Αποστολέας Θέμα: carbon fibber  (Αναγνώστηκε 23984 φορές)

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:55:11 μμ »
Αυτο καταλαβα και εγω απ'το αρχικο post του Χρηστου και φαινεται πολυ πιο ευκολος τροπος απ΄το να ανοιξει κανεις καναλι. Μηπως μου ξεφευγει τιποτα;
παιδια λαθος καταλαβατε!!ενα απλο καναλι ειναι και τιποτε αλλο!!

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:59:28 μμ »
εδω φαινονται καθαρα τα 2 καναλια εκατερωθεν του truss rod,στις κιθαρες που ειχα κανει

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:09:16 μμ »
Δες εδώ τις τομές που έχει στις οδηγίες του ο Stewmac

http://www.stewmac.com/shop/Truss_rods/Carbon_fiber/Carbon_Fiber_Neck_Rods.html?tab=Instructions#details
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:21:25 μμ »
Παιδιά,
πριν αρχίσετε να ασχολείστε με ανθρακονήματα διαβάστε αυτό.

Την έχω πάθει όταν ασχολιόμουν με ακροβατικούς χαρταετούς και ήταν ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 10, 2012, 12:33:56 πμ »
Παιδια,το τονισα και πριν,δεν  εχω ανοιξει καναλι στο μπρατσο,δεν εκανα την τεχνικη που λεει ο stewmac,εκανα οτι ακριβως κανουμε σε ενα μπρατσο κλασικο με διαφορα ξυλα ,μαλακα εξω και σκληρα μεσα απλα ενα απο αυτα (το κεντρικο) ειναι ανθρακονημα.Η κοντρα λειτουργει σε ολο το παχος του μπρατσου(φαινεται απο εξω) και αυτο αυξανει περισσοτερο την  ακαμψια του απο το αν λειτουργουσε  μονο  σε ενα μερος του κατω απο την ταστιερα οπως αυτα του stewmac.Ειπαμε δοκιμη κανω και βλεπουμε.Υπαρχουν και καποιες λεπτομεριες να εξηγησω οσο αφορα το γεγονος οτι το υψος της κοντρας ειναι σε ολο το μηκος της 15mm ενω το μπρατσο ξεκιναει απο 18-19 και τελειωνει σε 13 ,τις οποιες μπορω να τις εξηγησω καλυτερα και  θα γινουν πιο κατανοητα τα πραγματα με ενα σχημα.Προς το παρον εχω μια φωτο .

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 10, 2012, 01:27:18 πμ »
εγω αν καταλαβα καλα εν ολιγης ,τα ξυλα που χρησιμοποιεις ειναι κολλημενα δεξια και αριστερα της βεργας ανθρακονηματων...δημιουργωντας ενα "σαντουιτς' οπως θα εκανες σε μια κανινικη κατασκευη,απλα επειδη η βεργα σε καποιο σημειο ειναι μικροτερη σε παχος,απο το παχος των ξυλων φαινεται να υπαρχει ενα κενο.αυτο που φαινεται στη φωτογραφια σαν καναλι...
καλα καταλαβα? γιατι στη φωτογραφια φαινονται εξωτερικα δεξια και αριστερα 2 ξυλα ΑΣΠΡΑ...προχωροντας προς τα μεσα φαινονται δεξια και αριστερα 2 ξυλα σκουρα (μαλλον βεγκε απο οτι φανταζομαι) και στο κεντρο 1 ξυλο ΚΑΦΕ που ομως φαινεται να εχει καναλι στη μεση,φαινεται και η σκια του....εκτος εαν ειναι η βεργα ανθρακονηματων και σε εκεινο το σημειο ειναι μικροτερη απο τα αλλα ξυλα και δημιουργειται κενο...

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 10, 2012, 01:53:15 πμ »
Ανθρακονήματα χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και μερικά χρόνια σε λαούτα και σε κιθάρες και ο τρόπος που τα τοποθετώ στα μπράτσα είναι ο εξής. Ανοίγω δύο  κανάλια δεξιά και αριστερά από το κέντρο όπως ακριβώς στις φωτο του Θεοδωρόπουλου. Το πλάτος και το βάθος είναι ανάλογα με το όργανο( για το λαούτο 12χ8 χιλ. και για την κιθάρα 10χ6 ). Δεν χρησιμοποιώ έτοιμη βέργα αλλά νήμα από ένα ανθρακουφασμα με αρκετά πυκνή πλέξη και το οποίο ξηλώνεται πολύ εύκολα. Χρησιμοποιώ εποξική ρητίνη η οποία είναι πολύ πιο ρευστή από εποξική κόλλα.
Με ένα μικρό πινέλο βάζω μία στρώση ρητίνης στο κανάλι. Στη συνέχεια βάζω δύο ή τρία νήματα μήκους όσο το κανάλι και από πάνω ξανά ρητίνη. Χτυπώντας με το πινέλο με μικρές κινήσεις βεβαιώνομαι ότι η ρητίνη έχει εισχωρήσει στις ίνες του νήματος. Έπειτα ξανά νήματα και ρητίνη, ώσπου να γεμίσει το κανάλι. Μόλις γεμίσει, βάζω στο κανάλι ένα ξύλινο πηχάκι με πλάτος όσο το κανάλι και μήκος λίγο μικρότερο ώστε να μείνει ένα κενό  από μισό εκατοστό πάνω και κάτω. με μερικούς σφικτήρες σφίγγω το πηχάκι αρχίζοντας από τη μέση. Αυτό βυθίζεται περίπου 2 χιλ. και από τις δύο άκρες του καναλιού βγαίνει η περίσσεια ρητίνη. Όταν μετά από λίγες ώρες σκληρυνθεί (ανάλογα με τον χρόνο σκλήρυνσης της ρητίνης) πλανίζω το πηχάκι που περισσεύει. Η όλη διαδικασία της τοποθέτησης είναι 10 λεπτά και το αποτέλεσμα άριστο. Όλες οι ρητίνες σκληραίνουν γρηγορότερα εάν βρεθούν σε κάπως θερμό περιβάλλον.  Αυτήν την διαδικασία την έχω κάνει σε περισσότερα από 20-25  όργανα χωρίς μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα σκευρώματος.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 10, 2012, 05:54:16 πμ »
Κ. Βασιλη πολυ ενδιαφερουσα η μεθοδος που χρησιμοποιειτε!

Πραγματι, ο "καθιερωμενος" τροπος ειναι αυτος που χρησιμοποιουν ο Παναγιωτης και ο Δημητρης, ωστοσο αυτο που δοκιμαζει ο Χρηστος το βρισκω πολυ καλη ιδεα τοσο για πρακτικους, οσο και για αισθητικους λογους. Ψαχνοντας διαπιστωσα οτι ειναι και δοκιμασμενο και μαλιστα (σε μια τουλαχιστον περιπτωση) απο εναν πολυ καταξιωμενο οργανοποιο.






Στην τελευταια φωτο οι δυο λεπτες λωριδες ειναι μαονι αλλα εχουν δεξια και αριστερα τους νημα απο ανθρακουφασμα, σαν αυτο που χρησιμοποιει ο κ. Βασιλης.

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 10, 2012, 08:01:09 πμ »
Γιαννη το μπρατσο υπο ταση δεν πρεπει να εινα κολωνα αλυγιστη...στις κιθαρες θελουμε μια ανεπαισθητη χαραμαδα αναμεσα στις χορδες...ενα σκευρωματακι δηλαδη :)..το οποιο με δυο τεραστια ανθρακονηματα δεν ξερω αλλα μαλλον δεν θα εχεις....εγω ψηφιζω στιου μακ ..καναλι δηλαδη...ενταξει εμεις εχουμε την βεργα να διορθωνουμε,αλλα στα μπουζουκια??μονο αλλαγη ταστων κανει την δουλεια της βεργας....καλυτερα να πει καποιος που εχει δοκιμασει αυτην την μεθοδο με το σαντουιτς......
ασε που τα σκαρπελα θα στα χαλασει με την διαμορφωση του μπρατσου...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 10, 2012, 08:30:08 πμ »
Γιαννη το μπρατσο υπο ταση δεν πρεπει να εινα κολωνα αλυγιστη...στις κιθαρες θελουμε μια ανεπαισθητη χαραμαδα αναμεσα στις χορδες...ενα σκευρωματακι δηλαδη :)..το οποιο με δυο τεραστια ανθρακονηματα δεν ξερω αλλα μαλλον δεν θα εχεις....εγω ψηφιζω στιου μακ ..καναλι δηλαδη...ενταξει εμεις εχουμε την βεργα να διορθωνουμε,αλλα στα μπουζουκια??μονο αλλαγη ταστων κανει την δουλεια της βεργας....καλυτερα να πει καποιος που εχει δοκιμασει αυτην την μεθοδο με το σαντουιτς......
ασε που τα σκαρπελα θα στα χαλασει με την διαμορφωση του μπρατσου...
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Δηλαδή στο μπουζούκι με δεδομένη την ακαμψία του μπράτσου με ανθρακόνημα τι κανουμε? δίνουμε εκ των προτέρων ανάποδη κλίση ή παίζουμε μόνο με το ύψος των τάστων?
Ευχαριστώ

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 10, 2012, 09:46:15 πμ »
Ανθρακονήματα χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και μερικά χρόνια σε λαούτα και σε κιθάρες και ο τρόπος που τα τοποθετώ στα μπράτσα είναι ο εξής. Ανοίγω δύο  κανάλια δεξιά και αριστερά από το κέντρο όπως ακριβώς στις φωτο του Θεοδωρόπουλου. Το πλάτος και το βάθος είναι ανάλογα με το όργανο( για το λαούτο 12χ8 χιλ. και για την κιθάρα 10χ6 ). Δεν χρησιμοποιώ έτοιμη βέργα αλλά νήμα από ένα ανθρακουφασμα με αρκετά πυκνή πλέξη και το οποίο ξηλώνεται πολύ εύκολα. Χρησιμοποιώ εποξική ρητίνη η οποία είναι πολύ πιο ρευστή από εποξική κόλλα.
Με ένα μικρό πινέλο βάζω μία στρώση ρητίνης στο κανάλι. Στη συνέχεια βάζω δύο ή τρία νήματα μήκους όσο το κανάλι και από πάνω ξανά ρητίνη. Χτυπώντας με το πινέλο με μικρές κινήσεις βεβαιώνομαι ότι η ρητίνη έχει εισχωρήσει στις ίνες του νήματος. Έπειτα ξανά νήματα και ρητίνη, ώσπου να γεμίσει το κανάλι. Μόλις γεμίσει, βάζω στο κανάλι ένα ξύλινο πηχάκι με πλάτος όσο το κανάλι και μήκος λίγο μικρότερο ώστε να μείνει ένα κενό  από μισό εκατοστό πάνω και κάτω. με μερικούς σφικτήρες σφίγγω το πηχάκι αρχίζοντας από τη μέση. Αυτό βυθίζεται περίπου 2 χιλ. και από τις δύο άκρες του καναλιού βγαίνει η περίσσεια ρητίνη. Όταν μετά από λίγες ώρες σκληρυνθεί (ανάλογα με τον χρόνο σκλήρυνσης της ρητίνης) πλανίζω το πηχάκι που περισσεύει. Η όλη διαδικασία της τοποθέτησης είναι 10 λεπτά και το αποτέλεσμα άριστο. Όλες οι ρητίνες σκληραίνουν γρηγορότερα εάν βρεθούν σε κάπως θερμό περιβάλλον.  Αυτήν την διαδικασία την έχω κάνει σε περισσότερα από 20-25  όργανα χωρίς μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα σκευρώματος.

Καλημέρα!

Βασίλη πολύ ενδιαφέρουσα και διαφορετική από τα συνηθισμένα η προσέγγισή σου. Αν κατάλαβα καλά αγοράζεις τα ανθρακονήματα σε ύφασμα το οποίο το ξηλώνεις για να πάρεις τα ξεχωριστά νήματα. (Άραγε θα μπορούσε κανείς να αγοράσει κατευθείαν νήμα αν υπήρχε;). Φαντάζομαι ότι με τον τρόπο αυτό έχεις μεγάλη οικονομία σε χρήματα.

Πόσα νήματα συνολικά βάζεις μέσα στο κανάλι; Φαντάζομαι ότι προσπαθείς να γεμίσεις περισσότερο με νήματα και λιγότερο με την ρητίνη η οποία απλώς παίζει τον ρόλο της συγκολητικής ουσίας.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 10, 2012, 10:14:49 πμ »
Παναγιώτη υπάρχει και νήμα σε καρούλι και μάλιστα πιο παχύ. στα πρώτα όργανα χρησιμοποίησα τέτοιο. επειδή όμως χρειαζόμουνα πιο λεπτό νήμα για άλλες δουλειές προτίμησα το ύφασμα που είναι και πιο φθηνό. τώρα για το πόσα νήματα μπαίνουν, αυτό εξαρτάται απο το πάχος του νήματος, περίπου 15 βάζω εγώ.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 10, 2012, 08:22:58 μμ »
Γιαννη το μπρατσο υπο ταση δεν πρεπει να εινα κολωνα αλυγιστη...στις κιθαρες θελουμε μια ανεπαισθητη χαραμαδα αναμεσα στις χορδες...ενα σκευρωματακι δηλαδη :)..το οποιο με δυο τεραστια ανθρακονηματα δεν ξερω αλλα μαλλον δεν θα εχεις....εγω ψηφιζω στιου μακ ..καναλι δηλαδη...ενταξει εμεις εχουμε την βεργα να διορθωνουμε,αλλα στα μπουζουκια??μονο αλλαγη ταστων κανει την δουλεια της βεργας....καλυτερα να πει καποιος που εχει δοκιμασει αυτην την μεθοδο με το σαντουιτς......
ασε που τα σκαρπελα θα στα χαλασει με την διαμορφωση του μπρατσου...

Δημητρη για μπουζουκι δεν εχω ιδεα και φανταζομαι πως εχεις δικιο! Στις κιθαρες και στα μπασα θα εχεις δει σιγουρα καποιους που εφαρμοζουν λιγο relief (καμπυλοτητα κατα το μηκος της ταστιερας). Ισως μπορει να εφαρμοστει και σε ενα ακαμπτο μπρατσο οπως αυτο του Χρηστου!

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 10, 2012, 08:50:18 μμ »
εγω αν καταλαβα καλα εν ολιγης ,τα ξυλα που χρησιμοποιεις ειναι κολλημενα δεξια και αριστερα της βεργας ανθρακονηματων...δημιουργωντας ενα "σαντουιτς' οπως θα εκανες σε μια κανινικη κατασκευη,απλα επειδη η βεργα σε καποιο σημειο ειναι μικροτερη σε παχος,απο το παχος των ξυλων φαινεται να υπαρχει ενα κενο.αυτο που φαινεται στη φωτογραφια σαν καναλι...
καλα καταλαβα? γιατι στη φωτογραφια φαινονται εξωτερικα δεξια και αριστερα 2 ξυλα ΑΣΠΡΑ...προχωροντας προς τα μεσα φαινονται δεξια και αριστερα 2 ξυλα σκουρα (μαλλον βεγκε απο οτι φανταζομαι) και στο κεντρο 1 ξυλο ΚΑΦΕ που ομως φαινεται να εχει καναλι στη μεση,φαινεται και η σκια του....εκτος εαν ειναι η βεργα ανθρακονηματων και σε εκεινο το σημειο ειναι μικροτερη απο τα αλλα ξυλα και δημιουργειται κενο...
Ετσι ειναι σωστα καταλαβες,θα ηθελα βεβαια η κοντρα να πιανει ολο το παχος του μπρατσου αλλα δεν βρηκα τοσο φαρδια, το σκοπο της ομως και ετσι τον πετυχαινει εφοσον θα ειναι στο κατωτερο μερος του μπρατσου και στο πανω μερος του θα ειναι το αλλο δομικο "νευρο'' του η ταστιερα.Το ελαχιστο αυτο κενο θα ειναι κατω απ'αυτην ,θα αρχιζει απο τον τακο και θα σβηνει σταδιακα μεχρι το 4-5 ταστο.

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 10, 2012, 09:13:56 μμ »
ευχομαι καλη επιτυχια στο εγχειρημα σας..ειναι μια νεα τεχνικη και χρειαζεται πολλους πειραματισμους για να βγουν καποια συμπερασματα.

Tags: