Αποστολέας Θέμα: Travel guitar  (Αναγνώστηκε 4066 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 11:18:27 μμ »
Ευχαριστω για τα καλά σας λόγια, έχω βάλει ένα piezo rod κάτω από το κόκκαλο αλλά περιμένω το βύσμα και έτσι δεν ανεβασα "ενισχυμένο" ήχο. Δεν ξερω τι θα βγει αλλά αν δεν ικανοποιεί τον ιδιοκτήτη θα μπει μαγνήτης στον μπροστά τάκο, αν δεις τις φωτό  έχω αφήσει μπολικο ξύλο για αυτόν τον λόγο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2016, 12:39:55 πμ »
Μπραβο tsipis ωραια κατασκευη. {celebrate013}
Nα σε ρωτησω τι φαρδος εχει η ταστιερα στο nut.?
Το λαθακι που ειδα εγω ειναι το dot στο 10 ο ταστο.
Και παλι μπραβο... :)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 01, 2016, 09:49:28 πμ »
Ευχαριστω
Αν θυμάμαι καλά γιατί δεν την έχω στην κατοχή μου πρέπει να είναι 48χιλ θα ανεβασω κάποια στιγμή τα σχέδια αλλά μου κάηκε ο υπολογιστής.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 01, 2016, 09:58:26 πμ »
συγχαρητήρια κι από μένα.

...αποφάσισα τελικά να ακολουθήσω τις αρχές κατασκευής του μάνικου στο μπουζούκι (μιας και αυτό ξέρω) και ότι θέλει ας γίνει....

ήθελα να σε ρωτήσω, τι έκανες στο μανίκι? έδωσες κλίση πίσω όπως στο μπουζούκι και με ποιόν τρόπο ? το "έφαγες" με ροκάνι ψηλά, το γύρισες στην κόλληση της ταστιέρας (μάλλον χλωμό αυτό), "πήρε" πίσω μόνο του με τα τάστα (τι πάχος?) ή άλλο?



tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 01, 2016, 10:37:41 πμ »
Στην ένωση μπράτσου μάνικου του εδωσα ένα πολύ μικρό φάλτσο για να κάνει λίγο πίσω έφαγα επίσης ψηλά με το ροκανι  πολύ λιγο(περίπου από το 8 ταστο μέχρι τον ζυγό) και από το 10 ταστο και μπροστά χαραξα με 0.35 πριόνι και έβαλα 0.50 τάστα. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να κάνει ένα πολύ μικρο τόξο προς τα πίσω το μπράτσο δεν ξερω αν στην πορεία έρθει σε ευθεία προς το παρόν αρματωμενο 20 μέρες είναι εκεί. Μην φανταστεις τεράστιο φάλτσο ή πολύ φάγωμα με το ροκανι μιλάμε για οριακά πράγματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:10:15 πμ »
Στην ένωση μπράτσου μάνικου του εδωσα ένα πολύ μικρό φάλτσο για να κάνει λίγο πίσω έφαγα επίσης ψηλά με το ροκανι  πολύ λιγο(περίπου από το 8 ταστο μέχρι τον ζυγό) και από το 10 ταστο και μπροστά χαραξα με 0.35 πριόνι και έβαλα 0.50 τάστα. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να κάνει ένα πολύ μικρο τόξο προς τα πίσω το μπράτσο δεν ξερω αν στην πορεία έρθει σε ευθεία προς το παρόν αρματωμενο 20 μέρες είναι εκεί. Μην φανταστεις τεράστιο φάλτσο ή πολύ φάγωμα με το ροκανι μιλάμε για οριακά πράγματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

απολύτως κατανοητός, αλλά ακόμα δυο ερωτήσεις:  "μπροστά" από το 10ο λες έβαλες διατομή 0,5 σε εγκοπή 0,35. Πίσω τι άλλαξε? η διατομή του τάστου ή η εγκοπή ?
και, αναλόγως της απάντησης, "γύρισε" πίσω το μανίκι της κιθάρας βάζοντας τα τάστα ?

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:25:29 πμ »
Πίσω αλλαξα την εγκοπή (δεν είχα τάστα άλλης διατομής) οπότε με ένα πριονακι πατέντα που κόβει 0,45 περιπου χαραξα τα τάστα. Αν καταλαβα εννοεις αν έκανε τόξο το μπράτσο από το 10 τα στο και πίσω  ή όλο το μπράτσο?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:32:07 πμ »
από το 10ο (ή και πιο πάνω) προς τον υποθετικό "καράολα"

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 01, 2016, 01:00:59 μμ »
Ένα ελαφρύ ναι το εκανε
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Travel guitar
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 01, 2016, 02:47:35 μμ »
Δύο μπράβο κι από μένα :
1. Ενα για τον πειραματισμό και
2. Για το ηχητικό αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας ( και από τα σχόλιά σου καταλαβαίνω ότι είσαι σε καλό δρόμο για επόμενα και ακόμα καλύτερα ! )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...