Αποστολέας Θέμα: στοκάρισμα σε καπάκι  (Αναγνώστηκε 1143 φορές)

Γκ. Κωστας

• Sr. Member
στοκάρισμα σε καπάκι
« στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:01:11 μμ »
Γειά σας
Εχω διαβάσει εδώ  αρκετά για το πώς γινεται ο στοκος από ξυλο αλλα δεν τα καταφέρνω με τιποτα. Συγκεκριμένα για το στοκάρισμα σε καπάκι. Στον τελευταίο μπαγλαμα που εκανα και εβαλα καπλαμά στο καπάκι εκει που ξέφυγα λίγο στο σκάψιμο εκανα σκόνη από το ίδιο καπάκι  την έβαλα στα κενά και την ποτισα με κυανοακρυλικη. Όταν στάγνωσε όμως ειχε άλο χρωμα, και όταν περάστηκε με γομαλάκα πάλι άλαξε χρώμα.μαλιστα σε εκείνο το σημείο φαίνεται σαν να μην κολά το βερνίκι επάνω.
Τωρα σε καπάκι τζουρά ανακάτεψα σκόνι από το καπάκι με ξυλόκολα και λίγο νεράκι και τα σημεία που έβαλα στόκο έγιναν γκρί. :-[
Δεν θα έπρεπε να βγένει ίδο χρώμα με το καπάκι; Εχεται καμία συμβουλή για αυτό το θέμα;

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
Απ: στοκάρισμα σε καπάκι
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:25:00 μμ »
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε ανοιχτοχρωμα ξυλα χαλαει το χρωμα. Γιαυτο και στοκαρουμε παντα με το σκουροχρωμο πχ σε φιγουρες. Ειδικα στο καπακι την εχω πατησει και εγω στο πρωτο οργανο. Και εφτιαξα δευτερο καπακι. Ετσι και αλλιως για δοκιμη ηταν το πρωτο
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://woodboats.webnode.gr/

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: στοκάρισμα σε καπάκι
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 09:52:13 μμ »
Φίλε Κώστα,
τὸ μοναδικό ξῦλο ποὺ δὲν ἔχει αὐτὸ τὸ πρὀβλημα εἶναι ὁ ἔβενος. Ὅλα τὰ ὑπόλοιπα (μὲ μειούμενη διαβάθμιση ἀπ' τὰ ἀνοιχτὸχρωμα πρὸς τὰ σκουρότερα) παρουσιάζουν πρόβλημα. Καλὸ εἶναι εἰδικῶς στὸ καπάκι ν' ἀποφεύγεται τὸ στοκάρισμα.

Ἕνας τρόπος (ποὺ δὲν γίνεται ὅμως πάντα ἀλλὰ ἀναλόγως τοῦ σημείου) γιὰ νὰ διορθωθεῖ τέτοιο πρόβλημα εἶναι τὸ φάρδεμα τῆς φιγούρας καὶ ἡ πρόσθεση στὸ σημεῖο ἐκεῖνο κάποιου διακοσμητικοῦ γιὰ νὰ κάνει ἀντίθεση (πχ. ὄστρακο ή ἀσετόπαστα) ἤ κομμάτι ἀπ'τὁν ἵδιο καπλαμά τῆς φιγούρας. Θέλει ἐμπειρία ὅμως.

Tags: