Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 56998 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:14:04 μμ »
Βαγγελη συγχαρητηρια και απο μενα για την προσφορα σου στην κοινοτητα.
Οσον αφορα την εκτυπωση απο pdf, νομιζω οτι ο Βαγγελης εχει δικιο. Η εκτυπωση απο CAD προγραμμα ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστη. Εχω κανει δοκιμες με αρχειο pdf 1:1 και το εκτυπωνε 20% μεγαλυτερο. Μπορει να κανα κατι λαθος, αλλα αν κανετε μια αναζητηση στο ιντερνετ θα δειτε ποσοι αντιμετωπιζουν προβλημα ειτε απο το Acrobat, ειτε απο το Acrobat reader.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 14, 2011, 02:16:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη και για την βοηθειά σου.
Ευχαριστώ immortalx και νομίζω ότι προσφέροντας όλοι στο forum ανάλογα με τις δυνάμεις του ο καθένας, βγαίνουμε όλοι οφελειμένοι.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:53:27 μμ »
Στο παρακάτω link μπορείτε να κατεβάσετε την trial έκδοση (δοκιμαστική για 30 ημέρες) του autocad 2012 για να εκτυπώσετε τα σχέδια :
http://usa.autodesk.com/autocad/trial/?ch=ON&src=PTLP&mktvar001=376106&mktvar002=376106
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2011, 06:16:51 μμ »
Μετά από διευκρινήσεις και οδηγίες που μου έδωσε ο κ. Βασιλειάδης, για να βρούμε την περιοχή σύγκλισης στον πίσω τάκο εφαρμόζουμε τα παρακάτω. Αν φέρουμε τις μεσοκαθέτους των τμημάτων που ενώνουν τα ίχνη των ντουγιών ( τα οποία βρίσκουμε με τον τρόπο που μας ανέλυσε ο κ. Βασιλειάδης στο πρώτο του κείμενο) στην εγκάρσια διατομή του σημείου που αντιστοιχεί  στο μέγιστο ύψος-βάθος του σκάφους (δηλαδή την 4 διατομή όπου έχουμε και το μεγαλύτερο πλάτος της ντούγας), τα σημεία που αυτές συναντούν τον κατακόρυφο άξονα της διατομής μας ορίζουν της περιοχή σύγκλισης.
Επισυνάπτω τέσσερα σχέδια από το πρόγραμμα στο οποίο έκανα τον σχεδιασμό.
Στο πρώτο (SX1) φαίνονται οι μεσοκάθετοι που έφερα όπως είπαμε παραπάνω. Κανένα σημείο τομής μεσοκαθέτου με τον άξονα, δεν συμπίπτει με το σημείο τομής άλλης μεσοκαθέτου.
Στο δεύτερο (SX2) φαίνονται οι μεσοκάθετοι και το περίγραμμα των  ντουγιών (ντούγιες πράσινο χρώμα). Το κάθε περίγραμμα τερματίζει στο σημείο τομής της προηγούμενης με την επόμενη μεσοκάθετο (δηλαδή αυτών των μεσοκαθέτων που έχουν περιεχόμενο το περίγραμμα της ντούγας), μιας και τα σημεία τομής των μεσοκαθέτων με τον κατακόρυφο άξονα δεν συμπίπτουν.
Στο τρίτο σχέδιο ( SX3) φαίνονται μόνο τα περιγράμματα των ντουγιών, (αφού έσβησα τις μεσοκαθέτους) και στο τέταρτο (SX4) η μορφή των ντουγιών μετά τα σχετικά κοψίματα και η απόσταση του τελειώματος της περιοχής σύγκλισης από την χορδιέρα που προκύπτει 4,17 εκατοστά περίπου.
Αυτό όπως έχουμε ξαναπεί είναι αποτέλεσμα θεωρητικής εφαρμογής. Ανάλογα τους παράγοντες που θα επηρεάσουν την κατασκευή είτε του καλουπιού είτε του σκάφους πιθανόν να διαφοροποιηθούν, τα στοιχεία. Η διαφοροποίηση όμως θα είναι πολύ μικρή και επομένως η απόσταση θα είναι κοντά σε αυτό το νούμερο.
Τα παραπάνω αφορούν στο καλούπι του τετράχορδου. Σύντομα θα εφαρμόσω την διαδικασία και στο καλούπι του τρίχορδου και θα σας κοινοποιήσω τα αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2011, 06:40:32 μμ από Vagges2010 »
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 21, 2011, 08:57:48 πμ »
καλημερα να ροτησω οι ντουγες δεν συναντιονται πανω στον πισω τακο?
αν οχι μετα βαζεις τον τακο?
οι δουγιες οι στενες συναντιονται σε σημειο που απεχει 4-5 ποντους υψος απο το πισω μερος του καλουπιου?

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:38:01 πμ »
υπαρχουν δυο επιλογες      
Να κανεις μια εσοχη πίσω στο καλουπι και να στερεωσεις τον τακο και να κολησουν οι δουγιες       Δευτερη επιλογη να μην βαλεις τακο και να κολησεις τις δουγιες μονο μεταξυ τους
αλλα για αρχη δεν στο συνιστω ειναι πιο δυσκολο!
Σε αυτη την περιπτωση κολας τον τακο αφου τελειωσεις το σκαφος!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2011, 04:50:57 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 21, 2011, 12:28:54 μμ »
Καλημερα.
Εχετε κανει τρομερη δουλεια και εγω προσωπικα σας ευχαριστω πολυ.....!!!
Ξερω αλλο τροπο για καλουπι αλλα αυτος πραγματικα ειναι ο πιο τελειος...!!!
να ειστε καλα παιδια και να εχετε καλες κατασκευες μεσα απο την καρδια μου....!!!!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2011, 01:11:02 μμ »
Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για εμένα δεν έχει καμμία σημασία το αν ο ένας η ο άλλος τρόπος κατασκευής καλουπιού είναι καλύτερος. Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να δώ και τον δικό σου τρόπο. Και καλό θα ήταν αν ήθελες κι εσύ να μας τον παρουσιάσεις. Πάντα από κάτι καινούργιο από κάτι άγνωστο έχεις πράγματα να μάθεις.
Φίλε Παντελή τα πράγματα είναι όπως σου τα είπε ο Δημήτρης όσο για το σημείο ή περιοχή σύγκλισης με τους υπολογισμούς βρίσκω 4,17 από την χορδιέρα και λέω εκεί από 4,20 για να μην είμαστε και υπερβολικοί με την ακρίβεια έως 4,50 πιστεύω ότι θα είναι το σημείο, ανάλογα με την ακρίβεια που θα κατασκευαστεί το καλούπι και την ακρίβεια κατασκευής του σκάφους.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 21, 2011, 03:58:51 μμ »
Πάρα πολύ σωστά περί τά 20 περίπου σκάφη μπουζουκιού πού έκαμα σαυτά τά νούμερα όλα συνέπεσαν .τυχαίο δέν νομίζω.Επείσης νά τονίσω ότι χρησιμοποιώ πάντα τό πίσω ντάκο γιατί στό εργαστήριο έχω πολύ υγρασία καί υψηλή θερμοκρασία καί αυτό είναι καταλύτης γιά τήν γρήγορη κριστάλωση τής κόλας. μιά φορά πού προσπάθησα νά μήν βάλω ντάκο δέν τά κατάφερα

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:28:58 μμ »
Αγαπητοί φίλοι να διορθώσω ένα λάθος. Διαπίστωσα ότι τον υπολογισμό τον έκανα σε λάθος διατομή. Οι διαφορές είναι ελάχιστες αλλά για την αποκατάσταση της τάξης πρέπει να κάνω τις διορθώσεις.
Λοιπόν το 4,17 εκατοστά είναι 4,24 κάνοντας τους υπολογισμούς όπως ακριβώς περιέγραψα στα σχήματα . Εκτός αυτού το 4,24 είναι κάθετη απόσταση από την βάση. Αν μεταφέρουμε αυτήν την απόσταση οριζόντια μέχρι να βρει την περιοχή της κολάντζας η απόσταση που πρέπει να μετρήσουμε πάνω στο καλούπι στην θέση του τάκου είναι 4,31 όπως φαίνεται στο SX5. Υπερβολικό αλλά όπως είπα αναγκαίο για την αποκατάσταση της τάξης.
Όσον αφορά στο τρίχορδο με τον ίδιο τρόπο η κάθετη απόσταση είναι 3,94 και αν μεταφερθεί στη περιοχή της κολάντζας μετράμε στον τάκο 4,00 εκατοστά όπως φαίνεται στο SX6.
Ελπίζω να μην έχει ακόμη ξεκινήσει κανείς την κατασκευή σκάφους. Αν έχει ζητώ συγνώμη για το λάθος, αν και όπως είπα οι διαφορές είναι ελάχιστες και τα νούμερα πιστεύω στην πράξη ενδεικτικά.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 26, 2011, 10:00:19 μμ »
Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες όπου φαίνονται οι τρύπες-φωλειές, για την χρήση σφικτήρων.
Στην φωτό 1 φαίνεται η δημιουργία φωλειών στους νομείς.
Στην αρχή κάνω τρύπες με το τρυπάνι στην βάση. Περνάω την λάμα του ηλεκτρικού πριονιού και κόβω  με τον νομέα μονταρισμένο. Έχω φροντίσει η διαδρομή κοπής να είναι παράλληλη με το περιγραμμα της βάσης στο σημείο που κόβω έτσι ώστε να διαμορφωθεί επιφάνεια εσωτερικά στον νομέα παράλληλη με την εξωτερική επιφάνεια του νομέα έτσι ώστε να μπορεί να πιάσει ο σφικτήρας. ;)
Αφού τελειώσουν οι κοπές στην βάση με μονταρισμένους τους νομείς, ξεμοντάρω τους νομείς και πάλι με τρύπα που φαίνεται στην φωτό 2. κόβω και την παράλληλη με την βάση κοπή ώστε να φύγει τελείως το κομμάτι από τον νομέα και να δημιουργηθεί η φωλειά. Μετά ξαναμοντάρω. ???
Στην φωτό 3 φαίνονται οι φωλειές στην περιοχή της κολάντζας. Το κόκκινο έγινε με το ρούτερ και το πράσινο με τρυπάνι και εργαλείο για μεντεσέδες και πριόνι ηλεκτρικό.  :-[
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη. :o
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2011, 12:56:48 μμ »
Αν καταλαβαινω καλα,αυτο το κανουμε για να στερεωνουμε το καλουπι και να μπορουμε να δουλευουμε?
Αν ναι,εγω προτεινω το εξης:αν βιδωσουμε ενα ξυλο κατα μηκος του αξονα απο κατω ,θα μπορουμε να το πιανουμε στην μεγγενη και να δουλευουμε.....!!!
Μπορει να ειναι και τελειως ατοπο αυτο που προτεινω ετσι???

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 27, 2011, 01:10:52 μμ »
Γιώργο οι τρύπες - φωλειές είναι για την χρήση σφικτήρων για την κόλληση των παραπετιών και της κολάντζας. Το άλλο που λες επισης σωστό, αλλά για άλλη δουλειά.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 27, 2011, 02:02:57 μμ »
Τωρα καταλαβα......σωστος!!!
Το μονο που μπορω να πω ειναι πως το τελειο καλουπι ειναι ΕΔΩ....!!!!
Αυτες τις μερες θα παω να παρω κοντρα πλακε 18 mm και θα φτιαξω κι εγω.
Εννοείται πως τα δικα μου καλουπια θα τα παροπλισω για αρκετο διαστημα....ισως για παντα....!!!!
Μπραβο σας και παλι......


ΥΓ.ευχαριστως να καταθεσω και τον δικο μου τροπο κατασκευης καλουπιου αλλα 1)δεν μπορω να κανω σχεδια αναλυτικα μεσω καποιου προγραμματος και 2) πιστεψτε με πως μονο ταλαιπωρια ειναι αυτος ο τροπος και για να εχεις καλο αποτελεσμα πρεπει να τριβεις και να τριβεις......και παλι καπου θα φευγει...οποτε εγω προτεινω μονο αυτο που κανατε εσεις ανεπιφύλαχτα. 

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΟΥΠΙΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 27, 2011, 04:53:42 μμ »
   Με τοσα ομορφα πραγματα που εχουν δοθει σε αυτο το θεμα νιωθω "ατυχος" που ειχα τελειωμενο καλουπι.Το επομενο σιγουρα θα φτιαχτει ετσι!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Tags: