Αποστολέας Θέμα: Bending machine και θερμοκρασια  (Αναγνώστηκε 7498 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Bending machine και θερμοκρασια
« στις: Απρίλιος 13, 2015, 10:30:24 πμ »
Καλημερα. Τοσο καιρο εχω "παγωσει" την κατασκευη της κιθαρας γιατι επρεπε να φτιαξω καποια πραγματα πρωτα. Ενα απο αυτα ειναι ενας τροπος να λυγιζω τα πλαινα. Καμινετο ή bending machine. Προτιμησα τον δευτερο. Χτες τελειωσα την κατασκευη. Τρεις λαμπες 150watt ζεσταινουν μια επιφανεια inox . Η απορια μου. Ποση θερμοκρασια πρεπει να πιανει η επιφανεια για να ειναι ετοιμη για χρηση;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:05:35 μμ »
πολυ ωραιο!

δεν εχει σημασια...
αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να σημαδεψεις με μια γραμμη και τα 2 πλαϊνα στην μεγαλη καμπυλη, γιατι απο εκει θα ξεκινησεις, αναβεις λαμπες, περιμενεις λιγο (2-3 λεπτα) και αφου βαλεις τα ξυλα σε αλουμινοχαρτο αρχιζεις και κατεβασεις σιγα-σιγα, και οχι με την μια μεχρι κατω γιατι θα κανει κρακ...

μετα 2 λεπτα 2-3 στροφες, μετα 2-3 λεπτα 2-3 στροφες, και παει λεγοντας μεχρι να τερματισεις.
μετα τον τερματισμο, κανεις και τις 2 καμπυλες αφοβα...
μετα μιση ωριτσα ειναι ετοιμα
μεγαλη προσοχη ομως,  να τα βαλεις απο το προηγουμενο βραδυ να κανουν το μπανιο τους...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:15:42 μμ »
πολυ ωραιο!
μεγαλη προσοχη ομως,  να τα βαλεις απο το προηγουμενο βραδυ να κανουν το μπανιο τους...


αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα...έχω ακούσει πολλούς να τα αφήνουν μια μέρα στο νερό τα ξύλα...αλλά είναι σωστό για ένα υγροσκοπικό υλικό όπως το ξύλο μια τέτοια επεξεργασία του? δεν θα το έκανα με τπτ χωρίς να σημαίνει οτι όποιος το κάνει είναι λάθος...έχω λυγίσει πλαινά για 2 κιθάρες φίλου και μάλιστα χωρίς τέτοια πρέσα (απλά βρέξιμο επι τόπου και ταίριαγμα στο καλούπι σιγά σιγά) έκανα προσπάθεια με οτι ξυλα είχα πρόχειρα...σφένδαμος, οξυά, σουηδικό και ποπλαρ δεν...προσπάθησα με μπουμπίνκα, ντουσιέ, κερασιά, δρυς και κοντρα πλακέ και είχα πλήρη επιτυχία...τελικά ολοκληρώσαμε ένα σετ μπουμπίνκα και ένα κερασιά...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:20:10 μμ »
Ευχαριστω. Ινδικο παλισσανδρο θα χρησιμοποιησω, αν παιζει ρολο. Τωρα αυτο για το μπανιο... Εχω δει αλλους απλα να το ψεκαζουν , αλλους να το βαζουν σε νερο 1 ωρα και αλλους να το βραζουν για μια ωρα! Εγω σκεφτομουν απλως μουλιασμα 1 ωρα. Παχος ξυλου στα 2.5mm.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2015, 03:07:02 μμ »
Λοιπον:
για πλαϊνα ειναι πολυ τα 2.5, θα σου προτεινα τα 2-2.1
αυτο για το μπανιο ειναι για την πρεσσα. αν λυγισεις με καμινετο (οπως εγω π.χ. ) και μετα στο καλουπι, με ψεκαστηρι ειναι μια χαρα...
αν ειναι να το βαλεις ομως κατ' ευθειαν στην πρεσσα το θελει το μπανιο, ωστε να ψηθει μετα.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2015, 03:18:49 μμ »
Ελεγα 2.5mm γιατι με το τριψιμο δεν θα κατεβει πολυ; Δεν θελω να πεσω κατω απο τα 2mm. Θα βαλω και απο μεσα ενισχυση με καθετα ξυλα για να μην ανοιξει το ξυλο παντως.

Υ.Γ για πατο πιο ειναι το επιθυμητο παχος;

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2015, 10:45:23 μμ »

μεγαλη προσοχη ομως,  να τα βαλεις απο το προηγουμενο βραδυ να κανουν το μπανιο τους...[/color]
[/quote]

Σε αλλες κατασκευές που εχω δει για bending τα βαζουν στον ατμο,νομίζω 20 λεπτα για κάθε εκατοστό πάχους.θα μπορούσαμε να το κανουμε και εμεις αυτο άραγε;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2015, 08:28:22 πμ »
Αν δεν εχει γινει τιποτε περιεργο, τι να κατεβει; αντε 1/10 του χιλιοστου...

ενω αν το αφησεις στα 2,5 θα σου ειναι πολυ δυσκολο το λυγισμα, ειδικα αν δεν το εχεις ξανακανει, και ειναι υπαρκτος ο κινδυνος του κρακ...
(παντως, με πολυ υπομονη και χωρις να βιαζεσαι, λυγιζει και στα 2,5...)

η πλατη ειναι ο συνδυασμος με το καπακι, και ερχονται πολλοι αλλοι παραγοντες για την τελικη διαμορφωση του παχους.
ενας απο αυτους τους παραγοντες π.χ., ειναι 2 ποιοτητες στους ινδικους, την καλυτερη μπορεις να την χαμηλωσεις κατα 2/10
οποτε οπως καταλαβαινεις, δεν υπαρχει τυφλοσουρτης.
μια "μεση" λυση ειναι 2,6-2,7 με 2-3 χιλ λιγοτερο περιμετρικα (στα 3-5 εκ)

 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2015, 05:52:35 μμ »
Ωραίο το μηχάνημα μπράβο  :)
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2015, 09:05:42 μμ »
Ωραίο το μηχάνημα μπράβο  :)
Ευχαριστω κ. Πλιακωνη. Το ειχα σκεφτει πολυ σοβαρα οταν μιλησαμε με pm να μου τα κοβατε εσεις. Αλλα τελικα αυτο το πηγαινε ελα με ΚΤΕΛ, οδηγιες εξαποστασεως κλπ μου φανηκε χρονοβορο. Εδω σε γειτονικο ξυλουργο πηγα και απο το περιμενε στο περιμενε που με ειχε, αποφασισα να το κανω μονος. Επισης κατα τη διαρκεια ακομη και του κοψιματος των ξυλων εκανα αλλαγες σε διαστασεις. Ενα κομματι κοντρα πλακε απο Leroy , κοψιμο με δισκοπριονο σε φιλο και τελικο σουλουπωμα εγω με το ρουτερ(δωρο που καθοταν 1 χρονο και τελικα ανακαλυψα οτι με ενα ρουτερ και ενα δισκοπριονο φτιαχνεις τα παντα...) .

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2015, 09:37:48 μμ »

μεγαλη προσοχη ομως,  να τα βαλεις απο το προηγουμενο βραδυ να κανουν το μπανιο τους...[/color]

Σε αλλες κατασκευές που εχω δει για bending τα βαζουν στον ατμο,νομίζω 20 λεπτα για κάθε εκατοστό πάχους.θα μπορούσαμε να το κανουμε και εμεις αυτο άραγε;
[/quote]

το έχω δεί σε κάποια αμερικαν βλογκς...
...αλλά σε κάποια ξύλα με λάδια και χρωστικές αλλοιώνει τα χρώματα και καταλήγεις με διαφορετικό χρώμα στα πλαινά και άλλη απόχρωση στην πλάτη...

..θα μου πείς τώρα άτμισε και την πλάτη και έρχεται στα ίσια......είναι μιά λύση.... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: πολλά αλλά όχι όργανα
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2015, 05:42:40 μμ »
Γειά και χαρά
Να πω κι εγώ τη νγνώμη μου στο θέμα ''bending''
Απ' ότι έχω διαβάσει η κύρτωση γίνεται σχετικά εύκολη όταν το ξύλο που χρησημοποιούμε έχει υγρασία στη μάζα του γύρω
στο 30%.Οταν βαπτίζουμε ενα ξύλο με υγρασία 10% στο νερό δεν σημαίνει οτι αυξάνεται η υγρασία του στη εσωτερική μάζα γιατί το νερό δρα μόνο στήν εξωτερική επιφάνεια!
Εχω πειραματιστεί μόνο σε οξυά μέ υγρασία 7-8 % καί πάχος 1εκ και 2εκ.Την έχω ατμίσει σε κλειστό κλίβανο (ιδιοκατασκευή) σε θερμοκρασία 100 βαθ κελσ. για μία ώρα με πενιχρά αποτελέσματα(ίσα που κουρμπάρισε!)
Γιά δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε
γι' αυτά που διορθώνονται
και γι' αυτά που δεν διορθώνονται...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:10:07 πμ »
νομίζω ότι έχει δίκιο ο ΝΙΚΟΣ ΛΕΚ για την "εσωτερική" και "εξωτερική" υγρασία...
επίσης μεγάλη σημασία έχει το είδος του ξύλου...

για την θερμοκρασία, να πω κι εγώ το κατιτις μου μιας και τόχω πρόσφατο (χτεσινό).
έφτιαξα μια νέα διάταξη (με φλόγιστρο υγραερίου και μεταλλικό σωλήνα Φ50χλστ) για λύγισμα ντουγών (τα πλαϊνά και η κολλάντζα στο μπουζούκι έχουν παρόμοιο πλάτος με της κιθάρας, γύρω στα 8 εκ.). Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται στην επιφάνεια του σωλήνα (μετά από περίπου 20 λεπτά) κυμαίνεται από 135-140°C έως 200-230°C ανάλογα με την απόσταση του σημείου που μετράς από την εστία της φλόγας.
Γυρίζω ντούγιες κερασιά και Αφρικάνικη καρυδιά, και οι δύο 3χλστ., σε αρκετά μικρή ακτίνα (~60 χλστ.) στο σημείο καμπής.
Η κερασιά γυρίζει για πλάκα χωρίς να "καίγεται", ενώ η καρυδιά μου έβγαλε την πίστη (έκανα μισή ώρα με το ρολόϊ για μια απ' αυτές) ανεξαρτήτως θερμοκρασίας - δηλαδή σε ποιό σημείο του σωλήνα την πίεζα.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2015, 02:23:19 μμ »
Σημερα δοκιμασα να λυγισω φλαμουρι 4mm που θα βαλω για πατουρα. Ετσι απο περιεργεια. Το αποτελεσμα ηταν αυτο της φωτογραφιας. Το προβλημα δεν ηταν καν στην μεση, που με υπομονη κατεβασα αργα και δεν εχει κανενα προβλημα. Το προβλημα βγηκε στα bout. Στο μικρο, το ξυλο δεν μπορεσε να παρει την καμπυλη στην αρχη και εκανε δυο τσακισεις μετα. Μαλιστα μου λυγισε και την λαμαρινα και θελει να την φτιαξω. Στο πισω bout εκει που εχω το βελος , εσπασε το ξυλο εξωτερικα. Ετσι κι αλλιως δεν ειχα σκοπο να το βαλω ολοκληρο, θα το κοψω μικρα κομματακια, αλλα ειπα να δοκιμασω. Η διαδικασια μου πηρε 1 ωρα.
DSC03881 by songless_bird1, on Flickr
DSC03879 by songless_bird1, on Flickr

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Bending machine και θερμοκρασια
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 22, 2015, 03:35:31 μμ »
σε μια συσκευη σωληνα με γκαζακι θα ειχε γυρισει σε λιγοτερο απο ενα λεπτο. Νομιζω αυτο πρεπει να κανεις και για τα πλαινα. Να δωσεις δηλαδη σε ελαχιστο χρονο τις καμπυλες χοντρα χοντρα, και μετα να το βαλεις πανω στην συσκευη σου για να παρει το τελικο - ακριβες σχημα και να το αφησεις να ψηθει εκει για να μην ξελυγισει και χασει το σχημα του. Δοκιμασε το, θα σου ειναι πολυ πιο γρηγορο, και καλυτερο για τα νευρικο συστημα σου!

Tags: