Αποστολέας Θέμα: Καλή εφαρμογή του καπακιού με το σκάφος  (Αναγνώστηκε 2977 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Καλή εφαρμογή του καπακιού με το σκάφος
« στις: Ιούλιος 14, 2011, 06:47:35 μμ »
Γειά σας φίλοι ! Είμαι πρωτάρης, χρειάζομαι βοήθεια !

Προσπαθώ με το καπάκι ενός τρίχορδου να το κάνω να εφάπτεται όσο γίνεται πιο σωστά σε όλη την περίμετρο του σκάφους. Δεν τα καταφέρνω, παρόλο που έδωσα την καμπυλότητα στα καμάρια (βέλος κάμψης 5 χιλιοστά) και αντίστοιχα στο σκάφος. Δεξιά και αριστερά ( στην πιο πλατιά περιοχή του καπακιού ), δεν εφάπτεται όπως θα έπρεπε. Είναι ψηλότερα κατά 3,5 περίπου χιλιοστά. Προς τη μεριά του πίσω τάκου επίσης σηκώνεται αρκετά 3,5 χιλιοστά. ( Έσκασα ! )

Δοκίμασα να διορθώσω με το ηλεκτρικό σίδερο ( με κατάβρεγμα και σιδερόπανο ) και πίεσα δεξιά και αριστερά το καπάκι καθώς και από τη θέση του καβαλάρη και προς τα πίσω. Κάτι έγινε . Η διαφορά δεξιά - αριστερά μειώθηκε στα 1,5 έως 2 χιλιοστά και πίσω στον τάκο είναι γύρω στο 1,5 χιλιοστό. Δεν ξέρω αν θα διατηρηθεί αυτή η διαφορά ή αν χρειαστεί πάλι σιδέρωμα . Τι κάνω ;

1. Αν μπορέσω με το ηλεκτρικό σίδερο να μειώσω κι άλλο τα κενά και να κολλήσω ;
2. Αν όχι, επιτρέπεται με αυτές τις ανοχές να πιέσω το καπάκι κατά την κόλληση για έρθει σε επαφή ; Είναι τεχνικά αποδεκτό  αυτό το μικρό (;) ζόρισμα ή θα με προδώσει ;
3. Πάω για άλλο καπάκι ; ( Αυτό το πολύπαθο καπάκι είναι από έλατο με πάχος από 2,80 έως 2,95 χιλιοστά )
4. Πως μπορούμε να περιορίσουμε τα σφάλματα για να πετύχουμε μια στ΄αλήθεια καλή εφαρμογή ;

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
Απ: Καλή εφαρμογή του καπακιού με το σκάφος
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2011, 08:45:20 μμ »
Κατα την γνωμη μου μην πειραζεις το καπακι. Το σκαφος μπορεις να διαμορφωσεις ωστε να καθεται καλα το καπακι αλλα τα 3,5mm δεν ειναι τοσο τρομερο κενο και μπορεις να κολησεις αφοβα!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 14, 2011, 09:28:06 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, θα δω τι μπορεί να γίνει στο σκάφος

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2011, 10:26:39 μμ »
Αυτο που συμβαινει ειναι το εξης!
Μολις βαλουμε καμαρια το καπακι παιρνει μια καμπυλη κατα πλατος οπως δηλαδη εχουμε διαμορφωσει τα καμαρια! Εξ αιτιας αυτης της καμπυλης δημιουργειται και αλλη μια καμπυλη αυτη τη φορα κατα μηκος! Αυτην την καμπυλη πρεπει να την αποτυπωσουμε απο την αρνητικη πλευρα στην περιμετρο του σκαφους! Δηλαδη με βαση την περιμετρικη  καμπυλη του καπακιου μπορουμε να φτιαξουμε εναν οδηγο ωστε να τον τοποθετουμε στο σκαφος και να βλεπουμε σε ποια ακριβως σημεια πρεπει να φαμε το σκαφος ωστε να εφαρμοζει τελεια το καπακι!
Ειχα καποιες σκεψεις για να φτιαξω οδηγο αλλα λογω χρονου δεν το εχω υλοποιησει ακομα!
Αν καποιος φιλος ξερει κατι για μια τετοια κατασκευη θα ηταν χρησιμο να μας την δειξει!

Στο θεμα αυτο ομως υπαρχουν ομως δυο πρακτικες !
Η μια λεει να εφαρμοζει τελεια το καπακι πανω στο σκαφος ωστε να μην εχει μελλοντικα προβληματα και η δευτερη που εχω ακουσει ειναι οτι πρεπει να πιεζεται το καπακι για να κολησει ωστε να τεντωνεται το καπακι και να αποδιδει καλυτερα!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2011, 11:02:47 μμ »
Σ ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη. Θα με ενδιέφερε να μάθω (αν γνωρίζεις) ποιά από τις δύο πρακτικές εφαρμόζει στα όργανα που φτιάχνει ο φίλος σου ο Βουλαδάκης . (Είναι από τους οργανοποιούς που θαυμάζω)

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2011, 11:16:54 μμ »
Ιωσηφ για αυτο που με ρωτας σου απαντησα με προσωπικο μηνυμα!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2011, 06:42:35 μμ »

Στο θεμα αυτο ομως υπαρχουν ομως δυο πρακτικες !
Η μια λεει να εφαρμοζει τελεια το καπακι πανω στο σκαφος ωστε να μην εχει μελλοντικα προβληματα και η δευτερη που εχω ακουσει ειναι οτι πρεπει να πιεζεται το καπακι για να κολησει ωστε να τεντωνεται το καπακι και να αποδιδει καλυτερα!

Το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον ! Νομίζω πως οι οργανοποιοί της μιας ή της άλλης σχολής έχουν το λόγο !

Tags: