Αποστολέας Θέμα: Μπαγλαμάς Kingwood  (Αναγνώστηκε 1106 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Μπαγλαμάς Kingwood
« στις: Οκτώβριος 22, 2023, 10:01:38 μμ »
Ξέρω έχω απουσίες πολλές....Δεν θέλω να πω δικαιολογίες για δουλειά κλπ...όλοι μας έχουμε από κάτι.  Έψαχνα καιρό να βρω ένα συγκεκριμένο ξύλο που δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη σε μεγάλα κομμάτια παρά μόνο για μπαγλαμά. Ονομάζεται Kingwood και είναι κάποιο είδος rosewood. Έχει αυτό το βιολετί μωβ χρώμα που εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Μοιάζει κάπως με αυτόν τον μελιτζανί παλίσανδρο που ψάχνουμε όλοι μας να βρούμε.Το βρήκα κάπου στη Γερμανία (πανάκριβο) και βγαίνει για δυο μπαγλαμάδες ίσα ίσα. Κόστος ανά μπαγλαμά περίπου 35 ευρώ... Τέλος πάντων επειδή είχα φάει κόλλημα να δω αυτό το ξύλο από κοντά το πήρα απόφαση και το αγόρασα. Λοιπόν ...το ξύλο είναι πολύ σκληρό. Κόβεται σχετικά δύσκολα αλλά προς ευχάριστη έκπληξη λυγίζει εύκολα. Αυτή ήταν και η μόνη μου ανησυχία γιατί φοβόμουν πάρα πολύ μην σπάει στην προσπάθεια να το λυγίσω αφού ο μπαγλαμάς έχει απότομη κλίση στην περιοχή της κολάντζας. Καταλήγοντας σαν ξύλο δουλεύεται εύκολα και δεν βρήκα προβλήματα στη διαδικασία. Παραθέτω πληροφορίες που αφορούν το ξύλο και κάποιες από τις ιδιότητές του. https://www.wood-database.com/kingwood/ .
Έχω τελειώσει με τις 9 δούγες του μπαγλαμά. Δεν ξέρω πως φαίνεται στις φωτογραφίες αλλά από κοντά είναι πραγματικά όμορφο το χρώμα.   

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 07:25:36 μμ »
Γιάννη , εἶναι ὡραιώτατο , γειά στά χέρια σου καί καλά τελειώματα !!!
Τί διαστάσεις θά ἔχη τό ὄργανο ; Γιατί σχεδιάζω νά κάνω κι ἐγώ ἕνα . Βάλε καί μιά φωτογραφία μέ τήν ὄψη τοῦ σκάφους ἀπό ἐμπρός .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 07:56:00 μμ »
Γιαννη ωραια χρωματα το ξυλο. Θυμιζουν purple heart αλλα με πιο εντονα νερα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 07:48:23 πμ »
 :-*
παρα ειναι ομορφο γιαννη μου!
και το πας καλα-προσεχτικα βλεπω!
αναμενουμε τη συνεχεια!




δημητρηηηηηηη! γραψε παρων σημερα για το γιαννη, στο τετραδιρουφιανοπαρουσιολογιο  {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 10:56:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ αγόρια  :victory:
Φίλε Λάμπρο δεν είχα τραβήξει εξωτερική φώτο πριν κολλήσω την κολάντζα οπότε θα σου βάλω μία από μέσα και μετά εξωτερικά με την κολάντζα κολλημένη. Οι διαστάσεις είναι : μήκος 18  πλάτος 13 ύψος 7 εκατοστά.
συνέχεια.....
Σχεδίασα και κόλλησα κολάντζα και έβαλα το περιμετρικό φιλέτο εξωτερικά σε κολάντζα και μικρά πλαϊνά. Δύσκολο σημείο αυτό στο μπαγλαμά λόγω των μικρών διαστάσεων του σκάφους.  Τα δάχτυλά μου δεν είναι για τέτοια...(πρέπει να βρω καμιά μικρούλα γι αυτές τις δουλειές... ;) )

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 11:00:23 μμ »
Ανάποδα όλα.... ??? δεν ξέρω γιατί μπήκαν έτσι οι φωτογραφίες ...Αν τις ανοίξεις ισιώνουν.... ::)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 12:30:17 πμ »
Γιαννη ωραιος γινεται.
Τωρα για την μικρουλα αμα την βρεις πιο καλα  να μην ασχοληθεις με μπαγλαμαδες. Υπαρχουν και πιο χρησιμες ασχολιες.
 {celebrate018}
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 07:12:28 πμ »
Γιάννη κεντάς !!!

 {celebrate011}  {celebrate011}  {celebrate011}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 09:55:05 πμ »
Γιάννη κεντάς !!!

 {celebrate011}  {celebrate011}  {celebrate011}

πραγματικά! τέλειο είναι

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 31, 2023, 10:23:56 μμ »
Πραγματικά φίλε Γιάννη , εἶναι καταπληκτικό τό σκαφάκι !!!! Αὐτό τό σχῆμα πού ἔχει ἡ κολάντζα μέ τά πλαϊνά , εἶναι ὑπέροχο !!!! Μ' ἀρέσει ἡ ἄσπρη γραμμή πού δημιούργησες μέ τόν ἄσπρο καπλαμᾶ . Μετά , τήν χοντρή γραμμή πού κόλλησες πάνω ἀπ' τόν ἄσπρο καπλαμᾶ ( λύγισες λεπτά ξυλάκια πρῶτα ; ) μέ τό λεπτό kingwood , πῶς τήν στερέωσες γιά νά κολλήση ; 

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2023, 06:08:13 πμ »
Πολύ ωραίο σκαφάκι μπαγλαμά, αετονύχικο, αεράτο!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 09:15:31 μμ »
Mπραβο φιλαρακι πολυ ωραιο σε σκαφακι!!!!!

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 01:26:19 μμ »
Μπράβο Γιαννάρα

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 04:26:16 πμ »
Συνέχεια με το μανίκι του μπαγλαμά . Δύο κομμάτια φλαμούρι και μια κόντρα από μαόνι στη μέση κολλημένα με ψαρόκολλα. Το καράολο και αυτό από φλαμούρι. Η γωνία κλίσης στο καράολο είναι 10 μοίρες.  Το καπάκι είναι από περισσεύματα από καπάκια μπουζουκιών. Δεν είναι μονοκόμματο. Είναι δύο κομμάτια ενωμένα. Ανοίχτηκε η τρύπα και μπήκε ένα καμάρι. Η διάμετρος της τρύπας είναι 42 mm. Χαράχτηκε και η ταστιέρα με μήκος χορδής 38. Περιμετρικά του σκάφους κόλλησα μια λωρίδα χαρτί να συγκρατήσει όσο γίνεται την ψαρόκολλα όταν κολληθεί το καπάκι για να μειώσω τα τρεξίματα της κόλλας μέσα στο σκάφος.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπαγλαμάς Kingwood
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 04:46:32 πμ »
Στη συνέχεια κολλήθηκε το καπάκι. Πάντα με ψαρόκολλα. Αφού στέγνωσε τρίφτηκε με 220 και περάστηκε κι αυτό ένα χέρι σίλερ. Πάντα με βοηθάει το σίλερ να αποφεύγω να λερώνει το καπάκι. Βοηθάει επίσης στο όποιο χάραγμα για τη διακόσμηση επιχειρήσουμε αργότερα με το κοπίδι μας. Το έλατο είναι πολύ μαλακό και εύκολα ξεφεύγει το κοπίδι πάνω του. Τουλάχιστον εμένα μου δίνει την αίσθηση ότι μπορώ να το χειριστώ καλύτερα. Στη συνέχεια έφτιαξα από το ίδιο ξύλο του σκάφους δύο μικρά διακοσμητικά για να τα ενθέσω στο καπάκι. Η χαρά της ψυχοθεραπείας ήταν όλο αυτό..... ;) . Οκ κάποια στιγμή εξαντλείται η υπομονή αλλά επειδή κινδυνεύουν και τα δάχτυλα μετά από κάποια ώρα, απλά το παρατάς και συνεχίζεις αργότερα....

Tags: