Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 2426 φορές)

ΝΙΚΟΣ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« στις: Ιούλιος 13, 2011, 04:28:01 μμ »
Γεια σας εχω μια απορια!!! εχω ενα μανικι κερδο ονδουρας και θελω να βαλω κοντρα εβενο ενδιαμεσα απο το μανικι.πως θα το κανω? θα κοψω μια φετα εβενο απο την ταστιερα(γιατι δεν εχω κοντρα),θα κοψω και στην μεση τον κεδρο και θα την κολησω ενδιαμεσα στον κεδρο?η πρεπει να κανω κατι αλλο?επισης η κοντρα του εβενου ποσο παχος πρεπει να εχει ξερετε?ευχαριστω!!!!περιμενω την βοηθεια σας!

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2011, 07:42:34 μμ »
ο τροπος που περιεγραψες ειναι σωστος απλα να ξερεις οτι πριν κολλησεις τα κομματια θα πρεπει να ειναι καλα πλανισμενα και να εφαπτονται τελεια. το προβλημα με το ξυλο της ταστιερας ειναι οτι λογικα θα ειναι quarter sawn. οταν θα το χρησιμοποιησεις εσυ για το μανικι τα νερα θα τα χρησιμοποιησεις καθετα απο οτι προοριζοταν, αρα θα εχει λιγοτερη αντοχη σαν ξυλο. καλο θα ηταν να μας πει την γνωμη του και κανενας ποιο εμπειρος στο θεμα.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:32:12 μμ »
Αν τα ξυλα σου τα προμηθευτηκες απο αποθηκη ξυλειας και οχι απο καταστημα που ειδικευεται σε ξυλεια οργανοποιιας, το πιθανοτερο ειναι να ειναι plain sawn.
Αν τα κολησεις με τον τροπο που περιεγραψε ο Elias δεν θα εχεις προβλημα, αντιθετως το μανικι θα ειναι πιθανοτατα και πιο σταθερο στις αλλαγες υγρασιας/θερμοκρασιας.
Χρησιμοποιησε οσους περισσοτερους σφιγχτηρες μπορεις ή ακομη καλυτερα κανε ενα "σαντουιτς" με δυο ισιες μεταλλικες ή ξυλινες ραβδους για να ασκηθει πιεση σε ολο το μηκος του μπρατσου κατα την κολληση.

ΝΙΚΟΣ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:12:27 πμ »
ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες θα κανω οτι καλυτερο μπορω!!!!!!!!

Tags: