Αποστολέας Θέμα: ξυλο για fretboard  (Αναγνώστηκε 2120 φορές)

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
ξυλο για fretboard
« στις: Ιανουάριος 04, 2012, 02:28:19 πμ »
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους...ψαχνω ενα φιλετο για fretboard κιθαρας, οποιος εχει κατι που δεν του χρειαζεται ας στειλει μηνυμα...το χρωμα δεν μ απασχολει ειναι για πειραμα...ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: ξυλο για fretboard
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 01:36:37 μμ »
ερωτηση....βρηκα στα ρεταλια μου ενα κομματι κελεμπεκι και πιστευω οτι κανει...εσεις? ;D...

Γιάννης 21

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: ξυλο για fretboard
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 12:06:26 πμ »
Καλησπέρα, (αν ακόμη ισχύει η ερώτηση) για τι κιθαρα θα το χρησιμοποιήσεις? Η Fender αν δεν κανω λάθος χρησιμοποιεί κελεμπέκι στις ταστιέρες της. Στην περίπτωση που κάνεις κάτι σοβαρότερο από ενα πείραμα νομίζω οτι τις ταστιέρες από κελεμπέκι πρέπει να τις λουστράρεις η κάτι τέτοιο αντι απλά να τις περάσεις με κάποιο λάδι σαν τον παλίσσανδρο και τον έβενο. Επειδή δν είμαι σίγουρος ψάξε το πρώτα στο internet.

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: ξυλο για fretboard
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:45:14 πμ »
Οπως ειπε και ο προλλαλησας εννοειται οτι κανει....Ο λογος που χρησιμοποιουμε ΣΚΛΗΡΑ ξυλα ειναι αφενος στατικος ,αφετερου ακκουστικος...Δηλαδη θελουμε απο τη μια να μην γινει τοξο αποτ  τις τασεις,και απο την αλλη να αποφυγουμε να συντονιζεται ωστε να υπαρχουν τα λεγομενα dead spots...
απλα πρεπει να λουστραριστει ,μονο και μονο για να μην μαυριζει απο τα δακτυλα που τριβονται..το λαδι ειναι μια μετρια λυση,καλο θα ειναι ενα αλλο σκληρο λουστρο....

Tags: