Αποστολέας Θέμα: κλασική κιθάρα zebrano  (Αναγνώστηκε 13060 φορές)

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
κλασική κιθάρα zebrano
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:43:11 μμ »
Προχτές επισκέφτηκα τον φίλο και συμφορουμίτη Chris στη νέα του επιχείρηση που άνοιξε μαζί με το γιό του τον Δημήτρη στη νέα Ραιδεστό εδω κοντά στη Θεσσαλονίκη. Υλικά και εργαλεία οργανοποιίας dimizparts.gr. Εντυπώσεις άριστες απο τους χώρους, τον εξοπλισμό και τα υλικά, κυρίως όμως άριστες απο την ευγένεια και τη φιλική διάθεση. Πήρα ενα σετ zebrano και κατι μικροεργαλεία,κόλλες κλπ και έβαλα μπροστά μια κλασσική κιθάρα κάτι που έχω να πιάσω τουλάχιστο 2 χρόνια.
( Ο Στέλιος θα αρχίσει να λέει τα γνωστά ........επέστρεψε ο άσωτος υιός........  και οτι ξαναμπήκα στο σωστό δρόμο κλπ ,
αλλα μη δώσετε σημασία ) ;D ;D ;D

παρακάτω μερικές φωτογραφίες  απο το ξεκίνημα ....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:58:04 μμ »
ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΙΚΟΣ. ΑΨΟΓΟΣ ΔΗΛΑΔΗ...............
Α ΡΕ ΝΙΚΟΛΑ ΗΘΕΛΑ Ν ΑΝΕΒΩ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΣΕ ΔΩ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΜΩΣ Ν ΑΦΗΣΩ ΕΓΚΥΟ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 07:07:56 πμ »
Απο το Στελιο περιμενεις σχολια αλλα μπηκα και γω στον ισιο δρομο για λιγο ;D
Τα καμάρια ειναι ασυμετρα ? δεν φαινεται  καλα σε αυτή τη φωτο

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 08:16:59 πμ »
Nαί ασύμμετρα είναι και το καμάρι της ''μέσης'' , το εγκάρσιο μετα τη ροζέτα έχει μια κλίση 30 μοιρών ως προς το διαμήκη άξονα του καπακιού .
Είναι ενα απο τα παραδοσιακά σχέδια καπακιών με ασύμμετρα καμάρια (6 τον αριθμό) δεν είναι καμιά καινούρια εφεύρεση και σε παλιότερη κατασκευή με σκάφος παλίσανδρου έδωσε λαμπερά καντίνια και πλούσια μπάσα .

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 08:18:20 πμ »
Έτσι μπραβο!
να μαζευομαστε ολοι σιγα-σιγα στον ισιο δρομο, καθε κυριακη πρωι στο εργαστηριο!

σοβαρα τωρα, καλη αρχη, πολυ ομορφα και τα ξυλα και η δουλεια.

εγω, αν εμεναν ετσι οι ακτινες, θα εβαζα και μια πολυ μικρη, καθετα στην θεση των μπασων γιατι ειναι "αδειο", αλλα, και σαν ξυλο εχει λιγοτερες (αυτοι οι αυξητικοι δαχτυλιοι, ακτινες δεν λεγονται και αυτες;ή βενες;)
βεβαια, εσυ εχεις τον 1ο λογο! Αληθεια, δωσε καμια πληροφορια παραπανω: το καπακι τι (και ποσο!) οπως και το μπρατσο...
περιμενουμε με αγωνια και πολλες φωτο την συνεχεια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:31:25 πμ »
To καπάκι είναι έλατο αυστρίας καλή ποιότητα 40 ευρώ ( 2,5mm treble/ 1,9-2.0mm bass )
Το μάνικο είναι μαόνι γκαμπόν (το μαδέρι το έχω εδω και 16 χρόνια) με 2 κοντρες παλίσανδρου και μια ψιλή ρίγα δεσποτάκι(μέλιο). Oι κόντρες κατα την προσφιλή μου τεχνική θα συνεχίζονται και στο κεφαλάρι/καράολο
Το zebrano είναι με πολύ περίεργα νερά και πολύ ανοιχτόχρομο για zebrano ,γι αυτο σκεφτομαι να το περάσω αφου τελειώσει το σκάφος με ένα βερνίκι εμποτισμού σε απόχρωση παλίσανδρου να σκουρήνει λίγο
Το σχέδιο του καπακιού δεν θέλω να το ''πειράξω'' γιατι η παλιά κιθάρα με το ίδιο σχέδιο έβγαλε ηχάρα
Η Ταστιέρα θα είναι έβενος και ο καβαλάρης παλίσανδρος-κλασικά.
Βερνίκια δεν έχω αποφασίσει ακομα, είδομεν.
Εννοείται οτι θα ενημερώνω για την πορεία της κατασκευής με σχόλια και φωτο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 04:13:19 μμ »
Άψογος σε όλα...........
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:25:04 πμ »
Με τις κόντρες εχω θεμα:
Βαζοντας κοντρα στην κλασικη που εφτιαξα προσφατα το μανικο απο κεδρο δεν πηρε την επιθυμητή κλίςη προς τα πάνω και τωρα οι χορδες πρεπει να ειναι καπως ψηλα για να μην τρίζει, έτσι στην επόμενη δεν σκοπεύω να βαλω καμμία κόντρα
Παρακαλώ  τη γνώμη σας!

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:55:14 πμ »
Μου αρέσει να παρακολουθώ τις κατασκευές σου. Καθαρές δουλειές, προσεγμένες, και πάντα με τέλειο αποτέλεσμα.

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 08:59:21 πμ »
Με τις κόντρες εχω θεμα:
Βαζοντας κοντρα στην κλασικη που εφτιαξα προσφατα το μανικο απο κεδρο δεν πηρε την επιθυμητή κλίςη προς τα πάνω και τωρα οι χορδες πρεπει να ειναι καπως ψηλα για να μην τρίζει, έτσι στην επόμενη δεν σκοπεύω να βαλω καμμία κόντρα
Παρακαλώ  τη γνώμη σας!
Φίλε Νάσο η γνώμη μου σχετικά μ' αυτο που αναφέρεις και χωρίς να έχω δει την κιθάρα απο κοντα είναι οτι πιθανόν η κλίση που έδωσες στο μάνικο να ήθελε 1 μοίρα παραπάνω ,δηλαδή δεν νομίζω οτι η κόντρα κάνει τη ''ζημιά''
Μια τεχνική (άς την ονομάσουμε έτσι) που εφαρμόζω για να αποφεύγω αυτο που περιγράφεις είναι η εξής:
  Ρυθμίζω τη γωνία του μάνικου ως προς το σκάφος έτσι ώστε η ευθεία της ταστιέρας να συναντάει τη βάση του κόκκαλου στον καβαλάρη.
Αν αυτη η ευθεία είναι έστω και 1 χιλιοστο πιο ψηλά τοτε αρχίζουν τα τριξίματα και θελει μετα να βαλεις ψηλά τις χορδές.
πολύ πιθανο βέβαια ειναι το τρίξιμο να οφείλεται και σε χαμηλό πάνω κόκκαλο.
Η τεχνική αυτή δίνει 100% πετυχημένο αποτέλεσμα αλλα απαιτεί να μπαίνει το μάνικο ολοκληρωμένο σε έτοιμο τελειωμένο σκάφος, 'οπως γινεται στις ακουστικές κιθάρες ,αρκετοί θεωρούν ανορθόδοξη αυτή την τεχνική ή πολύ δύσκολη , είναι όμως σίγουρη.
Εδω και χρόνια έτσι τις φτίάχνω τις κιθάρες και τη συνήθισα.
Για να επιστρέψω στο θέμα σου - Τα παρακάτω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και δεν σημαίνει οτι πρέπει να τις αποδεχτεί κανείς .

 ο κέδρος Ονδούρας ίσως να είναι το μοναδικό ξύλο που ενδείκνυται για μάνικο κλασικής και δεν χρειάζεται κόντρα

οι μεγάλοι- επώνυμοι  κατασκευαστές βάζουν κόντρα στο μάνικο (και μάλλον δεν τη βάζουν για ομορφιά)

Οι κόντρες απομακρύνουν την πιθανότητα ''στρέψης'' του μάνικου που λόγω μεγάλου πλάτους ειναι πιο πιθανό στην κιθάρα απ ότι σε άλλα όργανα

Εχω μια κιθάρα αγορασμένη το 1982, όχι φτηνή αλλα του εμπορίου, πολύ γνωστής Ισπανικής φίρμας ,δεν έχει κοντρα στο μάνικο, για 20 και πλέον χρόνια το μανικο ήταν ''αεροδρόμιο'' αλλα την τελευταία δεκαετία 'αρχισε να παίρνει μπροστά.........θελω να πώ οτι οι τάσεις των χορδών
παλεύουν με τα ξύλα για πολλά χρόνια και στο τέλος νικούν , αν όμως το σώμα του μάνικου είναι πραγματικά ακλόνητο το παίρνουν κάποια στιγμή απόφαση ;D

Η φτιάχνουμε λοιπόν ενα μάνικο ''γκουμούτσα '' ;D :-[ :-X με ακαζού και βγαίνει η κιθάρα 4,5 κιλά ή φτιάχνουμε ενα λεπτό -λειτουργικό μάνικο με κόντρες και στέκεται εκει για μιά ζωή

Καλό το θέμα που άνοιξες Νάσο , σηκώνει πολλή συζήτηση και κυρίως πολύ ψάξιμο στην πράξη
να είσαι καλά


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2014, 10:14:34 μμ από Κοῦρος »

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:04:33 μμ »
Νικολα,παρα πολυ ομορφη και καθαρη δουλεια.
Καλη συνεχεια. :)

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:42:36 μμ »
Eφτιαξα το καπάκι της πλάτης, το μάνικο αρχίζει να παίρνει μορφή...


Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:48:34 μμ »
Καλησπερα....καθαρη δουλεια,μπραβο και καλη συνεχεια.....!!!!
Το καραολο υπεροχο και ωραιο σκαλισμα....αν θες πες τον τροπο με τον οποιο σκαλισες το καραολο κ Νικο.....Ευχαριστω!!!

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 11:09:02 μμ »

Το καραολο υπεροχο και ωραιο σκαλισμα....αν θες πες τον τροπο με τον οποιο σκαλισες το καραολο κ Νικο.....Ευχαριστω!!!
Αρχικά κάνω το σχέδιο που θέλω να έχει το σκάλισμα του καράολου σε ένα χαρτί τσακισμένο στη μέση ,που μετά ανοίγω ,ώστε το σχέδιο να έχει απόλυτη συμμετρία.
Σταθεροποιώ το χαρτί πάνω στο καράολο (με καρφίτσες) προσέχοντας να συμπίπτει η τσάκιση του χαρτιού με την κεντρική γραμμή του καράολου και πατάω το σχέδιο με μολύβι.
Αφαιρώ πολύ προσεκτικά στην πριονοκορδέλα ολο το υλικό έξω απο την μολυβιά αφήνοντας περίπου 1mm πριν τη γραμμή.
Το φινίρισμα γίνεται με dremel  και τις κατάλληλες λίμες

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: κλασική κιθάρα zebrano
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:12:12 μμ »
μπραβο Νικολα super δουλεια