Αποστολέας Θέμα: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου  (Αναγνώστηκε 6277 φορές)

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« στις: Οκτώβριος 14, 2015, 10:45:30 πμ »
Καλημερα !
Πηγα εχθες και πηρα κλειδια Schaller HG3 565 για το τριχορδο μου με σκοπο να  τα αντικαταστησω με καποια καλυτερης ποιοτητας . Μετρησα τις αποστασεις μεταξυ αξονων 35mm-36mm και ολα καλα  . Το αποτελεσμα ειναι οταν γυρισα σπιτι και ξεκινησα να τα αλλαξω , καταλαβα την πατατα που εκανα !!!  Αρχικα ενω μου τα ανοιξε απο το κουτι  ο ανθρωπος στο μαγαζι να τα δω , δεν τα παρατηρησα οσο επρεπε . Ενω οι αποστασεις στις τρυπες ειναι οκ , τα νεα κλειδια στην εσωτερικη πλευρα που παταει στο καραολο  εχει ενα μικρο εξωγκομα  και 2η πατατα ειναι οτι  οι τρυπες πανω στα αξονακια ειναι εντελως στην ακρη (αντε και το διορθωνω αυτο με μια νεα τρυπα εκει που πρεπει) .

Το ερωτημα ειναι το εξης: Μπορω να τρυπησω το καραολο και να ανοιξω την τρυπα λιγο ετσι ωστε να πατησουν κανονικα τα κλειδια.??? Ή θα εχω θεμα ??? Θελει καποιο ειδικο τρυπανι ξυλου ?   Εχω καθετο τρυπανι μηχανουργικο παγκου αρα θα τρυπησω καθετα .

Εψαξα στο σαιτ της εταιριας  και δεν μπορεσα να βρω με τιποτα το τεχνικο φυλλαδιο του μοντελου 565  που να δειχνει το εξωγκομα για το οποιο εγινε ολη αυτη η ιστορια. Δεν εμπιστευτικα την φωτο. του εν λογο μαγαζιου γιατι νομιζα οτι μπορει να μην ηταν η πραγματικη(πολλες φορες το βλεπουμε  αυτο ) παρολο που φαινοταν στη φωτο.  Τελικο συμπερασμα " Επρεπε να παω  με το οργανο εκει και να τσεκαρω επι τοπου με τα ματια ανοιχτα " 

Περιμενω τη συμβουλη σας !

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:22:00 πμ »
καλημέρα και καλώς όρισες!
μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ - δεν είναι ανάγκη να είναι τα ίδια κλειδιά, απλώς ίδιου τύπου για να καταλάβουμε το σχήμα καλύτερα.
Επίσης δεν κατάλαβα αν ο καράολας είναι με σχισμές (τύπου κλασικής κιθάρας, τα κλειδιά από τα πλάγια) ή ενιαία μονοκόμματη επιφάνεια (τα κλειδιά από πίσω).
Από την θέση των τρυπών στα αξονάκια όπως την περιγράφεις (στην άκρη δεν σου κάνει) καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι τύπου κλασικής.

Αν τα κλειδιά είναι κάπως έτσι (μόνο για το πίσω "εξόγκωμα" βάζω την φωτο)



δεν γνωρίζω να σου πω κάτι, έχω την αίσθηση ότι είναι για ηλεκτρικές κιθάρες και ακουστικές (με "μονοκόμματο" καράολα), οπότε οι κιθαροκατασκευαστές ας συνεχίσουν σε λεπτομέρειες εφαρμογής.

Όμως η συμβουλή μου είναι να αλλάξεις απλώς τα κλειδιά και να μην προχωρήσεις σε κάποια μη - αναστρέψιμη αλλαγή στον καράολα (διεύρυνση οπών π.χ.).
Σκέψου ότι κάποτε ίσως απλώς χρειαστεί να αλλάξεις πάλι κλειδιά - μετά θα πρέπει να βρείς ακριβώς τα ίδια, ενδεχομένως να ξανανοίγεις τρύπες στα αξονάκια  κτλ. κτλ.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 12:01:59 μμ »
τα κλειδια αυτα ειναι για να μπουν απο κατω, οπως και αυτα που δειχνει στην φωτο ο Μανος. Για να σε ενοχλει που η τρυπα βγαινει στην ακρη, προφανως το δικο σου καραολο ειναι σαν της κλασικης κιθαρας με τα κλειδια στο πλαι.  Σωστα?  Αν ειναι ετσι, δεν σου κανουν τα κλειδια που πηρες, θα εχει ομως το καταστημα και τα αλλα για να στα αλλαξει. Αυτη η πατουριτσα ειναι μονο δυο χιλιοστα στα κλειδια που πηρες, οποτε δεν χρειαζεται να μεγαλωσεις ολη την τρυπα, Παρε ενα επαναφωστιζομενο δραπανακι και με το καταλληλο τρυπανι μεγαλωσε τις τρυπες μονο στα δυο πρωτα χιλιοστα βαθους, για να πατησουν τα κλειδια, Κανε το με αναποδες στροφες ομως για να μην σου παει παραπανω και χαλασεις το καραολο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 02:28:34 μμ »
bouzouki's britannica
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 03:03:24 μμ »
Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας . Το καραολο ειναι σαν κλασσικης κιθαρας  3+3 .Θα στειλω φωτογραφιες ομως για να γινω πιο κατανοητος.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 03:09:00 μμ »
οκ ζητα απο το μαγαζι να σου τα αλλαξουν με τετοιου τυπου κλειδια ιδιας μαρκας και κατηγοριας.

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 03:19:30 μμ »
Το βασικο που θελω να μου πει καποιος ειναι αν υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια το καραολο αν τρυπησω λιγο . Εχω καθετο τρυπανι μηχανουργικο και μπορω να τρυπησω με ακριβεια μονο το εξω μερος και  και μετα να τρυπησω τα αξονακια στα σωστα σημεια για να περασει η χορδη . Η εταιρια δινει και διαφορετικα μηκη+παχη  αξονων αλλα λογο capital control δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μου φερει καποιος . Μπορω για προχειρα να βαλω τα παλια αξονακια (αν ταιριαζουν πισω στο γραναζι) για να αποφυγω τα πολλα τρυπηματα αλλα για μενα δεν ειναι κοπος . Να πω δεν οτι στην διαμετρο τα  αξονακια και στα καινουρια & τα παλια ειναι η ιδια .   

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 03:24:55 μμ »
John2004 θα το κανω σιγουρα αλλα δεν ξερω αν θα εχει να μου τα αλλαξει με τετοιου τυπου/αξιας  . θα παω αυριο ! μακαρι για να τα αποφυγω ολα αυτα .  Φαινονται πολυ ποιοτικα αν δεις γραναζι και ατερμονα για αυτο τα ηθελα. αν ειναι να παρω πολυ κατωτερης ποιοτητας θα κρατησω τα δικα του.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 04:15:09 μμ »
πιστευω πως θα εχει την ιδια μαρκα στο δικο σου στυλ. και  αυτό είναι το σωστο, γιατι αυτό το καραολο φτιαχτηκε για τετοια κλειδια. αν δεν βρεις παλι μπορεις να κανεις αυτό που λες. Δεν νομιζω ότι θα υπαρχει πρόβλημα, αρκει να εχει καποιο παχος το ξυλο σε αυτό το σημειο, μην αφαιρέσεις δυο χιλιοστα και μεινουν ακομα μονο δυο. Το καραολο σου πρεπει να είναι περιπου 17-18 χιλιοστα οποτε αμα τρυπησεις με ένα τρυπανι 8,5-9 κατι θα μεινει για να κραταει. Και να μπορέσεις να κανεις τις τρυπες στην ιδια θεση σε όλα τα αξονακια.  Οπτικο θα είναι το πρόβλημα πιο πολύ μιας και θα σου φαινεται λιγο στο τελειωμα η αυλακια που εχουν αυτά τα αξονακια, πριν πατησουν στο απέναντι ξυλο.  Οσο για το πρόβλημα που λεει παραπανω ο Μανος, αν χρειαστεί να ξαναβαλεις κλειδιά χωρις την πατουρα αργοτερα, δεν υπαρχει πρόβλημα, θα γεμισεις τις τρυπες με μια καβιλια και θα ξανατρυπησεις με την αρχικη διαμετρο, κοβεις, τριβεις και εισαι ετοιμος. Η καβιλια δεν θα φαινεται μιας και θα την σκεπασει η πλακα των κλειδιων.  Τσαμπα κοπος όλα αυτά, θα βρεις τα ιδια. Πες μας αν θες και από που τα πηρες, τιμη μην μας γραψεις, είναι γνωστη και προκαλει ζαλαδες!

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 04:21:00 μμ »
Πηρα τα ιδια στον κωνσταντελο χθες.  Αλλα αλλαξα επιτοπου τους αξονες με 3 ευρω επιπλεον. Πηγαινε μια βολτα απο εκει. Και επιλεγεις και χρωμα κλειδιου. Πες μας ποσο τα πηρες. Τα βλεπω στο ιντερνετ γυρω στα 50. Ο κωνσταντελος τα εχει 22. Συν τα τρια ευρω για την αλλαγη
Edit μολις ειδα το σχολιο του γιαννη για την τιμη....
Edit no2 το εξωγκομα παραμενει με την αλλαγη. Μονο οι τρυπες αλλαζουν
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 04:45:55 μμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 06:05:17 μμ »
αυτα που πηρες Γιωργο ειναι grover. 

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 08:18:40 μμ »
Τα κλειδιά είναι schaller hg3 565 από τον Ματσικά. Μου διέφυγε ο Κωσταντελος στο Γαλάτσι. Ή τιμή 55. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν υπάρχει το μοντέλο αυτό στο site της εταιρίας ? Εψαξα πρώτα τα τεχνικά φυλλάδια και έβλεπα ότι όλα τα classic μοντέλα που τα λέει lyra & hauser είναι επίπεδα στο επίμαχο σημείο. Για  αυτο παραπλανήθηκαν.  Αύριο θα πάω πάλι να δω μπας και έχει κάτι άλλο να μου δώσει ο άνθρωπος αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος. Το καλό είναι ότι μαζί δίνει και 6 μπουσες-κουζινετα πες το όπως θες ,που αν έχεις ξετρυπησει το καραολο και θες να γυρίσεις στην αρχική διάμετρο ,τα φυτεύσεις από το εσωτερικό τμήμα του καραολουυ προς το εξωτερικό  σφηνοτα και είσαι έτοιμος . αν βέβαια το έχω πιάσει καλά δεν είναι για αυτή τη δουλειά ,αλλά για να ολισθαίνει ο άξονας  χωρίς μέγαλα διακενα και λόγο τάσης να μην ακουμπά παράκεντρα στην τρύπα του καραολουυ. Αν κάποιος έχει άλλη γνώμη περιμένω να την ακούσω . θα τα βγάλω και φωτό αύριο .

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 09:02:08 μμ »
ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ........................ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΑ ΕΞΩΓΚΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΟΥ ΜΑΓΚΩΣΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΤΡΥΠΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ. ΤΟΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΨΟΥΛΙΑ ΣΕ ΑΚΡΙΒΑ ΚΛΕΙΔΙΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΙΟΥ ΣΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 10:21:21 μμ »
Ωχχχ πραγματι γιαννη...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:36:10 μμ »
Κώστα μια διευκρίνιση όταν λες με την φορά του τρυπανιού στο ανάποδο σε παρακαλώ.....δεν το έπιασα... Επισης το καραολο είναι 18.5mm  και η τρύπα θα γίνει από 6mm σε 10mm . άρα μένουν 8.5mm . βγάλε  και 0.5mm τουλάχιστον τα βερνίκια. Από θέμα πάχους είμαι καλά ή οριακά????? Αύριο θα μάθω αν παίζει άλλος τύπος κλειδιων και μεθαύριο θα αποφάσισω αν θα κάνω τη μετατροπή.  Καλό βράδυ!

Tags: