Αποστολέας Θέμα: Δυναμεις που μεταφερονται απο τον καββαλαρη στο καπακι  (Αναγνώστηκε 5526 φορές)

παυλος

• Hero Member
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: Δυναμεις που μεταφερονται απο τον καββαλαρη στο καπακι
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 07:12:14 μμ »
το παχος του καβαλαρη παιζει ρολο
αν εχει διαφορετικο παχος ειναι ιδιο το φορτιο ::) ???
Εγω και ο Ζοζέφ.

παυλος

• Hero Member
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 07:21:44 μμ »
να βαλω και εγω ενα

Η ΓΕΡΑΚΙΝΑ - Ι.ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-Β.ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ.wmv
Εγω και ο Ζοζέφ.

georgei

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρβουνο
  • Αριθμός κατασκευών: 3.14159265359
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 08:47:37 μμ »
Παυλο καλησπερα,

Η δυναμη (το φορτιο) δεν αλλαζει οτι και καβαλλαρης να βαλεις. Η πιεση ομως που ασκει το φορτιο αυτο στο καπακι αλλαζει.

Πιεση ειναι: δυναμη ανα επιφανεια (δυναμη /  επιφανεια). Οσο πιο μεγαλη η επιφανεια εχουμε τοσο λιγοτερο πιεση για την ιδια δυναμη.

Ενα παραδειγμα: αν προσπαθεισης να περπατησης σε βαθυ χιονι με τα παπουτσια σου θα βουλιαξεις αλλα αν βαλεις χιονοπεδιλα οχι.
Το βαροσ σου (το φορτιο η δυναμη) δεν αλλαξε αλλα μεγαλωσε η επιφανεια που αυτο το βαρος κατανεμετε.

Μεγαλωνοντας λοιπον την επιφανεια του καβαλλαρη που παταει στο καπακι μικραινουμε την πιεση που δεχεται το καπακι.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 09:09:15 μμ »
Φιλοι μου καλοι καλησπέρα παρακολουθώντας την συζήτηση έχω κάποια απορία γιατί πεδευεστε οι μαστοροι δηλαδή έτσι πεδευωντε μήπως υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος για να δουν αν αντέχει το καπάκι, επίσεις  κάθε ξύλο έχει την δική του νοοτροπία, άρα η θεωρία δεν μπορεί να βασίστη πουθενά.
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

georgei

• Full Member
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 12:26:05 πμ »
Κωνσταντινε, φυσικα και εχει πρακτικη εφαρμογη.

Αν εχεις υπολογιση οτι το φορτιο στο καπακι σου ειναι Α, τοτε αφου εχεις κολληση τα καμαρια στο καπακι και το στηριξης δεξια-αριστερα και του βαλεις ενα φορτιο Α και κατι παραπανο βλεπεις το αν θα εχει προβλημα στο μελλον η οχι.

Οχι οι επαγγελματιες μαστορες δεν το κανουν αυτο. Αλλα ποσα μπουζουκια φτιαχνει ο επαγελματιας και ποσα ο ερασιτεχνης?

Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο οτι ενα μεγαλο ποσοστο μπουζουκιων που εχω δει εδω στο φορουμ για επισκευες συνηθως ειναι για βουλιαγμενα καπακια.

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Ελληνική(άμα βρείς)σκούρα.
  • Αριθμός κατασκευών: Λιιιιιίγα πράγματα
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 02:47:12 μμ »
Φίλε georgie,να σου κάνω μια ερώτηση που μας αφορά όλους και αν θέλουν ας απαντήσουν και οι  έμπιροι,η ερώτηση είναι η εξής:πώς θα προστατέψω ένα μπουζούκι που κατασκευάζω,για να αποφύγω τυχόν βούλιαγμα στο μέλλον.
Δηλαδή,βάζω περιμετρικό φιλέτο μέσα, τα καμάρια πόσο πάχος πόσο ύψος,τι κόλλα να χρησιμοποιήσω,τι κλίσεις να δώσω στα καμάρια,ποιό το τελικό ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΑΚΙΟΥ,να κάνω τσάκιση όπως στα ιταλικά μαντολίνα(παλαιά μπουζούκια)και άλλα πολλά,όποιος επιθυμεί απαντάει.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,στις δροσές και στα φεγγάρια

georgei

• Full Member
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 03:53:47 μμ »
Φιλε Νικο θα σου πω την δικη μου προσωπικη προσεγγιση του θεματος.
Εχεις δυο επιλογες: Fiat η Ferrari.

Στην περιπτωση Fiat πηγαινεις με δοκιμασμενες διαστασεις που σιγουρα θα σου δωσουν ενα καλο αποτελεσμα (αλλα οχι απαραιτητα το μεγιστο).
Καπακι 2,5 χιλιοστα καμαρια μπροστινα 6 χιλιοστα καμαρι πισω (στο τακο) 8 χιλιοστα. Θα δουλεψει και δεν θα εχεις προβλημα.

Στην περιπτωση Ferrari ζητας το μεγιστο που μπορουν να σου δωσουν τα συγκεκριμενα ξυλα που εχεις. Να τα φτασεις δηλαδη στα ορια για να σου δωσουν το μεγιστο αποτελεσμα. Το που ειναι τα ορια για τα συγκεκριμενα ξυλα μονο η εμπειρια μπορει να σου το δειξη (η η τυχη). Για να φτασεις σε αυτα τα ορια θα πρεπει να εχεις κανει μια τελεια κατασκευη και με της σωστες μεθοδους. Με το παραμικρο λαθος θα εχεις προβληματα.

Διαλεγεις και περνεις.

Οπως ειπα πιο πανω αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

Γιωργος

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Ελληνική(άμα βρείς)σκούρα.
  • Αριθμός κατασκευών: Λιιιιιίγα πράγματα
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 04:21:49 μμ »
Ευχαριστώ Γιώργο,θα δήξει στην πράξη.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,στις δροσές και στα φεγγάρια

Κοῦρος

• Moderator
  • Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 11:57:15 μμ »
Μαστόρια,
νομίζω ὅτι ἀφήνοντας ἀπ' ἔξω μιὰ πολὺ σημαντική παράμετρο ποὺ εἶναι τὸ ὗψος τοῦ καβαλάρη (ἐμμέσως τὸ ἔθιξε ὁ Γιῶργος στὴν ἀπἀντηση ὑπ' ἀριθμόν 7 στὸ σχεδιάγραμμα μὲ τὶς γωνίες καὶ τὰ τριγωνομετρικὰ) δὲν μποροῦμε νὰ βγάλουμε ἄκρη.

Καὶ αὐτὸ γιατὶ ἡ πράξη (ποὺ ἀποδεικνύεται καὶ μαθηματικῶς) δείχνει ὅτι καὶ μόνο ἡ ἀλλαγὴ τοὺ ὕψους τοῦ καβαλάρη (σὲ ἀκριβῶς κουρδισμένο ὄργανο καὶ στὶς δύο περιπτώσεις) ἀλλάζει ἀναλογικῶς τὴ συνολική δύναμη ποὺ δέχεται τὸ καπάκι.

ΗΧΩ

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 08:12:27 πμ »
Διαβάζω: 23 μηνύματα, 256 εμφανίσεις… ένα (1) μπράβο… :-[
(Αν είχατε κάνει καμιά «ζωγραφιά» θα είχατε άλλη τύχη…)

Αγαπητοί georgei και Μάνος Τουρπάλης, αξίζετε ΠΟΛΛΑ  ΜΠΡΑΒΟ !!! ;D

Ο πρώτος, georgei, για την «μαθηματική» προσέγγιση-επίλυση, και ο δεύτερος, Μάνος Τουρπάλης, για την «εργαστηριακή» απόδειξη.

Αυτό που μένει είναι να παρουσιαστεί με ένα πιο «πρακτικό» τρόπο ο τύπος ώστε να είναι εύκολα εφαρμόσιμος από τον οποιονδήποτε, (με δυο ρίγες να κάνεις λίγες-απλές μετρήσεις, να τις βάζεις σε «κουτάκια» και έχεις το αποτέλεσμα)

Είσαστε σε καλό δρόμο, συνεχίστε ακάθεκτοι, τώρα που μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά, περιμένουν τα φορτία στο μανίκι, τα υπόλοιπα φορτία στο καπάκι, στο σκάφος κλπ…

Στέλιος  Γαϊτάνος

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:52:26 πμ »
.xls για τον υπολογισμό της φόρτισης στον καβαλάρη (F)
Χ, Ψ οι γωνίες όπως στο σκίτσο παραπάνω
Τ η (συνολική) τάση των χορδών, δείτε εδώ για υπολογισμούς http://www.luthier.gr/index.php?topic=672.msg16762#msg16762