Αποστολέας Θέμα: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)  (Αναγνώστηκε 6852 φορές)

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 10:06:53 πμ »
''Τα τελευταία 8-9 χρόνια έχω βρει τον τρόπο να συμφωνούν οι χορδές ρε και λα μεταξύ τους σε όλη την έκταση του μπουζουκιού. Και να μην υπάρχει διαφορά στον ήχο. Πριν κανένας μπουζουξής δεν είχε παίξει χωρίς να 'χει το πρόβλημα της διαφοράς του ήχου των χορδών. Όποιος μου αποδείξει ότι κάνω λάθος θα του χαρίσω εγώ δέκα μπουζούκια. Ε... αυτά τα «ψαξίματα» απαιτούν χρόνο.''

Συνέντευξη Παναγιώτη Βαρλά  στο klika.gr

  Το τελευταίο διάστημα ψάχνομαι με το τρίχορδο που έχω παρουσιάσει εδώ καθώς και με δύο άλλα  τα οποία θα παρουσιάσω σύμτομα (απλώς δεν μου αρέσουν όπως είναι και σκέφτομαι να τα γυαλοχαρτίσω και να προβώ σε διορθώσεις και να τα λουστράρω εκ νέου). Ψάχνομαι λοιπόν στο θέμα του ύψους καβαλάρη, ύψος  χορδών, σετάρισμα (ταστάρουν και είμαι βάλε βγάλε χορδές ,φάε τάστα και φτου από την αρχή) κλπ. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ κουρδίζω την ψιλή ρε (κάτω ρε) σωστά ,ελέγχω στο 12ο τάστο τη ρε και τη διορθώνω για να αποδόσει  το ρε (μεταφέροντας τον καβαλάρη μπρος ή  πίσω) έχω την κάτω  ρε σωστά κουρδισμένη και ανποιχτή και στο 12ο τάστο. Ελέγχω τη λά ανοιχτή αφού τη κουρδίσω σωστή , ελέγχω τη λα στο 12ο τάστο και έχω απόκλιση. Η πάνω ρε σωστή (και ανοιχτή και στο 12ο τάστο). Θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει το ίδιο και με κάποιον άλλον στο φόρουμ και ποια  είναι η λύση στο πρόβλημα μου. Πιστεύω και ο Βαρλάς στο παραπάνω θέμα κάτι τέτοιο εννοεί.Τα φώτα σας παρακαλώ

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 05:42:02 μμ »
Ο βαρλας εννοει οτι παιζοντας την ιδια νοτα στις δυο χορδες ακουγεται ακριβως το ιδιο. Δηλαδη πχ παιζει την λα στη ρε χορδη (ταστο 7) και την λα στην λα χορδη (ταστο 12) και ακουγεται το ιδιο ακριβως.

Αυτο που λες μηπως εχει να κανει με το γεγονος οτι στις κιθαρες ο καβαλαρης εχει εγκοπες για να αλλαζει αμεληταια η κλιμακα του οργανου στις διαφορες χορδες; στο μπουζουκι δε γινεται κατι τετοιο.

Υγ εχω δυο μπουζουκια, ενα καρβουνη και ενα ζοζεφ (με συντηρηση απο καρβουνη)  που παιζουν ακριβως το ιδιο στις δυο χορδες. Να παω να παραλαβω τα 10 μπουζουκια; :) μη παρεξηγηθω... παρα πολυ καλος ο βαρλας...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 10:49:15 μμ »
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟ BACKROUND  ΤΗΣ ΦΗΜΗΣ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΔΕΣΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΟΡΔΟΝΙΑ ΤΟΥ ΒΟΗΘΟΥ ΤΟΥ ΒΑΡΛΑ, ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ.

ΚΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ YOU-TUBE  ΘΑ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΟ ΘΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΗ ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΑ, ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΑ, ΚΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΡΧΙΔΑΤΟΥΣ ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:34:13 πμ »
 Φίλε Ζαρκάδα το συγκεκριμένο κομματι συνέντευξης το έβαλα γιατί θεώρησα ότι πιθανόν να υπάρχει γενικά πρόβλημα σαν αυτό που αντιμετωπίζω.Φίλε georgalasg πιστεύω ότι το ίδιο πράγμα λέμε.Επειδή από 'καλά' μπουζουκια  έχω πιάσει λίγα (1-2) στα χέρια μου πριν από χρόνια που τότε δεν ήξερα τι να προσέξω (έχω ένα φθηνό τετράχορδο αγορασμένο από Γιάννινα το 1997 -νομίζω μου είχαν πει για κατασκευαστή από Λάρισα;-το οποίο φοράει ξένο καβαλάρη-πιο ψηλό-  και έχει σκευρώσει ) δεν έχω μέτρο σύγκρισης - ελέγχου με κάποιο καλό μπουζούκι γι' αυτό ρωτάω;

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:04:55 πμ »
καλημερα
Νομιζω οτι δεν λεμε το ιδιο. Αν καταλαβα καλα εσυ εννοείς οτι εχεις διαφορετικη νοτα. Σαν να είναι ξεκουρδιστο.

Αυτο που εννοω εγω είναι να ειναι απολυτα σωστο το οργανο. Με το κουρδιστηρι να είναι και οι δυο νοτες αψογες. Αλλα να εχουν διαφορετικη χροια. Να καταλαβαίνεις την διαφορά παρολο που είναι ολοσωστες...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 12:49:12 μμ »
Γιώργο (georgalas) κάποτε είχα διαβάσει μια συζήτηση (όπου συμμετείχες κι εσύ) στο noiz αν δεν απατώμαι, με τίτλο κάτι σαν "πρόβλημα κατασκευής στο μπουζούκι" όπου αυτός που άνοιξε το θέμα, αφού ρώτησε την γνώμη όλων (και ελέχθησαν διάφορα), έγραψε ότι μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρεί την ασυμβατότητα της Λα χορδής (λόγω διαμέτρου? δεν θυμάμαι).
Είχε ενδιαφέρον η συζήτηση και πραγματευόταν ακριβώς την απόδοση της Λα.
Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα Link.
Μήπως χτυπάει κανα καμπανάκι ? και αν ναι, έχει όντως σχέση ?

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 01:01:45 μμ »
Μανο ουτε που θυμαμαι το θεμα...
θα ψαξω να βρω ολα τα μηνυματα μου εκει μπας και βρω το θεμα για να σου δωσω λινκ
 

παντως αυτο λεγετε ότι είναι ενα απο τα προβληματα της κατασκευης. Η ασυμφωνια της ρε με τη λα

Παντως εχω δει οργανα που δεν καταλαβαίνεις διαφορά
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 01:31:35 μμ »
Ξανατοποθετούμαι:
σε τρίχορδο που έχω κατασκευάσει κουρδίζω τις Ρε (και ψιλή και μποργκάνα)  ανοικτές και ελέγχω στο 12ο τάστο (ρε) και αποδίδουν σωστά, και ανοικτές και στο 12ο τάστο (ρε). Στη λα όμως κουρδίζω ανοικτή και στο 12ο τάστο (Λα) '' ξεφεύγει'' ,έχω απόκλιση προς Λα#. Συμπέρασμα :Δεν υπάρχει θέμα χαραξης τάστων διοτι δεν θα απέδιδε και τις Ρε κανονικά. Άρα κάτι γίνεται με τη Λα.  Επειδή είμαι στη δουλειά και το Σαββατοκύριακο είχαμε πανηγύρι  στο χωριό δεν ξαναμέτρισα . Θα επανέρθω με περισσότερες μετρήσεις. Θα με ενδιέφερε και το θέμα συμφωνίας Λα και Ρε (άλλωστε μετά το 12ο τάστο και στο τρίχορδο μου δεν συμφωνούν αφού έχω απόκλιση στη Λα -γι' αυτό λέω ότι λέμε τα ίδια ή σχεδόν τα ίδια)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 03:32:57 μμ »
μου φαίνεται κάτι σε  compensation / intonation ψάχνεις






tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:27:01 μμ »
Ναι λογικά αυτό μου κάνε.Ευχαριστώ. Το είχε αναφέρει και ο georgalasg.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:29:15 μμ »
Φιλε τσερο πολλα μπορει να ειναι, (σκεφτομενος παντα κιθαριστικα...)

οπως να μην ειναι καθετο ως προς τον αξονα το ταστο 12,
στο 11 π.χ. εχεις αποκληση μεταξυ της χορδης ρε και της λα (δηλαδη ντο#-σολ#);
οταν παιζεις αρμονικη στο 12 και πατας αμεσως το 12 ακους διαφορα;
αν παιξεις το 12, και μετα πατησεις στο 13 και παιξεις την νοτα απο την αλλη μερια (δηλαδη να την παιξεις με την πενα στην ταστιερα), εχει διαφορα;
ποση διαφορα εχει, πανω απο 5 σεντ;
O καβαλαρης (που απ' οτι θυμαμαι δεν πρεπει να ειναι κολλημενος) ειναι καθετα ως προς τις χορδες;
ποσο χρονων εισαι;
δοκιμασες με αλλες χορδες, που να εχουν σε ολο το μηκος τους ιδια διατομη;
(το σουπερ ανεκδοτο, που πηγε καποιος να τεσταρει κιθαρα 10000 ευρο, με χορδες εγχωριες των 4.5 ευρο, και το "συμπερασμα" του ηταν οτι το οργανο ηταν καλα λουστραρισμενο(!) αλλα χανει παρα πολυ... οντως σε 2 απο τις 6 χορδες η διαφορα ηταν της ταξης των 30-35(!) σεντ)

υπαρχουν ακομη παρα-παρα πολλα που μπορουν να αναφερθουν και στο πως τεσταρεται ενα οργανο σε σχεση με το αν "χανει", και να ελεγχθει σε ολες τις δυνατες θεσεις.
ενας καβαλαρης ιντονεϊσον οπωσδηποτε λυνει ολες τις "διαφορες" απο τα διαφορες διατομες των χορδων...
για τις υπερχορδες, απευθυνσου στον Κυριτση...

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:50:50 μμ »
Φίλε steliosquitar
κατ'  αρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές και την απάντηση σου. Πρέπει να σημειώσω ότι έχω παλιές χορδές (τις πέρασα πριν κανένα τρίμηνο)  στο μπουζούκι και από ότι ξέρω παίζει και αυτό το ρόλο του. 1ο λογικά το 12ο  τάστο είναι κάθετο στον άξονα γιατί θα είχα πρόβλημα και στις άλλες (ψιλή Ρε, μπουργκάνα) στο 2ο με την αρμονική δεν ακούω και πολλά (δεν έχω και το αυτί αλλά μου φαίνεται φυσιολογικός ήχος)3ο ''αν παιξεις το 12, και μετα πατησεις στο 13 και παιξεις την νοτα απο την αλλη μερια (δηλαδη να την παιξεις με την πενα στην ταστιερα), εχει διαφορα;'' αυτό δεν το πολυκατάλαβα.διαφορά που; στον ήχο ή στο κουρδιστήρι ; τι νότα θα έχω εκεί; 4ο η διαφορά είναι εκεί γύρω στα 5 cent (έχω ηλεκτρονικό κουρδιστήρι που έχει σκάλα από -50, 0,  +50 και έχει από -50 έως μηδέν 5 διαστήματα και από μηδέν έως +50 άλλα τόσα) ο δείκτης δείχνει στο μισό του πρώτου διαστήματος μετά το 0 άρα 5 cent. 5ο ο καβαλάρης έχει μια ελάχιστη κλίση στη μπουργκάνα προς την χορδιέρα (τελικά 'ισως και να φταίει αυτό τώρα που το παρατηρώ;) αλλά έτσι μου αποδίδει ακριβώς τη μπουργκάνα ρε και ανοικτή και στο 12ο τάστο. 6ο για την ηλικία ντρέπομαι να το πω αλλά ας το πάρει το ποτάμι, σαράντα(λες να γίνω καλύτερος οργανοποιός τώρα που ωρίμασα και τέλος τα ...άντα βουρ για τα.......ήντα;.και 7ο μια διαπίστωση της στιγμής στη ΛΑ αρκετές  νότες πλην της ανοιχτής έχουν αυτήν την απόκλιση (πρέπει να ψάξω πιο διεξοδικά). Συνεχίζω να ακούω προτάσεις και ευχαριστώ όλους τους φίλους για το ενδιαφέρον να απαντήσουν. Επόμενα βήματα: 1ον αγορά νέου κουρδιστηριού,2ον αλλαγή καβαλάρη 3ον αλλαγή χορδών 4ον πειραματισμός -μετρήσεις εκ νέου. Απλά όπως ανέφερα δεν έχω μέτρο σύγκρισης με κάποιο καλό μπουζούκι για να δω τι συμβαίνει εκεί και αν τα 5 cent αυτά είναι ή όχι αποδεκτά (προσωπικά μπορώ να ζήσω απλώς μου την είπε γνωστός μου, ερασιτέχνης παίκτης που είδε το μπουζούκι και ζήτησε να παίξει αλλά έβγαλε κατευθείαν κουρδιστήρι). Η αλήθεια βέβαια είναι ότι είχα εστιάσει μόνο στα εμφανισιακά ελαττώματα του μπουζουκιού και δεν το είχα ψάξει μέχρι εκεί. Ύστερα διάβασα και την συνέντευξη και προβληματίστηκα (αν έχουν πρόβλημα και οι επαγγελματίες μια χαρά είμαι εγώ. Περιμένω αντίδραση Ζαρκάδα )

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 06:57:00 πμ »
απο την στιγμη που εχουν αποκλισεις και αλλες νοτες στην λα, ειναι φανερο οτι το 1ο πραγμα που θα κανεις ειναι να αλλαξεις χορδη(ες), και οχι κουρδιστηρι!
Δεν εχει σημασια ποσο καιρο τις εχεις
αν ειναι μια χορδη προβληματικη (δεν εχει την ιδια διατομη σε ΟΛΟ το μηκος της) φαινεται (ακουγεται καλυτερα!) απο την 1η στιγμη.

(οταν πατας στο 13 αλλα παιζεις απο την αλλη μερια ακους την ιδια νοτα, οπως οταν πατας το 12 και παιζεις κανονικα)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:20:53 πμ »

(οταν πατας στο 13 αλλα παιζεις απο την αλλη μερια ακους την ιδια νοτα, οπως οταν πατας το 12 και παιζεις κανονικα)

Ενα άλλο θεμα που μου θύμισε ο Στελιος ρωτόντας αυτό ακριβώς που θεωρητικα ειναι σωστό αλλα στη πράξη υπάρχει εναι η  διαμόρφωση τάστου
Και εξηγώ οταν ψάχνεις και τα 5 cent οφείλεις και τα ταστα σου πανω στη ταστιερα να είναι ομοιόμορφα και αφου τα λιμάρεις στο ιδιο ύψος να τα επαναφέρεις ωστε να εχουν την αρχική καμπύλη
ΣΤα μπουζουκια που εχω δει  το προφιλ των ταστων δεν ειναι ποτε καμπύλο αλλά τετράγωνο με αμβλυμένες τις γωνίες οπότε αυτό που σωστα  περιγραφει ο Στέλιος δεν μπορει να συμβεί
Ολα αυτά για τα 5 cent
Για τα υπολοιπα 45 η διαμόρφωση του κατω καβαλάρη ή και του πάνω οπως στις ηλεκτρικες κιθάρες οπου εκει το θέμα μεγαλώνει με τις παραμορφώσεις που βαζουν στον ενισχυτη  ειναι μονόδρομος

Καλημέρα {music026}

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Απόδοση Νότας στο 12 τάστο (συμφωνία ρε με λα)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:11:13 μμ »
Δες κι αυτο

Tags: