Αποστολέας Θέμα: Ο Οργανοποιος Παναγιωτης Τσιμης και το μοναδικου καλους μοντερνο μπουζουκι του  (Αναγνώστηκε 2274 φορές)

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Με την βοηθεια του φιλου, ερευνητη και οργανοποιου Γιαννη Τσουλογιαννη, ολοκληρωσα ενα αρθρο σχετικα για τον ταλαντουχο και πραγματικα visionary οργανοποιου Παναγιωτη Τσιμη της Νεας Υορκης  του περασμενου αιωνα.

Η μοναδικη σχεδιαση και το ταλεντο του οργανοποιου συναγωνιζονται μπουζουκια του 21 αιωνα


Ευχαριστω θερμα το Γιαννη για τις πληροφοριες που μου εδωσε, οπως επισης τον Σταυρο Κουρουση για καποιο υλικο του που βρηκα εδω στο φορουμ και το μελος Παρασανταλος του Ρεμπετικου φορουμ για την υποδειξη καποιων διαφημηστικων


http://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/2015/04/the-futuristic-bouzouki-of-theodoros.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2015, 08:42:18 μμ από SDimis »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
στα έδωσα και στο rembetiko, αλλά οφείλω και από εδώ: συγχαρητήρια τόσο για την έρευνα όσο και για την ανασύνθεση της εικόνας, ξεχωριστά ταλέντα (*).
Επίσης και στους υπόλοιπους που ασχολήθηκαν.



(*) πάντως απορώ πως δεν έχεις ακόμα αρχίσει την κατασκευή. Τόσον καιρό που σε παρακολουθώ έχεις αναλύσει τα πάντα σε επίπεδο σχεδιασμού (3d, αναλογίες, όλα)... είσαι λιγότερο από ανάσα μακριά από κατασκευή, νομίζω θα σου είναι πραγματικά πολύ εύκολο με τόση μελέτη.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Πολύ καλο για να μαθαινουμε και την ιστορία
Αυτά τα δύο μπουζούκια στο τελος -2015- ειναι φωτο 3D δεν ειναι κατασκευασμένα?
Παντως ειναι πολυ όμορφη σχεδίαση και εμπεριέχει και το καράολο απο τις μοντέρνες ηλεκτρικες κιθάρες
Μπράβο!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Μπράβο μεγάλε,συνέχισε την έρευνα,είναι άκρως ενδιαφέρουσα.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: