Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών  (Αναγνώστηκε 2870 φορές)

eco1225

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών
« στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:15:52 μμ »
Καλησπερα παιδια, τελειώνοντας σιγα σιγα τον τζουρα εχω βρεθει σε αδιεξοδο γιατι δεν ξερω πως να προχωρησω !

Εχω κολησει ταστιερα , καπακι κλπ.


Οποτε τωρα μου μενει η χορδιερα , οι και οι τρυπες για τα κλειδια !
Δεν ξερω ομως πως τοποθετουνται αυτα !


 Θελω να τοποθετησω τα κλειδια καθετα στο καραολο (αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να ειναι το καραολο παλαιου τυπου που λεμε κι εσεις ε?)...


α)Δεν ξερω ομως εαν τα κλειδια κανουν γι αυτο τον τυπο καραολου ή μπαινουν αλλιως .

β)Επισης, απο εκει που τα αγορασα μου τα εδωσαν ετσι χωρις βιδακια ... Τα αγοραζω εγω τα βιδακια ;

γ)Πρεπει να συγκλινουν τα 2 σετ, δλδ να σχηματιζουν ενα  "Λ" στο καραολο ή μπαινουν ευθεια, και αν ναι τι κλιση πρεπει περιπου να εχουν δηλαδη?
Ποση αποσταση πρεπει να εχουν μεταξυ τους ?


Τα βιδακια αυτα, οπως και της χορδιερας ειναι οι κλασσικες ξυλοβιδες (αλλα σε πιο μικρο) , τις βιδωνουμε κανονικα ?
Πολυτεχνιτης και Eρημοσπιτης

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:52:41 μμ »
Καλησπερα παιδια, τελειώνοντας σιγα σιγα τον τζουρα εχω βρεθει σε αδιεξοδο γιατι δεν ξερω πως να προχωρησω !

Εχω κολησει ταστιερα , καπακι κλπ.


Οποτε τωρα μου μενει η χορδιερα , οι και οι τρυπες για τα κλειδια !
Δεν ξερω ομως πως τοποθετουνται αυτα !


 Θελω να τοποθετησω τα κλειδια καθετα στο καραολο (αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να ειναι το καραολο παλαιου τυπου που λεμε κι εσεις ε?)...


α)Δεν ξερω ομως εαν τα κλειδια κανουν γι αυτο τον τυπο καραολου ή μπαινουν αλλιως .

β)Επισης, απο εκει που τα αγορασα μου τα εδωσαν ετσι χωρις βιδακια ... Τα αγοραζω εγω τα βιδακια ;

γ)Πρεπει να συγκλινουν τα 2 σετ, δλδ να σχηματιζουν ενα  "Λ" στο καραολο ή μπαινουν ευθεια, και αν ναι τι κλιση πρεπει περιπου να εχουν δηλαδη?
Ποση αποσταση πρεπει να εχουν μεταξυ τους ?


Τα βιδακια αυτα, οπως και της χορδιερας ειναι οι κλασσικες ξυλοβιδες (αλλα σε πιο μικρο) , τις βιδωνουμε κανονικα ?

Βάλε μια φωτό από το καράολό σου...

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:30:22 μμ »
Βαλε φωτο οπως ειπε και ο φιλος Metallikas,και αν δεν βρεις την ακρη,και εισαι Αθηνα, να κανονισουμε να ερθω να σε βοηθησω φιλε....!!!

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2014, 06:27:00 μμ »


α)Δεν ξερω ομως εαν τα κλειδια κανουν γι αυτο τον τυπο καραολου ή μπαινουν αλλιως .

β)Επισης, απο εκει που τα αγορασα μου τα εδωσαν ετσι χωρις βιδακια ... Τα αγοραζω εγω τα βιδακια ;

γ)Πρεπει να συγκλινουν τα 2 σετ, δλδ να σχηματιζουν ενα  "Λ" στο καραολο ή μπαινουν ευθεια, και αν ναι τι κλιση πρεπει περιπου να εχουν δηλαδη?
Ποση αποσταση πρεπει να εχουν μεταξυ τους ?


Τα βιδακια αυτα, οπως και της χορδιερας ειναι οι κλασσικες ξυλοβιδες (αλλα σε πιο μικρο) , τις βιδωνουμε κανονικα ?
καλησπέρα, αυτα τα κλειδια που βλέπω στην φωτογραφία ειναι ιδια με αυτα που εβαλα στο τζουρα και μπαινουν απο κατω, οπότε μια χαρα θα σου κανουν για το καραολο που εχεις, αλλα βαλτο μια φωτογραφια για καλο και για κακο για να ειμαστε σηγουροι οτι μιλάμε για το ιδιο πραμα, τωρα τα βιδάκια έπρεπε να στα δωσει μαζι με τα κλειδιά, δεν δήνουν όλοι, το κανουν γαργάρα, ξερεις πως τα ψαχνω και εγω αυτα τα βιδάκια; εχω βγαλει απο τρανζιστορακια απο πλακέτες απο παντου, επισης εχω ψαξει κατω στην Αθηνα και δεν εχει κανενας γαμώτο, για το αλλο που λες τωρα, εγω τα κλειδια τα βαζω να σχηματίζουν γωνία μεταξύτους, αναλογα το καράολο που εχω φτιάξει δήνω και την ανάλογη γωνία για να μην πετάνε και πολύ εξω απο το καράολο, να κοιταξεις να ειναι συμετρικά. οι τρύπες να ειναι κάθετες και να ειναι ακριβως στην απόσταση των πύρρων γιατί εγω εκει την πατάω παντα και αναγκάζομαι να ανοίξω τις τρύπες περισσότερο για να μπουν και φαινετε οτι εχω κανει μαλακία, αν το καράολο δεν ειναι ισόπαχο στο μηκος του πρόσεχε μην την πατήσεις και δεν σου κάθοντε τα κλειδιά καλά, αυτα απο μένα.

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2014, 07:57:27 πμ »
πανω στα γραναζια απο τα κλειδια εχει βιδακια,τα ξεβιδωνεις και αφαιρεις τα γραναζια και τα πυρακια και μενει μονο το σασι απο τα κλειδια,βαζεις το σασι πανω στο καραολο και σημαδευεις τα σημεια που θα τρυπησεις,βιδακια για τα κλειδια εχει στα λεροϋ μερλιν.

eco1225

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Τοποθέτηση χορδιέρας, κλειδιών
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2014, 02:45:01 μμ »
Καλησπερα σας παιδια και παλι !
Σημερα βρηκα λιγο χρονο και ξεκλεψα για να γραψω !

 Τελικα οντως τα κλειδια ειναι αυτα που μπαινουν απο κατω !

 Πολυ φασαρια για το τιποτα , αλλα βλεπεις αν δεν εχεις πιασει καν μπουζουκι στα χερια σου και πας να φτιαξεις μονος σου (τζουρα εστω) δεν σου φαινεται τιποτα απλο !!!
Το καραολο δεν το ειχα διαμορφωσει πληρως , και ηταν αρκετα χοντρο (ελεγα να εχει μποσικα , ουτως ωστε και να γινει καμια λαλακια , να εχω περιθωριο να στοκαρω τις τρυπες και να τριπισω παραδιπλα κλπ ....

Αρχικα εφερα στο καταλληλο σχημα και μετα το "Εφαγα" για να χασει λιγο σε παχος ....


 Και ηρθε η ωρα για το τρυπημα , το οποιο το φοβομουν περισσοτερο μιας και ειχα διαβασει οτι θελει μεγαλη ακριβεια για να βγουν σωστα οι τρυπες!

Εφερα σε ευθεια επιφανεια το καραολο ...
Εβγαλα οπως διαβασα τις βιδες απο τα αξονακια για να μεινουν μονο τα λαμακια με τις τρυπες , "κολησα" προχειρα στο καραολα και με 3 διαδοχικα τρυπανια ανοιξα σταδιακα τις τρυπες !!!


Σημερα πηρα ενα βερνικι και τωρα βαφω το τζουραδακι (αρχιζω εξεταστικη σε λιγες μερες και δεν με περνει να ασχοληθω δυστυχως με γομαλακα,λουστρα κλπ) ασε που βιαζομαι να το ακουσω !!!

Σε οτι αφορα την απορεια μου για τη χορδιερα, ασχολιαστo  :-X !

Υποθεση 1 λεπτου την εκανα θεμα κιολας ! 


 Καλο μεσημερι να εχετε παιδια , και να 'στε παντα καλα να συζηταμε και να βοηθιόμαστε !
Πολυτεχνιτης και Eρημοσπιτης

Tags: