Αποστολέας Θέμα: βάψιμο βιολιών και λουστράριζμα  (Αναγνώστηκε 3032 φορές)

chris

• Hero Member
βάψιμο βιολιών και λουστράριζμα
« στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:26:52 μμ »
παλικάρια τά φώτα σας καί ιδιαίτερα απευθύνωμαι στό γιώργο πού κάτι ξέρη περισσότερο από λούστρα. ¨εχω δυό βιολιά γιά βερνίκομα αλλά πρώτα θέλω νά τά δόσω ένα σκούρο χρώμα περίπου τής καριδιάς . μέ τί χρώμα νά τά χρωματίσω καί τί λούστρα νά πάρω γιά νά βγούν γιαλιστερά. Τά λούστα άν υπάρχουν γιά πινέλο καθότι θά λουστραριστούν στό σπίτι. Επείσης εάν υπάρχει νά περαστούν καί ένα χέρι σίλερ γιά νά γεμίσουν οριζμένοι πόροι πού υπάρχουν? Ναμένω προτάσεις.

Sforzando

• Hero Member
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: βάψιμο βιολιών και λουστράριζμα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2013, 05:26:25 μμ »
Χρηστάρα,τώρα είδα αυτό το μύνημα :-[,τόσο καιρό μπαίνω :( Φίλε Χρήστο τώρα μελετάω ένα βιβλίο που πραγματεύεται κατ'αποκλειστικότητα τα χρώματα και τα βερνίκια του βιολιού, μόλις το τελειώσω θα γράψω αναλυτικά και είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που διαβάζω,αν δεν το βιάζεσαι θα επανέλθω κάπου τέλη Αυγούστου,αρχές Σεπτέμβρη!

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2013, 02:31:08 πμ »
Χρηστάρα,τώρα είδα αυτό το μύνημα :-[,τόσο καιρό μπαίνω :( Φίλε Χρήστο τώρα μελετάω ένα βιβλίο που πραγματεύεται κατ'αποκλειστικότητα τα χρώματα και τα βερνίκια του βιολιού, μόλις το τελειώσω θα γράψω αναλυτικά και είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που διαβάζω,αν δεν το βιάζεσαι θα επανέλθω κάπου τέλη Αυγούστου,αρχές Σεπτέμβρη!

Γιώργαρε, είσαι μεγάάάάλος φίλε!!!!

panagiotis.lp

• Full Member
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2013, 12:14:13 πμ »
Καλησπερα και απο μενα.
Sforzando ειμαι και εγω λιγο πριν το λουστραπιζμα ενος βιολιου και θα με ενδιεφερε πολυ να καταλαβω καποια πραγματα.
ΥΓ.ποιο βιβλιο ειναι αυτο που μελετας?

Sforzando

• Hero Member
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:29:28 μμ »
Γεια σας παιδιά,δύο βιβλία διαβάζω,ένα του Henry Strobel με τίτλο "Violin Making Step by Step" και ένα αρκετά παλαιό με τίτλο "Violin Making as it was, and is", σιγά- σιγά θα σας μεταφέρω αυτά που μελέτησα και συνεχίζω να μελετώ, μεταφράζοντας ταυτόχρονα το κείμενο από τα Αγγλικά,ξεκινάω στο θέμα που έχει ήδη ανοιχτεί στον οδηγό βερνικιών.  Εδώhttp://www.luthier.gr/index.php?topic=310.150
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:52:35 μμ από Sforzando »