Αποστολέας Θέμα: Ποιό ρούτερ;  (Αναγνώστηκε 44934 φορές)

jkarabas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 07:09:29 πμ »
Καλημέρα, βλέπω ότι η επιλογή router δεν είναι εύκολο πράγμα, διαπιστώνω και σε εσάς τους έμπειρους ότι είχατε θέματα. Δεν υπάρχει ένα router για όλα στην επιλογή μας; Δημήτρη ποιό εννοείς καλό router;
ΚαΠα εδώ τι κάνουμε; αγοράζουμε 2 εργαλεία ένα για ψιλοδουλειές και ένα για ποιό χοντροκομμένες εργασίες; Αλήθεια το BOSCH (GFK 600) προσαρμόζει την βάση του Stewmac;

Chris δεν φλιαρείς καθόλου για αυτό είμαστε εδώ για να φλιαρούμε.... :)
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:51:42 πμ »
Καλημέρα, βλέπω ότι η επιλογή router δεν είναι εύκολο πράγμα, διαπιστώνω και σε εσάς τους έμπειρους ότι είχατε θέματα. Δεν υπάρχει ένα router για όλα στην επιλογή μας; Δημήτρη ποιό εννοείς καλό router;
ΚαΠα εδώ τι κάνουμε; αγοράζουμε 2 εργαλεία ένα για ψιλοδουλειές και ένα για ποιό χοντροκομμένες εργασίες; Αλήθεια το BOSCH (GFK 600) προσαρμόζει την βάση του Stewmac;

Chris δεν φλιαρείς καθόλου για αυτό είμαστε εδώ για να φλιαρούμε.... :)
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Με τα εργαλεία δεν τελειώνεις ποτέ. Και μόνο από την απάντηση του φίλου μου του Χρήστου (Chris) καταλαβαίνεις τι γίνεται στο θέμα αυτό. Μια καλή πρακτική είναι να αγοράζεις εργαλεία αφού προκύπτει πρώτα η ανάγκη. Το θέμα είναι ότι όταν κανείς ξεκινά, δεν γνωρίζει ούτε ποιά εργαλεία χρειάζεται, ούτε τα κριτήρια για να διαλέξει το κατάλληλο. Σίγουρα θα την πατήσεις μερικές φορές, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις φτηνά εργαλεία μπορεί να αποδειχθούν "χρυσάφι". Εγώ ας πούμε όταν ξεκίναγα, αγόρασα σχεδόν όλα τα εξαρτήματα για Dremel (π.χ. βάση ρούτερ) και μερικά από αυτά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και μάλλον δεν πρόκειται και στο μέλλον.

Η βοήθεια κάποιου φίλου που έχει εμπειρία είναι το καλύτερο. Επίσης το φόρουμ μπορεί σε αυτό τον τομέα να αποδειχθεί πολύτιμη πηγή πληροφόρησης.

ΥΓ
Η βάση του Stewmac κάνει μόνο για Dremel. Για μεγαλύτερα ρούτερ θα πρέπει να αναζητάς κάθε φορά το κατάλληλο εξάρτημα και το κατάλληλο κοπτικό εργαλείο. Και δεν είναι πάντα εύκολο. Χρειάζεται μελέτη και ψάξιμο. Αλλά έχει και αυτό το ενδιαφέρον του (αρκεί να μην πιέζεσαι από το χρόνο).
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 01:28:20 μμ »
πρεπει να σκεφτομαστε τι ακριβως θελουμε απο ενα εργαλειο και να ψαχνουμε το αναλογο,αλλα οπως εχω αναφερει και πιο πανω,πρεπει κατα την γνωμη μου να αγοραζουμε καλα εργαλεια για να πιανουν τοπο τα λεφτα μας....!!!
Εγω εχω το dremel 300 και το δουλευω παντα με την βαση του stewmac οταν προκειτε για ρουτερ διοτι ρυθμιζετε ακριβως....!!!
Εχω ενα παμπαλαιο black and decker το οποιο το εχω προσαρμοσει σε router table και δουλευει αψογα.
Exω το bosch pof 1400 ace για μεγαλες δουλειες που εχει ολες τις ρυθμισεις βαθους και στροφων του μοτερ.
Και τελος εχω το ΚΟΥΡΕΥΤΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΩΝ RYOBI TR 50,που ρυθμιζεις κλιση γωνιας για οποιαδηποτε εργασια θελει καποιος.Με αυτο κανω την χελιδονοουρα χωρις να εχω το κοπτικο χελιδονοουρας,απλα ρυθμιζω την κλιση.
Παντως για το dremel σιγουρα θα χρειαστητε την βαση stewmac αλλιως θα δουλευετε στο περιπου.....εγω τουλαχιστον δεν μπορεσα να ρυθμισω ακριβως την βαση ρουτερ του dremel ποτε :)
Αυτα.....σκεφτητε καλα που και γιατι θα δωσετε τα λεφτα σας γιατι ολοι την εχουμε πληρωσει την νυφη....!!!! ;)
Καλες κατασκευες σε ολους!!!

jkarabas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 01:49:27 μμ »
Λοιπόν για να είμαι ποιο συγκεκριμένος, επειδή η οργανοκατασκευή έχει κάποια συγκεκριμένα πραγματάκια:
Τη φιγούρα στο καπάκι, την ροζέτα, τη φιγούρα στο κεφαλάρι, τη ταστιέρα, μπορώ όλα αυτά να τα δουλέψω για αρχή με το dremel και την βάση του stewmac; ή είναι καλύτερα με το bosch.
Σωστά Γιώργο όλα αυτά που λες, αλλά άντε και να βγω στην αγορά, ούτε ρυθμίσεις ξέρω ακόμη για να μπορέσω να κρίνω αλλά ούτε και τι συμβαίνει με τα άπειρα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά. Ισχύς που θα παίζει ρόλο, στροφές κλπ. Δηλαδή καλύτερα λες να αγοράσω να την πατήσω σίγουρα και μετά αφού έχω 3-4 router να καταλήξω σε κάποιο.
Εδώ ακόμη δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου θα ξέρω τι να πάρω;;;;;  :D
Άρα λοιπόν εδώ έρχεστε εσείς και κατανοώ αυτά που λέτε, στη θέση μου μπορείτε να έρθετε;;;;....... :D
Συγνώμη για την εμμονή μου, αλλά έχει ενδιαφέρον η συζήτηση.

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 05:09:05 μμ »
Αγαπητε jkarabas,κατανοω την αγωνια σου.....!!!
Λοιπον,με το dremel  και την βαση stewmac δηλ αυτο:http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Routing/Precision_Router_Bases/Precision_Router_Set.html    μπορεις να κανεις γυρω γυρω την πατουρα για τα φιλετα,να σκαψεις για την φιγουρα στο καπακι,τους τσαμπουκαδες στην ταστιερα.Την ροζετα την κανεις με ηλεκτρικη σεγα ή σεγα χειρος...
Η φιγουρα στο καραολο ειναι απο πανω κολλητη και οχι οπως στο καπακι,οποτε εκει δεν σου χρειαζετε.
Και προς Θεου,δεν λεω με τιποτα να πας να αγορασεις 5 ρουτερ και να τα εχεις χωρις να χρειαζονται......απλα θελω να πω πως επειδη εγω την εχω πατησει, να προσεξεις πιο πολυ ΤΙ θα παρεις.
Ξεκινα με το dremel και την βαση απο stewmac,και μετα θα σε παει μονο του....!!!!

jkarabas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 04:08:56 μμ »
Σε ευχαριστώ Γιώργο μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου..... ;)

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 12:05:18 μμ »
Στην βαση stewmac καθως και σε αυτη της dremel μπορουν να προσαρμοστουν και αλλα εργαλεια αλλων εταιριων,ή ειναι αποκλειστηκα μονο για της dremel το μικροδραπανο?

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 01:24:30 μμ »
μόνο γιά τό dremel

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 08:51:31 μμ »
Νομιζω πως ταιριαζει και καποιο της Black & Decker.
Ψαξτε το λιγο,το λεει αν θυμαμαι στην σελιδα του stewmac.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 03:33:42 πμ »
Εξαρτηματα της Dremel που βιδωνουν στο πλαστικο πασο του κορμου (οπως η βαση router), μπορουν να προσαρμοστουν και σε περιστροφικα εργαλεια αλλων εταιρειων.
Μερικα προσαρτηματα ομως (οπως το mini saw attachment) που βιδωνουν και στον κορμο του εργαλειου και στον αξονα, δεν μπορουν να τοποθετηθουν.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 21, 2012, 12:53:59 πμ »
Φίλοι μου,
ξαναψάχνοντας για να αγοράσω μια επιτραπέζια φρέζα (δεν υπάρχει χρόνος για ιδιοκατασκευή τραπεζιού και προσαρμογής του GOF1700 που έχω όπως λέω παραπάνω και αυτή που ζαχαρώνω μου πέφτει πλέον λιγάκι "τσουχτερή") έπεσα πάνω εδώ.

Ο οδηγός αυτός περιέχει αναλυτικότατες πληροφορίες για όλα τα είδη φρεζών και δίνει σαφείς απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα με τελικό σκοπό την κατάλληλη επιλογή φρέζας.

Αν και παλιό το θέμα, πιστεύω ότι κάτι θα προσφέρει στην συζήτηση και αναζήτηση που είχαμε για επιλογή φρέζας.


immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 21, 2012, 05:57:24 πμ »
Πολυ καλος οδηγος Τριανταφυλλε!
Ειμαι και εγω σε φαση αναζητησης εδω και πολυ καιρο, αλλα οι επιλογες απο Ευρωπαικα καταστηματα ειναι δυστυχως πολυ περιορισμενες, οπως θα διαπιστωσες. Στην Αμερικη οι γνωστες σε εμας Bosch, Dewalt, Hitachi διαθετουν μεγαλυτερη γκαμα με σημαντικα μικροτερες τιμες, και υπαρχει πληθωρα αλλων κατασκευαστων οπως Porter cable, Milwaukee, Ridgid. Για καποιο λογο τα επιτραπεζια ρουτερ εχουν μεγαλυτερη απηχηση εκει!
Εκτος των επιτραπεζιων ρουτερ καλη λυση φαινεται να ειναι αυτη των combo-router, τα οποια εχουν μια σταθερη και μια βυθιζομενη βαση, αλλα και παλι στην Ηπειρο μας δεν φαινεται να ειναι ιδιαιτερα δημοφιλη.

Ψαχνοντας λοιπον για επιτραπεζιο ή combo router με collet 1/2 ή 12mm και χωρις να χρειαστει να πουλησω κανενα νεφρο, επεσα πανω σε αυτα :
http://www.amazon.co.uk/dp/B002QRUG04/ref=asc_df_B002QRUG048404738?smid=A3P5ROKL5A1OLE&tag=googlecouk06-21&linkCode=asn&creative=22206&creativeASIN=B002QRUG04

http://www.dm-tools.co.uk/product.php/site/froogle/sn/TRET11EK

Μπορει να φαινονται ως κοινα plunge router (βυθιζομενη βαση) αλλα προσαρμοζονται ευκολα σε τραπεζι, λογω της δυνατοτητας τους για ρυθμιση του υψους τοσο απο το επανω οσο και απο το κατω μερος του router.

Τελος, μια εναλλακτικη ( αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστη), φθηνοτερη λυση ειναι αυτη :
http://www.inest.co.uk/products/Ryobi_ERT-2100V_1-2-_Router.asp

Τριανταφυλλε αν εχεις καταληξει πουθενα πες μου και εμενα γιατι βαρεθηκα να ψαχνω χωρις να μπορω να παρω αποφαση  ;D



Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 21, 2012, 10:23:39 μμ »
Γιάννη όλες οι φρέζες που δείχνεις παραπάνω είναι μεσαίες φρέζες που για την οργανοποιία νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητες. Είναι βαριά μηχανήματα για καθαρά "βαριά" επαγγελματική δουλειά.

Όπως έχω ήδη πει τη μεγάλη φρέζα μου (Bosch GOF1700) την έχω σχεδόν καταργήσει.  Επειδή έχω δύο Bosch GKF600 και περιμένω από μέρα σε μέρα άλλα δύο, τα συστήνω ανεπιφύλακτα για οποιαδήποτε δουλειά στην οργανοποιία. Είναι πολύ δυνατά, πολύ εύχρηστα και με τη χρήση προτύπων (πατρόν) και κατάλληλων κοπτικών με ενσωματωμένο ρουλεμάν μπορούν να σκάψουν σταδιακώς τα πάντα σε βάθος μέχρι και πάνω από 5 εκατοστά. Επίσης η πολύ μικρή επιφάνεια της βάσης τους τα κάνει πιο εύχρηστα σε δύσκολες θέσεις ακόμα και από τη βάση του DREMEL.

Την επιτραπέζια φρέζα εγώ τη θέλω για να φτιάχνω μικρά ξύλινα αντικείμενα όπως παιδικά χερούλια για συρτάρια που δεν μπορώ να τα κρατήσω και να τα δουλέψω κάτω από το GKF600.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2012, 11:06:36 μμ από Κούρος »

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 22, 2012, 12:09:44 πμ »
Τριανταφυλλε δυστυχως για εμας τους "κιθαριστες" τα μικρα ρουτερ δεν ειναι τοσο καταλληλα. Οχι οτι δεν μπορει κανεις να κανει τη δουλεια του με αυτα, αλλα το παχος των ξυλων που χρησιμοποιουμε τα φερνει στα ορια τους.
Για το ξεγυρισμα ενος σωματος των 50mm θελει πολλα, ελαφρια περασματα με ενα μικρο ρουτερ. Με ενα ισχυρο μηχανημα που φερει collet 12mm μπορεις να βαλεις κοπτικο μεγαλου μηκους και με ενα περασμα να εχεις τελειο φινιρισμα. Σε ρουτερ με collet 6 ή 8mm τα κοπτικα συνηθως ειναι μικροτερα σε μηκος και επιβαλλεται επιπλεον περασμα με κοπτικο με κατω ρουλεμαν, απο την αναποδη πλευρα του σωματος. Το ρουλεμαν αφηνει "πατουρα" στο ξυλο και θελει τριψιμο με γυαλοχαρτο. Αναιρει δηλαδη τη δουλεια του ρουτερ.
Συμφωνω παντως οτι για τα οργανα που χρησιμοποιουνται λεπτοτερα ξυλα ενα μικροτερο ρουτερ ειναι υπεραρκετο και μαλιστα πιο καταλληλο.

Τάσος Θεοδωράκης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 22, 2012, 12:42:04 πμ »
Η σύγχρονη ερασιτεχνική οργανοποιία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που δεν πιάνεται με τίποτα, Μπράβο!! παραδέχομαι τα περισσότερα, για να μην πω όλα, αλλά διαφωνώ και αναρωτιέμαι με την ουσία… 

Tags: