Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου  (Αναγνώστηκε 1572 φορές)

surakata

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 08:37:02 μμ »
Καλησπέρα !
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω και γω ένα οργανάκι !
Κατασκευές στο παρελθόν δεν έχω κάνει και επειδή η τσέπη μου είναι μικρή  :( αλλά και επειδή με ενθουσιάζει η ιδέα (και πιάνουν τα χέρια μου) σκέφτομαι να (προσπαθήσω να) φτιάξω ένα τέτοιο όργανο . Θέλω λοιπόν την άποψή σας πριν αρχίσω να κάνω το οτιδήποτε!
Μου αρέσει η οξύτητα του τζουρά αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι σε μεγάλη πλειοψηφία οι τζουράδες σαν όργανα έχουν πολύ χαμηλή ένταση κάνοντας το αδύνατο να σταθούν αξιοπρεπώς απέναντι σε μία κιθάρα ενώ παράλληλα θα ήθελα κάπως ενισχυμένη τη μουργκάνα (έτσι για τα απανωτά ρε που ακούγονται και στις παλιές ηχογραφήσεις  ;D ). Από την άλλη μου αρέσει ο ήχος του μπουζουκιού που ακούγεται στις παλιές ηχογραφήσεις (Μάρκος,) και το γεγονος οτι ο ηχος αυτου του μπουζουκιου "σκάει" θα λέγαμε στον χώρο εν αντιθέσει με τα σύγχρονα "φουσκωμένα" μπουζούκια που κατα την άποψή μου μπασίζουν πολύ.
Αυτά που έχω στο μυαλό μου και σχεδιάζω πρόχειρα, ήταν να κατασκευάσω κάτι με (λίγες) ντούγιες ανάμεσα σε 7 και 11. Ξύλα για τις ντούγιες έλεγα καρυδιά και (ίσως) σφενδάμι  , ταστιέρα έτοιμη (χαραγμένη), καπάκι δεν έχω σκεφτεί ούτε μανίκι (σίγουρα όμως κάτι με κόντρες).
Κλίμακα έλεγα ανάμεσα σε τζουρά και μπουζούκι (64? cm)
Διαστάσεις Βάθος: 14
                 Μήκος 29
                 Πλάτος 21

Καλούπι δεν έχω και έλεγα να έφτιαχνα ένα από το μηδέν
Επίσης σκεφτόμουν αν γίνεται να λυγίσω τις ντούγιες χρησιμοποιώντας ατμό  ;) ?
Τα μόνα που έχω εκτός από κατσαβίδια και κλασικά σπιτικά εργαλεία είναι μία μέγγενη και ένα χειροκίνητο τρυπανάκι, άλλα εργαλεία δέν έχω αλλά έχω την εντύπωση ότι με μία πλάνη/ροκάνι, μία σέγα, ένα ακριβές πριονάκι (τίποτα ηλεκτρικό) μπόλικο γυαλόχαρτο,σφιγκτήρες και ελεφαντίσια υπομονή ίσως γινόταν πολύ αργά αλλά σταθερά.

Θα ήθελα λοιπόν ιδέες και σχόλια για το αν αυτά που σκέφτομαι είναι εφικτά αλλά και πως μπορώ να πλαισιώσω το όλο πράγμα καλύτερα. Επίσης θα εκτιμούσα μερικές συμβουλές πάνω στο κομμάτι του ήχου και άν αυτά τα οποία παρουσιάζω είναι κοντά σε αυτό που θα 'θελα να βγεί.
Ευχαριστώ!!  ;D

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:08:19 μμ »
θα σου πω για τα εργαλεια, μιας και για το οργανο που αποφασισες δεν ξερω τιποτα να σου πω...
 την 1η μου κιθαρα την εφτιαξα σε ενα χρονο, εχοντας ενα πριονι, κολλα, και μπολικα γυαλοχαρτα...
εχω φτασει στην 25, με ηλεκτρικα εργαλεια ενα τρυπανι, ενα φυσερο, και ενα τροχουδακι (που δεν χρησιμευει σε τιποτα)
αυτο που θελω να πω ειναι, οτι αν υπαρχει το μερακι, θα το φτιαξεις σιγα-σιγα και χωρις πολλα εργαλεια αλλα με ΜΕΓΑΛΗ υπομονη
φυσικα οσα περισσοτερα εργαλεια εχεις, γλυτωνεις χρονο...
για τα υπολοιπα κατασκευαστικα, θα περιμενεις τους ειδικους του φορουμ...
Καλη Αρχη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:25:45 μμ »
ΕΓΩ ΜΙΑΣ ΚΙ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΖΟΥΡΑΔΕΣ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΕΙΝΑΙ  ΟΙ ΔΟΥΓΙΕΣ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ 7 ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΡΙΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ.
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ 15-16 ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ 7 ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΤΙΣ ΣΤΡΑΜΠΟΥΛΗΞΕΙΣ.

ΚΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.....................ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΖΟΥΡΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΑΣΗ?
ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΤΟ 80 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΟΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΑΦΗ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

surakata

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:55:35 μμ »
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια, υπομονή ως άτομο ευτυχώς έχω και διάθεση υπάρχει μπόλικη!  8)

Κώστα δεν μου το 'χει πεί κανείς , εγώ το διαπίστωσα. Βασικά αυτή η εντύπωση μου σχηματίστηκε τουλάχιστον από τζουράδες γύρω στα 350 ευρώ που έχω δοκιμάσει. Τώρα αν οι ακριβότεροι είναι πιο δυνατοί δεν ξέρω αλλά αντίστοιχα από αυτά που έχω παρατηρήσει πχ για τα φθηνά μπουζούκια ή μπαγλαμάδες είναι ότι δεν έχουν τη διαφορά έντασης που παρατήρησα στους τζουράδες. Επισημαίνω και διορθώνω ότι μπορεί κάτι να μου διαφεύγει αλλά αυτά έχω δει μέχρι τώρα.  :)
Όσον αφορά τις ντούγιες είχα την εντύπωση ότι οι περισσότερες θα ήταν πιο δύσκολο να μπούν αλλά οκ . Εννοείς οτι θα είναι πιο δύσκολες στο λύγισμα?
Και μια που έχεις φτιάξει πολλούς τζουράδες, πως σου φαίνονται οι διαστάσεις που παραθέτω ?
Ευχαριστώ πολύ!  ;D

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 11:16:28 μμ »
Οι πιο έμπειροι σου απάντησαν ήδη.. Εγώ ένα θα πω: Βουρ!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Συμβουλές για την κατασκευή Τζουρά-Μεσομπούζουκου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 09:46:28 μμ »
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια, υπομονή ως άτομο ευτυχώς έχω και διάθεση υπάρχει μπόλικη!  8)

Κώστα δεν μου το 'χει πεί κανείς , εγώ το διαπίστωσα. Βασικά αυτή η εντύπωση μου σχηματίστηκε τουλάχιστον από τζουράδες γύρω στα 350 ευρώ που έχω δοκιμάσει. Τώρα αν οι ακριβότεροι είναι πιο δυνατοί δεν ξέρω αλλά αντίστοιχα από αυτά που έχω παρατηρήσει πχ για τα φθηνά μπουζούκια ή μπαγλαμάδες είναι ότι δεν έχουν τη διαφορά έντασης που παρατήρησα στους τζουράδες. Επισημαίνω και διορθώνω ότι μπορεί κάτι να μου διαφεύγει αλλά αυτά έχω δει μέχρι τώρα.  :)
Όσον αφορά τις ντούγιες είχα την εντύπωση ότι οι περισσότερες θα ήταν πιο δύσκολο να μπούν αλλά οκ . Εννοείς οτι θα είναι πιο δύσκολες στο λύγισμα?
Και μια που έχεις φτιάξει πολλούς τζουράδες, πως σου φαίνονται οι διαστάσεις που παραθέτω ?
Ευχαριστώ πολύ!  ;D

εγω θα αλλαζα μονο το πλατος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: