Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός με τις διαστάσεις τρίχορδου  (Αναγνώστηκε 7015 φορές)

amigo

• Jr. Member
  • **
Προβληματισμός με τις διαστάσεις τρίχορδου
« στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:40:12 πμ »
Αγαπητοί φίλοι
Πρίν μερικές μέρες τελείωσα ένα σκάφος τρίχορδου με καλούπι φτιαγμένο με τα σχέδια του Vagges2010 (με την ευκαιρία να τον συγχαρώ για τίς κατασκευές του και την πολύτιμη συμμετοχή του στο φόρουμ). Επειδή έχω αγορασμένο ένα τρίχορδο με μορφή αχλαδόσχημη, ομολογώ ότι το νέο
σκάφος με παραξένεψε λιγάκι. Συγκρίνοντας δε τά στοιχεία πού μάς έδωσε ο vasvasilis (σχέση μήκους-πλάτους-βάθους) συμπέρανα ότι δέν ισχύουν
οι αναλογίες "το max πλάτος είναι 2/3, ή 5/8 ή και 3/5 του μήκους και το βάθος 3/4χ3/5 του μήκους". Γιατί τότε θα έπρεπε το μέγιστο πλάτος
να είναι 24.03 ή 22,53 ή 21,63 και όχι 27,6 που είναι, ενώ το βάθος είναι περίπου το ίδιο 16,5 μέ 16,22. Τελικά θά μου πείτε ότι ο καθένας
φτιάχνει αυτό πού τού αρέσει. Όμως ΜΟΥΣΙΚΑ πιό από τά δυό είναι πιό σωστό;
Πρός Θεού δέν θάθελα νά παρεξηγηθή κανείς από τούς συμφορουμίτες πού αναφέρω πιό πάνω απλώς εκθέτω τόν προβληματισμό μου.
Χαιρετώ όλους

Vagges2010

• Hero Member
Απ: Προβληματισμός με τις διαστάσεις τρίχορδου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:33:17 πμ »
Φίλε Δημήτρη τα συγχαρητήριά μου.  Θα με ενδιέφερε να έβλεπα φωτογραφίες από την κατασκευή σου, όπως και να μας περιγράψεις εμπειρίες σου από την κατασκευή με αυτό το καλούπι.
Όσο για τις διαστάσεις του καλουπιού έχεις δίκαιο. Δεν ακολουθούν τους κανόνες που έδωσε ο κ. Βασιλειάδης ή μάλλον τις αναλογίες διαστάσεων.
Αρχικά είχα σκοπό να φτιάξω καλούπι μόνο για τετράχορδο. Από συζητήσεις όμως με τον φίλο Δημήτρη Ανδρέου, κατάλαβα ότι τον ενδιέφερε να φτιάξει τρίχορδο και έτσι αποφάσισα να φτιάξω σχέδια και για τρίχορδο. Του Δημήτρη λοιπόν του άρεσε το σχήμα και οι διαστάσεις ενός τρίχορδου επώνυμου κατασκευαστή, που έχει ένας φίλος του. Μου έστειλε και φωτογραφίες με τις διαστάσεις του και πραγματικά μου άρεσε κι εμένα το σχήμα του και στο μέλλον σίγουρα θα επιχειρήσω την κατασκευή του. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να φτιάξω σχέδια για τρίχορδο, με αυτές τις διαστάσεις. Τώρα το σχήμα δεν ξέρω αν θα είναι ακριβώς το ίδιο, μιας και ο γεωμετρικός σχεδιασμός δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος.
Μουσικά το πιο από τα δύο είναι πιο σωστό δεν έχω τις γνώσεις για να σου το πω. Προφανώς για να δίνει τις αναλογίες ο κ. Βασιλειάδης που έχει μελετήσει το θέμα, αυτό με τις αναλογίες διαστάσεων που δίνει θα είναι το πιο σωστό. Αλλά αναρωτιέμαι αν τα πράγματα ήταν τόσο απόλυτα, γιατί να έχουμε τόσο πολλά και διαφορετικά σχέδια σκαφών και από κατασκευαστές. Δεν θα έπρεπε, όλα τα μπουζούκια να έχουν το ίδιο σχέδιο, ή μάλλον καλύτερα τις ίδιες αναλογίες διαστάσεων;
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

amigo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2011, 01:40:02 μμ »
Φίλε Βαγγέλη
Ημουν σίγουρος οτι θα μού απαντούσες εσύ και δεν διαψεύσθηκα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου ομως θάθελα να επισυμάνω τα εξής:
α) Μπορεί ολα τα μπουζούκια να βγάζουν ηχο πόσα ομως απ΄αυτά βγάζουν ΣΩΣΤΌ ηχο; (φυσικά οι παράγοντες ειναι πολλοί)
β) Οι οργανοποιοί ειναι πάρα πολλοί ΠΟΣΟΙ ομως απ΄αυτούς γνωρίζουν μουσική (προσωπικά αναγνωρίζω τον κ. Φρονιμόπουλο);
Ο κ Βασιλειάδης μιλά συνέχεια στίς οδηγίες του για (Καθαρή Τέταρτη) (Μεγαλη Εκτη) (Μικρη Έκτη) κ.τ.λ κάτι που σημαίνει οτι οι διαστάσεις
παίζουν μεγάλο ρόλο. Εκτός και αν φτιάξουμε μπουζούκι για Μεγάλο Σάββατο!!!!!!
Ξαναπαρακαλώ να μην παρεξηγηθώ γιατι τοσο εσύ οσο και ο φίλος Ανδρέου με βοηθήσατε σε κάποιες απορίες μου.
Φιλικά

Vagges2010

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:38:17 μμ »
Φίλε Δημήτρη, νομίζω ότι η προηγούμενη απάντησή μου ήταν σαφέστατη. Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα παραπάνω. Όσο αφορά στην περαιτέρω τεκμηρίωση της μουσικής ορθότητας ενός σκάφους που τηρεί τις υπόψη αναλογίες διαστάσεων, έναντι ενός άλλου που δεν τις τηρεί, την οποία ορθότητα δέχομαι κάνοντας απλούς λογικούς συνειρμούς, καλύτερα να απευθυνθείς στον κ. Βασιλειάδη ο οποίος από προσωπική πείρα σου λέω ότι είναι φιλικότατος, ευγενέστατος και πάντα πρόθυμος για παροχή πραγματικής βοήθειας ή σε όποιον άλλο εσύ αναγνωρίζεις και έχει την διάθεση να σου πει. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί όσο ερασιτέχνης είσαι εσύ, αλλο τόσο είμαι κι εγώ.
Επίσης ο φίλος ο Δημήτρης Ανδρέου, θα μπορούσε να σου πει περισσότερα για τις διαστάσεις και γιατί τις διάλεξε όπως και ποιανού επώνυμου κατασκευαστή είναι το πρώτυπο.
Όπως επίσης και ο φίλος Ιωσήφ θα μπορούσε να σου πεί ή να σου στείλει το σκαρίφημα που έστειλε σε εμένα με ένα τρίχορδο που κατέχει, όπως και ποιού κατασκευαστή είναι, να δεις τις διαστάσεις οι οποίες είναι ακόμη μεγαλύτερες.
Προσωπικά θα ήθελα να μου κάνεις δύο διευκρινήσεις, είτε δημόσια είτε σε προσωπικό μύνημα:
1. Τι εννοείς όταν λες "Ημουν σίγουρος ότι θα μου απαντούσες εσύ και δεν διαψεύσθηκα"
2. Τι ήχο έχουν τα μπουζούκια του "Μεγάλου Σαββάτου". Αν κρίνω από την ονομασία τους μάλλον χαρμόσυνο θα πρέπει να έχουν. Κάνω λάθος;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 05:40:11 μμ από Vagges2010 »
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

amigo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:52:58 μμ »
Φίλε Βαγγέλη
Οταν εγραψα "Ημουν σίγουρος ότι θα μου απαντούσες εσύ και δεν διαψεύσθηκα" εννοούσα οτι εσυ πρώτος απ΄ολους και κανά δυό αλλοι μεταξύ των οποίων καί ο Δημήτρης ο Ανδρέου ειστε πρόθυμοι να βοηθήσετε τόν καθένα μας στήν κάθε απορία του. Αυτήν την εντύπωση σχημάτισα εγώ. Τουλάχιστον εμένα οτι και αν ρώτησα εσύ με βοήθησες.
Οσο για τόν ηχο ...................(Το Μεγάλο Σάββατο κολλάει στην Μεγάλη Τρίτη-Τετάρτη του κ.Βασιλειάδη χάριν αστείου αν μου επιτρέπεται!!!!
Δυστυχώς αυτό πού φοβόμουνα, η παρεξήγηση, εβαλε λίγο τό χεράκι της.
Φιλικά πάντα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 07:14:30 μμ από amigo »

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2011, 06:43:50 μμ »
Φιλε amigo οι περισσοτεροι οργανοποιοι που μιλησα τα κανουν τα σκαφη γυρω στα 27 cm πλατος
Τα 22 και 23 cm που λες αφορουν πιο παλια παραδοσιακα τριχορδα που
εχουν μικροτερο σκαφος!

Οπως ειπε ο Βαγγελης μου αρεσε ενα σκαφος ενος γνωστου οργανοποιου και
ρωτησα και αλλους και κατεληξα στα 27cm

Aισθανομαι τυχερος που ο Βαγγελης εκατσε και εβγαλε σχεδια με τα μετρα τα δικα μου
και με βοηθησε να φτιαξω το πρωτο μου καλουπι γιατι μονος μου δεν θα ημουν σιγουρος
για το αποτελεσμα! Ενω τωρα ειμαι!
Οπως τυχεροι πρεπει να αισθανονομαστε που εχουμε στην παρεα μας
τον Κυριο Βασιλειαδη!!

Φτιαξε το μπουζουκι και θα φτιαξω και εγω και θα κρινουμε αν το σκαφος
δεν αποδιδει ηχο καλο! Παντως το σκαφος που ειδα και μου αρεσε απεδιδε φανταστικο ηχο!
Αρα μην ανησυχεις. Το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι πως θα φτιαξεις το καπακι!

amigo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2011, 07:08:23 μμ »
φίλε Δημήτρη
Αυτο που εγραψα στον φιλο Βαγγέλη "Δυστυχώς αυτό πού φοβόμουνα, η παρεξήγηση, εβαλε λίγο τό χεράκι της" ισχύει και γι΄αυτά πού μου γράφεις.
Αν και στό δικό σου κείμενο βρήκα την απάντηση στον προβληματισμό μου που ηταν η αφορμή για να γράψω αυτό το θέμα : "Φτιαξε το μπουζουκι και θα φτιαξω και εγω και θα κρινουμε αν το σκαφος δεν αποδιδει ηχο καλο! Παντως το σκαφος που ειδα και μου αρεσε απεδιδε φανταστικο ηχο!
Αρα μην ανησυχεις. Το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι πως θα φτιαξεις το καπακι!"
Αυτό για μένα σημαίνει οτι ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ υπεισέρχονται και αλλοι χίλιοι δυό παράγοντες που επηρεάζουν τήν
ηχητική του οργάνου. Το σκάφος που εφτιαξα θα το προχωρήσω ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ για δυό λόγους : Πρώτον γιατι ειναι φτιαγμένο απο πολύ ξερό καραγάτσι
και θέλω να ακούσω το ηχητικό του αποτέλεσμα και δεύτερον για να επαληθεύσω τώρα την απάντηση που μού εδωσες.
Χαιρετώ

chris

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:02:57 μμ »
Παιδιά αυτή τήν ώρα κάνω 2 σκάφη σέ διαφορετικά  καλολυπια  τά μεγέθη είναι 38,5χ28,8χ 16,8 ανεβάζω καί φωτό άν κάποιον τού αρέσουν τότε εξουσιοδοτώ τόν Βαγγέλη νά ανεβάση τό ενα από τό οποίο έχει τό πατρόν
Παιδια ξέχασα να πω οτί τα σκάφη είναι τετράχορδα

Διορθωθηκε απο τον admin
Γεια σου μαστρο-Χρηστο με τα ωραια σου

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 12:23:59 πμ από yiannis »

Τάσος Θεοδωράκης

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:31:41 μμ »
Θα ήθελα να πω την γνώμη μου με ένα χιουμοριστικό σαρκαστικό ύφος, μέσα από τρία μικρά κεφάλαια και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για αυτό.. :-X

Ένας διαφορετικός τρόπος σκέψης για το θέμα που ανοίξατε, για τις ανησυχίες περί το ποιές διαστάσεις είναι σωστές (π.χ στο σκάφος) και ποιες συχνότητες πρέπει να βγάζει το κάθε μέρος του οργάνου κ.τ.λ…
πάντα με λίγο χιούμορ:
1) Ένα μικρό παιδί μαθαίνει την αλφάβητο αρχίζοντας από το άλφα, και όχι αντιστρόφως, κάτι που γίνεται συχνά. = Κοπή-κατεργασία διαφόρων υλικών και σωστή χρήση των ξυλουργικών εργαλείων στην πράξη.
2)Μετά αφού μάθει όλη την αλφάβητο απέξω και ανακατωτά αρχίζει και μαθαίνει να κάνει προτάσεις, να μιλάει = Πλήρη κατανόηση θεωρητικά και πρακτικά επάνω στην κατασκευή της δούγας και του σκάφους, όποιο σχήμα και διαστάσεις αν έχει αυτό, (ας είναι και ασύμμετρο) γενικότερα όλης της ξυλο-δουλειάς του οργάνου.
3)Τέλος… αφού μάθει να μιλά σωστά εξελίσσει το «λόγο» του = Διαστάσεις, συχνότητες, πάχη, διαστάσεις σε συγκεκριμένα σημεία και τοποθέτησης των καμαρών, παντρέματα διαφόρων ξύλων, διαμόρφωση προσωπικών μοντέλων, βερνίκια, και πάει λέγοντας αφού αυτά δεν τελειώνουν ποτέ…

Ο κάθε ένας μας τραβάει τον δρόμο του και βρίσκει τις δικιές του διαστάσεις με τα δικά του δεδομένα στον ήχο, αφού ο ήχος είναι υποκειμενικός και περί ορέξεως, στα αυτιά του καθενός… Είναι γνωστό ότι ένας επαγγελματίας αν φτιάξει δύο ίδια όργανα μπορεί να είναι του ίδιου επιπέδου αλλά δεν θα έχουν τον ίδιο ακριβώς ηχόχρωμα, πόσο μάλλον αν αντιγράψει ένας αρχάριος εραστής αυτής της τέχνης τις ίδιες διαστάσεις, και ποιες είναι οι σωστές διαστάσεις…  
Με λίγα λόγια υπομονή, και όλα στην πορεία βρίσκονται…

Πάντα με καλή διάθεση.
Τάσος

Υ.Σ. κυρ Χρήστο σου βγάζω το καπέλο για την υπομονή σου, σε τέτοια ηλικία…
Ήθελα να σε διορθώσω, σε ένα σκάφος που έχεις μισοτελειωμένο. Οι δούγιες πρέπει να πατάνε όλες καλά επάνω στο καλούπι και όχι να ανοίγουν σταδιακά όπως φαίνεται στην εικόνα σου, γιατί το σκάφος όταν ολοκληρωθεί δεν θα έχει το ίδιο σχήμα με το καλούπι. Βρες τρόπο να εφάπτουν πιο σωστά οι δούγιες.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 03:01:10 μμ από Τάσος »

vasvasilis

• Full Member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:01:07 πμ »
Φίλοι μου καλοί θα ήθελα να σας πω και εγώ δύο λόγια για το θέμα. συμφωνώ απόλυτα με τον Τάσο για όσα λέει  ποιο πάνω. Ο κάθε ένας μας έχει την δική του άποψη και πρέπει να την εκφράζει ελεύθερα χωρίς να φοβάται ότι θα παρεξηγηθεί. Ο λόγος της συμμετοχής μας στο φόρουμ είναι η ανταλλαγή απόψεων γύρω από την ίδια αρρώστια που έχουμε όλοι( την οργανοποιία)  και όλοι να δώσουμε και να πάρουμε κάτι. Αλλοίμονο εάν όλοι συμφωνούσαν σε όλα. Τότε τι διάλογος θα ήταν αυτός? Το κλίμα μέχρι τώρα είναι πολύ καλό και έτσι πρέπει να διατηρηθεί.
Τώρα για τις διαστάσεις των καλουπιών. Ποιος είναι αυτός που μπορεί να μας πει ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος; Δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο για να κάνουμε συγκρίσεις. Οι παράγοντες που καθορίζουν την ποιότητα ενός οργάνου είναι πάρα πολλοί. Το καπάκι είναι το σημαντικότερο μέρος του, ο όγκος του αέρα που περικλείει το σκάφος, το ίδιο το σκάφος, το υπόλοιπο σώμα, αλλά και η μεταξύ τους ιδιοσυχνοτική σχέση είναι μερικοί από τους πιό σημαντικούς παράγοντες. Όλοι έχουμε δεί πολύ καλά όργανα από διαφορετικούς κατασκευαστές, με διαφορετικά υλικά, με διαφορετικές διαστάσεις και σχήματα. Το κάθε ένα από αυτά έχει την δική του προσωπικότητα ανάλογα με τις γνώσεις, την εμπειρία και την δεξιοτεχνία του κατασκευαστή του. Εγώ σας περιέγραψα έναν τρόπο  σχεδιασμού και κατασκευής καλουπιού. Είναι μία άποψη. Η δική μου. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι ο σωστότερος ή ο καλύτερος και μοναδικός τρόπος. Ο Βαγγέλης  έκανε καταπληκτική δουλειά με τα σχέδια και την παρουσίαση του καλουπιού.
Χρησιμοποίησα όρους μουσικούς όπως Μ. Τρίτη, ή Μ. Πέμπτη, αν μη τι άλλο  για να έχω μία βάση όπου θα στηριχτεί το σχέδιό μου. Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιούσα τυχαίες διαστάσεις. Δέν διαφωνώ με τον Βαγγέλη και τον Δημήτρη που αντέγραψαν ένα καλούπι επειδή τους άρεσε πάρα πολύ. Θα συνιστούσα όμως πρώτα να το αναλύσουν για να βρουν το σκεπτικό σχεδιασμού του κατασκευαστή του και έπειτα με το ίδιο σκεπτικό να το κατασκευάσουν.

chris

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2011, 08:01:20 πμ »
Φίλε Τάσσο σωστή η παρατήρησή σου   καί καλοδεχούμενη   αλλά οφείλω νά σού πώ πώς τό μάτι στή φωτο σέ ξεγελάει . Οι ντούγιες επάνω στό καλούπι πατάνε τέλεια μέ 0% παρέκληση  άλωστε τό πλαινό πού φένεται στό ένα σκάφος εάν δέν πατούσαν οι ντούγιες καλά  από κάτω θά άνοιγε .Σέ βεβαιόνω απόλυτα ότι οι ντούγιες πατάνε όλες καλά πάνω στό καλούπι καί όλο τό σκάφος βγαίνη συμετρικό στά μέτρα του σύμφωνα μέ τό καλούπι. Μήν νομίζεις βλέποντας καί εγώ ο ίδιος τήν φωτογραφία δέν αναρωτήθηκα γιατί τό δείχνη έτσι.  Σέ βεβαιόνω γιά μιά ακόμη φορά ότι οί ντούγιες πατάνε επάνω στό καλούπι τέλεια δέν έχουν καμία μά καμία παρέκληση καί επίσης δέν κάνουν κανένα  σκαλοπάτι πού έλεγε καί ο Μπλέκος

amigo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2011, 09:08:56 πμ »
Φίλε Δημήτρη τα συγχαρητήριά μου.  Θα με ενδιέφερε να έβλεπα φωτογραφίες από την κατασκευή σου, όπως και να μας περιγράψεις εμπειρίες σου από την κατασκευή με αυτό το καλούπι.

Καλημέρα
Σου στέλνω την φωτογραφία του σκάφους (http://www.imagehosting.gr/di-ZL2H.jpg) και σου παραθέτω τα προβλήματά μου: Στό λύγισμα τής ντούγας πρόβλημα μηδέν. Σαν συσκευή χρησιμοποιώ μια δική μου κατασκευή με μια λάμπα πυρακτώσεως και ενα αλουμινένιο ποτήρι απο φίλτρο πετρελαίου φορτηγού http://www.imagehosting.gr/di-XE5I.jpgΤο μόνο πρόβλημα το μήκος του ποτηριού 11cm συό λύγισμα πλαινών και κολάντζας. Θα ψάξω ομως μήπως βρώ ποτήρι απο φορτωτή. Στο πλάνισμα υπάρχει πρόβλημα ή μάλλον υπήρχε γιατί πλάνιζα και απο τίς δυό μεριές συγχρόνως με αποτέλεσμα η ντούγα να μην κάθεται καλά στο καλούπι. Με τις επεξηγήσεις του chris και το βίντεο του Ανδρέου μπήκα στο νόημα. Το μεγάλο μου πρόβλημα τώρα τα φιλέτα τα οποία σε μερικά σημεία βυθίζονται (δεν φαίνεται στή φωτογραφία), και το αποτέλεσμα οπως καταλαβαίνεις απογοήτευση μετα απο αρκετό κόπο. Πιστεύω ομως οτι και αυτό το πρόβλημα εχει να κανει με το "κακό πλάνισμα" και οτι θα λυθει στο επόμενο σκάφος. Φτιάχνω δε μασίφ καλούπι με τα σχέδιά σου σύμφωνα με την υπόδειξη του κ.Βασιλειάδη. Εχω ομως ξεκινήσει και τον σχεδιασμό καλουπιού τρίχορδου σύμφωνα πάλι με τις υποδείξεις του κ.Βασιλειάδη. Ιδωμεν. Σε παλαιότερα οργανα που εφτιαξα καί τα παράτησα ημιτελή μανίκι-καράολο κ.τ.λ δεν με προβλημάτισαν.
Αυτά μου ερχονται τώρα στό μυαλό. Θέλω να σε ρωτήσω και το εξής: Εχω από παλιά ενα εργαλείο τύπου Dremel τής CMI και θέλω να φτιάξω εναν οδηγό οπως αυτός που φαίνεται στήν παρουσίασή σου για την δημιουργία φιγούρας. Ειναι πρακτικός; Αν ναι στείλε καμμιά λεπτομέρεια. Οπτικα φαίνεται ιδιο με το δικό σου. Επίσης και καμμιά πληροφορία για τα απαραίτητα εξαρτήματα (τρυπάνια-φρέζες κ.τ.λ) ποια και από πού.
Δημήτρης

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 09:16:11 πμ από amigo »

Τάσος Θεοδωράκης

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:18:09 μμ »
Φίλε Τάσσο σωστή η παρατήρησή σου   καί καλοδεχούμενη   αλλά οφείλω νά σού πώ πώς τό μάτι στή φωτο σέ ξεγελάει . Οι ντούγιες επάνω στό καλούπι πατάνε τέλεια μέ 0% παρέκληση  άλωστε τό πλαινό πού φένεται στό ένα σκάφος εάν δέν πατούσαν οι ντούγιες καλά  από κάτω θά άνοιγε ....

Εντάξει κυρ Χρήστο, πολύ πιθανών να με ξεγελάει η εικόνα, πάντως στην τελευταία ντούγα φαίνεται να ανοίγει προς τα έξω, σαν να πατάει μόνο από την πάνω μεριά και όχι σε όλο της το πλάτος.
Χεραιτισμούς.

Tags: