Αποστολέας Θέμα: Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon  (Αναγνώστηκε 1950 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon
« στις: Μάρτιος 23, 2018, 02:51:55 μμ »
Γνωστός στον φιλικό περίγυρο ως και ρακοσυλλέκτης, περισυλλέγω πολλά πράγματα τα οποία και  φυλάω για μελλοντικά σχέδια οργανοποιίας. Έτσι κάποια Χριστούγεννα πριν από καμιά πενταριά χρόνια, έπεσαν στα χέρια μου 2 κάσες από κρασί εμφιαλωμένο. Στα πλαΙνά είχαν τυπωμένα σχέδια και μου μπήκε η ιδέα να φτιάξω cajon γιατί μου άρεσε το κουτί.  Προειδοποιώ δεν έχω καμία απολύτως σχέση με κρουστά, έτσι μάζεψα ότι πληροφορία μπόρεσα κυρίως από youtube. Το τυχερό κασόνι με το πιο όμορφο σχέδιο, γλύτωσε το τζάκι και του δόθηκε η ευκαιρεία να τραγουδήσει.
Το κασόνι δεν έιχε καπάκι και έφτιαξα ένα από κόντρα πλάκέ που έντυσα με καπλαμά. Περιμετρικά έβαλα διακοσμητικό κορδόνι κελεμπέκι 2χιλ. και καπλαμάδες (όπως στις κιθάρες) βασικά για να μην φαίνεται το σόκορο του κόντρα πλακέ.
Εσωτερικά το ενίσχυσα με γωνιές από κόντρα πλακέ θαλάσσης. Έκοψα τακάκια από κόντα πλακέ θαλάσσης για πόδια. Με σέγα, έκοψα την στογγυλή τρύπα στην πλάτη που στο σόκορο της περιμετρικά πέρασα διακοσμητικό κορδόνι από καπλαμάδες.
 Τοποθέτησα εωτερικά στο καπάκι μηχανισμό με συρμάτινη βούρτσα (από drums) για να δημιουργεί το εφέ. Δεν πέτυχε νομίζω. Μόλις τελειώσω με τα λούστρα θα το πάω σε μια φίλη που παίζει κρουστά να μου πεί για πιθανές βελτιώσεις γιατί είμαι άσχετος.
Η όλη κατασκευή δεν έγινε με βάση κάποιο υπάρχον σχέδιο αλλά με σύλληψη ιδεών και τεχνικές που μου φάνηκαν σωστές οπότε μη βαράτε άμα έχει γίνει καμιά πατάτα.
Θα ανεβάσω και φωτογραφίες μετά τα λούστρα και ελπίζω και ένα βιντεάκι με ήχο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2018, 02:55:08 μμ »
Οι πιο πρόσφατες
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2018, 11:40:40 πμ »
ως και ρακοσυλλέκτης
{celebrate015} {celebrate015} χαχαχαχαχα! περνα απο εδω να σου δωσω ξυλα χαβιαρι...

πολυ ωραια κατασκευη! ζουλεψα......
τζαμι το εκανες το καχονιτο, αλλα το κρασι δεν μας ειπες: ηταν ωραιο;  ;D

(η βουρτσα γιατι δεν πετυχε; δεν κανει χρατσα-χρουτσι οταν το χτυπας; μηπως πρεπει να το χτυπησεις σαν... αντρας; πασχα ερχεται...  {celebrate015} https://www.youtube.com/watch?v=jGtfsqk958I  )
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2018, 03:54:00 μμ »
Στέλιο η όλη κατασκευή είχε σχεδιαστεί να έχεις επιλογή στο ποσό θα χτυπήσει η βούρτσα στο καπάκι, απο καθόλου έως κάι πολυ ρυθμίζοντας το ενεργό μήκος. Όταν έκανα δοκιμές στον αέρα δούλευε αλλα όταν κόλλησα το καπάκι μάλλον παραέγινε άκαμπτο το καπάκι, δεν ταλαντώνεται πολύ επομένως δεν χτυπά η βούρτσα σε καμία απο τις θέσεις. Πρέπει να το ξαναδώ. Τώρα για τα κρασιά δεν εχω άποψη γιατί τα πήραμε στη δουλειά και τα μοιράσαμε σε πελάτες. Δεν έμεινε κανένα να δοκιμάσω παρά μονάχα το 2 κασονια.. >:( >:(
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2018, 02:53:38 μμ »
Με τα πολλά τελείωσε και το κρουστόν.
Βάζω τρεις φωτογραφίες τελειωμένο να περιμένει την έκθεση.
Το έδωσα σε μια φίλη που παιζει κρουστά να το δοκιμάσει μιας και εγώ δεν γνωρίζω. Μου είπες πως παρά το μικρό του μέγεθος έχει ωραία μπάσα. Το κακό είναι πως ο μηχανισμός με την συρμάτινη βούρτσα εσωτερικά  που είχα σχεδιάσει ήταν παραπάνω από φιλόδοξος μιας ήθελα να έχει την δυνατότητα να ρυθμίζεις αν θα χτυπάει στο καπάκι η βούρτσα ή όχι. Δεν δούλεψε και ουσιαστικά δεν δίνει την μεταλλική χροιά που θα έπρεπε κανονικά να έχει παρά ανεπαίσθητα. Η φίλη πρότεινε να βάλω εσωτερικά ένα μεταλλικό λαμάκι να χτυπάει πάνω η βούρτσα για να βγαλίνει μεταλλικός ήχος. Αν μπορέσω θα το δοκιμάσω πριν την έκθεση.
Ήθελα να ηχογραφήσω λίγο την φίλη να παίζει αλλά δεν τα κατάφερα τελικά. Έγραψα λίγο τον εαυτό μου να παίζει αλλά μόλις το άκουσα απογοητεύτηκα από τις ικανότητες μου στα κρουστά και είπα να μην ρεζιλευτούμε και τελείως. Όταν με το καλό τελειώσει η έκθεση μάλλον θα το χαρίσω στη φίλη μπας και πιάσει τόπο παρόλο που οι πιτσιρικάδες μου έχουν ενθουσιαστεί και το κοπανάνε συνέχεια  {music009} (με συνέπεια να γκρινιάζει η μάνα >:( )
Ξέχασα να πω ότι είναι περασμένο με βερνίκι σατινέ. (καλό βγήκε)
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Cajonito, ή αλλιώς ένα μικρό ‘’μεθυσμένο’’ cajon
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2018, 08:13:50 μμ »
 
Δεν πειράζει Δημήτρη , το επόμενο καχονίτο θα κελαηδάει ...

στο κάτω κάτω έδωσες φωνή σε ένα κουτί ... και μάλιστα "μεθυσμένο" ... γι αυτό και τραγουδάει μπάσα !     :)

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: