Αποστολέας Θέμα: Χρήση όστρακου εκτός της διακόσμησης - αντικατάστασης του κόκκαλου καβαλάρη  (Αναγνώστηκε 2330 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Η ιδέα του Παύλου μου φάνηκε σωστή κι έτσι είπα να ανοίξω ένα ξεχωριστό θέμα για να συμπεριλάβουμε και τις σχετικές απαντήσεις που πήρα. Ακολουθεί το απόσπασμα από το αρχικό μου μύνημα:
//
Παρόλο που λόγω έλλειψης χρόνου δουλέυω ελάχιστα,  προχώρησα τον μπαγλαμά από καρύδα που δουλεύω. Τέλειωσα στο καπάκι μια ροζέτα με όστρακο και καρύδα, Δουλεύω και άλλο ένα όργανο που είναι έτοιμο για τρίψιμο και λούστρα αλλα δεν προχωράω μιας και περιμένω να δουλέψω λούστρα ταυτόχρονα και στα δυο μαζί. Φωτογραφίες είπα να μην ανεβάσω τώρα αλλά αργόερα όλα τα στάδια μαζί αν αξιωθώ και τα τελειώσω βέβαια. Είπα να γράψω βασικά  για κάτι που έκανε εντύπωση:
Σήμερα πρώτη φορά στα τόσα χρόνια έπιασα να δουλέψω όστρακο φυσικό για διακόσμηση ροζέτας.  Πρίν κάμποσα χρόνια είχα αγοράσει όστρακα και τα φύλαγα στο συρτάρι. τώρα ήρθε η ώρα σκέφτηκα να τα δουλέψω. Δεν ήταν το γνωστό άμπαλον αλλά λευκό όστρακο με πολύ λιγότερα νερά ιριδίσματος. Μου έκανε εντύπωση το πόσο σκληρό ήτανε, κοβότανε δύσκολα με το πριονάκι και όταν το έβαλα στην κορδέλα όχι μόνο δυσκολευότανε να κοπεί αλλά πετούσε σπίθες και σταμάτησα για να μην χαλάσω την κορδέλα και πιάσω καμιά φωτιά. Τειλκά κόπηκε στο χέρι με σιδεροπρίονο λεπτό και μορφοποιήθηκε με λίμες στο επιθυμητό σχήμα για να εμφυτευθεί στο καπάκι (ροζέτα). όΠαρατήρησα πως όταν το δούλευα μύριζε όπως και το κόκκαλο αλλά ήτανε πιο σκληρό. Τα κομμάτια είναι αρκετά μεγάλα και βγάζουν πάχη σε επίπεδα κομμάτια από 1 χιλιοστό εώς και 3. Λόφω της υφής του μου ήρθε στο μυαλό να το χρησιμοποιήσω αντί για κόκκαλο στον καβαλάρη. Νομλίζω ότι θα δουλέψει καλά και είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση από κόκκαλο. Έχει κανείς σας ανάλογη εμπειρία από όστρακο. Το έχετε χρησιμοποιήσει για κάκκαλο βαλάρη; Ξέρετε αν και το άμπαλον π.χ. έχει παρόμοιες ιδιότητες;
 
Επισυνάπτω και μια φωτογραφία από τα όστρακα:
 
Έτσι για την ιστορία. Στερείται βέβαια της πλούσιας εμφάνιης του άμπαλον αλλά σίγουρα είναι και μετά ταλούστρα θα έχει πίστύω ακόμα καλύετρη εμφάνιση. Τα συγκεκριμένα προοριζόταν μάλλον για μενταγιόν υποθέτω εξού και η τρύπα στο πάνω μέρος. το ύψος του είναι κανά πεντάρι εκατοστά κάι ήταν ναι μεν αλουστράριστα αλλά γυαλισμένα.
Για όποιον ενδιαφέρεται τα είχ αγοράσει από τα εμπορικό που προμηθευουν εμπόρους για κοσμήματα κατασκευές κλπ στην Αθήνα. Πάνω από την Αιόλου εκεί κοντά στη Βύσης. Νομίζω έιναι Αγόυ Μ.αρκου);). Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί είναι πολλά χρόνια πια. Πάντως η τιμή ήταν πολύ καλή. Αν θυμάμαι καλά 3-5 ευρώ τα είκοσι κομμάτια. είχε και σε άλλες αποχρώσεις πολύ ωραίες αλλά το χρωματιστό μέρος ήταν μάλλον επιφανειακά και από κάτω ήταν λευκό παρόμοιο με αυτά που πήρα. Έτσι φοβήθηκα πως ήταν ακατάλληλα για τρίψιμο και δεν είχα πάρει.
 
Όποιος από εσάς έχει καμία ιδέα ευπρόσδεκτη.
//
 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564


DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)
  • Full Member
  • ***
φίλε μου ιδέα δεν έχω να σου δώσω,
άλλα θα περιμένω με αγωνία για τα αποτελέσματα
Υ.Γ   νομίζω ότι κάποιος εδώ στη σελίδα
έχει κάνει κάτι παρόμοιο   
θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα για να πάρεις πιο γρήγορες απαντησεις
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564


Μάνος Τουρπάλης<blockquote>...Λόφω της υφής του μου ήρθε στο μυαλό να το χρησιμοποιήσω αντί για κόκκαλο στον καβαλάρη. Νομλίζω ότι θα δουλέψει καλά και είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση από κόκκαλο. Έχει κανείς σας ανάλογη εμπειρία από όστρακο. Το έχετε χρησιμοποιήσει για κάκκαλο βαλάρη; Ξέρετε αν και το άμπαλον π.χ. έχει παρόμοιες ιδιότητες;



Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία, πάντως από όστρακο είχα φτιάξει την ροζέτα στον πρώτο μπαγλαμά. Ένα (καλλιγραφικό) "Δ"
http://www.luthier.gr/index.php?action=dlattach;topic=1190.0;attach=8234;image

όπως περιγράφεις, με πριονάκι (σέγα χειρός με πριόνι 0,35) και λίμες. Είχα βγάλει τα κομμάτια από κανονικό (ολόκληρο) κέλυφος. Λέω "κομμάτια" γιατί στο πριόνισμα μου είχαν μείνει στα χέρια έξι μέχρι να αντέξει κάποιο - το έβδομο. Το κέλυφος βέβαια ήταν λεπτότερο από αυτό που περιγράφεις - 1 χλστ. με το ζόρι στο παχύτερο σημείο, χώρια ότι έπρεπε να βγάλω ένα περίπου επίπεδο κομμάτι από την γενικά καμπυλωτή "φυσική" επιφάνεια.
Θυμάμαι επίσης ότι εκτός των "κάθετων" σπασιμάτων, κατά την διαδικασία του πριονίσματος "ξεφλούδιζε" - έφευγαν κομμάτια "παράλληλα" της επιφάνειας, σαν να σπάει σχιστόλιθος.

Τελικά μου έμεινε η εντύπωση ότι σαν υλικό είναι κάπως "ασταθές" κι ότι το κόκκαλο συμπεριφέρεται καλύτερα σε αντίστοιχα πάχη, δηλαδή ότι φυτεμένο σε φιγούρα δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά δεχόμενο πιέσεις από τις χορδές - ίσως και να έχει.
Έχοντας αυτά υπόψη, εγώ δεν θα το έβαζα σε καβαλάρη, αλλά όπως είπα ενδεχομένως σε μεγαλύτερα πάχη να είναι αλλιώς.

Αν εσένα σου φάνηκε αρκετά σταθερό δεν βλέπω γιατί να μην κάνεις τουλάχιστον μια δοκιμή.</blockquote>
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Να ευχαριστήσω τα παιδιά που απάντησαν και αν τάχει να πω πως τουλάχιστον αυτά τα όστρακα που χρησιμοποίησα ήταν πολύ σκληρά. Συγκεκριμένα στο σημείο που το πάχος ήταν περίπου 3 χιλιοστά και ενώ το έιχα χαράξει μέχρι το μισό πάχος έπιασα την μια άκρη με το μυτοτσίμπιδο για να το σπάσω στην χαρακιά και να γλυτώσω παίδεμα. έλα όμως που δεν έσπασε! Δεν επέμενα παραπάνω για να μην κάνω ζημιά και συνέχισα με το σιδεροπρίονο.
Μου έκανε μεγάλη όμως εντύπωση ο γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το ότι στην κορδέλα δεν κοβόταν έυκολα (πολύ πιο δύσκολα από ότι το κόκκαλο) και ότι πετούσε σπίθες.
Στον καβαλάρη του μπαγλαμά θα προσπαθήσω να το χρησιμοποιήσω αντί του κόκκαλου και θα σαας ενημερώσω.
 
Κανείς άλλος καμιά ιδέα επ'αυτού;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Τα όστρακα ξέρω τα πουλάνε σε έτοιμα πλακίδια και άμπαλον και μάδερ οφ πέαρλ,τα έκοβες στην κορδέλα;με τι πριόνι,ξέρω ότι κόβωνται με πριονάκι χρυσοχοίας.
Πάντως μπράβο σας πού πέρνετε ατόφιο το κοχύλι ή σχεδόν ατόφιο και κάνετε δουλειά,μάλλον έται θα έκαναν και στα παλιά τα χρόνια.
πραθέτω έναν σύνδεσμο που έχει φτηνά πλακίδια και κόκαλα.http://stores.ebay.com/Antoniotsais-Guitar-Mandolin-Art
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: