Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη 4χορδου μπουζουκιου συμβουλες και σταδια κατασκευής  (Αναγνώστηκε 40828 φορές)

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Καλησπέρα και απο εδώ.
Οπος κάποιοι γνωρίζετε παρήγγειλα έτοιμα κάποιοα πράγματα (τα περισότερα) για να φτιάξω μπουζουκι 4χορδο.ειμαι πρώτη φορά που ασχολούμε με την κατασκευη ενός οργάνου.θα ήθελα της συμβουλές σας και της παρεμβάσεις σας σε αυτα που θα κάνω.
Λοιπόν αυτα είναι τα πράγματα που παρήγειλα.
μάνικας με καραουλο έτοιμος και ταστιέρα έτοιμη χαραγμένη.


mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
τάστα.κόκκαλα για καβαλάρηδες φιγούρες για τοκαπάκι έτοιμες ξυλινες,καμάρια και κλειδια

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
σημάδια ταστιέρας. διάφοροι καπλαμάδες πολύ λεπτοι που τους έβαλε μέσα χωρίς να το ζητησω δεν τους χρεώσε δηλαδή.και τα κομμάτια για το καπάκι μας.

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Ακομα μια φώτο το καπάκι μας αυτην κρατήστε την λίγο θέλω να ρωτησω κάτι πανω σε αυτο μετά.χορδιερα πίσο τάκος το σκαφος έτοιμο και η κόλα


mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
θα ξεκινήσω σήμερα με το καπάκι.
Στην φωτογραφία που ανέβασα φένεται οτι στης 2 πλαινές πλευρές υπάρχει μια κλήση στην κοψιά του ξύλου και απο της 2 πλευρές εκει ειναι που πρέπει να γινει η κλολληση?
Εγω απ'οσο διάβασα για το καπάκι ασκείτε πίεση στα φύλα κατα την κόλληση και κάθετα αλλα και οριζόντια..αν εγώ ασκήσω πίεση οριζόντια δέν θα γλυστρίσει το ένα φύλο πάνω απο το άλο ετσι που είναι κομμένα?καταλάβατε τι ενοω πιστευω..αλλα απο την άλη δίνοντας αυτην τη κλήση υπάρχει μεγαλύτερη επιφανεια που κολλειτε και αυτόματα μεγαλύτερη αντοχή σωστα?

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Το καπάκι πρέπει να είναι γωνιασμένο για να το κολλήσεις...Θα πας στο φιλαράκι σου και θα πεις του μάστορα να στο γωνιάσει στην πλάνη...Γενικά σε όλες τις ξυλοκατασκευές ισχύει η σειρά πλανιά-γωνιά-ξεχόντρισμα...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
https://www.youtube.com/watch?v=2xOJAjdGZUY

Στο 1:59 δείχνει την κατεργασία με πλάνη τριφασική...πιο πριν την δείχνει και με ροκάνι...αν δεν βγάλεις άκρη παίξε με το ροκάνι μια χαρά θα είσαι

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
είναι γωνιασμένο έτοιμο φαίνετε και στη φώτο.
Αυτο ρώρητα οτι θα κοληθεί απο της πλευρές που ειναι γωνιασμένο..
απλά δέν θα μπορεί να ασκηθεί οριζόντια δύναμη μεγάλη γιατί θα γλυσρτήσει η κλολληση..
Οι δυνάμες  F2 δεν πρέπει να είναι μεγάλες γιατί οι πλάκες εχουν την τάση να κατευθείνονται όπος πάνε τα πρασινα βελάκια..
ρωτάω γιατί διάβασα οτι πρέπει να ασκηθεί μεγάλη δυναμη στα F για να κολλήσουν καλά..
καλο το σχέδιο?

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
φίλε δεν είναι γωνιασμένο...δεν πρέπει να έχει λοξές ακμές αλλά ακμές με γωνία 90 μοίρες

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Δες το παρακατω λινκ πως τα κολλανε. Ενα τροπο. Οχι τον δικο μου. Βλακειες εκανα ως συνηθως . Παρακατω εχει ο καπα πιο ευκολο...

http://www.luthier.gr/index.php?topic=996.0
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
διχαστηκαν οι γνωμες...
οι μισοι 90° γωνια, οι μισοι με κλιση....
εγω με την κλιση, εχει μεγαλυτερη επιφανεια κολλησης...

αλλα εκει θα κολλησουμε, στο πως θα κολλησει το καπακι;
προσεξε μην ειναι αναποδα τα κομματια, και φως να μην περναει απο μεσα, και ας ειναι σε σχημα "S"...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
και με κλίση να το κάνεις πρέπει να είναι δύο κομμάτια φαλτσαρισμένα στις 45 μοίρες...εδώ το καπάκι είναι όπως βγήκε από το πριστήριο Metallikas feat. kedros27

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748

Τωρα σε εσενα φιλε μου, που καλο είναι να μας γραψεις το ονομα σου, να ξερουμε πως να σε φωνάζουμε, γιατι αυτό το άλλο δεν στο γραφω πριν φτιαξεις κατι, καλα κανεις και θες να φτιαξεις το οργανακι σου. Να ξερεις όμως ότι το καλυτερο εργαλειο είναι το διάβασμα. Να εισαι σιγουρος πως αν το θες θα το φτιαξεις ο οργανο, όμως δεν γινεται αυτό από την μια μερα στην άλλη. Θα σου παρει χρονο και σιγουρα καποια από τα ξυλάκια που εχεις ηδη παρει θα τα χαλασεις και θα χρειαστεί να τα αντικαταστησειςς. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!  και επειδή σε βλεπω να κανεις πολλες ερωτήσεις πριν ακομα διαβασεις, και όταν λεω διάβασμα εννοω περισσοτερο από οσο εκανες όλα τα χρονια σου στο σχολειο, θα σου πω την εντυπωση μου. Είναι για μενα μεγαλυτερο σχολειο να διαβασω και να δω τα λαθη που εχει κανει καποιος προηγούμενος σε καποια κατασκευη, και πως τα διορθωσε, παρα να παρω μια συντομη απαντηση από τον εμπειροτερο εδώ μεσα για το ιδιο θεμα. Καλη συνεχεια και....... καλο και πολύ διάβασμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2015, 08:19:18 μμ από yiannis »

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210

Ειρήνη ημίν αδέρφια...κατ' αρχάς πείτε του ανθρώπου να μην κολλήσει το καπάκι όπως το έχει τώρα για να μην νομίζει οτι μόνο εγώ είμαι τρελός...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2015, 08:19:47 μμ από yiannis »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μαστορα πρεπει να κανεις κατι τετοιο...
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1636.msg29050#msg29050
αν εχεις σκοπο να κανεις ενα οργανο, δεν χρειαζεται ολο αυτο το ζιγκακι, μπορεις να το βαλεις καπου καθετα και να τριβεις με εναν τακο που εχει κολλημενο γυαλοχαρτο
αν εχεις στο νου σου ομως να φτιαξεις μπολικα, κανε το θα σου χρειαστει!

δηλαδη αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τριψεις τα 2 κομματια στην ενωση του μπουκματσετ (ετσι οπως τα πουλανε, ΔΕΝ ειναι τριμενα, οπως σωστα λεει ο μεταλικας. για να το δεις, πηγαινε κατω απο μια λαμπα, και ενωσε τα κομματια: αν περναει φως αναμεσα, πρεπει να τα επιπεδωσεις).

και αυτο ειναι και κατι που πρεπει να κανεις, πριν το κολλησεις: δεν πρεπει να περνα φως αναμεσα.

 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: