Αποστολέας Θέμα: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...  (Αναγνώστηκε 7415 φορές)

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:23:20 μμ »
Κοντευοντας να ολοκληρωσω την κατασκευη ενος τετραχορδου ανοιγω αυτο το θεμα θελοντας σας να το παρουσιασω. Σκαφος καρυδια βαμμενη 16αρι καπακι κεδρος ταστιερα εβενος. Η κατασκευη μου πηρε περιπου 20 μερες οχι συνεχομενα..εχω βαλει πλεον τα ταστα και ειναι ετοιμο για λουστρο

Εδω ειναι σε κατασταση εφαρμογης μανικου
Αντε να περασει η μερα....

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:24:41 μμ »
εφαρμογη καμαριων και ενισχυσεων...
Αντε να περασει η μερα....

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:25:43 μμ »
σκαψιμο και κολληση της φιγουρας και κορδονιου περιμετρικα απο ξυλικο φιλετο..
Αντε να περασει η μερα....

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:28:58 μμ »
Την στιγμη της κοπης της ταστιερας δυστηχως δεν το αποθανατισα.. Εδω ειναι στο σημειο που εχει κοληθει φιγουρα καπακι ταστιερα σκαψιμο για οδηγους και κολλση τους διαμορφηση μανικου και καραολου στοκαρισματα κλπ..
Αντε να περασει η μερα....

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:30:35 μμ »
Τωρα μενουν καποιες μικρολεπτομεριες. Τα ταστα εχουν μπει και το ετοιμαζω για λουστρο.. Συντομα θα ανεβασω φωτο με το λουστραρισμα και βιντεο για να δουμε τι καναμε.. ;D ;D :D
Αντε να περασει η μερα....

παυλος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 692
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 07:41:50 μμ »
ωραιο το εκανες.
να ακουσουμε το χρωμα του ηχου απο μυτιληνη μερια. :D
καλα ηταν και χωρις λουστρο να εκανες ενα βιντεο.
Εγω και ο Ζοζέφ.

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:12:24 μμ »
Να σαι καλα φιλε παυλο σ ευχαριστω.. Ναι εχεις δικιο για τον ηχο πριν το λουστρο.. αλλα λεω να το αρματωσω ολο πρωτα..Να δουμε και τι θα λαλησει  ;)  Λεω να το περασω Βερνικι νερου  με πιστολι. Ειναι η πρωτη φορα που θα δουλεψω Βερνικι τετοιο.. Ακουω γνωμες απο καποιον που το εχει επιχειρησει.. Κανει δουλεια η ειναι μονο για περγκολες και κασες? Ηθελα να βαλω πολυουρεθανης αλλα ειπα να το κανω ποιο υγειινα
Αντε να περασει η μερα....

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:35:02 μμ »
βερνίκι νερού έχω περάσει εγώ στο πρωτο όργανο αλλά με πινέλο, εμένα καλό μου κάνει, απλά με πινέλο καταλαβαίνεις, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνει μαλακία, να στάξει, να πέσει περισσότερο, να κάνει νερά κτλπ.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:51:55 μμ »
ΩΡΑΙΟ ΟΡΓΑΝΟ. ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕΣ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:57:20 πμ »
Ευχαριστω χρηστο. Να ρωτησω κατι αλλο το βερνικι νερου ειναι αοσμο ετσι? Δηλαδη θελω να πω οτι δν θα μυριζει μετα το οργανο σαν κασα? Γεια σου ρε ΖΑΡΚ μαστορα. Να σαι καλα. Οχι δυστυχως το σκαφος ειναι ετοιμο.
Αντε να περασει η μερα....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 04:41:07 μμ »
τις φιγούρες μόνος σου τις φτιάχνεις, αν θυμάμα καλά ?? ... πολύ δουλειά...
να ρωτήσω κι εγώ για το καπάκι: είναι κέδρος, "bookmatched" ?
και στην φωτό με την τοποθέτηση των καμαριών τι ακριβώς κάνεις ? αν κατάλαβα καλά, σημαδεύεις τις θέσεις των καμαριών πριν τα κολλήσεις στο καπάκι - ή κάτι άλλο ?
ευχαριστώ και καλή συνέχεια !

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:25:32 μμ »
Ευχαριστω χρηστο. Να ρωτησω κατι αλλο το βερνικι νερου ειναι αοσμο ετσι? Δηλαδη θελω να πω οτι δν θα μυριζει μετα το οργανο σαν κασα?
αυτο που έχω εγώ έχει μια μυροδιά, μετά απο 1,5 χρονο που του περασα το βερνικι μπορω να πω οτι αν πλησιάσεις το μυρίζεις, αλλά είναι οκ.με πιστόλι θα το ρίξεις;

mpouzoukimaker

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 281
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:12:39 μμ »
Χρηστο αυτο ακριβως θελω να αποφυγω την μυρωδια αυτη που μυριζει σαν περκολα λαδομπογια ενα πραμα.. Ενω τα αλλα της επιπλοποιιας δν μυριζουν καθολου τετοιο πραγμα..

Φιλε mato φιγουρες φτιαχνω κι εγω.. Αυτη την ειχα αγορασμενη παλια και ηταν ετοιμη. Απλα οι μεγαλες φιγουρες ειναι λιγο μανικι να τοποθετηθουν και θελει  αρκετη δουλεια σε σε σχεση με τις μικρες. Τωρα για το καπακι ειναι κεδρος δυο κομματια bookmatched οπως λες τα οποια δεν ειναι μεταξυ τους εφαρμοσιμα  με το που τα αγοραζεις θελουν τριψιμο και πλανισμα για να γινει η ραφη τελεια που λεμε για να μην ανοιξει το καπακι απ την ταση. Τα καμαρια . Τα υπολογιζεις με βαση το σκφος που εχεις. Δεν ειναι ολα τα σκαφη ιδια σε ανοιγμα και μηκος. Απο εκει και περα αφου βρεις την σταθερα για καθε καμαρι που πρεπει να τοποθετηθει τοτε κανεις και την αναλογο σημαδεμα αλλα αυτο δεν σημαινει κατι.. Απλα ειναι το σημειο που πρεπει να εχεις σαν οδηδο για το που θα τοποθετηθουν. Θελει τις αναλογες μετρησεις για να μπουν εκει που πρεπει. Μετα πας σε αλλα.. Παχος καμαριων υψος που προκυτπτει σεχεση σκαφους και καπακιου  την κλιση που θα πρεπει να εχουν τα καμαρια αλλα και το παχος το οποιο ειναι αυτο που θα δωσει τον ηχο που περιπου θες. Και εκει ακριβως ειναι το δυσκολο ειναι κατι το οποιο θελει πολυ πειτραμτισμο για να καταληξεις καπου. Ελπιζω να βοηθησα
Αντε να περασει η μερα....

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 09:33:51 μμ »
Ωραίο φίλε Βασίλη!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Μια προσπαθεια ακομα και απο εμενα...
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 11:20:04 μμ »
Βασιλη, με το καλό να το τελειώσεις και να το ακούσουμε φίλε. Πολύ ωραίο φαίνεται.

Λούστρα νερού χρησιμοποιώ κατά κόρον. Η μυρωδιά τους όσο είναι ακόμα υγρά είναι πάρα πολύ χαμηλής έντασης ενώ όταν στεγνώσουν δε μυρίζουν καθόλου. Όσα γνωρίζω εγώ (της Vivechrom, της Vernilac και της Benjamin Moore) είναι όλα οικολογικά γιατί δεν χρησιμοποιούν οργανικούς διαλύτες.

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι να πάρεις ένα λούστρο που να είναι αρκετά σκληρό ώστε να μην τραυματίζεται εύκολα. Τέτοια είναι συνήθως τα εσωτερικής χρήσης και ειδικότερα αυτά για πατώματα.

Εάν μπορείς να το εφαρμόσεις με πιστόλι τότε ακόμα καλύτερα γιατί η επιφάνεια θα αναδειχτεί ακόμα περισσότερο. Πρέπει όμως πρώτα να εφαρμόσεις το κατάλληλο υπόστρωμα ώστε να κλείσουν οι πόροι του ξύλου και μετά το βερνίκι αφού πρώτα τρίψεις με κατάλληλης κόκκωσης (αναλόγως την επιφάνεια του ξύλου) γυαλόχαρτο. Επίσης θα πρέπει να σου πω ότι σηκώνουν και επιδιόρθωση καθώς μπορούν να τριφτούν και να ξαναπεραστούν χωρίς κανένα πρόβλημα.