Αποστολέας Θέμα: titebond κολλα την απλη  (Αναγνώστηκε 8822 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 06:58:22 πμ »
Ρωταγα "την" Νικηφορο

Τι ειναι ρε κωστη, μας εχεις βγαλει ολους να "το γυαλιζουμε" το σκαρπελο; {celebrate015}

γνωριζεστε; πες του εχω νεα για την καρυδια του... σιγα-σιγα ομως, και πες του να καθησει πρωτα... {music017}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 08:13:25 πμ »
Ρωταγα "την" Νικηφορο

Τι ειναι ρε κωστη, μας εχεις βγαλει ολους να "το γυαλιζουμε" το σκαρπελο; {celebrate015}

γνωριζεστε; πες του εχω νεα για την καρυδια του... σιγα-σιγα ομως, και πες του να καθησει πρωτα... {music017}
Αααα δεν ξερω τι κανετε εσεις με τα σκαρπελα σας   εμεις εδω στο νησι ξυλα πελεκαμε...αντε και κανενα λαιμο  αμα χρειαστει {music024} {music024}
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 01:54:26 μμ »
που εισαι εσυ μαναρι μου ζεις?Ρωταγα προχθες την Νικηφορο.............................. {music002}
Μαστρο Κώστα μια χαρά είμαι!
Όλα ωραία. Έννοια σου μπαίνω και διαβάζω αρκετά συχνά, μα αν δε φτιάχνω κάτι τι να γράψω;
Εσύ καλά είσαι;....Ζαρκαδας δύναμη!!!

Αυτό που έστειλα είχε και μικρότερη κόλλα πάντως σε πολύ καλύτερη τιμή από Σοφιανό κλπ.
Μεγάλη δεν είναι η διαφορά;

Στάλθηκε από το Redmi 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 09:39:59 μμ »
Στέλιο λογικά αγοράζεις την 237 στα 7 ευρώ.
Στα καταστήματα οργανοποιιας  έχουν την 950γρ 21€
Και στο άλλο κατάστημα με τα εργαλεία 12€

Μάλλον κάτι πάει στραβά στις τιμές

Στάλθηκε από το Redmi 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 11:35:20 μμ »
Έτσι είναι παιδιά....οι τιμές παίζουν πολύ και εδώ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό...Μπορεί κάποιοι να χρησιμοποιούν το  προϊόν για κράχτη...μπορεί χίλια δυο...Εδώ για παράδειγμα είναι απ τις πιο φτηνές τιμές στην Ευρώπη...ενώ σε κάποια άλλα προϊόντα έχει και πιο τσουχτερές τιμές από άλλους. https://www.madinter.com/en/glues-finishes/wood-glues.html   

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2020, 01:02:23 μμ »

Βρήκα στο ebay αυτήν την περίπτωση:

https://www.ebay.com/itm/Holzleim-Titebond-Original-Wood-Glue-D2-2-Gallons-7-6-L/163831211274?epid=1429077023&hash=item262519e50a:g:U0QAAOSw~2Bc0utR
Είναι από Αυστρία άρα δεν έχει δασμούς και βγαίνει στα 72 περίπου ευρώ τα δύο μπουκάλια, δηλαδή 36 ευρώ το ένα.
Καλή τιμή αν αναλογισθείς ότι το φθηνότερο στην ελλάδα που βρήκα είναι στα 60 ευρώ.
Είναι μέσα κάποιος να τα αγοράσουμε παρέα και να μοιραστούτμε από ένα μπουκάλι;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2020, 02:26:30 μμ »
η τιμή είναι όντως καλή και θα ήμουν "μέσα" αν βρω τρόπο να την πάρω (θα πρέπει να αποσταλεί αρχικά στην Αθήνα για να μην επιβαρυνθούν τα μεταφορικά και να βρω κάποιο τρόπο να την πάρω μετά)...

αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την ημερομηνία παραγωγής, μπορεί να στην πει ο Αυστριακός ? (αν θες τον ρωτάω εγώ αλλά δεν βλέπω Αγγλικά στο κείμενο και δεν ξέρω Γερμανικά).

Εδώ γράφει με ποιόν τρόπο "διαβάζεται" ο κωδικός που πρέπει να έχει επάνω κάθε δοχείο, με παραδείγματα (άλλαξε η κωδικοποίηση το 2019)
http://www.titebond.com/resources/use/glues/faqs

παρακάτω επίσης γράφει ότι (σύμφωνα με την εταιρεία) ουσιαστικά δεν έχει σημασία ο χρόνος αποθήκευσης αν το προϊόν "εξακολουθεί να είναι ρευστό"...

αλλά εγώ έχω παρατηρήσει - δεν ξέρω αν το έχει δει και άλλος - ότι όσο κατεβαίνει η κόλλα στο δοχείο τόσο πιο λεπτόρρευστη γίνεται, με αποτέλεσμα όταν φτάνει 1-2 εκ. από τον πάτο να μην την χρησιμοποιώ καθόλου.. δεν ξέρω αν όντως είναι κάτι κακό (Πασχάληηηηηηηηηη), απλώς δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό να αλλάζει η υφή, κι ας παραμένει ρευστή η κόλλα...

Για τον παραπάνω λόγο και ασχέτως αν θα πάρω τελικά, θα πρότεινα να μοιραστούν τα 3,8 λίτρα του κάθε δοχείου σε μικρότερες "μερίδες" σε αεροστεγώς κλεισμένα δοχεία / βάζα (όποιος κάνει μαρμελάδες και τουρσί θα ξέρει  ;D )

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 28, 2020, 03:16:13 μμ »
Μάνο η ημερομηνία παραγωγής ήταν η πρώτη σκέψη και για μένα αλλά δεν με αγχώνει ιδιαίτερα. Η τιμή δεν είναι πολύ χαμηλή για να θεωρήσω ότι είναι ληγμένες ή παλιές οι κόλλες. Φαντάσου ότι το Madinter τη δίνει στα 25 ευρώ. Οι κριτικές που έχει ο τύπος είναι καλές.
Τέλος η κόλλα πραγματικά αντέχει πολύ. Εγώ τελειώνω τώρα το μπουκάλι που είχα πάρει το 2007 ή 2008. Μέχρι τέλους η κόλλα λειτουργούσε πολύ καλά. Βέβαια την αποθήκευα στο αρχικό της μπουκάλι σε δροσερό μέρος και το άνοιγα μόνο για να γεμίσω ένα μπουκάλι του μισού λίτρου για την χρησιμοποίηση του. Στο τελος η κόλλα άρχισε να κιτρινίζει και μεγαλώνει το ιξώδες πολυ τον τελευταίο χρόνο.Προσθέσα λίγο νερό στο μικρό μπουκάλι, ανακάτευσα και ήταν μιά χαρά.Στο τέλος έμεινε λίγο πολύ πηχτό στον πάτο. Πρόσθεσα μπόλικο νερό για το διαλυτοποιήσω και τελικά πήρα σχεδόν όλο την κόλλα. Βέβαια το τελευταίο μισόλιτρο μπουκάλι που έβγαλα, είναι πολύ ρευστή, αραιωμένη ουσιαστικά και θα τη χρησιμοποιήσω για κόλλημα σε γάζες, χάρτωμα κοκ. και όχι για ξύλα.   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 28, 2020, 03:21:46 μμ »
ρε παιδια γιατι δε παιρνουμε απο ματιντερ
να μαζευτουμε παλι, αν μαζεψουμε καμια 500-600 ευρω να μας ελθει κ χωρις μεταφορικα, με δωρα
μανο οτι θες θα ανεβω-κατεβω σαλονικα κανα 2-3 φορες το καλοκαιρι (ιουλη)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 28, 2020, 04:24:46 μμ »
Παραγγελία από μαντιντερ βλέπω.. μη πιάσω δουλειά κατευθείαν στα έξοδα.. οκ μέσα είμαι, ψηθηκα.. δώρα έχει μόνο στο black Friday..

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 28, 2020, 04:40:03 μμ »
Είμαι Μέσα, Μάνο θα βρούμε τρόπο να ανέβουν πριν τον Ιούλη

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 28, 2020, 07:29:06 μμ »
Παιδιά η ομαδική παραγγελία είναι ωραία λύση αλλά όταν μπλέκονται πολλοί θέλει καλό συντονισμό και τρέξιμο. Αν μπορεί να το αναλαβει κάποιος είμαι κι εγώ μέσα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2020, 03:59:32 μμ »
Σταματάω στο βενζινάδικο και λέω στο παιδι: ένα γαλόνι Titebond παρακαλώ ;D 8) :undecided2:
Τι θα γίνει με την παραγγελία από  Madinter θα την προχωρήσουμε??

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 02, 2020, 10:21:20 πμ »
Καλημέρα,


Δεν βλέπω κίνηση για την κόλλα μεσω Madinter. λέω να προχωρήσω με την παραγγελία από ebay. Μέχρι στιγμής ενδιαφέρον δείξανε μόνο οι Νάσος και Μάνος. Υπάρχει ένας ακόμα να γίνουμε 4 για να προχωρήσουμε στην παραγγελία να πάρουμε 4. Αν ναι μπορώ να το αναλάβω εγώ.
Ειδάλως μοιραζόμαστε τα 2 μπουκάλια στα 3.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: titebond κολλα την απλη
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 02, 2020, 07:59:09 μμ »
τωρα νο μανεϊ.
αν για ματιντερ , μετα 10-12 μερες θα ειμαι οκ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: