Αποστολέας Θέμα: Ταυτοτητα ξυλου  (Αναγνώστηκε 11246 φορές)

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Ταυτοτητα ξυλου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 04:53:02 μμ »
Οπως ειπε ο φιλος δεν χρειαζεται πιεση η δουγα για να κοληθει.
Πρεπει να τοποθετειται χωρις ζορισμα! Αν ζοριζεις την δουγα τοτε αλλαζεις και την εξωτερικη της καμπυλη και δεν θα ταιριαζει η επομενη!
Οπως λες το προβλημα ειναι οσο προχωρας το καλουπι. Πρεπει πρωτα να διαμορφωνεις την δουγα απο την εσωτερικη της πλευρα ωστε να παταει καλα πανω στο καλουπι και μετα να την πλανιζεις απο την εξωτερικη πλευρα. Μηπως εχεις προβλημα και σου σηκωνεται κιολας η δουγα και δεν παταει καλα;; Εχω ενα βιντεακι με αυτο το προβλημα το οποιο το συνανταμε ολοι οταν ξεκιναμε να φτιαξουμε σκαφος!! Αυτο συμβαινει περισσοτερο σε καλουπια με αποτομη καμπυλη
Αν εχεις πολυ στενες δουγιες δεν συναντας ιδιαιτερο προβλημα


Η δουγα στον αερα ΛΥΣΗ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 04:56:35 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Ταυτοτητα ξυλου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 06:59:15 μμ »
Αυτό που λέει ο Δημήτρης είναι το άλφα και το ωμέγα, στην κατασκευή του σκάφους. Αν δεν τηρηθεί η διαδικασία που περιγράφει, το πιθανότερο είναι αργά ή γρήγορα να έχεις πρόβλημα στο κλείσιμο του σκάφους. Για να πετύχεις η ντούγα σου να είναι σωστή και ως προς το ταίριασμά της στο καλούπι και ως προς το ταίριασμα της εξωτερικής πλευράς σε επίπεδο πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και σωστό πλανάκι όσον αφορά στις διαστάσεις του. Και βέβαια όπως είπε και ο Δημήτρης το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο όταν δεν γίνει σωστό πλάνισμα, όσο πιο φαρδιές είναι οι ντούγιες.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ήχος παλαιϊκός

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ταυτοτητα ξυλου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:17:43 πμ »
Το βιντεάκι πολύ κατατοπιστικό! πάνω-κάτω αυτά προσπαθούσα να κάνω κι εγώ.Οι ντούγιες όμως ομολογώ πως ηταν αρκετά πλατειές, τώρα που βλέπω και τις άλλες κατασκευές...γύρω στα 2,5 με 3 παρά κάτι εκατοστά κι αυτό, όταν άρχιζα να βάζω προς το πλάι τις ντούγιες, όλο και έκανε το σκάφος να "ανοίγει"(όχι υπερβολικά βέβαια) και να μην πατάει σε όλο το εύρος του καλουπιού. Πάντως, για την πίεση που ασκούσα με τους ξύλινους τάκους ήταν καθαρά από δική μου αμφιβολία για το αν ασκείται αρκετή και κυρίως ομοιόμορφη πίεση σε όλη τη ντούγα και όχι για να ξεπεραστούν κάποια προβλήματα...και ντάξει, μην ανησυχείτε (χαζό είμαι;! ;D) ανάμεσα από τάκο και ντούγα φρόντιζα να βάζω διπλωμένες χαρτοπετσέτες, για να "ακουμπά" στα μαλακά!!!

Υ.Γ.: τις σιδερένιες πινέζες(έτσι κατάλαβα ότι είναι) που βλέπουμε στο βιντεάκι του κυρίου Ανδρέου(αν θυμάμαι καλά) που φτιάχνει τον τζουρά, τις προμηθευόμαστε και από μαγαζί με χαρτικά ακόμα ή μόνο από μαγαζί με εργαλεία για μαστορέματα; Επειδή έχω τις απλές πινέζες πίνακα ανακοινώσεων, δεν αρκούν απ'ό,τι κατάλαβα και έκανα πατέντα λυγίζοντας καρφιά σε γωνία 90 μοιρών, έτσι ώστε να τα καρφώνω ακριβώς κάτω από τη ντούγα και έτσι να την "αγκαλιάζουν"...τα έντυνα βέβαια με χαρτοταινία και χαρτί κουζίνας,για να γίνουν μαλακά!!!!!!!!!

α, και κάτι που ξέχασα...ναι, με ψαρόκολλα κολλάω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2011, 12:26:05 πμ από ήχος παλαιϊκός »

ήχος παλαιϊκός

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ταυτοτητα ξυλου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:39:09 πμ »
και κάτι άλλο(...είπα:πήρα φόρα!!!): είναι προτιμητέα τα ρετάλια των ξυλουργών; έχω ένα γνωστό ξυλουργό και τον ρώτησα τι ξυλεία εμπορεύεται και μόλις μου είπε και ξεχώρισα κάποια είδη, του απάντησα ότι με ενδιαφέρει να μου δίνει κομμάτια από επεξεργασμένα ξύλα(εννοώ κομμένα, ξεχονδρισμένα και πλανισμένα...με άλλα λόγια τζιτζί!), τα οποία εγώ εύκολα μετά θα τα κόβω σε ντούγιες. Το ρωτώ, διότι δεν ξέρω αν πρέπει το σκάφος να γίνεται εξ'ολοκληρου με υλικό από ένα κομμάτι ξύλου ή δεν πειράζει κι αν δε γίνει(η αλήθεια είναι ότι τα ρετάλια μερικές φορές δε φτάνουν να δώσουν τον απαραίτητο αριθμό ντουγών, οπότε πρέπει να κόψω και από άλλο ρετάλι, του ίδιου όμως είδους ξύλου). Μήπως (άλλη απορία) οι ξυλουργοί χρησιμοποιούν και ξύλα τεχνητής ξήρανσης, οπότε εκεί όντως έχουμε πρόβλημα;

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Ταυτοτητα ξυλου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 01:05:31 πμ »
............................ Μήπως (άλλη απορία) οι ξυλουργοί χρησιμοποιούν και ξύλα τεχνητής ξήρανσης, οπότε εκεί όντως έχουμε πρόβλημα;

Φίλε μου, οι ξυλουργοί χρησιμοποιούν αποκλειστικώς ξύλα τεχνητής ξήρανσης.
Αυτό δεν σημαίνει απαραιτήτως και πρόβλημα
Αλήθεια, τι είδους ξύλα θα βρεις από ξυλουργό;

ήχος παλαιϊκός

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ταυτοτητα ξυλου
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 02:01:41 πμ »
πρόβλημα με την έννοια ότι ένα όργανο, τουλάχιστον απ'ό,τι έχω διαβάσει, καλό είναι να προέρχεται από ξύλα φυσικής ξήρανσης. Οι φούρνοι δηλαδή τα σκοτώνουν κατά κάποια έννοια τα ξύλα...όσο για τα ρετάλια, αυτά είναι κυρίως (ως τώρα) ιρόκο, κερασιά, μεράντι και δρυς. Έχω όμως και σανίδες καστανιάς από "εγγυημένους" κορμούς (ας είναι καλά το φιλαράκι από Κοζάνη που ασχολείται επαγγελματικά με κοπή και εμπορία ξυλείας!).

δε μου λέτε(...δε μου λέτε, το χασίσι πού πουλιέται;... :-X λογοκρισία!!!χαχαχα...εντελώς άκυρο!) όσοι αρέσκονται στους πειραματισμούς, καπάκι από πεύκο λέει;

Tags: