Αποστολέας Θέμα: 3η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας, 6 Ιουλίου 2014  (Αναγνώστηκε 37476 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 07, 2014, 12:29:52 πμ »
ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώπρώτα απ'όλα στον Γιάννη και τον Sforanzo για την δουλειά που κάνανε για να γίνει αυτή η έκθεση. Αν ήτανε και κάποιος άλλος συγνώμη που δεν τον  αναφέρω
Είμαι ενθουσιασμένος που συμμετείχα σε μια εκδήλωση με τόσο καλό κόσμο που μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα.
Για τα όργανα δεν μπορώ να πώ τίποτα. Τα είπα όλα εκεί. Πολύτ καλές δουλειές, ομορφιές και μεράκια.
Για το επίπεδο της έκθεσης δεν χρειάζεται να ανάφέρω τίποτα παραπάνω. Τα λεέι όλα το ενδιαφέρον με το οποίο είχε σκύψει στα όργανα ο Σπουρδαλάκης (αξιόλογος πραγματικά οργανόπποιος) και τα παρατηρούσε.
Ο χώρος πολύ καλός. Ένα ευχαριστώ και στον Δήμο.
Κάποια όργανα κλέψανε καρδιές σε πολλούς.
Πολύ όμορφα ήτανε που παίξαμε και γουστάραμε. Τα δάχτυλα μου πονάνε ακόμα και από τις γκαρίδες μου ο λαιμός έχει γρέζι.
Να είμαστε καλά να ξανανταμώσουμε.

Όλα καλά μάγκες.
Και μια σκέψη για του χρόνου: Μάλλον θα έπρεπε να κάνουμε πιο πολύ διαφήμιση/ενημέρωση για να έρθει πιο πολύς κόσμος. Αρκετοί επισκέπτες μου το είπανε αυτό. Το συζητάμε του χρόνου.

ΥΓ:
Δεν έβγαλα ούτε μια φωτογραφία, ούτε ένα βίντεο δεν τράβηξα. Παίρναγα τόσο καλά που δεν ήθελα να κάτσω πίσω από μια κάμερα αλλά να συμμετέχω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:22:14 πμ »
Αλλη μια έκθεση ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και φέτος!
Οι συμμετέχοντες υψηλότατου επιπέδου...Τα όργανα που παρουσιάστηκαν μοναδικής αισθητικής!Δεν θα ξεχωρίσω κάποιο για να μην αδικήσω κανέναν!
Σας ευχαριστώ όλους και του χρόνου ακόμα πιο μεγάλη συμμετοχή...Και ένα ευχαριστώ και από εμένα στον κύριο Σπουρδαλάκη που ήρθε από την έκθεση...Το ένδιαφέρον που έδειξε λέει πολλά για το επίπεδο των οργάνων

Ένα τεράστιο Ευχαριστώ στον Γιώργο (Sforzando) που έτρεξε για την έκθεση μαζί μου, και επίσης μας τάισε και μας πότισε όλους!!!

Και του χρόνου μάγκες!

O john 2004 επανήλθε στην ενεργό δράση έπειτα από την απαίτηση του κόσμου...

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 07, 2014, 03:20:34 μμ »
Την  καλημερα  μου  σε  ολους.Θελω  με  την  σειρα  μου   να  πω  ενα    μεγαλο ευχαριστω  σε  ολους  αυτους  που   που έτρεξαν για να τις λεπτομέρειες της έκθεσης  ,ολους  τους  συμμετεχοντες  με  τα  πολυ  ομορφα  οργανα  που  κατασκευασαν  και  τις  πολυ  ωραιες  στιγμες  που  μας  χαρισαν  με  τα  τραγουδια  και  το  παιξιμο  τους.Στην  φετινη  εκθεση  γνωρισα  πολυ  αξιολογους  ανθρωπους  και  πολυ  καλα  παιδια.  Ειμαι  πολυ  τυχερος   και  ειναι  τιμη  μου που  ειμαι  σε  αυτην  την  κοινότητα . Ένα ευχαριστώ και στον Δήμο ο χώρος ήταν πολύ ωραίος.

giorikas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Αριθμός κατασκευών: 50
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 07, 2014, 03:40:55 μμ »
και  μερικες  φωτο  απο  τα  ωραια  της  εκθεσης

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:23:18 μμ »
παλι καλα που φρόντισαν μερικά παιδιά για φωτογραφίες και βίντεο γιατι εγω δεν έβγαλα τίποτα.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:33:00 μμ »
Ξεχασα να ευχαριστησω τον Γιωργο τον Κατσιγιαννη
που δοκιμασε το μπουζουκι μου και μου εδωσε πολυτιμες συμβουλες!
Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο!!


https://www.youtube.com/watch?v=kJVokqfRrQo&feature=youtu.be

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 07, 2014, 05:41:05 μμ »
Καλησπερα. Για τα οργανα τι να πω .... Εξαιρετικα. Μπουζουκοειδη για ολα τα γουστα κιθαρες επισης (ακουστικες διαφορων ειδων κλασικες ηλεκτρικες).
Από μπαγλαμάδες μεχρι τρίχορδα και από τετραχορδο μεχρι ηλεκτρικο αηχο.

Αλλα και λιγοτερο διαδεδομενα οργανα. Λαουτο λυρες κλπ μεχρι και τα ξυλακια του πλιακωνη για το σαντουρι. Βιολια κλπ... Απο ηλεκτρικες δε ξερω αλλα ηταν πανεμορφες... Θανο συγχαρητηρια. Απ' οτι μου ειπε ο δημητρης απο την κορινθο εκτος απο ομορφια ηταν και σωστα οργανα. Πολυ σωστα.  συγχαρητηρια και στην ομαδα των ηλεκτρικων. Οτι πιο ομορφο εχω δει.

Νασο παραγγελια ρεμπετοκιθαρα.... Πληρωνω οσο οσο.... Ξερεις εσυ....
Γιωργο σφορζαντο εισαι αρχοντας. Τελεια οργανωση. Φαγαμε ηπιαμε. Μονο δε μας κοιμησατε....
Μπραβο και στον αντμιν μας...
Επισης στον κ. Σπουρδαλακη που οχι μονο μας τιμησε με την παρουσια του, αλλα μας συμβουλεψε εναν προς ενα για τα οργανακια μας....  σιγουρα ξεχασα να γραψω πολλα... Στη πορεια θα τα θυμηθω....

Και μια φωτογραφια απο την προηγουμενη μερα στο εργαστηριο του κ. Σπουρδαλακη. Ηθελα χορδες και πηγα. Ο κωστας ηθελε να παει τοσο καιρο οποτε πηγαμε παρεα. Ηταν και ο παυλαρας αλλα ξεφυγε απο τους παπαρατσι...



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2014, 05:52:23 μμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

vagbof

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 07, 2014, 05:51:59 μμ »
Μπράβο στα παιδιά για το τρέξιμο που έκαναν,αξιζε τον κόπο.Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων (βαφτίσια)δεν μπόρεσα να μείνω όσο ήθελα και όσο έπρεπε.Τα λαϊκά όργανα για αλλη μια φορά με εντυπωσίασαν,άλλη ΤΕΧΝΗ,αν και προσπαθω να φτιαξω ηλεκτρική κιθάρα.Μπορεί να έπιασα κουβέντα με το Θάνο-RESPECT-παρόλα αυτά τα μπουζούκια και τα υπόλοιπα "έντεχνα"όργανα.............ασχολίαστα.Συγχαρητήρια σε όλους και ελπιζωτου χρόνου να καταφέρω να συμμετέχω όπως πρέπει.Όχι δεν θα φτιάξω μπουζούκι ή κάτι παρεμφερές,δεν το γνωρίζω το όργανο,αλλά κατι θα ροκανισω!!!!

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 07, 2014, 06:11:57 μμ »
Αξιζε τον κόπο να ερθουμε απο μακριά. Χαρηκα πολυ που τα ειπαμε απο κοντα με πολλα ατομα, με ενθουσίασαν με τον χαρακτήρα τους. Παντα τετοια ευχομαι και καθε χρονο περισσότεροι. Μπραβο στα παιδια που τρεξανε να οργανωθει. Του χρόνου καλο είναι να συμβαλλουμε κι εμεις απο μακρυτερα με καποια βοηθεια, καποιο χρηματικο ποσο κλπ.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:18:36 μμ »
Για άλλη μια χρονια, μπραβο!!! Νομιζω ηταν πολύ καλα, περασαμε πολύ ομορφα και πραγματικα καταλαβαινει κανεις ποσο εχει ανεβει το επιπεδο των κατασκευων από τα μελη του φορουμ.        Χαρηκα παρα πολύ που ειδα ξανα παλιους φιλους αλλα και που γνωρισα από κοντα καποια νεα παιδια στο φορουμ μου μιλαμε διαδυκτιακα τον τελευταιο καιρο.         Να ευχαριστησω και εγω τον Γιαννη και τον Γιωργο που τρεξαν για να είναι όλα όπως πρεπει, τον Γιωργο και για οσα καλα μας ετοιμασε, και βεβαια τον δημο Μοσχατου που μας παραχωρησε την αιθουσα. Επισεις να πω ότι ηταν παρα πολύ καλη ιδεα και υλοποιηση του Γιωργου για το  αναμνηστικο διπλωμα. Τα απλα πραγματάκια είναι και τα πιο ομορφα, αλλα μαλλον παιδεύουμε το μυαλο μας να σκέφτεται τα πολύπλοκα.        Εκτος από πολύ καλος ο χωρος ειχε και κατι πολύ ευχαριστο σε μια τοσο ζεστη ημερα, πρωτη φορα ειδα σε δημοσιο κτηριο να εχει κλιματισμο από την εισοδο, την σκαλα και βεβαια μεσα στην αιθουσα της εκθεσης, σωστο ψυγειο! Να ναι καλα οι ανθρωποι που το φροντισαν.
Για τα οργανα νομιζω δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω από αυτά που γραψαν τα παιδια, ευχομαι κάθε χρονο να ειμαστε και καλυτεροι!
Επειδή φετος με μερικους φιλους το καναμε διημερο εκδηλώσεων, μιας και από την προηγουμενη μερα είχαμε ένα μικρο παρτακι υποδοχης του Παυλαρα, και επειδή είναι δυσκολο να μεταφερει κανεις το κλιμα με λεξεις αλλα και το πως ιδιως οι πενηνταριδες φιλοι γινονται σαν μικρα παιδια που τα αφησες άλλη μια ωρα στην αλανα να παιξουν, θα παρακαλουσα οποιος φιλος εχει κρατησει κανενα βιντεακι και από τις δυο μερες να το ανεβασει για να παρουν ιδεα και υπολοιποι.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:28:58 μμ »
Με την σειρά μου θέλω να γράψω ένα μεγάλω μπράβο στον Γιάννη και τον Γιωργο που κουραστηκαν και έτρεξαν, τέλος χαίρομαι πραγματικά γιατί εδώ μέσα γνώρισα άξιους ανθρώπους, να είστε όλοι καλά
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:47:45 μμ »
Πράγματι όλα ήταν τέλεια οργανωμένα. Συγχαρητήρια σε όσους κουράστηκαν και έτρεξαν  γι΄αυτό.
Τα όργανα που παρουσιάστηκαν ήταν όμορφα και εύηχα.
Άντε και του χρόνου με ακόμη περισσότερες και ωραιότερες κατασκευές.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 07, 2014, 11:33:32 μμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα,για την έκθεση και για όσους τρέξανε για να πραγματοποηθεί.πράγματι λοιπόν γνώρια,καλούς Ανθρώπους και λεβέντες και καλιτέχνες,και επίσης το όλο κλήμα ήταν κάτι το ιδιαίτερο,ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 08, 2014, 12:20:55 πμ »
Καλησπερα σε ολους και Συγχαρητήρια και από εμένα για οσους  ετρεξαν και συμμετείχαν στην εκθεση. Τους αξιζουν πολλα πολλα μπραβο !!!!

Θελω να πω πως για αλλη μια φορα νιωθω υπερήφανος που ειμαι στο φορουμ αλλα  νιώθω μεγάλη τιμή που εχω γνωρίσει Ανθρωπους με τεράστια αγκαλιά......!!!
 Πέρα απο κατασκευές και τα συναφή,θέλω να σας ευχαριστήσω απο καρδιας που με εχετε φιλο σας και που ξαναανταμωσαμε, και να πω πως μου ελειψε που δεν ειδα τον Βαγγελη τον Ανδρονη,αλλα ειναι κοντα μας εστω και νοερα....!!!
Επισης και ο ELIAS για οσους προλαβαν να τον γνωρισουν....ξερουν οι ποιο παλιοι !!!!

Με το καλο να ξανασμιξουμε φιλαρακια μου.....ευχομαι σε ολους υγεια,ευτυχια και........ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ !!!


Σας ευχαριστω !!!

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: 3η Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 06/07/2014
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 08, 2014, 12:55:15 πμ »
Περάσαμε πολύ ωραία που ξεχάστηκα με τις κουβέντες για τα όργανα και έβγαλα ελάχιστες φωτο  και λίγα βίντεο ;D

Ευχαριστώ το Δήμο Μοσχάτου και το Γιώργο που μας φιλοξένησε μας τάισε και μας πότισε και τον admin που μας ανέχεται ;)

Χάρηκα πολύ που βρήκα νέους φίλους κι ας τους βλέπω άπαξ το χρόνο!  πολλά παιδιά ήρθαν και απο το φόρουμ του noiz κυρίως για τις κιθάρες και τα μπάσα μας τα οποία ήταν σούπερ!
Νάμαστε καλά φίλοι μου!

https://www.youtube.com/watch?v=4U5XUYADt_g&feature=youtu.be

Tags: