Αποστολέας Θέμα: Ποιό ρούτερ;  (Αναγνώστηκε 44878 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 01:26:04 πμ »
Δημητρη ακομα προσπαθω να καταλαβω τι εννοεις οταν λες τσοκ.   Το μηχανημα σου εχει διαφορετικα κολλετ, ετσι λεγονται, για καθε διασταση, και οχι μειωτηρες οπως τους ανεφερε παραπανω για αλλη μαρκα σωστα ο songless.  Οπως και να εχει ειναι κορυφαιο μηχανημα, πολυ καλυτερο απο οσα αναφερθηκαν παραπανω.  Καλοδουλευτο! Αλλα   toooo much για κατασκευη οργανων.
Τσοκ είναι το παξιμάδι που βιδωνει . Στην περίπτωση του stayer έχουμε τσοκ με ενσωματωμένο collet για κάθε διάσταση . Δεν αλλάζει δηλαδή τα collet στο ίδιο τσοκ.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 08:16:30 πμ »
καλοριζικο δη,ητρη, μεγιες!  :-*
ω ρε κατι μπασα-υπερωκεανεια που θα γινουν...
τωρα θα ψαχνεις να βρεις μεγαλα μαδερια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 12:12:16 πμ »
Βασικα,απο οτι εχω καταλαβει,τσοκ λεγετε καθε τι που πιανει μαχαιρια,κοπτικα,αριδες κτλ ενω ο μειωτηρας που λετε λεγετε κολετ (ετσι το συνανταω σε καταστηματα)
Οπως και να λεγωντε ομως,ναι αυτο το ρουτερ εχει τα παξιμαδια και με ασφαλια "Ω" τα κονικα κιλινδρακια μεσα.
Ο λογος που το προτημησα απο το μακιτα ειναι γιατι το μακιτα δεν εχει τετοια κολετ για καθε μεγεθος αλλα εχει μειωτηρες και δεν μου φαινετε τοσο ασφαλες.
Γενικα αν τα βαλεις διπλα διπλα με το παρκσαιντ,το παρκσαιντ μοιαζει με παιχνιδι.
Σκοπευω να κανω και βραχιονα να το εχω σταθερο στον αερα και οχι αναποδα σε παγκο γιατι θελω να βλεπω τι κανω και τι κοβω κτλ.
Η αληθεια ειναι πως τωρα δεν εχω χρονο να ασχοληθω με την οργανοποιια αλλα απο τον απριλη και μετα θα το δουλεψω αρκετα μιας και σκοπευω να φτιαξω 3 μπασακια ταυτοχρονα.
Ξερω οτι ειναι "λιγο" υπερβολη τοσο μεγαλο ρουτερ για αυτα που κανω,αλλα θελω να ξερω πως αν χρειαστει να το ζορισω,δεν θα κολωσει.

Με το παρκσαιντ αντεγραφα κατι τεμπλεητ που μου εχει κανει σε cnc ο john2004 (και αντε να δω πως θα του το ξεπληρωσω) σε κοντρα πλακε και κολωνε οποτε ειπα να παρω κατι που να παιρνει κοπτικα 1/2" και δεν θα κολωνει ετσι ευκολα

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 16, 2019, 02:50:24 μμ »
Παιδες εκανα δοκημη το ρουτερ.
Ειχα ενα προχειρο κομματι πευκο,οκ ξερω δεν ειναι και τισο σκληρο ξυλο,αλλα ειχα τις στροφες στο "3" και εχωσα βαθια το κοπτικο και τραβιξα και το ρουτερ δεν συγκηνηθηκε καν.
Το ειχα τουλαχιστον ενα ποντο βαθια,δεν εκοψα καναλι αλλα κουρεψα πλαινα και ρε παιδια,τρομαξα.
Πολυ δυναμη.Ενα κακο ειναι οτι εχει ενα τζαμακι προστατευτικο το οποιο δεν δινει ορατοτιτα αν εχεις πολυ μεσα το μαχαιρι,και οταν δουλευεις κοντο μαχαιρι,αναγκαστικα θα εισαι πολυ μεσα.Με 2 βιδακια ειναι,θα το βγαλω να δω αν θα βλεπω καλυτερα.
Επησεις,το τσαντακι ειναι απο αλλο μοντελο αν και γραφει αυτο το μοντελο απο εξω και δεν κλινει 100% εφαρμοστα και μεσα ολα κουνιουντε και πεφτουν.
Εχω και υποψιες για ενα τσοκ οτι παιζει αντι του 1/4" να βαλαν 2 τσοκ 6mm γιατι πολυ δυσκολα μπαινει το μαχαιρι και δε μπορεσα να το βαλω πολυ μεσα,πραγμα επικυνδινο.
Παιζει βεβαια να φταιει οτι ειναι αδουλευτα ακωμα τα τσοκ αλλα το 8mm που δουλεψα πηγαινε πολυ ωραια το μαχαιρι να αλλαζεις χωρις να παιδευεσε

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 16, 2019, 11:11:28 μμ »
Λοιπον.Το τσοκ ειναι κανονικα 1/4" απλα πολυ σφικτο,ελπιζω με τον καιρο να παρει λιγο κενο και να μπενουν τα μαχαιρια πιο ευκολα.
Το δοκημσα σε σφενταμι και μελιο,καναλι με κοπτικο 12mm διαμετρο και περιπου 9-10mm βαθος με την μια και το παει πολυ καλα.
Τελικα ειναι ωντος πολλα τα βατ.
Χαιρομαι που δεν υπαρχει λογος να ψαχτω για ρουτερ ξανα

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 05, 2020, 05:35:45 μμ »
Μεχρι τωρα δουλευα με ενα του lidl αλλα πρεπει να το ζορισα οταν εφτιαχνα torzal μανικι και να γιρναει παρακεντρα τωρα
Φίλε Saved και γω τα ίδια έπαθα τι το έκανες το πέταξες  το parkside?
Τώρα είμαι στο ψάξιμο γιατί έχω το θηρίο Makita M3600 που το βάζω κάτω από τον πάγκο και δεν λέει βίδωνε ξεβίδωνε για δουλειές εκτός πάγκου
Φίλε songless αυτό που έχεις https://www.skroutz.gr/s/9272114/Makita-M3700.html#reviews
πως τα βολευτείς με τη σκόνη παίρνει εξάρτημα?

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 05, 2020, 05:59:14 μμ »
Νάσο έχω το ίδιο ακριβώς.Δεν παίρνει εξάρτημα για τη σκόνη  να κάνεις αναρρόφηση.Δεν έχει κάποιο προσάρτημα από τη μάνα του και δεν έχω βρει κι εγώ κάτι όταν έψαχνα. Το χρησιμοποιώ μόνο για να ανοίγω το κανάλι για τις βέργες οπότε δεν έχω παραπάνω εμπειρία να σου πω περισσότερα.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 05, 2020, 09:45:00 μμ »
Μεχρι τωρα δουλευα με ενα του lidl αλλα πρεπει να το ζορισα οταν εφτιαχνα torzal μανικι και να γιρναει παρακεντρα τωρα
Φίλε Saved και γω τα ίδια έπαθα τι το έκανες το πέταξες  το parkside?
Τώρα είμαι στο ψάξιμο γιατί έχω το θηρίο Makita M3600 που το βάζω κάτω από τον πάγκο και δεν λέει βίδωνε ξεβίδωνε για δουλειές εκτός πάγκου
Φίλε songless αυτό που έχεις https://www.skroutz.gr/s/9272114/Makita-M3700.html#reviews
πως τα βολευτείς με τη σκόνη παίρνει εξάρτημα?
Δεν εχω κατι εχω. Μετα με τρωει το καθαρισμα. Επισημο εξαρτημα δεν εχω δει να υπαρχει. Αλλα αν εχεις προσβαση σε 3D printer μπορεις να φτιαξεις ενα. https://www.thingiverse.com/thing:3263771

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 05, 2020, 10:24:42 μμ »
Ευχαριστώ!
Επειδή το θέλω για σκαψίματα μαγνητών κλπ σε ηλεκτρικά κυρίως όργανα η αναρρόφηση σκόνης χρειάζεται οπωσδήποτε
Είμαι στο ψάξιμο, θα πάω το parkside (lidl) στο service και βλέπουμε ;D

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 06, 2020, 08:33:42 πμ »
Αλλα αν εχεις προσβαση σε 3D printer μπορεις να φτιαξεις ενα. https://www.thingiverse.com/thing:3263771

ο Νάσος δεν χρειάζεται 3D printer, θα το κάνει με χαρτοπετσέτες και εποξική, με σωλήνες pvc - ή όλο από κελεμπέκι μασίφ  ;D

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 06, 2020, 08:59:48 πμ »
Αλλα αν εχεις προσβαση σε 3D printer μπορεις να φτιαξεις ενα. https://www.thingiverse.com/thing:3263771

ο Νάσος δεν χρειάζεται 3D printer, θα το κάνει με χαρτοπετσέτες και εποξική, με σωλήνες pvc - ή όλο από κελεμπέκι μασίφ  ;D
Πέθανα στα γέλια, επειδή είμαι της παλιάς σχολής θα το έκανα με pvc και πιστόλι θερμού αέρα ;D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις χρειάζεται κάτι διαφανές εκεί για να βλέπεις τι κόβεις

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 06, 2020, 03:14:57 μμ »
το μικρό μακίτα Μ3700 το πήρα 50 ευρούλια απο το e-shop .... εδωσα extra και 5-6 ευρούλια για κόλετ 6,35 μαμίσιο (ε- μπαυ) ..... μια χαρά είναι για πάσα ερασιτεχνική χρήση .... όποιος θέλει να ανοίγει κανάλια μιάς ίντσας με την μία θα πρέπει να βρεί κάτι άλλο..... :-[ :-[.... έχει και table routers στα 3000 βατ...με 2ιντσα μαχαίρια ... :character0029: :character0029: :character0029:


όποιος έχει κανένα PARKSIDE για πέταμα ...... ΤΟ ΘΕΛΩ για ανταλλακτικά ..... ανταλλαγή σε είδος/ υπηρεσίες  δεκτή..... όχι sex όμως.... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 06, 2020, 06:40:03 μμ »
... ΤΟ ΘΕΛΩ για ανταλλακτικά ..... ανταλλαγή σε είδος/ υπηρεσίες  δεκτή..... όχι sex όμως.... :-[


saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 11, 2020, 12:25:53 πμ »
Τωρα ειδα τα μηνυματα @Νάσος το εχω αυτο του λιντλ για τιποτα δουλειες του ποδαριου.
Ασχετο.ψαχνω κοπτικο στρογγυλι με r 5/8" εχει μπανισει κανεις τιποτα;

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 11, 2020, 11:17:48 μμ »
Για που το θέλεις?
Έχω κάνει παραγγελία  εγώ εναι με radius 1in για την πίσω μεριά του μπράτσου

Tags: