Αποστολέας Θέμα: lidl  (Αναγνώστηκε 95619 φορές)

xasapis

• Newbie
  • *
Απ: lidl
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:29:44 πμ »
καλημερα παιδια εχω παρει το ηλεκτρηκο σκαρπελο και κανει καλη δουλεια εσκαψα σκαφος για κρητικη λυρα αλα τα σκαρπελα σε κασετινα δεν κανουν. Πολυ χοντρη η λαμα και δεν κοβου καθολου θελουν πολυ ακονισμα!!

chris

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 28, 2013, 09:40:44 μμ »
Τά πήρα καί εγώ γιά πλάκα. ¨οχι ότι μέ χρειαζόταν αλλά από περιέργεια νά δώ τί σόι πράμα είναι. Τό μέγεθος είναι καλό λίγο χονδρά πράμα πού τά δείνη βάρος. Τό σέτ περιέχει καλά ΄σχέδια τό κασελάκι αρκετά καλό  καί κόστος γιά όλο τό σέτ πάμφθηνο. Τώρα γιά όποιον έχει καλό τροχιστικό νά τά πάρει είναι ευκαιρία . ¨Οποιος ακονίζη μέ πέτρες καί στό χέρι τότε μακρυά, γιατί θά τού βγή η πίστη στό ακόνιζμα καί δουλειά πάλι δέν θά λάνη

pikolo

• Sr. Member
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:15:33 μμ »
Τά πήρα καί εγώ γιά πλάκα. ¨οχι ότι μέ χρειαζόταν αλλά από περιέργεια νά δώ τί σόι πράμα είναι. Τό μέγεθος είναι καλό λίγο χονδρά πράμα πού τά δείνη βάρος. Τό σέτ περιέχει καλά ΄σχέδια τό κασελάκι αρκετά καλό  καί κόστος γιά όλο τό σέτ πάμφθηνο. Τώρα γιά όποιον έχει καλό τροχιστικό νά τά πάρει είναι ευκαιρία . ¨Οποιος ακονίζη μέ πέτρες καί στό χέρι τότε μακρυά, γιατί θά τού βγή η πίστη στό ακόνιζμα καί δουλειά πάλι δέν θά λάνη

εσυ έχεις τροχιστικό ? αν ναι πιο? ;D

chris

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:35:11 μμ »
¨Εχω τό τορμεκ τό τ-7 καί μόλις πήρα τά σκαρπέλα τό πρώτο πού έκανα  ήταν νά τά τροχίσω γιατί αλιώς δέν κόβαν .

pikolo

• Sr. Member
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:57:44 μμ »
¨Εχω τό τορμεκ τό τ-7 καί μόλις πήρα τά σκαρπέλα τό πρώτο πού έκανα  ήταν νά τά τροχίσω γιατί αλιώς δέν κόβαν .

Τα πήρα και γω αλλα με βλέπω να α ακονίζω στο χέρι εκτός αν τα πάω σε τροχείο (μου είπε δυο τρία ευρώ το κομμάτι να τα ακονίσει,,,,πολλά μου φάνηκαν,...)

Φουντούκος

• Jr. Member
  • **
  • Φουντούκος
  • Αγαπημένο ξύλο: -
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 28, 2013, 11:25:54 μμ »
σε χρωματα σιδηρικα υπαρχουν μικρες πετρες ακονισματος που μπαινουν σε δραπανο.
δεν ειναι για πολλες χρησεις γιατι μπουκωνουν.
το κοτσερνεις επανω στο δραπανο σφιγγεις και το δραπανο στην μεγγενη και ετοιμο το ακονιστηρι.
την κλιση και τον οδηγο κλισης τον βολευεις και απο ρεταλακια!

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ Ο ΓΙΑΡΑΜΠΗΣ!!!
Symmetry and simplicity

chris

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:45:33 μμ »
Σιγά ρέ παλικάρι πέστου  μέ σκότωσες 20 τά σκαρπέλα 36 τό τρόχιζμα  μορέ πού πάμε  μορέ πού πάμε .Σάν μάθαν πού γγγγγγγγ πλακόσαν καί οι γύφτοι πού λένε στό χωριό μου χωρίς νά έχω τίποτα μέ τούς γύφτους.

pikolo

• Sr. Member
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2013, 05:36:43 μμ »
Σιγά ρέ παλικάρι πέστου  μέ σκότωσες 20 τά σκαρπέλα 36 τό τρόχιζμα  μορέ πού πάμε  μορέ πού πάμε .Σάν μάθαν πού γγγγγγγγ πλακόσαν καί οι γύφτοι πού λένε στό χωριό μου χωρίς νά έχω τίποτα μέ τούς γύφτους.

Ναι αυτό είπα και γώ....ίσως πρέπει εν καιρό να αγοράσω ένα καλό τροχείο αλλα δεν το επιτρέπει το budget μου.. :'(

BOULIS13

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2013, 08:18:45 πμ »
.....στα μαγαζιά με είδη "καλλιτεχνίας" έχει ένα είδος πηλού που στεγνώνει με τον αέρα....
....σαν πλαστελίνη μοιάζει αρχικα.....αλλά γίνεται "πέτρα" μετά απο 3-4 μέρες.....
....κάνεις ένα "καλούπι" για κάθε ακμή.....ή δύο καλούπια και για τις δύό πλευρές αν είναι καμπύλη.......και βάζεις επάνω 600-800-1000 γιαλόχαρτο.....
...για "πρώτο" ακόνισμα θα πάρει πολύ χρόνο.....για "φρεσκάρισμα" 2-3 λεπτά....τελειο δεν είναι ......αλλα απο το τιποτα......

....την πρώτη φορά που το βρήκα πήρα " αποτυπώματα" απο μανίκια διαφόρων οργάνων του σπιτιού.....έτσι για την πλάκα.....μετά έβαλα και γυαλόχαρτο για έφτιαξα ομοιωματα διατομών μανικιών με ρετάλια.....έτσι για την πλακα....
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

giorikas

• Sr. Member
  • Αριθμός κατασκευών: 50
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:36:07 μμ »
καλημερα παιδια εχω παρει το ηλεκτρηκο σκαρπελο και κανει καλη δουλεια εσκαψα σκαφος για κρητικη λυρα αλα τα σκαρπελα σε κασετινα δεν κανουν. Πολυ χοντρη η λαμα και δεν κοβου καθολου θελουν πολυ ακονισμα!!
Πραγματι  τα  σκαρπελα  θελουν  πολυ  δουλεια  το  ηλεκτρικο  το  εχω  παρει  πιο  παλια  οποιος  το  εχει  να  προσεχη  να  μην  του  ζεσταθει  πολυ  στο  σκαψιμο  γιατι  δεν  εχει  θερμικο  αν  ομως  σας  σταματήσει   στο  πισω  μερος  μεσα  εχει  μια  πλακετα  στην  σκανδαλη  με  μια  μικρη  γυάλινη  ασφαλεια  την  αλλαζει  και  ολα  καλα

chris

• Hero Member
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:27:56 μμ »

Δημήτρης Κ

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1 στο 35% :p
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 05:04:54 μμ »
Ώ ρε κάτι ομορφιές από 21/10.... :)

BLEKOS

• Hero Member
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: 1 μπαγλαμας+1 τριχορδο+1καφενειο:)
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:56:05 μμ »
Οντως φερνει ωραια πραγματακια.

Αυτο το ταινιοτριβειο κανει για ντουγες αραγε;....η πεφτει μικρο;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

BLEKOS

• Hero Member
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: 1 μπαγλαμας+1 τριχορδο+1καφενειο:)
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 06:50:32 μμ »
Ακουει κανεις ;...

Τι καλο μπορουμε να κανουμε με το ταινιοτριβειο αυτο;!!!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

παυλος

• Hero Member
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 06:57:24 μμ »
να τροχιζεις τρυπανια. το γυαλοχαρτο κοβει πιο καλα απο την πετρα για τροχισμα
Εγω και ο Ζοζέφ.

Tags: