Αποστολέας Θέμα: Κοληση μανικου  (Αναγνώστηκε 9626 φορές)

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2015, 09:12:46 μμ »
αναποδα θελουν τα κλειδια.

janko

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Αγαπημένο ξύλο: ελατο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2015, 10:57:19 μμ »
χαχαχαχα...

Ποσο  παλιός  αισθάνομαι ….πριν δυο μήνες που έβαλα  πρώτη φορά  κλειδιά τα έβαλα ακριβώς  το ίδιο….

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2015, 11:12:06 μμ »
ολοι το εχουμε κανει.....

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2015, 12:12:33 πμ »
Τα εβαλα προχειρα για να δω αν εκανα καμια παπαρια
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2015, 05:04:37 μμ »
Μιας και ξεκινησαμε με τις αποριες και μια ακομα:
Την κλιση του μανικου την βρισκουμε αν βαλουμε εναν χαρακα στο καπακι στον μπροστα τακο και μετραμε την αποσταση που σηκωνεται στον πισω τακο απο τις κατασκευες σας ποσο περιπου σας βγαινει; τα 15 χιλ ή 17 χιλ για παραδειγμα ειναι αποδεκτα ή ειναι υπερβολικα; και αν ειναι πολυ πως διορθωνεται; και μια δευτερη απορια μετα τον οπλισμο του καπακιου αυτο παταει στην μεση του σκαφους και σηκωνεται μπροστα και πισω εαν δεν φαω το καλουπι για να πατησει το καπακι χωρις πιεση στο σκαφος εκτος απο δυσκολια στο κολημα ( στο δικο μου για παραδειγμα αν βαλω το καπακι και το κολησω με χαρτοταινια απο την μεση και μπροστα αφηνει ενα κενο γυρω ατους 5 ποντους! Πολυ μαλακο κσπακι βεβαια και ερχεται ευκολα για να πατησε)ι.θα κανει διαφορα στον ηχο; θα πριμαρει επκυνδυνα δηλαδη ή θα γινει μουγκο το οργανο;
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2015, 07:44:46 μμ »
Οι μπυρες τελικα εκαναν δουλεια!  :) 1,2 ποντους ειναι η αποσταση ;D 5 ποντους! Πως το σκεφτηκα αυτο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2015, 10:07:05 μμ »
αν ειναι λαγκερ ναι, τοσο βγαινει...

αν ειναι μαυρη, θα πρεπει να δειχνει το κοντερ +6,5 εκ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2015, 10:34:18 μμ »
Εφτιαξα κατι δικες μου με 9% αυτες επινα και εγραφα οτι ναναι!
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 20, 2015, 01:35:23 πμ »
Πειτε μου την γνωμη σας για τον ηχο πριν το λουστραρω.

https://www.youtube.com/watch?v=TMcHtITERtA&feature=youtube_gdata_player

https://www.youtube.com/watch?v=rWdTg8S0h9I&feature=youtube_gdata_player
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 20, 2015, 02:36:39 μμ »
εμενα μ αρεσει αν και προς το μπουζουκι παει.
μαλλον εχει μεγαλο σκαφακι
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 20, 2015, 05:01:27 μμ »
Οντως το σκαφος ειναι μεγαλο για τζουρα το προηγουμενο δε ηταν ενα μικρο μπουζουκι αυτο το σωνει ελαφρως. Με την επιστροφη μου να λουστραρω.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 12, 2015, 07:23:59 μμ »
Λοιπον εδωσε ο Θεος και τελειωσα το τετραχορδο που παλευα τοσο καιρο. Ανεβαζω ηχο να πω οτι το οργανο ειναι αλουστραριστο και ουσιαστικα ασεταριστο εχω καποια τριξιματα σε ορισμενα ταστα ο καβαλαρης και ο ζυγος θελουν συμαζεμα και καλυτερο χαραγμα. Αρματωσα για να ακουσω λιγο τι παιζει. Περιμενω  και την γνωμη και τις παρατηρησεις σας. Οταν το λουστραρω θα το παρουσιασω με περισσοτερες φωτογραφιες.

https://www.youtube.com/watch?v=fSa0a_NSjR8&feature=youtube_gdata_player
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

surakata

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 06:40:17 μμ »
Πολύ ωραίος ο τζουράς ! (τζουρομπούζουκο βασικά  ;) )
Γίνεται μήπως να παραθέσεις τις διαστάσεις του σκάφους του ?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:27:53 πμ »
Για το τετράχορδο: εμένα μου άρεσε πολύ ο ήχος. Τι λούστρο θα κάνεις ? θα πρότεινα γομαλάκκα ή άλλο "διακριτικό" λούστρο, να κρατήσεις όσο γίνεται την "ανάσα" του οργάνου.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Κοληση μανικου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 04:32:16 μμ »
Ξεκινωντας να σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Πολύ ωραίος ο τζουράς ! (τζουρομπούζουκο βασικά  ;) )
Γίνεται μήπως να παραθέσεις τις διαστάσεις του σκάφους του ?
Ο τζουρας(τζουρομπουζουκο) φτιαχτηκε για να πειραματιστω και μαλιστα επιδη δεν μου εφτανε ο ενας εφτιαξα και δευτερο! αυτος ειναι ο δευτερος ο πρωτος ηταν ενα μικρο μπουζουκι το οποιο και χαριστηκε σε πιτσιρικα για να μην τον φαει το μαυρο σκοταδι! Οι διαστασεις του σκαφους ειναι μηκος 29εκ. πλατος 19εκ. και βαθος 14εκ. Στο καπακι εβαλα τρια καμαρια γιατι φοβηθηκα λογω των διαστασεων,αλλα δεν θυμαμαι πολυ καλα τις διαστασεις καπου το εχω γραψει αλλα δεν το βρισκω. Αν δεν κανω λαθος εχουν ολα παχος 5 χιλ και υψος 8 (ή 4-7)μπορει να κανω λαθος βεβαια. Αν και το οργανο φαινοταν να εχει φωνη στις δοκιμες δεν ακουγοταν καθολου ,δεν μπορουσα να του ταιριαξω καβαλαρη με τιποτα αλλαξα 7-8 απο διαφορα ξυλα. Στο τελος ετριψα εναν απο εβενο που ειχα φτιαξει στην αρχη και απο 5 χιλ παχος τον κατεβασα στα 4χιλ και επιτελους εβγαλε φωνη. Κατι γινεται παντως με την ΛΑ εκανα και αυτο που κανω σε καβαλαρηδες που η ΛΑ δεν μου καθεται στο αυτι αφαιρεσα δηλ ενα κομματι απο το κοκκαλο αλλα τιποτα και μαλλον θα μεινει ως εχει αρκετα πειραματα εκανα.Μην με ρωτησετε με ποιο σκεπτικο το κανω αυτο, εγινε πρωτη φορα κατα λαθος και απο τοτε οποτε δεν μου ακουγεται σωστα ειναι μια απο τις αλλαγες που κανω στον καβαλαρη. Για να γινω περισσοτερο κατανοητος στην φωτο που παραθετω αφαιρω το κοκκινο τμημα απο το κοκκαλο.


Τι λούστρο θα κάνεις ? θα πρότεινα γομαλάκκα ή άλλο "διακριτικό" λούστρο, να κρατήσεις όσο γίνεται την "ανάσα" του οργάνου.

 {celebrate006}Ποσο συμφωνουμε!!!! Γομαλακα δεν ξερω την διαδικασια οποτε θα πηγαινα σε ματ βερνικι που ειναι ποιο ευκολο. Το οργανο ομως εγινε δωρο αλουστραριστο για να προλαβω τα γενεθλια του με την προοπτικη να μου το φερει του ριξουμε το βερνικι. Ο φιλος ομως που το εδωσα και παρα τις προτροπες μου  πηγε και το εκανε τραπεζαρια! Και τωρα αν δεν εχει καθρεφτη να ξυριστει βαζει το μπουζουκι! ???
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Tags: