Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19904 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 16, 2020, 05:35:06 μμ »
Η δουλειά που κάνατε στα κορδόνια είναι φανταστική...παρακολουθώ με απόλυτη προσοχή..!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 16, 2020, 09:51:27 μμ »
Λάμπρο σε θαυμάζω για την υπομονή σου με τα φιλέτα.!!!! Σου εύχομαι καλή συνέχεια φίλε.  {celebrate013}

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 17, 2020, 08:54:17 πμ »
Φίλοι Γρηγόρη καί Γιάννη , καλημέρα καί εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια !!!

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 17, 2020, 10:07:52 πμ »
Μπράβο Λάμπρο, όμορφα και μερακλήδικα πράγματα βλέπω! Καλή συνέχεια στην κατασκευή!

Είχα και γω την απορία ανέκαθεν, πώς γυρίζουν τα πλαϊνά σε λαμινέιτ χωρίς να ξεράσει την κόλλα λόγω θέρμανσης...Αλήθεια εσύ πως τα γυρίζεις? Γκαζάκι?
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 17, 2020, 11:28:48 πμ »
Φίλε mikerory , καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τήν εὐχή !!!

Τά πλαϊνά , πού εἶχαν πάχος 2 χιλ. καί πού τά εἶχα κάνει laminate 3 χιλ. κολλῶντας 1 καπλαμᾶ 1χιλ. , ὅταν τά ἔβαλα σέ ζεστό νερό γιά νά μαλακώσουν καί νά τά λυγίσω στήν " κουκουνάρα " , ἡ κόλλα μαλάκωσε καί ὁ καπλαμᾶς στό μεγαλύτερό του μέρος ξεκόλλησε καί τόν πέταξα , ἐνῶ στό τμῆμα τῆς κάτω καμπάνας ζάρωσε , καί θά τόν ἀφαιρέσω καί αὐτόν , ὥστε νά μείνη σάν πλαϊνό μόνο τό καφέ ξῦλο τῶν 2 χιλ. , τό ἀμαζάκουε . Νομίζω ὅτι τό πάχος αὐτό εἶναι ἀρκετό , ἄν κρίνω ἀπό μιά παλιά κιθάρα σπασμένη σάν αὐτή πού κατασκευάζω τώρα , πού , ποιός ξέρει πῶς βρέθηκε στό ἐργαστήριο , καί πού τό πάχος τῶν πλαϊνῶν της εἶναι σάν τσιγαρόχαρτο , οὔτε 1 χιλ.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 17, 2020, 12:42:18 μμ »
Προχωρῶντας τήν κιθάρα , ἔχω κάποιες ἐρωτήσεις .

1. Τό καπάκι πού ἔχω ( τά 2 μισά πού κόλλησα σήμερα τό πρωί ) , ἔχει πάχος 5 - 6 χιλ. Ἄν θέλω νά κατασκευάσω τήν ροζέττα ἤ καλύτερα τό διακοσμητικό περίγραμμα , θά τήν δουλέψω ὅπως εἶναι χοντρή ἤ πρῶτα θά τήν λεπτύνω ;

2. Τό καπάκι τί τελικό πάχος πρέπει νά ἔχη ;

3. Ἡ πλάτη τί τελικό πάχος πρέπει νά ἔχη ;

4. Τά καμάρια τοῦ καπακιοῦ καί τῆς πλάτης ἀπό τί ξῦλο πρέπει νά κατασκευαστοῦν καί διαστάσεις θά ἔχουν ;

5. Ἡ πλάτη καί τό καπάκι θά πρέπει νά ἔχουν καμπυλότητα , ἄρα καί τά καμάρια ;

6. Αὐτό τό radius dish πῶς τό κάνετε καί πῶς τό δουλεύετε ;

Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 17, 2020, 01:52:38 μμ »
Καλημέρα Λάμπρο !

Αν θέλεις τη γνώμη μου

κι αν συμφωνεί και ο georgalasg

διάβασε ήρεμα και προσεκτικά τον τρόπο που εργάστηκε στη δική του "πρώτη ρεμπετοκιθάρα". 

Το ίδιο έκανα κι εγώ και μάλιστα αρκετές φορές , πριν ξεκινήσω τη μικρή.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3050.0

Πιστεύω ότι θα βρείς τις απαντήσεις στις περισσότερες , αν όχι σε όλες τις ερωτήσεις σου , πιθανότατα θα σου προκύψουν άλλες νέες

ερωτήσεις .... αλλά το μεγαλύτερο "κέρδος" σου είναι ότι σιγά , σιγά και μεθοδικά , αφού σ΄αρέσει , θα μπεις ομαλά στο νόημα !   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 17, 2020, 02:07:55 μμ »
ναι διαβαστε το θεμα οχι γιατι δειχνω αλλα γιατι ρωταω....

Να 'ναι καλα ο Μανος, ο Στελιος και οι υπολοιποι.

Ρωταγα για τα παντα οποτε υπαρχει πληρης σειρα οδηγιων.
Περιεχομενα χρειαζεται και εκδοση βιβλίου...  ;D (συγγραφεας Μανος κλπ)
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 17, 2020, 04:23:51 μμ »
Προσωπικά περνάω όλη την επιφάνεια με το τριβειο μεχρι μα γινει ομοιομορφη..δεν χρειαζεται να κατεβαινεις νουμερα γυαλοχαρτο..κατευθειαν με ένα 80 η 120 αν δεν είναι πολύ άγριο το καπάκι.. φτιάχνω την ροζετα μου και μόλις τελειώσω ξανά τριβειο μέχρι να γίνουν όλα ομοιόμορφα να καθαρίσουν  κόλλες κτλ..Και οποία λεπτυνει θέλω να κάνω την κάνω από την άλλη μεριά.. πάχος καπακιου και πλατης είναι ανάλογα το ξύλο και την ποιότητα του..Η πλάτη συνήθως γίνεται λίγο πιο πάχια..μη φανταστείτε της τάξης του 0,3 χιλ..ανάλογα πάλι και την ξυλεία.. Ναι τα καμάρια της πλατης διαμορφώνονται σύμφωνα με την καμπύλη που θες να πετύχεις.. Γενικά αν το ξύλο (καμαρι)έχει πάχος που δεν αφήνει να διαμορφωθει συμφωνα με την καμπυλη που θες με την πιεση του ενος δάχτυλου τότε θέλει διαμόρφωση.. αν είναι 3x5 χιλ τότε είναι πολύ άκαμπτο και δεν θέλει τίποτα.. το radius dish είναι ένα jig για καμπυλοτητς.. να είναι ομοιόμορφη η καμπύλη.. Όχι στο χέρι και περίπου.. το ερώτημα είναι ποιο νούμερο χρειάζεσαι δλδ πόση καμπυλοτητα..

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 18, 2020, 10:35:06 πμ »
Φίλε Γρηγόρη καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τίς ἀπαντήσεις , ἦταν πολύ κατατοπιστικές !!!
Μόνο τό radius dish δέν κατάλαβα πῶς δουλεύει...Εἶδα βέβαια ἕναν ἄλλο τρόπο πῶς τρώει τά χείλη τοῦ σκάφους ὁ ΚαΠα στήν δική του κατασκευή κιθάρας Ἀπαρτιάν , μ' ἔνα μακρύ τάκο , καμπύλο ἀπ' τή μέσα μεριά , πού ἔχει στήν καμπύλη στερεωμένο γυαλόχαρτο . Μοῦ φαίνεται αὐτή εὐκολώτερη κατασκευή , ἀλλά δέν κατάλαβα κι αὐτό πῶς δουλεύει .
Ἄν ξέρει κάποιος , ἄς μέ βοηθήσει......


Μικρή πρόοδος τῶν ἐργασιῶν :

Ξεγυρίστηκε ἡ πλάτη καί τρίφτηκε ὥστε νά λεπτύνη καί νά καθαρίση ἀπ' τίς κόλλες . Εἶχε πάχος 4 χιλ. ( θυμίζω ὅτι ἀποτελεῖται ἀπό 2 κολλημένους καπλαμάδες , πάχους 2 χιλ. ὁ καθένας ) . Μέ τό τρίψιμο κατέβηκε στά 3 χιλ. ( 1,5 + 1,5 ) . Νά τό τρίψω κι ἄλλο ;



Ἐπίσης ξεγύρισα καί τό καπάκι , καί ἀφοῦ βρῆκα τό κέντρο τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς ( 15,5 ἑκ. ἀπ' τήν ἔνωση ) , καθόρισα μέ ποτηροτρύπανο ( διαμέτρου 9 ἑκ. ) τήν ἠχητική ὀπή ( χωρίς νά τήν ξετρυπήσω ) , καί μέ διαδοχικό χάραγμα σέ βάθος 2 χιλ. μέ ποτηροτρύπανα διαμέτρου 10 καί 12 ἑκ. , καθόρισα τά ὅρια τῆς ροζέττας :







Τήν αὐλακιά γιά τήν ροζέττα καθάρισα μέ τήν φρέζα τοῦ ταχυτροχοῦ , ὁδηγῶντας τον μέ τό χέρι , διότι ἡ αὐλακιά ὁριοθετήθηκε μέ φαρδιά ὅρια , ἀφοῦ τό ποτηροτρύπανο δημιουργεῖ ἀπό μόνο του τομή φάρδους 2,5 χιλ. Ἔτσι , τό κοπτικό τῆς φρέζας , δέν κινδυνεύει ν' ἀκουμπήση στόν μέσα ἤ στόν ἔξω κύκλο τῆς αὐλακιᾶς .







Μιά ἐρώτηση : Ἀπό τί ξῦλο κάνουμε τά καμάρια τῆς πλάτης , καθώς καί τήν κατά μῆκος λεπτή λωρίδα ξύλου πού κρατάει τά δύο μισά ;

 

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 18, 2020, 11:05:34 πμ »
Μόνο τό radius dish δέν κατάλαβα πῶς δουλεύει...
Ἄν ξέρει κάποιος , ἄς μέ βοηθήσει......


Παρακάτω περιγράφω την χρήση, αλλά πρώτα γενικά:
Δίνουμε καμπύλες προς μία ή περισσότερες κατευθύνσεις - και στο καπάκι και στην πλάτη - ώστε να μετατρέψουμε τις επίπεδες επιφάνειες σε θόλους. Η πλάτη γενικά γίνεται θόλος σαν τμήμα σφαίρας, ενώ το καπάκι μπορεί να γίνει - επίσης θόλος είναι - αλλά σαν τμήμα κυλίνδρου (έτσι το κάνω εγώ μετά τις δύο πρώτες κιθάρες που το έκανα τμήμα σφαίρας).
Όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις, στόχος είναι να διαμορφωθούν τα χείλη της περιμέτρου των πλαϊνών έτσι ώστε να "παραλάβουν" τα διαμορφωμένα πλέον σε θόλους (από τα καμάρια) καπάκι και πλάτη.
 

αν κατάλαβα καλά την ερώτηση περί χρήσης, σε radius dish για τμήμα σφαίρας το τρίψιμο γίνεται ως εξής:

Επειδή συνήθως το καλούπι είναι ελαφρύτερο από το dish, αλλά και προφανώς μικρότερης επιφάνειας οπότε αν είναι"από πάνω" βλέπεις τι κάνεις,

1) στερεώνεις τον δίσκο με σφικτήρες πάνω σε τραπέζι, πάγκο κτλ. με το γυαλόχαρτο να κοιτά επάνω.
2) Παίρνεις το καλούπι (με τα πλαϊνά μέσα του ακόμα και καλά στερεωμένα) και
3) τρίβεις την πλευρά των πλαϊνών που θες (χείλη πλάτης ή καπακιού) πάνω στο δίσκο, κάνοντας "μισές περιστροφές" (σαν να στρίβεις τιμόνι αυτοκινήτου φαντάσου, αριστερά - δεξιά συνέχεια).

Ελέγχεις με φως αν εφάπτεται το χείλος σε όλη την περίμετρο μέχρι να μην περνάει φως από πουθενά. Κάπου κάπου σταματάς και μετράς τις απέναντι πλευρές να "κατεβαίνουν" συμμετρικά, γιατί καθώς τρίβεις αν δεν είναι κάθετα τα πλαϊνά ενδέχεται να καταλήξεις με διαφορετικά ύψη στις απέναντι πλευρές. Ομόιως μετράς τα ύψη στους τάκους για τον ίδιο λόγο. Προσωπικά ξεκινάω με την πλευρά του καπακιού, ώστε τυχόν τέτοια λαθάκια στα ύψη να μπορώ να τα διορθώσω καθώς τρίβω τα χείλη της πλάτης, που όσο να πεις επηρεάζει λιγότερο την συνολική  γεωμετρία, εδικά όσον αφορά ύψη χορδών, καβαλάρη κτλ. που μας ενδιαφέρουν περισσότερο.

Για dish για θόλο "τμήμα κυλίνδρου", η λογική είναι ίδια αλλά το τρίψιμο γίνεται με παλινδρομική (μπρος πίσω στην διεύθυνση του κατά μήκος άξονα) και όχι περιστροφική κίνηση.

Και με τα δύο dish εγγυώμαι ιδρώτα  ;D.

ο τρόπος του ΚαΠα είναι το ανάποδο: στερεώνεις το καλούπι και τρίβεις τα πλαϊνά (όπως περισσεύουν απ' αυτό) με τον τάκο. Δεν ξέρω πόσο κουραστικό είναι, φαντάζομαι λιγότερο αλλά εγώ προτίμησα τα πιάτα (dishes) μόνο και μόνο για τον έλεγχο που λέω με το φως.

Ξεγυρίστηκε ἡ πλάτη καί τρίφτηκε ὥστε νά λεπτύνη καί νά καθαρίση ἀπ' τίς κόλλες . Εἶχε πάχος 4 χιλ. ( θυμίζω ὅτι ἀποτελεῖται ἀπό 2 κολλημένους καπλαμάδες , πάχους 2 χιλ. ὁ καθένας ) . Μέ τό τρίψιμο κατέβηκε στά 3 χιλ. ( 1,5 + 1,5 ) . Νά τό τρίψω κι ἄλλο ;

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ σάντουιτς πλαϊνά και δεν μπορώ να απαντήσω. Αν ήταν ξύλο θα σου έλεγα ότι κατεβαίνει μέχρι 2 άνετα, ακόμα και περισσότερο ανάλογα με το ξύλο. Ακόμα και ο καπλαμάς των 2,5 χιλ.) από στατικής άποψης είναι εντάξει, αλλά μπορεί να αρχίσει να πετάει σκλήθρες.
Για laminated όμως δεν έχω γνώση.

Μιά ἐρώτηση : Ἀπό τί ξῦλο κάνουμε τά καμάρια τῆς πλάτης , καθώς καί τήν κατά μῆκος λεπτή λωρίδα ξύλου πού κρατάει τά δύο μισά ;

Για τα καμάρια νομίζω ότι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, αρκεί να είναι σταθερό ξύλο. Μπορείς και από έλατο (όπως του καπακιού), μπορείς από το ίδιο ξύλο του σκάφους ή κάτι άλλο, φλαμούρι ας πούμε. Γνώμη μου είναι αυτή, περίμενε όμως και από άλλους.

Στην λωρίδα εγώ βάζω ίδιο ξύλο με της πλάτης αλλά με τα νερά κάθετα στα νερά των κομματιών της πλάτης (εγκάρσια δηλαδή και όχι κατά μήκος). Επειδή συνήθως δεν έχω μονοκόμμματο τόσο μεγάλο κομμάτι, βάζω πρώτα τα καμάρια και μετά "γεμίζω" με την λωρίδα ανάμεσά τους. Μπορείς να το κάνεις κι ανάποδα (πρώτα η λωρίδα) αλλά είπαμε θέλει μακρύ κομμάτι και συνήθως τα νερά δεν ταιριάζουν (τα πιο φαρδειά κομμάτια της πλάτης άντε να είναι 25 εκ., η λωρίδα θέλει ~ 40 σε σκάφος μήκους 45 εκ.)

edit: θυμήθηκα κι αυτό: επειδή είναι πιο καλό να κόβεις τη λωρίδα παρά να γεμίζεις ανάμεσα (δεν μπορείς να πετύχεις εύκολα την ευθεία), πρώτα κολλάω τα κομμάτια σαν ενιαία λωρίδα στην πλάτη, και μετά κόβω τα κενά απ' όπου θα περάσουν τα καμάρια. Με το σκαρπέλο κόβονται εύκολα και με ακρίβεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2020, 12:58:59 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 18, 2020, 11:07:50 πμ »
Λάμπρο τα χείλη του σκάφους τα τρως με το radius dish  αφού έχεις κανει την καμπυλότητα στην πλάτη. Αυτή είναι η λογική και όχι ή το ένα ή το αλλο. Δεν γράφω περισσότερα ως μη ειδικός στις κιθάρες, μετράω μόνο μια καυτασκευή και αυτή δεν έχει ακόμα τελειώσει.
Πάντως έχω την αίσθηση πως σε τόσο μικρό σκάφος (αντίστοιχο είναι και το δικό μου) η καμπυλότητα δεν είναι και τόσο αισθητή στην πράξη.Δεν γράφω περισσότερα ως μη ειδικός στις κιθάρες, μετράω μόνο μια κατασκευή και αυτή δεν έχει ακόμα τελειώσει.

ΥΓ.
Μου αρέσει πάντως που σε όλο εύρος της δουλειάς προσπαθείς να δώσεις το προσωπικό σου στυλ (π.χ. με τα κορδόνια).


Μέχρι να τελειώσω το γράψιμο με πρόλαβε ο Μάνος. Άκου τον ξέρει καλά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 18, 2020, 11:27:08 πμ »
Μέχρι να τελειώσω το γράψιμο με πρόλαβε ο Μάνος. Άκου τον ξέρει καλά.

τώρα μ΄έβαλες να γράψω με λεπτομέρεις, αρίθμηση κτλ. μην εκτεθώ  ;D
επαναλαμβάνω όπως κάθε φορά, ότι αυτό που γράφω είναι αυτό που κάνω εγώ και όχι απαραίτητα το "σωστό"  :banghead:

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 18, 2020, 01:48:13 μμ »
Ο λόγος της καμπυλοτητας είναι η ακαμψία και οι ανοχές στις στην μεταβολή της υγρασίας.. ωστόσο χρησιμοποιώ τα radius dish για καλαισθησία και ομοιομορφία.
Και ευκολία.οποιαδηποτε καμπύλη κάνει την δουλειά της..Για καμάρια πλατης χρησιμοποιώ για την κάθετη λουριδα ρετάλια από το καπάκι.. έλατο η κέδρο.. Για τα καμάρια ρετάλια από το  κέδρο του λαιμού.. Η κανένα Μαονι.. αυτά βάζω εγώ.. εν ολίγοις δεν πετάω τίποτα.. τόσος σπαγγος είμαι!βέβαια υπάρχει τρόπος να φτιάξεις την πλάτη καμπυλωτη και χωρις radius.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 18, 2020, 02:39:50 μμ »
Φίλοι Μάνο , Δημήτρη καί Γρηγόρη , εὐχαριστῶ γιά τίς ἀπαντήσεις σας !!!!
Αὐτό πού δέν κατάλαβα εἶναι :
1. Τί σχῆμα ἔχει τό radius dish , γιατί δέν ἔχω αὐτό τό ἐργαλεῖο , ἀλλά μᾶλλον εἶναι στρόγγυλο , ὅπως λέει τ' ὄνομά του , πιάτο δηλαδή καί
2. Ἡ ἐπιφάνειά του εἶναι ἐπίπεδη ἤ ἔχει λακούβα πού εἶναι τμῆμα σφαίρας συγκεκριμένης ἀκτίνας ;

Νομίζω ὁ Στέργιος εἶχε δείξει κάποτε τήν κατασκευή του , θά ψάξω....

Μιά ἄλλη μου ἀπορία εἶναι , πῶς εἶναι δυνατόν τά ἔστω καί λεπτά ξῦλα , εἴτε τῆς πλάτης εἴτε τοῦ καπακιοῦ , μποροῦν νά λυγίσουν καί πρός τίς 2 κατευθύνσεις καί νά δημιουργήσουν " θόλο " .

Ὑποθέτω ὅτι , ὅταν τρίβουμε εἴτε γιά θόλο εἶτε γιά τμῆμα κυλίδρου , ἡ γωνία πού θά σχηματίζεται ἀπό τό ἐπίπεδο τοῦ νοητοῦ καπακιοῦ ἤ τῆς νοητῆς πλάτης μέ τό ἐπίπεδο τοῦ radius dish , θά πρέπει νά εἶναι πολύ μικρή . Ἄν κάνω λάθος , διορθῶστε με .