Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για την αγορα.....  (Αναγνώστηκε 8044 φορές)

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
Απ: βοηθεια για την αγορα.....
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 06:28:35 μμ »
Καλη η μεγαλη κορδελα αλλα οπως ειπες οι περισσοτεροι δεν εχουμε τον χωρο!

Οποτε απο το να τρεχει να παρακαλαει το καθε ξυλουργειο ειναι προτιμοτερο να εχει
την δικη του και να κανει την δουλεια του οπως κανουμε οι περισσοτεροι ερασιτεχνες!!

Φιλε η πρωτη απο αυτη που εδειξες πρεπει να ειναι καλυτερη!
Εχει υψος κοπης 15 cm ενω η μεσαια εχει 10 cm!
Εγω εχω Boston και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

Metallikas

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 06:57:43 μμ »
Άμα ήσουν Αθήνα Δημήτρη θα την είχες πουλήσει την κορδέλα...θα στα έκοβα εγώ και τα λεφτά από την κορδέλα θα τα τρώγαμε παϊδάκια...  ;)

Είναι άλλη φάση να τα φτιάχνεις μόνος σου και αφ' ενός να μην υποχρεωνεσαι και αφ΄ ετέρου να τα κάνεις ακριβώς την στιγμή που το θες...

mitsaras

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 09:29:33 μμ »
ρε ΄συ φιλε Metallikas αυτη ειναι η ομορφια του να φτιαχνεις και μονος σου, εστω και αν δεν ειναι τελειο οπως καθε επαγγελαμτια, αλλα και μονο οταν το κοιτας και λες απο μεσα σου οτι αυτο το εφτιξα εγω μονος μου...ειναι αλλη φαση. συν το οτι, οπως προειπαν φιλοι δεν γουσταρω να παρακαλαω κανεναν και θα το κανω οποτε θελω...

οσο για τα παιδακια, ειμαι μεσα οποτε θες...αν ειμασταν και πιο κοντα βεβαια....

chris

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 07:31:20 πμ »
Δημήτρη χρόνια πολά σέ σένα καί σέ όλους τούς εορτάζωντας τού φορουμ υγεία καί δύναμη γιά καλές κατασκευές

mitsaras

• Newbie
  • *
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 10:35:55 πμ »
ευχαριστω πολυ χρηστο, να' σαι καλα...

mitsaras

• Newbie
  • *
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 04:52:07 μμ »
περιμενω ενα μηνα και ακονη δεν εχουν προμηθευτει την σεγα. απο εβδομαδα ομως θα την εχουν και ελπιζω καλως εχοντων των πραγματων και εγω...αντε να δουμε.

@ κουρος

φιλε κουρε, οταν βαζεις τα πριονακια στην σεγα, τι φορα εχουν τα δοντακια? προς τα πανω ή προς τα κατω?

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 09:30:46 μμ »
φιλε κουρε, οταν βαζεις τα πριονακια στην σεγα, τι φορα εχουν τα δοντακια? προς τα πανω ή προς τα κατω?

Φίλε Μητσάρα,
τὰ πριονάκια σὲ τέτοιου εἶδους σέγες μπαίνουν πάντα μὲ τὰ δόντια πρὸς τὰ κάτω ὤστε νὰ κολλᾶνε τὸ πρὸς κοπὴ κομμάτι στὴν πλάκα τῆς σέγας μειώνοντας ἔτσι τοὺς κραδασμούς καὶ τὴν πίεση γιὰ νὰ τὸ "κουμαντάρης".

mitsaras

• Newbie
  • *
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 07:30:52 μμ »
ευχαριστω φιλος. η παραγγελια εγινε σημερα και πεμπτη καλως εχοντων των πραγματων θα την εχω στα χερια μου. ειναι κτι που πρεπει να προσεξω περαν της αναγνωσης των οδηγιων?

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 08:07:49 μμ »
Ἱδιαιτέρως ὄχι.

mitsaras

• Newbie
  • *
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 07:07:17 μμ »
την πεμπτη παρελαβα τελικα την σεγα. πολυ φιλικη, εξαιρετικα αθορυβη, αριστη στιβαρη κατασκευη, μικρη σχετικα επιφανεια κοπης, αλλα δεν με πειραζει.
στις πρωτες μου προσπαθειες με σα σε μιαμιση ωρα εσπασα τρεις απο τις λεπτες λαμες ;D που ειχε στην συσκευασια, αλλα δεν ειναι της proxxon οι συγκεκριμενες αλλα φθηνιαρικες. παραγγελθηκαν γνησιες.
κανω συνεχεια εξασκηση και σημερα που δουλεψα τρεις ωρες σε κατι προτζεκτακια με την πιο χοντρη λαμα...εσπασα μονο μια. :D

φιλε κουρε, εσυ πως τα πας με τις λαμες. με το σφιξιμο της τασης, τι κολπο ακολουθεις γα να πετυχεις ιδανικο σφιξιμο?

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 06:53:09 μμ »
Φίλε Μητσάρα,
κατ' ἀρχάς τὴν ἐπιφάνεια κοπῆς τὴ μεγαλώνεις κατὰ τὸ δοκοῦν βιδώνοντας (μὲ νοβοπανόβιδες) ἐπάνω στὴν ἐπιφάνεια κοπῆς ἕνα κομμάτι MDF ἤ κόντρα πλακέ πάχους ἀπὸ 10-25 χιλ. Μ' αὐτόν τόν τρόπο μπορεῖς νὰ διπλασιάσης καὶ τὸν χρόνο ζωῆς τῶν λαμῶν καθῶς χρησιμοποιοῦνται τὰ άπὸ πάνω δὀντια ποὺ λόγω συγκεκριμμένου εὔρους παλλινδρόμησης δὲν χρησιμοποιοῦνται.

Ἐγὼ μέχρι τώρα ἔχω κόψει περίπου 200 μέτρα τρέχον μῆκος MDF πάχους 10 χιλ. καὶ ἔχω καταναλώσει τέσσερεις λάμες χωρίς νὰ σπάσω καμμία. Τίς λάμες μόλις πάρω τὰ μπόσικα, τὶς σφίγγω μὲ δἐκα μισοχεριές
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2014, 08:02:50 μμ από Κοῦρος »

mitsaras

• Newbie
  • *
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 10:00:28 πμ »
καταλαβα...αλλα εγω ξεκινησα ο εξυπνος με πευκο 20 χιλ και χρησιμοποιησα τις φθηνιαρικες που ειχε η συσκευασια. περιμενω τις γνησιες και θα δοκιμασω σε mdf.

alexandros

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 11:45:06 πμ »
Ποια η άποψη σας για ξυλουργική πριονοκορδέλα μεταχειρισμένη; πουλάνε σε καλές τιμές και πιστεύω σου λύνει τα χέρια.