Αποστολέας Θέμα: carbon fibber  (Αναγνώστηκε 23981 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 09, 2012, 04:32:29 μμ »
καλημερα σας

Να σας γραψω και εγω κατι που εμαθα χωρίς να μπορω να σας πω περισσότερα λόγω ασχετοσύνης

Μιλαγα με φίλο που εχει καποια εμπειρία απο ανθρακονήματα και μου είπε οτι για μπουζούκι
ανοιγεις μια τρυπα κατα μηκος του μανικου αλλα όχι ισια. Πρεπει να είναι έτσι ωστε οταν μπει το ανθρακονημα να τραβαεί το μανικο προς τα πισω. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω. Δηλαδή δε χρησιμοποιεί κολλα μαλλον καθως το ανθρακόνημα μπαινει εσωτερικα. Ετσι το μανικο ειναι μονιμα προεντεταμενο προς τα πισω.....

Τωρα με τι εργαλείο ανοιγεται αυτη η τρύπα δε γνωριζω
Σας εφτιαξα μια εικονιτσα στα γρηγορα για να καταλάβετε τι εννοω... Περισσότερες λεπτομερειες δεν ξερω... Αυτοσχεδιαστε...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 09, 2012, 05:30:44 μμ »
τετοια λοξη τρυπα μονο σαρακι μπορει να την ανοιξει . Μηπως σου ειπε κατι αλλο ο φιλος?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 09, 2012, 05:47:54 μμ »
καλημερα σας

Να σας γραψω και εγω κατι που εμαθα χωρίς να μπορω να σας πω περισσότερα λόγω ασχετοσύνης

Μιλαγα με φίλο που εχει καποια εμπειρία απο ανθρακονήματα και μου είπε οτι για μπουζούκι
ανοιγεις μια τρυπα κατα μηκος του μανικου αλλα όχι ισια. Πρεπει να είναι έτσι ωστε οταν μπει το ανθρακονημα να τραβαεί το μανικο προς τα πισω. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω. Δηλαδή δε χρησιμοποιεί κολλα μαλλον καθως το ανθρακόνημα μπαινει εσωτερικα. Ετσι το μανικο ειναι μονιμα προεντεταμενο προς τα πισω.....
Τωρα με τι εργαλείο ανοιγεται αυτη η τρύπα δε γνωριζω
Σας εφτιαξα μια εικονιτσα στα γρηγορα για να καταλάβετε τι εννοω... Περισσότερες λεπτομερειες δεν ξερω... Αυτοσχεδιαστε...
αυτη η πατεντα ειναι στισς fender οπως μπαινει η βεργα...αλλα η βεργα εχει αλλη δυναμη...και ισως σωστα εννοει ο φιλος ωστε η ταση που εχει  μια λυγισμενη βεργα βοηθαει στο σκευερωμενο μπρατσο ωστε να εξισορροπει την ταση χορδδων...Κωστα δεν ειναι απαραιτητο να εχει σαρακι...αλλα μπορει να κανει καποιος ενα καναλι πιο βαθυ στο κεντρο και απλα απο πανω αντι να βαλει μια  ισια φετα ξυλου να βαλει μια πιο πλατυα στο κεντρο ωστε να ερθει στα ισα...πολυ φασαρια ομως...και ο στιου μακ δεν  συνιστα στραβα καναλια.....εγω ψηφιζω παντως ισιο καναλι..

ν α πως γινεται το καναλι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2012, 05:59:41 μμ από theodoropoulos »

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2012, 06:12:19 μμ »
δυστυχώς δεν γνωρίζω κατι παραπανω...
Παντως την εχω δει την τρυπα. Και μαλιστα το ανθρακονημα δεν ηταν στρογγυλό, οποτε και η τρυπα ειχε περιεργο σχημα...
Και ο φίλος απο αλλον το είχε δει και είχε ενδιαφερθεί....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2012, 06:21:16 μμ »
Τωρα που το ξανασκεφτομαι μηπως ειναι στο πανω μερος του μανικου σκαμμενο και μετα κολιέται πανω του ο εβενος οποτε και φαινοταν τρυπα; Αλλα αν ηταν έτσι δε θα επρεπε να βαλει πρωτο το ανθρακόνημα και μετα να το κολλησει;
Ειχαμε δει το μανικι ετοιμο. Μαζι με την ταστιερα και ελειπε το ανθρακονημα. Υπηρχε τρυπα δηλαδη.

Παντως το μονο σίγουρο ήταν οτι η τρυπα ειχε καμπυλη.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 09, 2012, 07:10:00 μμ »
Το θέμα της χρήσης carbon fiber με απασχολεί πολύ καιρό. Υπάρχουν όμως πολλά ερωτήματα τα οποία θέλουν μελέτη και γι' αυτό τον λόγο το έχω αφήσει για το μέλλον. Τα ερωτήματα λοιπόν προκείπτουν από την πρακτική που ακολουθείται στην κατασκευή του μπουζουκιού, η οποία είναι θέμα κοινής λογικής να δημιουργεί αντιφάσεις, αν συνδιαστεί με την χρήση carbon fiber.
Όπως γνωρίζουμε χρησιμοποιούμε τάστα παχύτερα από τις χαρακιές στην ταστιέρα, έτσι ώστε τα τάστα να μπαίνουν σφηνωτά και να δημιουργούν αντισκεύρωμα το οποίο σε εύλογο χρονικό διάστημα ομαλοποιείται από την τάση των χορδών. Έχω λοιπόν τα παρακάτω ερωτήματα :
1. Οι βέργες carbon fiber κάνουν το μάνικο τελείως άκαμπτο ?  Αν ναι τότε :
2.  Χρειάζεται να δημιουργηθεί αρχικό αντισκεύρωμα. Μήπως σε αυτή την περίπτωση το πάχος των τάστων πρέπει να είναι όσο και το εύρος των χαρακιών έτσι ώστε από την αρχή να είναι ίσιο το μάνικο ?
3.  ΑΝ πούμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε βέργα carbon fiber και ταυτόχρονα θα ακολουθήσουμε την συνήθη τακτική όσον αφορά στην χάραξη και το πάχος των τάστων, θα δημιουργηθεί αντισκεύρωμα ?  Και αν δημιουργηθεί θα ισιώσει το μάνικο με την τάση των χορδών και πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ?
4. Πόσες βέργες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τι απόσταση πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?
Αυτά είναι τα βασικότερα ερωτήματα που με απασχολούμε και αν δεν βρω απαντήσεις, χλωμό το βλέπω να το επιχειρήσω.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 09, 2012, 07:48:32 μμ »
Χρηστο ευχαριστω για τις πληροφοριες (και επισης τον Δημητρη τον Θεοδοση και τον Παναγιωτη) . Θελω πολυ να δοκιμασω καποια στιγμη αλλα θα θελα λιγο παραπανω απο 15 mm φαρδος γιατι ειναι οριακα για κιθαρα.

http://www.stewmac.com/shop/Truss_rods/Carbon_fiber/Carbon_Fiber_Neck_Rods.html
παιδια δεν θελει ειδικες εποξικες..ολες κανουν,απλα επειδη ειναι αρκετα παχυρευστη εγω τι κανω...απλα τα ζεσταινω η με σεσουαρ,η σημερα δοκιμασα το φως της λαμπας,η σε φουρνο μικροκυματων....ολα αυτα μιλαμε για 5-6 δευτερολεπτα,ωστε να γινει πολυ πιο ρευστη...και μετα αφου τοποθετηθει,με μια καρτα,τηλεκαρτα οτιδηποτε απο πανω το περναω ,ωστε να γινει σαν τζαμι...και να παρει τα υπολειματα....
Δημητρη για να γινει πιο λεπτορευστη μπορεις να προσθεσεις  οινοπνευμα θα αργισει λιγο ο πολυμερισμος της, θετικο αυτο γιατι αυξανεται ο χρονος εργασιας  και θα εχεις τη συσταση που θελεις,πρωτα ομως δοκιμη.

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2012, 08:06:04 μμ »
Το θέμα της χρήσης carbon fiber με απασχολεί πολύ καιρό. Υπάρχουν όμως πολλά ερωτήματα τα οποία θέλουν μελέτη και γι' αυτό τον λόγο το έχω αφήσει για το μέλλον. Τα ερωτήματα λοιπόν προκείπτουν από την πρακτική που ακολουθείται στην κατασκευή του μπουζουκιού, η οποία είναι θέμα κοινής λογικής να δημιουργεί αντιφάσεις, αν συνδιαστεί με την χρήση carbon fiber.
Όπως γνωρίζουμε χρησιμοποιούμε τάστα παχύτερα από τις χαρακιές στην ταστιέρα, έτσι ώστε τα τάστα να μπαίνουν σφηνωτά και να δημιουργούν αντισκεύρωμα το οποίο σε εύλογο χρονικό διάστημα ομαλοποιείται από την τάση των χορδών. Έχω λοιπόν τα παρακάτω ερωτήματα :
1. Οι βέργες carbon fiber κάνουν το μάνικο τελείως άκαμπτο ?  Αν ναι τότε :
2.  Χρειάζεται να δημιουργηθεί αρχικό αντισκεύρωμα. Μήπως σε αυτή την περίπτωση το πάχος των τάστων πρέπει να είναι όσο και το εύρος των χαρακιών έτσι ώστε από την αρχή να είναι ίσιο το μάνικο ?
3.  ΑΝ πούμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε βέργα carbon fiber και ταυτόχρονα θα ακολουθήσουμε την συνήθη τακτική όσον αφορά στην χάραξη και το πάχος των τάστων, θα δημιουργηθεί αντισκεύρωμα ?  Και αν δημιουργηθεί θα ισιώσει το μάνικο με την τάση των χορδών και πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ?
4. Πόσες βέργες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τι απόσταση πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?
Αυτά είναι τα βασικότερα ερωτήματα που με απασχολούμε και αν δεν βρω απαντήσεις, χλωμό το βλέπω να το επιχειρήσω.
αυτα εννοουσα πριν Βαγγελη που ειπα μπαινουμε σε ξενα-νεα χωραφια και θα πρεπει να τροποποιησουμε τις μεθοδους αυτες που ηδη εφαρμοζουμε για το μπρατσο,αν δεν δοκιμασουμε ομως για να δουμε τι ακριβως συμβαινει στην πραξη δεν θα μαθουμε, οσες θεωριες και να μας πουν.Οσο για την τεχνικη τοποθετησης της βεργας εφαρμοζω ακριβως την ιδια που κανουμε και με ξυλινη κοντρα,δεν ανοιγω καναλι.Ειναι η πρωτη φορα που κανω μπρατσο με καρμπον ,περιμενω να δω τι θα καταφερω και τι αποτελεσμα θα εχω,και μετα θα γραψω λεπτομεριες

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 09, 2012, 09:03:44 μμ »
Το θέμα της χρήσης carbon fiber με απασχολεί πολύ καιρό. Υπάρχουν όμως πολλά ερωτήματα τα οποία θέλουν μελέτη και γι' αυτό τον λόγο το έχω αφήσει για το μέλλον. Τα ερωτήματα λοιπόν προκείπτουν από την πρακτική που ακολουθείται στην κατασκευή του μπουζουκιού, η οποία είναι θέμα κοινής λογικής να δημιουργεί αντιφάσεις, αν συνδιαστεί με την χρήση carbon fiber.
Όπως γνωρίζουμε χρησιμοποιούμε τάστα παχύτερα από τις χαρακιές στην ταστιέρα, έτσι ώστε τα τάστα να μπαίνουν σφηνωτά και να δημιουργούν αντισκεύρωμα το οποίο σε εύλογο χρονικό διάστημα ομαλοποιείται από την τάση των χορδών. Έχω λοιπόν τα παρακάτω ερωτήματα :
1. Οι βέργες carbon fiber κάνουν το μάνικο τελείως άκαμπτο ?  Αν ναι τότε :
2.  Χρειάζεται να δημιουργηθεί αρχικό αντισκεύρωμα. Μήπως σε αυτή την περίπτωση το πάχος των τάστων πρέπει να είναι όσο και το εύρος των χαρακιών έτσι ώστε από την αρχή να είναι ίσιο το μάνικο ?
3.  ΑΝ πούμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε βέργα carbon fiber και ταυτόχρονα θα ακολουθήσουμε την συνήθη τακτική όσον αφορά στην χάραξη και το πάχος των τάστων, θα δημιουργηθεί αντισκεύρωμα ?  Και αν δημιουργηθεί θα ισιώσει το μάνικο με την τάση των χορδών και πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ?
4. Πόσες βέργες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τι απόσταση πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?
Αυτά είναι τα βασικότερα ερωτήματα που με απασχολούμε και αν δεν βρω απαντήσεις, χλωμό το βλέπω να το επιχειρήσω.

επειδη το δοκιμασα ¨
δεν το κανουν ακαμπτο.,βοηθουν στο να γινει πιο γερο....απλα ειναι σαν να βαζεις μια κοντρα γερη και ελαφρια....δεν νομιζω οτι πρεπει να τρελαθεις τοσο...αντι να εβαζες πχ σιδηροξυλο που ειναι βραχος εβαλες ανθρακονηματα....τωρα το ποσα και που ολα αυτα εχουν να κανουν με το οταν το στρογυλλεψεις το μανικο να μην ξεβγει απο κατω...βαλε 1 .,βαλε 2...συμμετρικα και κοντα σιγουρα στο κεντρο οχι στις ακρες....
http://www.stewmac.com/freeinfo/Truss_rods/i-4007.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2012, 09:19:50 μμ από theodoropoulos »

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 09, 2012, 09:23:52 μμ »

4. Πόσες βέργες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τι απόσταση πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?
Αυτά είναι τα βασικότερα ερωτήματα που με απασχολούμε και αν δεν βρω απαντήσεις, χλωμό το βλέπω να το επιχειρήσω.

Όπως λέει και ο Δημήτρης μην τρελαίνεσαι είναι μια πιο ισχυρή και πιο ελαφριά κόντρα.

Κάποιος αμερικάνος σε ακουστικές κιθάρες αντί για ράβδους, είδα να βάζει δύο σωληνάκια από carbon fiber δεξιά και αριστερά από την βέργα. Το θεωρώ μεγάλη υπερβολή (σε δωδεκάχορδη ή σε μπάσο θα το καταλάβαινα). Στα δύο τρίχορδα μπουζούκια που έφτιαξα χρησιμοποίησα από μια ράβδο (από την LMI) με πάχος  6,25 mm (1/4'') και πλάτος 11,27 mm (1/2''), χωρίς βέργα. Νομίζω ότι ήταν επαρκής.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 09, 2012, 09:30:23 μμ »

Όπως λέει και ο Δημήτρης μην τρελαίνεσαι είναι μια πιο ισχυρή και πιο ελαφριά κόντρα.

Κάποιος αμερικάνος σε ακουστικές κιθάρες αντί για ράβδους, είδα να βάζει δύο σωληνάκια από carbon fiber δεξιά και αριστερά από την βέργα. Το θεωρώ μεγάλη υπερβολή (σε δωδεκάχορδη ή σε μπάσο θα το καταλάβαινα). Στα δύο τρίχορδα μπουζούκια που έφτιαξα χρησιμοποίησα από μια ράβδο (από την LMI) με πάχος  6,25 mm (1/4'') και πλάτος 11,27 mm (1/2''), χωρίς βέργα. Νομίζω ότι ήταν επαρκής.
Ναι είναι υπερβολή
Και κανονίζεις το μπράτσο να είναι απολύτως ευθεία ή του έδωσες αρνητική κλίση-προς τα πίσω?

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:12:42 μμ »

4. Πόσες βέργες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τι απόσταση πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?
Αυτά είναι τα βασικότερα ερωτήματα που με απασχολούμε και αν δεν βρω απαντήσεις, χλωμό το βλέπω να το επιχειρήσω.

Όπως λέει και ο Δημήτρης μην τρελαίνεσαι είναι μια πιο ισχυρή και πιο ελαφριά κόντρα.

Κάποιος αμερικάνος σε ακουστικές κιθάρες αντί για ράβδους, είδα να βάζει δύο σωληνάκια από carbon fiber δεξιά και αριστερά από την βέργα. Το θεωρώ μεγάλη υπερβολή (σε δωδεκάχορδη ή σε μπάσο θα το καταλάβαινα). Στα δύο τρίχορδα μπουζούκια που έφτιαξα χρησιμοποίησα από μια ράβδο (από την LMI) με πάχος  6,25 mm (1/4'') και πλάτος 11,27 mm (1/2''), χωρίς βέργα. Νομίζω ότι ήταν επαρκής.
Δηλαδή Παναγιώτη αν κατάλαβα καλά, κάνουμε ότι κάνουμε και στις περιπτώσεις χωρίς βέργα. Τάστα παχύτερα από τις σχισμές κλπ. σωστά ?  Και το αντισκεύρωμα ομαλοποιείται και σε πόσο χρόνο περίπου αν έχεις υπόψη σου ?
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:15:50 μμ »
Το θέμα της χρήσης carbon fiber με απασχολεί πολύ καιρό. Υπάρχουν όμως πολλά ερωτήματα τα οποία θέλουν μελέτη και γι' αυτό τον λόγο το έχω αφήσει για το μέλλον. Τα ερωτήματα λοιπόν προκείπτουν από την πρακτική που ακολουθείται στην κατασκευή του μπουζουκιού, η οποία είναι θέμα κοινής λογικής να δημιουργεί αντιφάσεις, αν συνδιαστεί με την χρήση carbon fiber.
Όπως γνωρίζουμε χρησιμοποιούμε τάστα παχύτερα από τις χαρακιές στην ταστιέρα, έτσι ώστε τα τάστα να μπαίνουν σφηνωτά και να δημιουργούν αντισκεύρωμα το οποίο σε εύλογο χρονικό διάστημα ομαλοποιείται από την τάση των χορδών. Έχω λοιπόν τα παρακάτω ερωτήματα :
1. Οι βέργες carbon fiber κάνουν το μάνικο τελείως άκαμπτο ?  Αν ναι τότε :
2.  Χρειάζεται να δημιουργηθεί αρχικό αντισκεύρωμα. Μήπως σε αυτή την περίπτωση το πάχος των τάστων πρέπει να είναι όσο και το εύρος των χαρακιών έτσι ώστε από την αρχή να είναι ίσιο το μάνικο ?
3.  ΑΝ πούμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε βέργα carbon fiber και ταυτόχρονα θα ακολουθήσουμε την συνήθη τακτική όσον αφορά στην χάραξη και το πάχος των τάστων, θα δημιουργηθεί αντισκεύρωμα ?  Και αν δημιουργηθεί θα ισιώσει το μάνικο με την τάση των χορδών και πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ?
4. Πόσες βέργες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τι απόσταση πρέπει να έχουν μεταξύ τους ?
Αυτά είναι τα βασικότερα ερωτήματα που με απασχολούμε και αν δεν βρω απαντήσεις, χλωμό το βλέπω να το επιχειρήσω.
αυτα εννοουσα πριν Βαγγελη που ειπα μπαινουμε σε ξενα-νεα χωραφια και θα πρεπει να τροποποιησουμε τις μεθοδους αυτες που ηδη εφαρμοζουμε για το μπρατσο,αν δεν δοκιμασουμε ομως για να δουμε τι ακριβως συμβαινει στην πραξη δεν θα μαθουμε, οσες θεωριες και να μας πουν.Οσο για την τεχνικη τοποθετησης της βεργας εφαρμοζω ακριβως την ιδια που κανουμε και με ξυλινη κοντρα,δεν ανοιγω καναλι.Ειναι η πρωτη φορα που κανω μπρατσο με καρμπον ,περιμενω να δω τι θα καταφερω και τι αποτελεσμα θα εχω,και μετα θα γραψω λεπτομεριες
Δηλαδή Χρήστο κολλάς την βέργα σαν να ήταν κόντρα.  Αλλά προφανώς αντί για ξυλόκολλα χρησιμοποιείς εποξεική. Άρα η βέργα φαίνεται όπως φαίνεται η κόντρα στο μανίκι. Σωστό?
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:20:46 μμ »
Αυτο καταλαβα και εγω απ'το αρχικο post του Χρηστου και φαινεται πολυ πιο ευκολος τροπος απ΄το να ανοιξει κανεις καναλι. Μηπως μου ξεφευγει τιποτα;

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: carbon fibber
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:53:06 μμ »

Δηλαδή Χρήστο κολλάς την βέργα σαν να ήταν κόντρα.  Αλλά προφανώς αντί για ξυλόκολλα χρησιμοποιείς εποξεική. Άρα η βέργα φαίνεται όπως φαίνεται η κόντρα στο μανίκι. Σωστό?

Όχι Βαγγέλη. Την βέργα από ανθρακονήματα την ενθέτεις μέσα στο μπράτσο (κάτω από την ταστιέρα) όπως ενθέτεις την μεταλλική ρυθμιζόμενη βέργα. Δεν φαίνεται απ' έξω όπως οι κόντρες.

Μάλιστα μπορείς αν θέλεις να βάλεις (για ομορφιά ή και για επιπλέον ασφάλεια) κόντρες κανονικά. Μετά σκάβεις το κανάλι για να μπει το ανθρακόνημα (όπως τη μεταλλική βέργα). Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει καμιά φωτογραφία για να σου δείξω. Θα κοιτάξω στο ίντερνετ.

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Tags: