Αποστολέας Θέμα: Υλικά Οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 2554 φορές)

Κοῦρος

• Moderator
  • Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Υλικά Οργανοποιίας
« στις: Οκτώβριος 10, 2011, 12:30:28 πμ »
Φίλοι καλημέρα.

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς νομίζω ότι τα υλικά οργανοποιίας είναι ένας αυτούσιος, απαραίτητος κατά τη γνώμη μου κατάλογος που πρέπει να υπάρχει σε ένα χώρο όπως ο δικός μας.

Έτσι λοιπόν στο βασικό κατάλογο με τις κατασκευές μπορεί να υπάρχει και ο προαναφερόμενος υποκατάλογος υποδιαιρούμενος σε ξυλεία, κόλλες, βερνίκια, χορδές, κλειδιά, μαγνήτες, ταστιέρες, καβαλλάρηδες κλπ ώστε να γίνεται ευχερέστερη αναζήτηση βάσει καλύτερης ταξινόμησης των θεμάτων.

Προτείνω λοιπόν στους διαχειριστές του χώρου, το άνοιγμα αυτού του καταλόγου (όσο είναι νωρίς ακόμη), μεταφορά και ταξινόμηση των διαφόρων σχετικών θεμάτων που είναι διάσπαρτα σε διάφορα μπορεί και άσχετα θέματα.

Δεν γνωρίζω τη δομή της βάσης δεδομένων του χώρου αλλά έχοντας γνώση γύρω απ' αυτά τα θέματα, κρίνω ότι δεν είναι δύσκολη μια τέτοια τροποποίηση.

Θα ήθελα και τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό.

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Υλικά Οργανοποιίας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 06:19:57 μμ »
+1

Νομιζω οτι πλεον ειναι απαραιτητο

Vagges2010

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 06:49:48 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα  :)
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 08:54:00 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους τους καλούς φίλους.
Φίλε Κούρε αν μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο θα το ήθελα γιατί με ενδιαφέρει να κάνουμε καλύτερο το forum μας,αλλά φοβάμαι μήπως γίνει περίπλοκο και δύσχρηστο αν δημίουργηθούν και άλλες κατηγορίες.

Περιμενω τις προτάσεις σας

Γιάννης

Κοῦρος

• Moderator
  • Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:27:50 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους τους καλούς φίλους.
Φίλε Κούρε αν μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο θα το ήθελα γιατί με ενδιαφέρει να κάνουμε καλύτερο το forum μας,αλλά φοβάμαι μήπως γίνει περίπλοκο και δύσχρηστο αν δημίουργηθούν και άλλες κατηγορίες.

Περιμενω τις προτάσεις σας

Γιάννης

Φίλε Γιάννη,
κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι σε ένα χώρο δημόσιας συζήτησης, συγκεκριμένα θέματα συνήθως τυχαίνουν "θύματα" θέσεων που δεν τα αφορούν αμέσως. Δηλαδή μπορεί ο τίτλος του θέματος να αφορά βερνίκια και να παρεκτραπεί η συζήτηση σε θέματα ξύλων. Αυτό είναι αναπόφευκτο.
Η συγκεκριμένη πρόταση που έκανα δεν αφορά αυτά τα θέματα καθώς για να αποφευχθεί αυτό, πρέπει να υπάρχει συνεχής έλεγχος από διαχειριστές ώστε να ανοίγεται αυτομάτως αντίστοιχο θέμα, πράγμα που μάλλον είναι πολύ δύσκολο.

Η πρότασή μου αφορά θέματα που αν π.χ. ο τίτλος δημοσίευσης αρχικώς είναι σχετικός με την ξυλεία, να τοποθετηθεί κάτω από τον υποκατάλογο "Ξυλεία" που θα είναι με τη σειρά του υποκατάλογος των "Υλικών Οργανοποιίας" που θα ανήκει κάτω από την "Κατασκευή".

Αυτή τη στιγμή που γράφω, βλέπω θέμα "Ταυτότητα ξύλου" στον υποκατάλογο "Κατασκευή Εγχόρδων" του καταλόγου "Κατασκευή" ενώ ταυτόχρονα υπάρχει "Τεστ-Αναγνώριση Ξύλων" στον υποκατάλογο "Όλα τα Άλλα" του καταλόγου "Γενικά".
Αυτή η διάσπαση των θεμάτων με ίδιο αντικείμενο σε διαφορετικούς καταλόγους-υποκαταλόγους καθιστά δυσχερή την εύρεσή τους.

Η πρότασή μου είναι να ανοίξει ένας καινούργιος, αυτούσιος κατάλογος με όνομα "Υλικά Οργανοποιίας" (το προτιμώ και νομίζω ότι είναι και πιο εύκολο αν κρίνω σωστά τη δομή της βάσης) ή κάτω από την "Κατασκευή". Μετά να υποδιαιρείται σε πιο εξειδικευμένους υποκαταλόγους με τίτλους "Ξυλεία", "Βερνίκια", "Κόλλες", "Χορδές", "Χορδιέρες", "Κλειδιά" κλπ.
Δεν μπορώ να το κάνω πιο αναλυτικό μη γνωρίζοντας την ακριβή δομή της βάσης δεδομένων (tables, records, indexes etc).

Κατόπιν μπορούν εκεί με μια κοινή SQL εντολή να μεταφερθούν όλα τα σχετικά αλλά διάσπαρτα θέματα.
Ο συνολικός αριθμός των διάσπαρτων αυτή τη στιγμή θεμάτων ακόμα είναι πολύ μικρός και με πολύ λίγη προσπάθεια μπορούν να ταξινομηθούν σωστά ώστε στη συνέχεια τα νέα θέματα να ανοίγονται κάτω από τον σχετικό κατάλογο-υποκατάλογό τους.
Στη χειρότερη περίπτωση μπορούν όσα έχουν ήδη ανοίξει να αφεθούν εκεί που είναι και όλα τα νέα να ανοίγονται στη σωστή τους θέση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 11:29:52 μμ από Κούρος »