Κατασκευή > Άλλα όργανα

Διακόσμηση φλογέρας από καλάμι

(1/4) > >>

Maverick:
Καλησμέρα σας, είμαι νέος στο forum. Συλέγω ξύλινες φλογέρες και τελευταία έχω κάνει προσπάθεια για κατασκευή. Ηχητικά τα πάω καλά αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε τεχνική για το φινίρισμα. Εαν γνωρίζει κάποιος, πως θα μπορούσε να διαμορφωθεί χρωματικά το καλάμι όπως στη φωτογραφία ...

georgalasg:
Μαλλον με καψιμο θα γινεται. Ειχα δει καπου καφτη αμμο που οταν περναγε απο το ξυλο το μαυριζε. Ο τυπος που εκανε τα σχεδια την εριχνε πανω με ενα κουταλακι ή βυθιζε το ξυλο μεσα της . Αν και το τελευταιο μαλλον δε σε βολευει. Μπορεις να κανεις μια δοκιμη. Αλλος τροπος πυρογραφια ισως με καποια χοντρη μυτη αν και δε νομιζω

georgalasg:
Δες και αυτο

https://youtu.be/VjCFnZ5t_ho

steliosguitar:
μπραβο, και πανω που πηγα να το γραψω:
ειχα δει παλαιοτερα τυπο που εκανε καρεκλες-καναπεδες απο σουηδικο ξυλο, να τα καιει με καμινετο οπου αυτος ηθελε να "μαυρισουν" επιλεκτικα, απο πολυ μεχρι να φευγει ολη η ψυχα μεχρι λιγο ή και να αφηνει αρκετες περιοχες χωρις καψιμο...
τριψιμο με ατσαλομαλλο και μετα να περναει βερνικι με πινελο... το αποτελεσμα ηταν πολυ ομορφο

Maverick:
Τελικά προχώρησα, σχεδόν από ένστικτο, μιας και δεν διαθέτω εργαστήριο. Το φινίρισμα έγινε στην κουζίνα του σπιτιού μου, αργά το βράδυ ! Το αποτέλεσμα για πρώτη προσπάθεια, με ικανοποίησε, αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας. Η διαδικασία: Ελαφρύ τρίψιμο του καλαμιού με 200γυαλ/ρτο - Κάψιμο με φλόγιστρο και σταδιακό μαύρισμα περιοχών (λόγω απειρίας κατά την διάρκεια, άκουσα και "κρακ" σε δύο σημεία) - Έπειτα βάψιμο με βερνίκι νερού καρυδιά satin, έξι χέρια με ενδιάμεσα τριψίματα. Υπολείπεται ένα τελικό λουστράρισμα με διάφανο satin βερνίκι. Προτείνετε νερού ή διαλύτη ?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση