Αποστολέας Θέμα: Ποιό ρούτερ;  (Αναγνώστηκε 44879 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Ποιό ρούτερ;
« στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:28:57 μμ »
Έχω ένα μικρό ρούτερ της Bosch GKF600 και με έχει βολέψει για μικρές δουλειές. Σκέφτομαι να αγοράσω και ένα μεγαλύτερο (όχι τέρας). Ο σκοπός είναι να κάνω κάποιες λίγο μεγαλύτερες δουλειές (π.χ. κόψιμο χελιδονοουράς στον τάκο). Να είναι βέβαια επαρκές και για πιθανές μελλοντικές εργασίες (π.χ. κοιλότητες σε σώμα ηλεκτρικής κιθάρας). Βασικό προσόν η ευκολία στην αλλαγή των κοπτικών εργαλείων και η ακρίβεια στο βάθος κοπής. Και βέβαια η λογική τιμή.

Η Bosch είναι μια σταθερή αξία αλλά μήπως έχει κάποιος φίλος διαμορφωμένη θετική άποψη για κάποια άλλη μάρκα ή κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;   
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:02:49 μμ »
Καλησπέρα! Εγώ έχω εδώ και 6 μήνες αυτό: http://www.toolstore.gr/%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-varo-powerplus-x-1200w-%CE%BC%CE%B5-12-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-p-8265.html
και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!! Το χρησιμοποιώ συνέχεια και έρχεται μαζί με 12 φρέζες καλής ποιότητας οι περισσότερες από τις οποίες είναι χρήσιμες!

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 04:58:41 μμ »
Θελω κι εγω μια γνωμη...

Τι ειναι χρησιμοτερο το dremel η ενα ρουτερ για την οργανοποιια;

Ειναι δυνατον με το dremel να ανοιξει η χελιδονοουρα;
Φανταζομαι οτι ειναι μικρο αλλα ρωταω να σιγουρευτω.

Επειδη μελετω τελευταια αυτα τα δυο εργαλεια...θελω να δω ποιο πραγματικα χρειαζομαι,μιας και μονο σπαταλες δεν ευνοουν οι καιροι.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 05:38:47 μμ »
Καλησπερα.
 Εγω εδω και ενα χρονο εχω το http://www.bosch-do-it.co.uk/boptocs2-uk/DIY/Tools/GB/en/hw/Routers/95237/POF+1400+ACE/14148/3165140451697/index.htm και ειμαι τρομερα ευχαριστημενος....!!!! Εχει ρυθμιση ακριβειας για το βαθος κοπης και επιλογες ταχυτητας.
Εχω και μικροτερα ρουτερ βεβαια.Εγω στο προτεινω ανεπιφυλαχτα .

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:24:32 μμ »
Εγω εχω συνηθισει και τα κανω ολα με το ντρεμελ γιατι δεν ειχα ρουτερ!
Ολα ομως εκτος απο την χελιδονοουρα που δεν υπαρχει αναλογη φρεζα!

Νομιζω μιας και θα παρεις ενα απο τα δυο να παρεις ενα καλο ρουτερ που θα σε καλυψει στα παντα!
Να προσεξεις ομως την φωλια που εχει και τι δυνατοτητες σου δινει
Το δικο μου ας πουμε ειναι μονο 6 και 8 χιλιοστα! Τα κοπτικα της χελιδονοουρας που πηρα ειναι σε ιντσες και ειναι 1/4''  6,35mm Με πολυ κοπο σε τορνο καταφερα να ανοιξω τη φωληα!
Νομιζω υπαρχαν αλλα που εχουν σαν τσοκ και μπορεις να βαλεις και κοπτικο σε ιντσες!


Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:17:41 μμ »
Φίλοι μου,
θα πω κι εγώ τη γνώμη μου καθώς έχω δύο GKF600 και ένα GOF1700 της BOSCH.

Τα μικρά είναι κυριολεκτικώς αναντικατάστατα. Ενώ χαρακτηρίζονται ως κουρευτικά περιθωρίων έχουν πολλή δύναμη για όλες τις δουλειές. Τα χρησιμοποιώ σχεδόν παντού καθώς λόγω του μικρού όγκου και βάρους τους είναι τέλεια για λεπτοδουλειές αλλά είναι κατάλληλα και για πιο βαριές εργασίες. Το μεγάλο είναι πολύ βαρύ και δυσκολόχρηστο. Από τότε που πήρα τα μικρά το έχω σχεδόν καταργήσει.

Το μόνο μειονέκτημά των μικρών είναι ότι δεν έχουν ρυθμιστή στροφών.
Κατά τα άλλα φίλε Παναγιώτη καθώς θα ξέρεις είναι ακριβέστατα. Όσο για το αρχικό ερώτημα, το μόρσο της χελιδονοουράς το κόβουν σιγά σιγά χωρίς κανένα πρόβλημα. Το λέω γιατί έχω κάνει με ημισφαιρικό κοπτικό Φ20 εκατοντάδες μέτρα λούκι σε οξυά.
Το ελάχιστο κάψιμο του ξύλου λόγω πολλών στροφών δεν είναι πρόβλημα καθώς στο μόρσο κρύβεταi.

Πάντως αν επιμένεις για κάτι μεγαλύτερο θα σου συνιστούσα να επιλέξεις κάτι απ' αυτά : http://www.bosch-professional.com/gr/el/ocs/%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/101337/%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82/ και ειδικότερα το GOF 900CE.

Η BOSCH όπως ήδη λες είναι σταθερή αξία και κορυφή και στις κάθετες φρέζες.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 01:13:57 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το μικρό Bosch GKF600 που έχει και ο Κούρος, πράγματι έχει πολλές δυνατότητες και το χρησιμοποιώ πολύ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει προ-ρυθμίσεις για το βάθος κοπής. Γι αυτό είπα να πάρω κάτι μεγαλύτερο για να έχει λεπτομερείς και εύκολες ρυθμίσεις.
 
Στην αναζήτηση κάποιας λύσης, διαπιστώνω ότι υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα με τα εξαρτήματα και τα κοπτικά για τα ρούτερ. Για παράδειγμα έψαξα σήμερα να βρώ δακτυλίους αντιγραφής για τα Bosch σε κάποιο μεγάλο εργαλειάδικο. Δεν υπήρχε κανένας. Σε τηλεφώνημα του καταστήματος στην αντιπροσωπία, πήρε την απάντηση ότι δεν εισάγονται πλέον τα περισσότερα εξαρτήματα. Δεν ξέρω τους λόγους αλλά μου είπαν ότι λόγω της κρίσης προσπαθούν να κάνουν οικονομίες (???). Φαίνεται ότι και στις άλλες εταιρίες συμβαίνει το ίδιο.

Παρεπιπτόντως αναφέρω ότι αν ψάξει κανείς βλέπει ότι για τα ρούτερ υπάρχουν πάρα πολλά βοηθητικά εξαρτήματα (πέρα από τα κοπτικά) που διευκολύνουν πολύ τις εργασίες. Μόνο που στην χώρα μας φαίνεται ότι ελάχιστα από αυτά φτάνουν.

Δημήτρη πράγματι υπάρχει το πρόβλημα με τα κοπτικά σε ίντσες. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι δεν χρειαζόταν να πάς σε τορνο για τη φωλιά. Μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα "μανδύα" που προσαρμόζει τα κοπτικά 1/4'' σε φωλιά 8mm. Είναι ένα φτηνό εξάρτημα που το βρίσκεις εύκολα.
 
Εν κατακλείδι ....... συνεχίζω το ψάξιμο.
  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 01:16:59 πμ από ΚαΠα »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 05:55:07 πμ »
Παναγιωτη, οπως λεει και ο Τριανταφυλλος, εχοντας ηδη το μικρο της Bosch μαλλον δεν θα σου προσφερει πολλα περισσοτερα ενα λιγο μεγαλυτερο ρουτερ. Στη θεση σου θα σκεφτομουνα περισσοτερο την αποκτηση ενος επιτραπεζιου, με το οποιο μπορεις να κανεις καποιες εργασιες με μεγαλυτερη ακριβεια και να εκμεταλευτεις και τη χρηση του καθετου οδηγου για ευθειες κοπες.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:02:02 πμ »
Παναγιώτη,
η ρύθμιση βάθους στο GΚF600 γίνεται ακριβέστατα (κατά τη γνώμη μου) απλώς ξεσφίγγοντας τη βάση και χωρίς να την περιστρέψεις ούτε μια μοίρα, ρυθμίζεις τη βίδα βάθους.
Εάν από την πολλή χρήση του εργαλείου έχουν δημιουργηθεί κάποιες ανοχές (μπόσικα) τότε πριν την τελική εργασία δοκίμασέ το σε κάποια άχρηστα ρετάλια πιέζοντας το καλά ώστε να κατεβεί το κοπτικό στο τελικό βάθος και ξαναρύθμισέ το περιστρέφοντας τη βίδα βάθους το πολύ κατά 1/6 της στροφής. Η βίδα ταχυσύσφιξης της βάσης με το σώμα της φρέζας ρυθμίζεται επίσης και αυτή ώστε να σφίξει περισσότερο εάν έχει και αυτή κάποιες ανοχές.
Από την εμπειρία μου σου λέω ότι αυτές τις δοκιμές και τις ρυθμίσεις θα τις κάνεις έτσι κι αλλοιώς σε οποιαδήποτε κάθετη φρέζα που έχει ή δεν έχει ξεχωριστό ρυθμιστή βάθους, για να πετύχεις τις ακρίβειες που απαιτεί η οργανοποιία.
Πριν από μια εβδομάδα "έσκαψα" καπάκι μπουζουκιού για τοποθέτηση φιγούρας στα 0,4 χιλ. και αφού χάραξα την περίμετρο με το DREMEL, έβαλα στο GKF600 ίσιο κοπτικό διαμέτρου 25 χιλ. και τελείωσα μέσα σε ένα λεπτό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα

Αυτό που λέει ο Γιάννης για επιτραπέζια φρέζα είναι σωστό και πίστεψέ με θα ήταν προτιμότερο εκτός και αν προτιμάς να πάρεις κάποιο μεγαλύτερο και να κάνεις δική σου βάση-τραπέζι.

Έχω ανακαλύψει μια επιτραπέζια φρέζα εδώ : http://www.tendotools.com/documents/catalog/freesmachines/mini-spindle-tt40.xml?lang=en και τη ζαχαρώνω αρκετό καιρό ( :'( :'( :'(). Δυστυχώς σε τέτοια μικρο-μεσαία εργαλεία δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Θέλω όμως πρώτα να κάνω εγώ μια βάση-τραπέζι για τη μεγάλη φρέζα που έχω και αν δε μείνω ικανοποιημένος τότε θα την παραγγείλω.

Ξέρω εδώ στα Χανιά και επαγγελματία μπουλγαροποιό που έχει το μικρό και βάζοντάς του προέκταση σκάβει μπουλγαριά σταδιακώς και φτάνει σε βάθος 12-15 εκ. (Του έδειξα όμως τον τροχό με τα δόντια αλυσσοπρίονου που ανακάλυψε ο Δημήτρης Μακρής και του έτρεξαν τα σάλια  ;D ;D).

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:57:18 πμ »
Πωπω τι μου κανεις ρε Τριανταφυλλε, με βαζεις σε πειρασμο και γι'αλλες αγορες  ;D
Αυτες οι ροδελες στην τριτη φωτογραφια τί σκοπο εξυπηρετουν;
Αν εχεις καμια ιδεα και για το αυτοσχεδιο τραπεζι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο να ασχοληθω βαζοντας ενα ρουτερ 1200W;
Ευχαριστω ποροκαταβολικα  ;)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:25:17 πμ »
Παναγιώτη,
η ρύθμιση βάθους στο GΚF600 γίνεται ακριβέστατα (κατά τη γνώμη μου) απλώς ξεσφίγγοντας τη βάση και χωρίς να την περιστρέψεις ούτε μια μοίρα, ρυθμίζεις τη βίδα βάθους.
Εάν από την πολλή χρήση του εργαλείου έχουν δημιουργηθεί κάποιες ανοχές (μπόσικα) τότε πριν την τελική εργασία δοκίμασέ το σε κάποια άχρηστα ρετάλια πιέζοντας το καλά ώστε να κατεβεί το κοπτικό στο τελικό βάθος και ξαναρύθμισέ το περιστρέφοντας τη βίδα βάθους το πολύ κατά 1/6 της στροφής. Η βίδα ταχυσύσφιξης της βάσης με το σώμα της φρέζας ρυθμίζεται επίσης και αυτή ώστε να σφίξει περισσότερο εάν έχει και αυτή κάποιες ανοχές.
Από την εμπειρία μου σου λέω ότι αυτές τις δοκιμές και τις ρυθμίσεις θα τις κάνεις έτσι κι αλλοιώς σε οποιαδήποτε κάθετη φρέζα που έχει ή δεν έχει ξεχωριστό ρυθμιστή βάθους, για να πετύχεις τις ακρίβειες που απαιτεί η οργανοποιία.


Όπως είπα και παραπάνω το Bosch GKF600 είναι πολύ καλό και το χρησιμοποιώ συνέχεια. Όλα όσα περιγράφεις ασφαλώς και τα κάνω. Υπάρχουν όμως 2-3 προβληματάκια που δίνουν αβεβαιότητες και σημαντική πιθανότητα λάθους. Για τις περιπτώσεις που μιλάμε και το παραμικρό λάθος είναι συνήθως καταστροφικό.

Για παράδειγμα, αν θες να κάνεις κάτι με συγκεκριμένο βάθος κοπής (π.χ. 1,5 cm) και θες να το κάνεις σε βήματα, θα πρέπει να ρυθμίζεις διαρκώς τη βίδα που δεν βρίσκεται και στην ιδανικότερη θέση (για τα δικά μου μέτρα). Δεν μπορείς να προ-ρυθμίσεις το τελικό βάθος κοπής το οποίο να είσαι σίγουρος ότι το μηχάνημα δεν θα σου επιτρέπει να το ξεπεράσεις. Επίσης δεν υπάρχει ρύθμιση του "0", αλλά θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις προσθέσεις και αφαιρέσεις.

Απ ότι είδα τα μεγαλύτερα Bosch επιτρέπουν ρυθμίσεις μέχρι 0,1 mm (έτσι τουλάχιστον λένε στα χαρτιά). Επίσης κάνοντας ρύθμιση του τελικού βάθους μπορείς με ένα περιστρεφόμενο εξάρτημα που υπάρχει στη βάση, να φτάσεις στο τελικό βάθος κοπής σε 3 βήματα (σε κάποια ρούτερ τα βήματα είναι πέντε).

Επειδή αυτό τον καιρό κάνω δοκιμές (φτιάχνω πατρόν και πατέντες) διαπίστωσα ότι για το κόψιμο της χελιδονοουράς με ρούτερ, χρειάζεται οπωσδήποτε δακτύλιος αντιγραφής, δεδομένου ότι στα κοπτικά με οδηγό ρουλεμάν το βάθος κοπής καθορίζεται απόλυτα από το πάχος του πατρόν πάνω στο οποίο πατάει το ρουλεμάν. Αλλά όπως είπα και προηγουμένως δεν υπάρχουν στην Ελληνική αγορά δακτύλιοι αντιγραφής για τα Bosch και άρα θα πρέπει να κάνω κάτι. Στη διεθνή αγορά υπάρχουν ολόκληρα σετ από εναλλακτικές βάσεις για τα ρούτερ, σε συνδυασμό με δακτυλίους αντιγραφής (ψάξτε με τις λέξεις guide bushing).

Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ενδιαφέρον και αξίζει να ακούσουμε τις όποιες επιπλέον εμπειρίες υπάρχουν. Και πάλι ευχαριστώ! 

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:44:12 πμ »
Αυτες οι ροδελες στην τριτη φωτογραφια τί σκοπο εξυπηρετουν;
Αν εχεις καμια ιδεα και για το αυτοσχεδιο τραπεζι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο να ασχοληθω βαζοντας ενα ρουτερ 1200W

Γιάννη,
οι ροδέλες αυτές μπαίνουν στην τρύπα που βγαίνει το κοπτικό ανάλογα με τη διάμετρό του ώστε να αφήνουν το κατάλληλο περιθώριο για σωστό πάτημα μικρών κομματιών και περαιτέρω για σωστή αναρρόφηση σκόνης.

Τώρα για τη βάση τραπέζι το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Το μόνο που με προβληματίζει είναι να επιλέξω τον τρόπο που θα ρυθμίζεται το βάθος κοπής ανάμεσα σε τρεις που ο καθένας έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του.
Πάντως όπως και να γίνει οτιδήποτε αυτοσχέδιο σχεδόν πάντα έχει τα "παιδικά" του ελαττώματα σε σχέση με κάτι που έχει βγει και πουλιέται στην αγορά. Γιατί όση εμπειρία και να έχεις από τη χρήση του άλλο πράγμα η χρήση και άλλο η κατασκευή του. Και τα δύο όμως αλληλοσυμπληρώνονται για να βγει κάτι σωστό.

Φίλε Παναγιώτη,
έχεις σε πολλά δίκιο γι΄αυτά που λες. Επειδή όμως οι μεγάλες φρέζες έχουν φτιαχτεί για βαριές δουλειές και οι ανοχές τους είναι μεγάλες, αυτό το 0,1 χιλ. πίστεψέ με είναι ευσεβής πόθος.
Το ένα από τα δύο φρεζάκια που πήρα ήταν από τα πρώτα που βγήκαν στην αγορά και είχε προσφορά στα 200€ με όλα τα επιπλέον εξαρτήματά του μέσα στα οποία και διάταξη αντιγραφής. Πιστεύω όμως ότι είτε με κοπτικό που έχει ενσωματωμένο ρουλεμάν είτε με αντιγραφικό η κοπή μόρσου χελιδονοουράς πρέπει να γίνει μια κι έξω.
Με αυτό το κοπτικό : http://shop.jvl-europe.com/epages/61425996.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/61425996/Products/051583, στο οποίο μπορείς να προσαρμόσεις πολύ εύκολα ρουλεμάν νομίζω ότι μπορείς να κόψεις οποιοδήποτε μόρσο χωρίς ανεβοκατεβάσματα.
Επειδή όμως όπως έχω πει αρκετές φορές η εμπειρία μου στην οργανοποιία δεν είναι μεγάλη, δεν μπορώ να φέρω πραγματικά επιχειρήματα εμπειρίας για το συγκεκριμένο θέμα παρά μόνο ότι έχω κάνει τέτοια μόρσα για συναρμολόγηση αρκετών πλαϊνών συρταριών.

Υ.Γ. Γιάννη η φρέζα των 1200W είναι μια χαρά για τις δουλειές που φαντάζομαι ότι κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 01:31:29 μμ από Κούρος »

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:10:58 μμ »
Τριανταφυλλε σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 11:35:47 πμ »
Εγώ ψάχνω μία οικονομική λύση και λέω να παραγγείλω αυτό

http://agmrecruit.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=30600

τι λέτε , θα με βγάλει για αρχή ?

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:34:28 μμ »
Φίλε Πάνο,
η SKIL είναι αμερικάνικη εταιρεία και έχει αγοραστεί από τη BOSCH. Τα εργαλεία της είναι εφάμιλλα της BOSCH.

Το συγκεκριμένο εργαλείο αν είναι αυθεντικό τότε αν και ερασιτεχνικό είναι κελεπούρι. Με προβληματίζει όμως λίγο η τιμή γιατί έχω δει αρκετά SKIL μαϊμούδες που δεν τα ξεχωρίζεις.

Τα αντίστοιχα της BOSCH είναι αυτά : http://www.bosch-do-it.com.gr/boptocs2-gr/%CE%95%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/GR/el/hw/%CE%9A%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5%CF%82+%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82/95237/index.htm και κάνουν από 115€ μέχρι 171€.

Το βάρος των 3,5 κιλών μπορεί σε κάποιες εργασίες να είναι πλεονέκτημα και σε κάποιες άλλες όχι. Για μένα είναι λίγο βαρύ.

Η απόφαση δική σου.




Tags: