Κατασκευή > Λουστράρισμα

Καρυδέλαιο για εμποτισμό

<< < (2/2)

bacharikos:

--- Παράθεση από: kostaslaouto στις Οκτώβριος 16, 2011, 10:06:42 μμ ---Καρυδελαιο μπορεις να χρησιμοποιησεις σε πολλες περιπτωσεις
1. Βαφη του ξυλου πριν απο καποιο λουστραρισμα κατι σαν stain
2.Ενας τροπος που εκαναν παλιοι λαουτιεριδες οπως ο παππους μου
παιρναν καρυδια μαζι με το κελυφος τα ζεσταναν οχι παρα πολυ
κατοπιν τα εσπαγαν επαιρναν την ψυχα την τυλιγαν σε ενα πανι
 [τουλουπανι] τα χτυπαγαν μαζι με το πανι μεχρι να βγαλουν λαδι
[δεν και θελει μεγαλη προσπαθεια] και το πανι αυτο το χρησιμοποιουσαν σαν μπαλα γομαλακας
αλλα για καθαρισμο  ή για να καλυψουν μικρογρατζουνιες σε οργανα λουστραρισμενα
Αλλοι υποστηριζουν οτι αυτο δινει καποια ζωντανια στον ηχο πραγμα καταλαβαινεις εντελως πρoσωπικο
Ευτυχιμα ειναι δεν χρειαζεται να βγαλουμε χορδες γιατι αλλα λαδια τις μουγγενουν
Αυτα

--- Τέλος παράθεσης ---

Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες, πραγματικά!! Έχεις δει ή σου έχει πει ο παππούς τον τρόπο που χρησιμοποιείται το καρυδέλαιο για "βάψιμο" πριν από το λούστρο? Πως διαλύεται, αν χρησιμοποιείται με πινέλο? Και αν πάνω από το καρυδέλαιο "κολλάει" η γομαλάκα?

kostaslaouto:
Σχετικα με την βαφη με καρυδελαιο το χρησιμοπιεις οπως ολα τα λαδια με καποιο πανι σφουγγαρι κ.α
Δοκιμασε να βαψεις ενα ξυλο που εχει αρκετα νερα με λαδι  teak oil ,tang oil, ακομα και λαδι τικ της
ξυλοντεκορ  που ειναι το καλυτερο αστο κανα 2 ωρες να στεγνωσει και λουστραρισε οπως λουστραρεις
με γομαλακα ,νιτρα ,2 συστατικων , νερου
θα δεις το ξυλο πιο ζωντανο με τα νερα πιο εντονα ,τα ιδιο γινεται με το καρυδελαιο με ενα τονο πιο σκουρο
οσο και τι ιδιο το καρυδελαιο
Τωρα ισως θελεις περισσοτερες λεπτομερειες καλυτερα ρωτησε  εσυ γιατι δεν τα παω και καλα με την γραφη στο pc

chris:
http://www.vivechrom.gr/htmlsite/productdetails.asp?id=94  Εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ αυτό καί έμεινα ευχαριστημένος  είναι φθηνό καί κάνη καλή δουλειά . Τό μόνο πού θέλη 24 ώρες γιά νά στεγνώση θά τό βρε'ις στ'ην αγορά πολύ εύκολα καί έχη 8 ευρώ τό λίτρο

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση