Αποστολέας Θέμα: Les Paul  (Αναγνώστηκε 75724 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Les Paul
« στις: Ιανουάριος 23, 2012, 09:13:14 μμ »
Ξεκιναω σιγα σιγα μια κατασκευη Les Paul ή καλυτερα τυπου Les Paul μιας και δεν τηρω τιποτε αυστηρες προδιαγραφες (ουτε και εχω τις ικανοτητες  ;D)
Μαλλον θα τραβηξει πολυ καιρο, μεχρι να συγκεντρωσω ολα τα υλικα και θα το παω σιγα-σιγα για να αποφυγω οσο μπορω τα λαθη.

Ξεκιναμε με ενα κομματι bubinga


Γωνιασμα 2 πλευρων για να πατησει καλα στον οδηγο της κορδελας


Κολλημα των δυο κομματιων μετα το σχισιμο


Με 2-3 περασματα σε αυτοσχεδιο τριβειο φευγουν οι κολλες και οι χοντρες ανομοιομορφιες


Κατασκευη template για το σκαφος απο MDF




Λειανση του εσωτερικου με αυτοσχεδια βαση της πλακας για περιστροφικο εργαλειο  ;D


Για να μη χρειαστει να κανω δευτερο template για το πισω καλυμα, εκοψα και την εσωτερικη πατουρα, με σκοπο να την τοποθετησω οταν σκαψω το cavity των ηλεκτρονικων και να την αφαιρεσω οταν θα σκαψω τη βαση για το καλυμα. (ελπιζω με τις φωτο να γινεται κατανοητο τι θελω να πω)


Μετα τη λειανση και της εξωτερικης πατουρας τα κομματια ειναι φυσικο να εχουν λιγο τζογο. Γι'αυτο στοκαριστηκαν με λιγη εποξικη κολλα σε μερικα σημεια για να καθονται σφιχτα


Στη συνεχεια, διαμορφωσα την επιφανεια με ροκανι και βιδωσα το template στα σημεια που θα σκαφτουν τα cavities των μαγνητων


Αφου περασα το περιγραμα με μολυβι, αφαιρεσα το template και ηρθε η ωρα της κορδελας!


Αυτη ειναι η στιγμη που με αγχωνει περισσοτερο...το σατανικο ρουτερ  ;D




Ευτυχως δεν ειχα προβληματα με σχισιματα και πιστευω οτι αξιζε τον κοπο που εδωσα ιδιαιτερη προσοχη στην κατασκευη του template


Αυτα προς το παρον  :)

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Les Paul
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 09:23:03 μμ »
γιαννη εγω αν ειχα τετοιο ξυλο θα το εκανα κορνιζα στον τοιχο(που να τα βρουμε εμεις τετοια ξυλα)καλη συνεχεια!

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Les Paul
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 09:26:18 μμ »
Φίλε Γιάννη έχω μπει σε πειρασμό να ξεκινήσω ηλεκτρική!!! Σχεδιάζω τώρα μια κιθάρα και οι πληροφορίες που δίνεις είναι κάτι περισσότερο από πολύτιμες :) Θα παρακολουθήσω όλη την παρουσίαση με πολύ ενδιαφέρον!!! Καλή συνέχεια!!!

Παράθεση
Ξεκιναω σιγα σιγα μια κατασκευη Les Paul ή καλυτερα τυπου Les Paul μιας και δεν τηρω τιποτε αυστηρες προδιαγραφες (ουτε και εχω τις ικανοτητες  )

Αν δεν είχες τις ικανότητες δεν θα έφτιαχνες τόσο όμορφες κατασκευές,μου άρεσε πολύ και εκείνη που είχες παρουσιάσει στις αρχές με το φυσικό φινίρισμα!!! Έχεις λοιπόν ικανότητες και μάλιστα πολλές!!!

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Les Paul
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 09:37:51 μμ »
Φιλε Γιαννη πανεμορφο ξυλο και πολυ ωραια δουλεια κανεις!! Ευχομαι καλη συνέχεια και να
γνωρίσει το φόρουμ αλλο ενα καταπληκτικό οργανο!!!

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Les Paul
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 09:53:33 μμ »
Παιδια ευχαριστω πολυ! Θα καταγραψω οσο μπορω τη διαδικασια και συγνωμη για την κακη ποιοτητα των φωτο (τραβηχτηκαν με κινητο) αλλα η καμερα μαλλον ειναι στα τελευταια της.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Les Paul
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:39:00 μμ »
Γεια σου ρε Γιάννη με τις ηλεκτρικές σου.

Φίλε κάνεις τρομερή δουλειά. Με το μαλακό όπως είπες γιατί ξύλα σε τέτοια τιμή αξίζουν σεβασμό.
Ωραία η μπουμπίγκα όμως εε;

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Les Paul
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:42:06 μμ »
Γιάννη πολύ όμορφη δουλειά !!!!! Σου εύχομαι καλή συνέχεια και επιτυχία στην κατασκευή σου. Όσο για την μπουμπίγκα, φοβερό ξύλο. Φτιάχνω ένα τετράχορδο από μπουμπίγκα. Με έκανε να ξε-ερωτευτώ το παντούκ και να ερωτευτώ την μπουμπίγκα.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Les Paul
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:54:04 μμ »
Μ αρεσει πολυ, οπως και η σεμνοτητα σου φιλε γιαννη.Πηγα πισω και ειδα οτι εχεις φτιαξει κι αλλη κιθαρα.Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια ,και ευχομαι αυτη να ειναι ακομα ποιο καλη.Θα παρακολουθω βημα βημα...που ξερεις? μπορει να φτιαξω μια καποτε, κι ας μην ξερω να παιζω πανω απο δυο χορδες
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: Les Paul
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:55:08 μμ »
Φιλε Γιαννη  δεν γνωριζω τιποτα απο ηλεκτρικες καθως και την συγκεκριμενη κιθαρα αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι εισαι πολυ επιμελης και μεθοδικος στις κατασκευες σου

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Les Paul
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 01:46:32 μμ »
Ευχαριστω και παλι για τα σχολια! Ωραια η μπουμπιγκα αλλα μου φαινεται λιγο βαρια και σκεφτομαι να αδειασω λιγο το εσωτερικο. Αν το εχει κανει κανεις ας πει καμια ιδεα.

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Les Paul
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 01:55:00 μμ »
εμενα φιλε μου αρεσει η κατασκευη που κανεις,και η υπομονη που δειχνεις...επισης το ξυλο που χρησιμοποιεις μου αρεσει πολυ..εαν θελεις τη γνωμη μου μην αδειασεις τιποτε..η κιθαρα που φτιαχνεις ειναι δεδομενο οτι θα εχει βαρος,αλλα θα εχει και ποιοτητα και αποδοση ηχου (με σωστη δουλεια και σωστη επιλογη ηλεκτρικων μαγνητων κλειδιων κ.λ.π) .. εαν την αδειασεις θα ξερανει ο ηχος και θα γινει σα σκουποξυλο....σα τις gibson studio που θελουν και 1000ε οι απατεωνες  >:( >:( >:(

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Les Paul
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 01:57:15 μμ »
κατ αρχην συγχαρητηρια το πας οντως πολυ μεθωδικα και μονο σε καλο θα σου βγει....οσο για το σκαψιμο του σκαφους, οχι οχι και παλι οχι!!!! ;D...ειναι κριμα πραγματικα...δεν ειναι το ιδιο μια studio απο μια standard κι ενας βασικος λογος ειναι αυτος...εγω στη θεση σου θα  την αφηνα ετσι κι ας ηταν 8 κιλα, στην τελικη θα φχαριστιωτανε η ψυχη μου σαστειν και ογκο που λιγα οργανα εχουν...θα βαλεις καπακι καποιο αλλο ξυλο να φανταστω, τι σκευτεσαι?...καμια ριζα ελιας??? ;D

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Les Paul
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 02:15:32 μμ »
Φιλε immortalx καλη επιτυχια να εχεις στην les paul σου.....!!!
Εχω φτιαξει κι εγω μια τυπου les paul αλλα την εκανα στα μετρα μου.Τι εννοω??? Λοιπον.......,επειδη η γνησια ειναι πολυ βαρια και οποτε επαιζα μου κατεβαζε τον ωμο,την δικια μου την εκανα λεπτη ισα ισα να χωραει τα εξαρτηματα και κουφια απο μεσα ωπου μ επαιρνε....!!! Τα ξυλα ειναι Μαονι-κελεμπεκι.Μπορω να πω με ανεση οτι την γουσταρω παρα πολυ σαν οργανο και ηχητικα αλλα και σαν βαρος.Ολο το οργανο ζυγιζει 3850 γρ. αν θυμαμαι καλα.Πρεπει να τονισω ομως οτι εγω δεν ειμαι κιθαριστας ουτε εχω μεγαλη εμπειρια απο κιθαρες.Μπουζουκι παιζω και την κιθαρα την θελω για να βγαζω γουστα που λενε,να παιζω δημοτικα στο YouTube.... ;D ;D ;D
Τωρα καποια παιδια που εχουν ασχοληθει παραπανω με την κατασκευη και τις ιδιαιτεροτητες ,δλδ τι ρολο παιζει και αν το ξυλο που ειναι κατω απο τους μαγνητες ή αν κανεις κουφιο το σωμα,ας μας πουν να διαφωτιστουμε εμεις που δεν ξερουμε.....!!!
Καλη επιτυχια και παλι και αν μπορω σε κατι να βοηθησω.....ευχαριστως!!!

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: Les Paul
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 10:41:49 μμ »
λες πολ, πολυ καλη επιλογη. με προλαβες, ηθελα να σε ρωτησω για το βαρος αφου χρησιμοποιεις μπουμπιγκα. βασικα εχω φτιαξει την τελε σαν semi hollow, με σκαψιμο και οχι σαν την 335 που εχει πλαινα. λοιπων η τελε μου παροτι εχει σκαφτει το ανω μερος ειναι παλι βαρια. ο ηχος της μου αρεσει πολυ αλλα το βαρος ειναι λιγο μικροτερο απο μια λεσ πολ που εχω. ζυγισε την τωρα και πες μας ποσο ειναι.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Les Paul
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 11:13:43 μμ »
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα την παρω αυριο απο το εργαστηριο να τη ζυγισω και βλεπουμε! Απο τη μια θελω τονους sustain, αλλα απ'την αλλη εχω προβλημα με τη μεση  ;D :D