Αποστολέας Θέμα: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.  (Αναγνώστηκε 1057 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Θυμάμαι από μικρό παιδί μου έλεγε η μητέρα μου πως τα υφαντά που υφαίναν στον αργαλειό τα βάφαν μόνοι τους με φυσικά υλικά. Κόκκινο από πατζάρι, σκούρο καφέ από καρυδότσουφλα, ανοιχτό καφέ από κρεμυδόφλουδες, το κίτρινο από κάποιο αγριολούλουδο (δυστυχώς η μάνα έφυγε και εγώ δεν θυμάμαι ποιο). Έχω κληρονομήσει βελέτζες και φλοκάτες που είχε υφάνει και βάψει η ίδια. Όταν λοιπόν έπεσε η κουβέντα εδώ μέσα με τον φίλο μου Ιωσήφ μιλήσαμε για την δυνατότητα να χρωματίσουμε πορτοκαλί από κουρκουμά. Φύση λοξός, μου μπήκε η ιδέα επομένως να το δοκιμάσω. Οι πρώτες δοκιμές γίνανε έτσι για την πλάκα και τελικά μετά από δοκιμές έβαψα την πρώτη κιθάρα με χρωστικές από πατζάρι αλλά και κουρκουμά. Μιας και υπήρξε ενδιαφέρον για περισσότερες λεπτομέρειες από τον φίλο Νίκο είπα να ανοίξω νέο θέμα και να δώσω πιο πολλές λεπτομέρειες. Πάμε στα τεχνικά θέματα:
Το όλο θέμα είναι να μπορέσεις να αφαιρέσεις τις χρωστικές  και τις βάλεις σε ένα διάλυμα κατάλληλο για να μπορεί να εφαρμοσθεί πάνω σε ξύλο. Η πρώτη σκέψη ήταν το νερό αλλά τελικά απορρίφθηκε. Ο λόγος ήθελα έναν διαλύτη πιο πτητικό από το νερό για να μπορεί να στεγνώνει πιο εύκολα και να μην επηρεάζει τις κόλλες που έιναι υδατοδιάλυτες. Αφού απορρίφθηκε το νερό θα μπορούσαμε να πάμε σε ένα οργανικό διαλύτη π.χ. διαλυτικό νίτρου, ασετόν κ.α. Προτίμήθηκε όμως η αιθανόλη (οινόπνευμα) ως πιο φιλικό προς τον χρήστη αλλά και το περιβάλλον. Συν τις άλλοις είναι λιγότερο πτητικό από τα προαναφερόμενα οπότε δίνει περισσότερο χρόνο να απλώσει η χρωστική. στις πρώτες δοκιμές έβαλα κομμάτια από πατζάρι σε ένα βαζάκι με οινόπνευμα και σε ένα δεύτερο κουρκουμά με οινόπνευμα. Τα άφησα για λίγο και δοκίμασα μετά να τα απλώσω με πανάκι στα πρώτα ξύλα. Έκανα διάφορους συνδυασμούς σε ξύλα και έμεινα σε πρώτη φάση ευχαριστημένος. Οι πρώτες φωτογραφίες των δοκιμών.


     

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2022, 06:34:16 μμ »
Βρε βρηκαμε φτηνο purpleheart (τελευταια φωτογραφια)
Ο κωστας7 θα κανει παρτυ 😃😃😃

Πολυ ενδιαφεροντα Δημητρη!!!
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2022, 06:44:34 μμ »
Αφού πήρα αέρα με τις πρώτες δοκιμές προχώρησα σε τελειοποίηση της μεθόδου.
Για το πορτοκαλί με τον κορκουρμά δεν έκανα κάποια αλλαγή. Για το κόκκινο συστηματικοποίησα την αρχική μου μέθοδο. Η σκέψη μου ήταν να αφαιρέσω τελείως το νερό από το πατζάρι για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα. Καθάρισα την φλούδα από το πατζάρι, για να φύγουν τυχόν χώματα και ακαθαρσίες. Έκοψα το πατζάρι σε μικρά κομματάκια και έβαλα σε ένα μπολάκι. Το άφησα στο καλοριφέρ αρκετές ώρες για να στεγνώσόυν τα κομμάτια και να αφαιρεθεί το νερό. Η ίδια δουλκεία και πιο γρήγορα θα μπορούσε να γίνει και στον φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία με αέρα. Αφού αφαιρέθηκε το νερό, τοποθετηθήκαν τα κομμάτια σε βαζάκι και προστέθηκε το οινόπνευμα. Μετά πό μία ημέρα το χρώμα του οινπνεύματος έγινε σκούρο κόκκινο. Για να σταθεροποιηθεί ο εμποτισμός έβαλα και λίγη γομαλάκα να διαλυθεί στο οινόπνευμα και αυτή.
Το μίγμα που ετοιμάστηκε περάστηκε και με πανάκι αλλά και με πινέλο σε ξύλο που είχε τριφτεί μέχρι 400αρι γυαλόχαρτο. Όταν στέγνωσε το ξύλο πετάχτηκαν κάποιες ακίδες από το ξύλο. Με ελαφρύ γυαλοχαρτάρισμα πάλι με 400αρι η επιφάνεια έγινε πάλι λεία και περάστηκαν και τα επόμενα χέρια χρωστικής. Μετά το κόκκινο [πέρασα και ένα χέρι πορτοκαλί, ξανά κόκκινο και μετά αραιωμένη γομαλάκα. Περάστηκαν συνολικά 4-5 χέρια χρωστικής. Με το ρπώτο χέρι δεν έχεις ομοιόχρωμη επιφάνεια, σαν να αφήνει κηλίδες κάπως αλλά με τα επόμενα ομογενοποείται το χρώμα.
Η κιθάρα είναι κελεμπέκι και το μπράτσο καστανιά. Ομολογώ πως η καστανιά βγάζει μια κοκκινο-μωβίζουσα απόχρωση που μου άρεσε πολύ. Αν δεν περάσεις την πορτοκαλί χρωστική το κόκκινο αφήνει μωβ αποχρώσεις. Πιστεύω τελικά πως θα ήταν καλύτερο να περαστεί πρώτα το πορτοκαλί και μετά το κόκκινο. Τελικά και με το βερνίκι από πάνω δένει όμορφα. Θα μπορούσε το βερνίκι να είναι γομαλάκα, αλλά στη δική μου περίπτωση προτίμησα ένα πιο σκληρό βερνίκι.


Έκανα και δοκιμές με σαφράν (κρόκο Κοζάνης), αλλά το αποτέλεσμα είναι λιγότερο δυνατό σε σχέση με τον κουρκουμά.
Σίγουρα υπάρχουν έτοιμες χρωστικές που και πιο έντονες θα είναι λογικά πιο εύχρηστες, αλλά η χαρά του να κατασκευάσεις όσο πιο πολλά πράγματα μπορείς με τα χέρια σου με εξιτάρει, για αυτό και ξεκίνησα την όλη διαδικασία.
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μελλοντικά την μέθοδο και σε κάποιο καπάκι αν ο συνδυασμός του κόκκινου έλατου ταιριάζει και με τα υπόλοιπα ξύλα. Το έλατο ποτίζει περισσότερο, άρα προσδοκώ και ευκολότερο χρωματισμό.


Τέλος, να αναφέρω πως ο εμποτισμός δεν φτάνει σε μεγάλο βάθος και με γυαλοχαρτάρισμα αφαιρείται. Θα μπορούσε να εφαρμοστεί και εναλλακτική μέθοδος για πιο βαθύ εμποτισμό. Μια λύση θα είναι ο βρασμός των ξύλων με την χρωστική. Πάντως σαν μέθοδος για ρούχα με βράσιμο σε νερό που έχεις προσθέσεις ξίδι υπάρχει στη βιβλιογραφία (το βρήκα ψάχνοντας περισσότερα). Λογικά θα πρέπει να γίνεται πιο βαθύς εμποτισμός και σε θάλαμο κενού με υποπίεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2022, 07:40:59 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2022, 03:20:30 μμ »
Για σου βρε Δημήτρη!!! ευχαριστώ/ούμαι πολύ!!! έχω δοκιμάσει με τσόφλια από καρύδια, τα είχα βράσει σε νερό, όμως μετά από αυτό που έγραψες για τις κόλλες, ότι επιρεάζει το νερό τις κόλλες, έχεις δίκιο, διότι έχουμε να κάνουμε με όργανα, ΑΡΑ χρησιμοποιούμαι οινόπνευμα, που είναι και πιο φιλικό στον άνθρωπο όπως έγραψες φίλε, Σήν τοις άλλης, συμφωνώ και επαυξάνω, ότι το να δημιουργούμαι ακόμα και τις χρωστικές και οτιδήποτε άλλο μόνοι μας είναι πολύ όμορφο και δημιουργικό!!!
Θα το δοκιμάσω φίλε μου!!, κάπου έχει αναφερθεί επίσης πιο παλιά στο φόρουμ, βαφή από σκουριά, αν το βρω θα το προσθέσω.
Δημήτρη επίσης όταν λέμε πτητικό, τι εννοούμαι;
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2022, 03:21:49 μμ »
Νικο πτητικες ενωσεις ειναι αυτες που εξατμιχονται ευκολα. Νικο τα τσοφλια απο τα καρυδια μιλαμε για τα χλωρα τα πρασινα και ο ι το καφε σκληρο κελυφος/τσοφλι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2022, 03:33:05 μμ »
, Μάλιστα κατάλαβα τι εστί πτητικό, Ευχαριστώ, Ωχ Δημήτρη, έχεις δίκιο, λάθος έγραψα τσόφλια, ήθελα να πως αυτό που περιγράφεις εσύ, ΝΑΙ τα χλωρά, την φλούδα δηλαδή όταν είναι χλωρά αφαιρούμε και αυτό χρησιμοποιούμαι, από μέσα είναι το καρύδι ολόκληρο με το τσόφλι του, εμείς παίρνουμε την φλούδα λοιπόν.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2022, 10:09:13 μμ »
Σήμερα πηγα και μαζεψα τσουκνίδα, μου είπε η μάνα μου όταν ρώτησα για φυσικές βαφές, ότι από αυτό το φυτό βγαίνει πρασινο χρώμα, ο φίλος φαρμακοποιός που πηρα το οινόπνευμα μου είπε ότι το πληρες χρώμα το βγάζει σε ένα μήνα, το ίδιο διάβασα και στο διαδίκτυο, άρα θα το αφήσω έναν μήνα, κουνωντας το κάθε μέρα λιγάκι, Αυτό που θέλω να μου αν ξέρεις Δημήτρη, είναι αν μετά από 30 με 40 μέρες που θα έχει γίνει το βήμα έτσι παχυ?  Αν θέλω να το αραίωσω για πιο ανοιχτό πρασινο, λες να γίνετε?
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2022, 07:58:51 πμ »
Ωραιος ο Νικος.
Λογικα για να ανοιξει το χρωμα, αραιωνεις το ετοιμο διαλυμα με οινοπνευμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Παρασκευή χρωστικών για εμποτισμό από φυσικά υλικά.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2022, 05:47:39 μμ »
Ωραιος ο Νικος.
+1
και πινει και καφεδακι εγκμπερτς...





για πιο ανοιχτό πρασινο
θα σου φερω ενα (συλλεκτικο) κασκολ του παναθα ξεβαμενο, εποχης μπορελι   {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...