Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή πάγκου  (Αναγνώστηκε 5063 φορές)

Γιώργος Πάνας

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: παλίσνδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Κατασκευή πάγκου
« στις: Οκτώβριος 05, 2014, 10:50:07 μμ »
Γεια σας παιδιά.
Είμαι καινούριος στην "κοινότητά" σας όπως και καινούριος στην κατασκευή οργάνων.
Για την ακρίβεια ασχολούμαι με την οργανοποιία εδώ και ένα χρόνο αλλά τώρα ποφάσισα να φτιάξω το δικό μου εργαστήρι.
Το θέμα μου λοιπόν είναι η κατασκευή πάγκου για αρχή γιατί κανένα έτοιμο τραπέζι δε μου φαίνεται αρκετά σταθερό και τα ειδικευμένα είναι πολύ ακριβά.
 Ψάχνοντας για σχέδια κλπ βρήκα αυτό το βίντεο
How to make a Super Easy Workbench

το οποίο μου φαίνεται κατανοητό και εύκολο στην πράξη.
Θα ήθελα όμως και τη γνώμη σας.
Πιο συγκεκριμένα:
Διαστάσεις (κατάλληλο ύψος), τι ξύλο, πάχος ποδιών.. και αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο ας μου πει περίπου πόσο του στοίχισε.
 Το θέμα κατασκευής πάγκου δεν είδα να υπάρχει πουθενά γι' αυτό και το ανοίγω. Αν δεν ταιριάζει στην κατηγορία "άλλα όργανα" συγχωρέστε με και μεταφέρετέ το.

Metallikas

• Hero Member
Απ: Κατασκευή πάγκου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 12:09:56 πμ »
Η χαρά της δημιουργίας είναι πάντα χαρά της δημιουργίας αλλά νομίζω ότι πλεον βρισκεις πάγκους ξύλινους με διπλή μέγγενη ξύλινη με 150 200 ευρώ...

Γιώργος Πάνας

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 07:40:06 πμ »
Για στείλε και κανένα link αδερφέ μου..
Αυτό που με νοιάζει είναι να είναι πολύ στιβαρή κατασκευή, να μην κουνιέται με τίποτα δηλαδή..

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 10:10:45 πμ »
καλημέρα...
το θέμα είναι ότι ο καθένας έχει άλλες ανάγκες, ανάλογα με τον χώρο, τις δουλειές που θέλει να κάνει στον (μ)πάγκο κτλ. (μόνο όργανα ? ή θα σφίξεις καμμιά φορά και κανένα παντζούρι να το διορθώσεις, ας πούμε ?)
πάντως
- για να εξασφαλίσεις σταθερότητα του ίδιου του "επίπλου" η πιο εύκολη και αλάνθαστη λύση είναι οι διαγώνιοι σύνδεσμοι (σε σημεία που δεν ενοχλούν, π.χ. στην "πλάτη" ή στα πλαϊνά) και
- για να εξασφαλίσεις ότι δεν κουνιέται όλος μαζί, βίδωμα στο πάτωμα ή σε παρακείμενο τοίχο.

Σκέψου και την εναλλακτική του μεταλλικού σκελετού. Ίσως βρεις ενδιαφέρουσες λύσεις. Εγώ έχω δυο μεταλλικά τραπέζια (γραφεία - σχεδιαστήρια από τεχνικό γραφείο) βιδωμενα μεταξύ τους σε σχήμα "Γ" (το ένα και στον τοίχο), με τελική επιφάνεια μοριοσανίδα επενδεδυμένη με μελαμίνη. Τα βρήκα μεταχειρισμένα  και δεν πλήρωσα τίποτα, θα τα πετούσαν. Αλλά ούτως ή άλλως ένας απλός μεταλλικός σκελετός δεν θα είναι ακριβός.
................
επίσης κάτι άλλο που ίσως φανεί χρήσιμο, ό,τι κι άν αποφασίσεις: αν έχεις σκοπό να "πιάνεις" με σφιγκτήρες (μικρούς σε άνοιγμα π.χ. φωτιστικά, μικρές μόρσες κτλ.) κατευθείαν επάνω στον πάγκο, πρέπει η επιφάνεια εργασίας να μην είναι πρόσωπο αλλά να "περισσεύει" από το πλαϊνά (πρόβολος) - κι ίσως χρειαστεί ενίσχυση εκεί.

Γιώργος Πάνας

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 04:19:59 μμ »
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου Μάνο.
Δε σκεφτόμουν κάτι σε μεταλικό σκελετό γιατί όσα έχω δει είναι αρκετά ελαφρυά και μη σταθερά.
Πάντως θα δοκιμάσω τη λύση να το βιδώσω..

* με τελική επιφάνεια μοριοσανίδα επενδεδυμένη με μελαμίνη .   Τι ακριβώς είναι αυτό???

pavlos49

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 06:58:11 μμ »

* με τελική επιφάνεια μοριοσανίδα επενδεδυμένη με μελαμίνη .   Τι ακριβώς είναι αυτό???

http://www.praktiker.gr/p/melamini-leyki-sagre-16mm-23082 
υπάρχουν σε διάφορα πάχη , μεγέθη και χρώματα

για πάγκο εργασίας μπορείς να πάρεις από δω ιδέες
http://woodgears.ca/workbench/plans.html

http://woodgears.ca/plans.html

Γιώργος Πάνας

• Newbie
  • *
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 09:42:53 μμ »
Σε ευχαριστώ Πάυλο.
Πολύ ωραίο site!

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:25:18 μμ »
Δυστυχώς σε αυτούς τους καιρούς που βρισκόμαστε πολλοί συνάδελφοι ξυλουργοί - επιπλοποιοί κλείνουν τα μαγαζιά τους,  :( :( με αποτέλεσμα να πουλούν ακόμα και να χαρίζουν τα εργαλεία τους που της περισσότερες φορές καταλήγουν (οι μηχανές ) σε scrap, για να γίνουν σχάρες για τους υπονόμους, ψάξε λίγο της αγγελίες, με λίγη υπομονή θα βρεις αυτό που θες, πάντα δίνουν και τους πάγκους εργασίας. 
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

dilan13

• Newbie
  • *
    • eftiaxa
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 03:32:51 μμ »
Κοίτα εδώ πως έφτιαξα τον δικό μου πάγκο.

και εδώ τον πάγκο μου με τα επιτραπέζια εργαλεία (δίσκο, ρούτερ, σέγα).

oblivion83

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 06:53:18 μμ »
Θα συμφωνήσω με το Μάνο οτι ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του αλλά και τα οικονομικά του προσαρμόζεται σε αυτό που τον ικανοποιέι. Γενικά όμως κατα τη γνώμη μου άλλος είναι ο πάγκος για οργανοποιία και άλλος για τη μαραγκοδουλέια. Εγώ πιστέυω οτι χρειάζονται και 2 πάγκοι γιατί αλλιως θα έισαι όλη την ωρα στο καθάρισμα και στην τακτοποίηση. Επίσης ο καταλληλότερος για μένα πάγκος στο μεγαλύτερο κομμάτι του οργάνου πρέπει να είναι χαμηλός γύρω στους 60 πόντους σε ύψος, ωστε να μπορέις να δουλέψεις και καθιστός(μας εχει φαει η ορθοστασια και ο πόνος στη μέση). Σίγουρα όμως σε ότι και αν επιλέξεις βιδωσέ το στον τοίχο και στο πάτωμα.
Η προσπάθεια μετράει

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά.Λεμονιά,Δαμασκηνιά.
  • Αριθμός κατασκευών: Είμαι ανάπηρος,και έχω ανάγκη,απ' την αγάπη σου.......
  • Περιοχή: Αθήνα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 07:08:17 μμ »
Ναι συμφωνώ και γω,στο βίδωμα του πάγκου,γιατί μερικές εργασίες που γίνονται απαιτούν μεγάλη αντοχή και κουνιέται και μετακινήται όλως ο πάγκος πέρα-δώθε ή δώθενες και κίθενες.
Η θρυλική έγγραφη αναφορά του ανθυπαστυνόμου Ιωάννη Πετράκη στις 7 Απριλίου του 1923, (για ληστές μιλά)

Λαμπυριζούσης και σελαγιζούσης της σελήνης παρά λίμνην της Δοϊράνης εωράκαμεν τους ληστάς. Κράζων δε “σταθήτε ρε πούστηδες, γαμώ το σταυρό σας” και απαντησάντων "Κλάστε μας τα αρχίδια”, απέδρασαν