Αποστολέας Θέμα: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ  (Αναγνώστηκε 2947 φορές)

antonis antouan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπημένο ξύλο: palisandros - karudia
εκτιμηση

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 07:19:25 πμ »
antonis καλως ηλθες

γραψε κατι παραπανω! αν ειναι λειτουργικο, αν εχει σπασιματα, τι ξυλα εχει, χρονολογια, βαλε και καμια φωτο αν εχεις, μπορει να σε βοηθησουν αρκετοι απο εδω μεσα που ξερουν και ασχολουνται με αυτα. (οχι εγω γιατι δεν ξερω!)

οχι ετσι ξεροσφυρι "εκτιμηση"
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 03:40:45 μμ »


οχι ετσι ξεροσφυρι
Εννοείται !.....χωρίς μεζέ ! δεν γίνεται τίποτα !  :)

antonis antouan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπημένο ξύλο: palisandros - karudia
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 09:44:29 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα λειτουργικό οχι δεν ειναι αλλα μπορεί να γίνει γιατι λείπουν μόνο οι χορδές και το κάτο μέρος που Μπαίνουν οι χορδές βασικά εγω ειμαι πάλαιοπωλεις και μου πέφτουν διαφορά όργανα αλλα σαν και αυτο πρώτη φορά βέβαια απο τι εχω διαβάσει σε blog ο λαζαρος Ψυλλάκη υπήρξε ένας απο τους μεγαλύτερους όργανοποιους στην εποχή του τα οποία μπορείτε να τα δείτε και στο διαδύκτιο για να μάθετε για αυτόν ! Και θα σας στείλω μερικές φωτο για να καταλάβετε καλύτερα και να μου πείτε την γνώμη σας

antonis antouan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπημένο ξύλο: palisandros - karudia
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 10:37:17 μμ »

antonis antouan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπημένο ξύλο: palisandros - karudia
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 10:38:09 μμ »

antonis antouan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπημένο ξύλο: palisandros - karudia
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 10:38:57 μμ »

antonis antouan

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Αγαπημένο ξύλο: palisandros - karudia
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 10:40:26 μμ »

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2016, 01:22:07 πμ »
Όλες οι υπάρχουσες πληροφορίες για τον Λάζαρο Ψυλλάκη έχουν δημοσιευτεί από εμένα στο blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ". Μπορείτε να τις δείτε εδώ. Αποτελούν αποτέλεσμα προσωπικής έρευνας και υλικού που προέρχεται από την οικογένεια Ψυλλάκη. Ο Λάζαρος Ψυλλάκης έφτιαχνε κυρίως βιολιά αλλά και αρκετά άλλα όργανα (κιθάρες, μαντολίνα κτλ) ανάλογα με τη ζήτηση της εποχής.

Όσο για τα ιστορικά όργανα στη χώρα μας ....... τι να πεί κανείς. Ακολουθούν τη γενικότερη κατάσταση. Το Μουσείο Ανωγειανάκη φυτοζωεί και ιδιώτες συλλέκτες οργάνων νομίζω υπάρχουν ελάχιστοι. Έτσι λοιπόν η όποια ζήτηση για ιστορικά όργανα είναι μάλλον μικρή.

Ειδικά για κιθάρες, τα τελευταία λίγα χρόνια έχει δημιουργηθεί μια αγορά γύρω από τα ρεμπετοκίθαρα κυρίως των Παναγήδων και των Απαρτιάν. Νομίζω ότι τα λειτουργικά όργανα των συγκεκριμένων κατασκευαστών πουλιούνται από τα 500 μέχρι 1500 ευρώ (ανάλογα και με την κατάσταση του κάθε ξεχωριστού οργάνου).  Τονίζω ότι δεν δηλώνω ειδικός (σε τίποτα) και σίγουρα δεν είμαι εκτιμητής παλαιών μουσικών οργάνων. 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ ΠΑΛΑΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2016, 03:25:28 μμ »
Σαν παλιουρας πλεον νομιζω οτι μπορω να πω κι εγω μια γνωμη. Ειναι κουρασμενο το οργανακι, κι αν ολα δειχνουν οτι ειναι σε ενα κοματι, ξεγελουν. Εγω οπως το κοβω θελει πολυ και προσεκτικη δουλεια, διοτι και το καπακι απ οτι βλεπω εχει ανοιξει , και καβαλαρη θελει, και σιγουρα πολυ στοργη και προσοχη. Εκτιμηση δεν μπορω να κανω ....ουτε αρχαιολογος ειμαι ουτε ο πλεον ειδικος. Σιγουρα δεν θα γινεις πλουσιος πουλωντας το , αλλα κι αυτος που θα το παρει θα πρεπει να ξερει και να ριξει πολυ προσωπικη εργασια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: