Αποστολέας Θέμα: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.  (Αναγνώστηκε 25966 φορές)

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 11, 2014, 10:35:33 μμ »
Μανώλη υπέροχο, να βγάλεις βίντεο εκεί που θα πάτε να πάρουμε κ εμείς μια τζούρα ν ακουσουμε κ την πενιά.
ΥΓ, είμαι εδω με παρέα και μου είπαν οτι βγάζεις πολύ παράπονο στην πενιά, τους μελαγχόλησες ;D ;D

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 12, 2014, 12:20:54 μμ »
Μπράβο μπράβο μπράβο μπράβο μπράβο μπράβο μπράβο
Υπέροχο μανο!!!!
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

Τρελογιώργης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 88
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 12, 2014, 03:18:56 μμ »
Άψογο το όργανο, προσεγμένη και ψαγμένη δουλειά και παραπονιάρικο παίξιμο! Μπράβο mato!
Ο αετός κι αν πληγωθεί το θάρρος δεν το χάνει, δεν καταδέχεται στην γη να πέσει πριν ποθάνει...

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 12, 2014, 05:18:33 μμ »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!
Συγχαρητηρια!!!

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 12, 2014, 06:52:57 μμ »
ΑΨΟΓΟ.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:00:24 μμ »
Φανταστικό και μοναδικότατο
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 12, 2014, 09:15:55 μμ »
Εδω, σαν "απαντηση" ή "σχολιασμο", χωραει μονο το πατημα ενος πληκτρου...
αυτο: " ! " ...............................
μπραβο Μανο, για ολα οσα εχει πανω το οργανο...
αντε, και σε επομενα οργανα!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:33:30 μμ »
Φίλε Μάνο το όργανο είναι υπέροχο και υπεράνω κάθε κριτικής. Το πρωτοποριακό σχέδιο της φιγούρας ειναι ευρηματικό και πρωτότυπο χωρίς να ''προκαλεί''.
Μ αρέσουν τα όμορφα όργανα με έντονη προσωπικότητα και αυτό που μας παρουσιάζεις εδω τα έχει και τα δυο.
Για τον ήχο και το ταξιμι δεν έχω να πώ τίποτα διαφορετικό απο όσα είπαν οι προηγούμενοι.
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΣΕ ΟΛΑ !!!

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 13, 2014, 12:30:27 μμ »
μανώλη το όργανο είναι φανταστικό . και ο ήχος του μου άρεσε πάρα πολύ . και σύ σα παίχτης βέβαια παραπανώ απο πολύ καλός...
τώρα επειδή θες και κακά πράματα έψαξα και δε βρήκα κάτι . ίσως μόνο αισθητικά εκεί που περνάει το σχέδιο του καπακιού μεσα απο την ταστιέρα , τα πλαινά που είναι άσπρα διακόπτουν λίγο το σχέδιο. δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά αλλά είναι το μόνο πράγμα στο όργανο που έφτιαξες που δεν μου έκανε στο μάτι. φυσικά δεν είναι άσχημο.
βγάλε μια φωτό αν θές την κολλάντζα που φαίνεται πολύ ωραία απο το πλάι που έχεις αυτό το σχεδιάκι. ωραίος ο τσαμπουκάς στο 5ο τάστο.  συγχαρητήρια και πάλι για το πρώτο σου μπουζούκι .

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 13, 2014, 01:29:05 μμ »
Μάνο εξαιρετικό όργανο!
Οπτικά και ηχητικά :)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 15, 2014, 09:47:11 πμ »
παιδιά και πάλι ευχαριστώ, τέτοια "υποδοχή" ομολογώ δεν την περίμενα.

και για να ανταποκριθώ

Μανώλη υπέροχο, να βγάλεις βίντεο εκεί που θα πάτε να πάρουμε κ εμείς μια τζούρα ν ακουσουμε κ την πενιά.



ένα βίντεο από την Κυριακή στην "Τομπουρλίκα", όπου το μπουζουκάκι μου είχε την τιμή να παίξει με μια Απαρτιάν (τα όργανα είναι αριστερά και δεξιά, υπενθυμίζω, αν και κάτι μου λέει ότι εσείς - αν και οργανοποιοί - θα κοιτάτε κάπου στο κέντρο της εικόνας)

www.youtube.com/watch?v=IZr88bjFhTE


μπουζούκι παίζει ο Μήτσος, ο οποίος μάλιστα φτιάχνει μόνος του τα όργανα που παίζει! μόλις προχτές το έμαθα, αν και γνωριζόματε χρόνια. Τον προσκάλεσα στο luthier βέβαια.
Πάντως το γνωστό πείραγμα: "γειά σου Μήτσο με το μπουζούκι μου!!!" .... έχει πια άλλη χάρη ...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 15, 2014, 10:13:33 πμ »
Μπράβο βρε Μάνο, πολύ ωραίο... και το μπουζούκι, επίσης  ;D
Πέρα από χιούμορ, και χωρίς να έχω γνώση, το όργανο και ακουστικά και αισθτικά μοιάζει μαγευτικό. Πάντα τέτοια.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 15, 2014, 10:23:05 πμ »
Σ' ευχαριστώ Πασχάλη!

μανώλη το όργανο είναι φανταστικό . και ο ήχος του μου άρεσε πάρα πολύ . και σύ σα παίχτης βέβαια παραπανώ απο πολύ καλός...
τώρα επειδή θες και κακά πράματα έψαξα και δε βρήκα κάτι . ίσως μόνο αισθητικά εκεί που περνάει το σχέδιο του καπακιού μεσα απο την ταστιέρα , τα πλαινά που είναι άσπρα διακόπτουν λίγο το σχέδιο. δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά αλλά είναι το μόνο πράγμα στο όργανο που έφτιαξες που δεν μου έκανε στο μάτι. φυσικά δεν είναι άσχημο.
βγάλε μια φωτό αν θές την κολλάντζα που φαίνεται πολύ ωραία απο το πλάι που έχεις αυτό το σχεδιάκι. ωραίος ο τσαμπουκάς στο 5ο τάστο.  συγχαρητήρια και πάλι για το πρώτο σου μπουζούκι .

Τάσο ευχαριστώ, έχεις δίκιο για την ταστιέρα, είχα πρόθεση να βάλω ένα φιλετάκι ασπριδερό ανάμεσα αλλά μου είχαν τελειώσει και βαρέθηκα να κατέβω στην πόλη γι' αυτό. Μετά την τοποθέτηση των τάστων και μένα δεν μ΄αρεσε αλλά ήταν αργά - είχαν κολλήσει όλα και δεν ρισκάρισα αλλαγές, βιαζόμουν κιόλας. Στην επόμενη κάτι θα κάνω.
Για την κολλάντζα δες αυτήν, θα βάλω φωτογραφίες και παρακάτω από την κατασκευή.

 [ Invalid Attachment ]

Επι τη ευκαιρία να πω ότι είχα κολλήσει λάθος την κολλάντζα (μου γλίστρησε στο κόλλημα 2 χιλ. εκτός άξονα) και μέχρι να βρω τι συμβαίνει είχα απελπιστεί - νόμισα ότι μου είχε φύγει ο άξονας από το μόρσο, αλλά ευτυχώς το λάθος είναι κάτω... φαίνεται στην φωτό, δες τις ντούγες (κι αυτές είναι στραβές, "γελάνε" οι φωτογραφίες και νομίζει κανείς ότι το όργανο είναι εντάξει... όλο κακοτεχνίες είναι, αλλά δεν πειράζει, λέτε εσείς καλά λόγια...  ;D)


όσο για το παίξιμο.... ο Πάππος είναι καλός, ο Μητρέντζης, ο Τατασόπουλος, ο Ορφανίδης (κι όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά).... μετά είναι το χάος, μετά μια νέα γενιά που παίζουν καταπληκτικά και ξέρουν και μουσική (Βεργόπουλος, Κορακάκης τζούνιορ και τόσοι άλλοι) και πολύυυυυυ μετά η "σειρά" μου, που πιά όσο και να προσπαθήσει .... δεν..... αλλά δε βαριέσαι, το γλεντάμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2014, 10:38:17 πμ από mato »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 15, 2014, 10:32:58 πμ »
Να βάλω και μια σειρά φωτογραφιών από όλην την διαδρομή....

Αυτό που μου έμεινε από την κατασκευή πάντως είναι οι ...μετρήσεις. Πολλές μετρήσεις. Πιστεύω ότι το ένα τρίτο του χρόνου που ασχολήθηκα, μετρούσα (χώρια οι μετρήσεις σε άλλα όργανα).
Τώρα θυμήθηκα μια ατάκα του Αλεξανδρή (τον οποίο παίρνω τηλέφωνο για ψυχοθεραπεία, όταν μπλοκάρω με ξε-αγχώνει)

είχα λοιπόν κάνει κάπου λάθος, και αντί για 1,8 χιλιοστά ύψος είχα 1,15. Παίρνω τον Αλεξανδρή:
- «έτσι κι έτσι, είμαι 0,65 χιλ. κοντύτερος».
- «Καλά» μου λέει, «με τι τα μετράς αυτά?»
- «Με φίλερ».
-«…χαλάρωσε.... όργανα κάνουμε, δεν ρυθμίζουμε βαλβίδες….»


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο μπουζούκι Αφρικάνικη καρυδιά, κλίμακα 68 εκ.
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 15, 2014, 10:34:42 πμ »
συνέχεια...

Tags: