την λαθος κλιση -διαμορφωση που εχει.
Αν ειναι να κανεις κατι,καντο οσο ειναι νωρις,γιατι μετα θα λες οτι ''εριξα τοση δουλεια ρε γαμωτο και παει χαμενη......''
Αυτη ειναι μονο η γνωμη μου φιλε,εσυ αποφασιζεις....!!!

Καλη συνεχεια σε ολους !!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 03:22:13 μμ »
Georgesk σ ευχαριστώ για τη γνώμη σου ... για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να διορθώσω τα λάθη από το να φτιάξω κάτι από την αρχή και σωστά. Θα προσπαθήσω να το διορθώσω,  κι αν τα θαλασσώσω,   θα ξανακάνω ολη τη ξυλοδουλειά πιο ήρεμα και πιο οργανωμένα με την ωραία και πολύτιμη παρέα σας !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:38:31 πμ »
Ιωσήφ, στα κλειδιά της φωτογραφίας που έβαλα παραπάνω η πλησιέστερη στην πλάκα τρύπα απέχει απ΄ αυτήν περίπου 14 χλστ. (κέντρο).

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 04:26:03 μμ »
Ιωσήφ, στα κλειδιά της φωτογραφίας που έβαλα παραπάνω η πλησιέστερη στην πλάκα τρύπα απέχει απ΄ αυτήν περίπου 14 χλστ. (κέντρο).


Στα κλειδιά που έχω η απόσταση της πλάκας από την τρύπα είναι περίπου 20 χλστ. Με τη διόρθωση που έγινε, το καράολο έχει τώρα πάχος 17 χλστ. οπότε περνώντας τα κλειδιά φαίνεται ΟΚ. ( ... Θα δείξει στη συνέχεια ... )

Είδα για λίγο και τη σελίδα που μου πρότεινες www.dimizparts.gr και μου άρεσε πολύ ! ... Αν τελικά "τιμωρηθώ" από τα παλιόξυλα και την προχειροδουλειά, και χρειασθεί "φτου κι απ την αρχή" θα τον προτιμήσω τον Δημήτρη.

Τρεις λέξεις που απ΄ότι φαίνεται θα τις γράψω πολλές φορές : Μάνο ευχαριστώ πολύ !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...