Αποστολέας Θέμα: Παρασκευή ξυλόστοκου?  (Αναγνώστηκε 20538 φορές)

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Παρασκευή ξυλόστοκου?
« στις: Νοέμβριος 02, 2013, 09:58:17 μμ »
Μπορεί κάποιος να περιγράψει την διαδικασία παρασκευής ξυλόστοκου? Μου είχε πει παλαιότερα ένας οργανοποιός ότι αναμειγνύεις προφανώς τριμένο ξύλο με μια κόλλα ( θέλει ειδική κόλλα? ), προσθέτεις λίγο νερό, τα αφήνεις για κάποιες ώρες και μετά αυτό πήζει και παίρνει την πηχτή μορφή του στόκου. Ισχύουν αυτά? Θέλει κάποιο άλλο υλικό στην ανάμειξη? Σε τι αναλογίες αναμειγνύεις τα υλικά? Ευχαριστώ! 

Φουντούκος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φουντούκος
  • Αγαπημένο ξύλο: -
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:54:41 πμ »
 βρες σε παρακαλω αυτον τον μαστορα να μας πεις και εμας. για κολλα και πριονιδι εχω ακουσει. αλλα ειναι για εκεινη την στιγμη. παιζει τετοια φαση που να διατηρειται;
Symmetry and simplicity

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 11:44:02 πμ »
Ναι από ότι κατάλαβα πρέπει να διατηρείται για κάποιον καιρό φαντάζομαι .... δύσκολο να τον βρω τον μάστορα γιατί τον είχα πετύχει τυχαία σε ένα μαγαζί ....

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 03:23:02 μμ »
Εγω τον μονο ξυλοστοκο που ξερω ειναι αυτος που φτιαχνω κατα περισταση απο τη σκονη του ξυλου που χρησιμοποιω και Titebond.

Ωστοσο φανταζομαι οτι αν προστεθει λιγο νερο μεσα σε αυτο τον ξυλοστοκο και το κουτακι κλειστει καλα με καπακι θα αντεξει  για καποιο διαστημα,βεβαια δεν ξερω αν το νερο θα εχει καποια επιδραση στις ιδιοτητες της κολλας.

Αν ομως φτιαξουμε τον ξυλοστοκο παχυρευστο οπως τον θελουμε και ριξουμε απο πανω λιγο νερο ωστε να τον καλυψει;
Οταν τον ξαναχρησιμοποιησουμε αδειαζουμε το νερο και ο στοκος φανταζομαι θα ειναι οπως οταν τον φτιαξαμε...αρκει να μην εχει γινει ενα με το νερο.

Εγω θα εκανα κατι απο τα παραπανω η θα εφαρμοζα στην επιφανεια του λιγη διαφανη μεμβρανη απο αυτη που τυλιγουμε τα τροφιμα,ωστε να μην εχει αερα.

Εννοειται σε ολες τις περιπτωσεις θα εκλεινα το κουτι με καπακι.

Αυτο που κανω προς το παρον ειναι να μαζευω σκονη απο τα ξυλα που κοβω,την κοσκινιζω με γαζα ωστε να μεινουν οι πιο λεπτοι κοκκοι και την φυλαω σε κουτακια με μια ετικετα απο εξω για το καθε ξυλο.
Οταν χρειαστω στοκο τον φτιαχνω εκεινη τη στιγμη.Νομιζω οτι ειναι καλυτερο απο ολα τα παραπανω .
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:31:01 μμ »
Ευχαριστώ φίλε Bleko για την απάντηση. Και εγώ το ίδιο έκανα, ανάμιξα titebond με σκόνη ξύλου αλλά δεν μου βγήκε τόσο καλός ο στόκος. Νομίζω ότι είχα πιο πολύ ποσότητα κόλλας απ ότι ξύλου .... θα ξαναπροσπαθήσω βάζοντας πιο πολύ σκόνη ξύλου ....

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 11:54:21 μμ »
Μα την ιδια στιγμη που φτιαχνεις το στοκο σου ρυθμιζεις τη ρευστοτητα του.

Αν τον εχεις κανει πολυ ρευστο...προσθετεις σκονη και ανακατευεις...αμεσως σφιγγει.
Αν τον εχεις κανει πολυ σφικτο προσθετεις κολλα και ανακατευεις μεχρι να μαλακωσει.

Εγω παιρνω μια ταβλα που εχω και ριχνω πανω ενα βουναλακι σκονη...διπλα ριχνω κολλα και σταδιακα τραβαω σκονη με το ξυλαρακι που ανακατευω και τον φερνω στα μετρα μου.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 06:08:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ πάλι φίλε Bleko, αυτήν την φορά θα το πετύχω, που θα μου πάει ....!

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:11:08 πμ »
Μα ελα που δεν καταλαβαινω τι δε μπορεις να κανεις....τα πραγματα ειναι απλα.

Εχεις τη ρευστη κολλα και μειωνεται η ρευστοτητα οσο ριχνεις σκονη....αυξανεται οσο προσθετεις κολλα...
Τι δεν καταφερνεις; ;D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:17:39 μμ »
Δεν το παίδεψα ακόμη ( δεν βρήκα χρόνο ), δεν το δοκίμασα και απλά είπα ότι αυτήν την φορά θα το πετύχω .....

νικος μπακης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:36:10 μμ »
 και το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην χρησιμοποιεις σιδερενιες σπατουλες γιατι οξειδωνεται ο στοκος και σκουρενει το χρωμα του

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:31:27 πμ »
και το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην χρησιμοποιεις σιδερενιες σπατουλες γιατι οξειδωνεται ο στοκος και σκουρενει το χρωμα του

Έχει δίκιο ο Νίκος. Εάν η σπάτουλα δεν καθαρίζεται απ' τα υπολείμματα του στόκου οξειδώνεται και αφήνει σημάδια απ' τη σκουριά.

Λευτερης Κυρ.

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 191
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:07:11 μμ »
Κάποια στιγμη ειχα κανει λιγο ξυλόστοκο με titebond αλλα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο, αφου ο στοκος μου βγηκε πολυ πιο σκουρος απ οτι περιμενα. Μετα δοκιμασα με μια απλη κρυσταλιζε ξυλοκολλα και τα πραγματα ηταν σαφως καλυτερα, αλλα και παλι ηταν εμφανως λιγο πιο σκουρος ο στοκος απ το κανονικο ξυλο. Υπάρχει καποια κολλα που να <<εξαφανιζει>> τη χρωματικη διαφορα αφου στεγνωσει? Η εστω στο μεγιστο δυνατο βαθμο. Ευχαριστω

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:11:33 μμ »
αφήστε τα επιστημονικά κόλπα...υπάρχουν στόκοι έτοιμοι με 1 ευρώ το κουτί...πέρνεις το πολύ 2-3 κουτιά με διαφορετικές αποχρώσεις και τα ανακατεύεις λίγο μέχρι να το φέρεις κοντά...

Λευτερης Κυρ.

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 191
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:21:21 μμ »
ετσι θα γινει....  ;) ;) ;) ;)

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Παρασκευή ξυλόστοκου?
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:23:30 μμ »
να έρθεις να σου δώσω και λίγο μαύρο και λίγο άσπρο στόκο να βγάλεις άκρη...έτσι κι αλλιώς για κλείσιμο είμαστε τι να τους κάνουμε τους στόκους...

Tags: