Αποστολέας Θέμα: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 2419 φορές)

katsavas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:55:53 πμ »
Καλή σας ημέρα και καλώς σας βρήκα.

Παρακολουθώ το forum ένα σεβαστό διάστημα, αλλά σε αυτό το σημείο χρειάζομαι τη συμβουλή σας.

Στην αναζήτησή σχετικά με εναλλακτικές χορδών για μια κλασσική κιθάρα και με ζητούμενο την —όσο το δυνατόν— προσέγγιση του ήχου της λαϊκής κιθάρας, κάπου διάβασα για τις χορδές Classic S της εταιρίας Thomastik—Infeld. Πρόκειται για ένα συνδυασμό rope core και συρμάτινων χορδών με συνολικές τάσεις όχι υψηλότερες από ένα σετ nylon χορδών high tension. Αυτό που παραμένει ασαφές, είναι το κατά πόσο αυτές η χορδές είναι κατάλληλες για χρήση σε κλασσική κιθάρα. Ακολουθεί το link με τις προδιαγραφές των χορδών.
http://www.thomastik-infeld.com/sites/default/files/catalogue/ti_acou_git_folder_06_13sc.pdf

Συγκεκριμένα, σκεπτόμουν να χρησιμοποιήσω το set kf110 σε μία Alhambra 3C του '84.

Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το παραπάνω, δεδομένου ότι δε θα μετατρέψω την κιθάρα σε τόξο.

Σας ευχαριστώ, πολύ.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 10:31:57 πμ »
καλημέρα και καλώς όρισες!
όπως έχεις ήδη επισημάνει, το συνολικό φορτίο είναι παρόμοιο με nylon high tension.
Το σετ που θέλεις είναι στα 43,6 kp (=43,6 kg)
στο παρακάτω Link η D'addario δίνει για το EJ44 (Extra Hard Tension)~ 41.6 kg
http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=216&productname=EJ44_Pro_Art__Nylon__Extra_Hard_Tension

ενώ ο getit (μέλος) το υπολογίζει (νομίζω το ίδιο σετ είναι) 42.6 kg.
http://mastering.gr/xml/stringxxiii.html

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά (~ 2 kg σύμφωνα με την D'addario, ~ 1 kg με τον υπολογισμό του Getit) και σε κάθε περίπτωση τις βάζεις και παρακολουθείς πως συμπεριφέρεται, δεν νομίζω αυτή η διαφορά να προκαλέσει απότομες αλλαγές στη γεωμετρία.

Πάντως αν πετύχει το εγχείρημα θα "ανοίξεις δρόμο". Πόσο κοστίζουν, αν επιτρέπεται, και από που τις αγοράζει κανείς ? στο site εκτός από πληροφορίες δεν βρήκα φόρμα αγοράς.

katsavas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 12:19:42 μμ »
Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ για την απάντηση.

Από την Alhambra, σε mail που τους έστειλα, ήταν αποτρεπτικοί στο να το επιχειρήσω.

Παράθεση
...As fas as I can see, those strings are for steel string guitar, you cannot use in a classical guitar. You can only use nylon strings, it does not mind the tension...

Υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό των χορδών, πέρα από το φορτίο που ασκούν στο όργανο, που θα έπρεπε να με ανησυχεί;

Επίσης, θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να προλάβω μια πιθανή καταστροφή; Για παράδειγμα, το αφήνω λίγο ξεκούρδιστο όταν δεν παίζω ή αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει άλλα θέματα στη γεωμετρία του; Συγνώμη, αν το "ψειρίζω", αλλά μάλλον αυτά είναι στο πλαίσιο της άγνοιάς μου επί του αντικειμένου και της "συμπάθειάς" μου προς το συγκεκριμμένο όργανο.

Οι χορδές έμαθα πως είναι σχετικά ακριβές. Στην Ελλάδα, χωρίς πολύ εκτενή αναζήτηση (Νάκας) τις έχουν αρκετά φθηνότερα από ότι έξω, όμως —αξιοπερίεργο— στα €15,60.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 12:50:59 μμ »
δεν τις λες κι ακριβές, αν είναι "καλές", αφού οι D'addario (οι 10άρες για ακουστική) έχουν ~ 10ευρώ.

Για τα υπόλοιπα, απάντησα στην ανησυχία που εξέφρασες περί "τόξου" -> δηλαδή την γεωμετρία -> που επηρεάζεται από το φορτίο.
Δεν ξέρω από κλασική, ούτε ποιά άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά επηρεάζονται. Σύμφωνα με την Alhambra η αλλαγή δεν αφορά (μόνο) στο φορτίο, επομένως υπονοεί ποιοτικά χαρακτηριστικά (ήχο ?). Η Alhambra έχει λάβει υπόψη ότι ακριβώς θέλεις να αλλάξεις τον ήχο ?
Το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ - από "δομικά" χαρακτηριστικά που όμως δεν επηρεάζονται άμεσα αλλά έμμεσα από αυξημένα φορτία είναι τα κοκκαλάκια (μαξιλάρι και καβαλάρη) - και ίσως τα κλειδιά και οι τρύπες του καβαλάρη αν οι χορδές μοιάζουν με ακουστικής περισσότερο απ΄ ότι κλασικής (loop η ball end κτλ.)

Εάν την ξεκουρδίζεις δεν υπάρχει θέμα με το φορτίο, μειώνεται πολύ κάτω από τα 42 kg. Αλλά θέλει τον χρόνο του για να ευχαριστηθείς παίξιμο αφού ξανακουρδίσεις.

katsavas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 02:42:29 μμ »
Η ερώτηση στην Alhambra ήταν η εξής:

Παράθεση
I would like to know if you have any information about if it would be safe to use a set of strings of the Classic S range from Thomastik Infeld on an Alhambra 3c guitar.

Υποθέτω λοιπόν ότι δεν αφορούσε τον ήχο, αλλά το όργανο ως υλικό.

Οπότε αν και είμαστε στα πλαίσια του ανεκτού, όσον αφορά το φορτίο, θα με ενδιέφερε μία απόψη σχετικά με τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία του οργάνου, όπως ανέφερες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2016, 03:14:14 μμ από katsavas »

katsavas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 03:43:21 μμ »
Έχω τις χορδές στα χέρια μου και τις περιεργάζομαι, για την ώρα. Φαίνεται να έχουν extra προστασία για τον καβαλάρη και τα κλειδιά της κλασσικής κιθάρας. Είναι αυτός ο μαύρος σπάγγος που φαίνεται. Ίσως και να είναι λανθασμένη δική μου εντύπωση, λόγω μη προηγούμενης επαφής με συρμάτινες χορδές. Αλλά έχω δει κάτι ανάλογο σε χορδές ηλεκτρικού μπάσου. Συγχωρέστε με αν γράφω κάτι αυτονοήτο.


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 07:38:10 πμ »
φρέσκες - φρέσκες και λαχταριστές  ;D...  πάντως αυτή η περιέλιξη σε προδιαθέτει θετικά

katsavas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Thomastik Classic S σε κλασσική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 03:27:18 μμ »
Ένα δείγμα ήχου των χορδών σε μία απαράδεκτα κακή και συμπιεσμένη ηχογράφηση με ήχους του περιβάλλοντος και από τα δάκτυλα ενός κακού κιθαριστή.

Tags: