Αποστολέας Θέμα: Τριχορδάκι αυθαίρετο !  (Αναγνώστηκε 40700 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« στις: Μάρτιος 26, 2016, 08:39:46 μμ »
Με τρία μαδεράκια πεύκο διαστάσεων 88 Χ 13 Χ 3,5 εκ. και λίγο χρόνο με ησυχία που κατάφερα να εξασφαλίσω σήμερα, είπα να ξεκινήσω ένα αυθαίρετο τριχορδάκι ... Τα ξύλα θα κολληθούν για να γίνει σκαφτό. Ισως δεν έπρεπε να γίνει έτσι, αλλά το πρώτο μαδεράκι "αξιοποιήθηκε" σε όλο του το μήκος , με αποτέλεσμα η κλίμακα "του οργάνου" να φτάνει τα 65 εκ. ( ! ) ...

Το μάνικο έχει πλάτος = 3 εκ. και προς το παρόν πάχος = 3,5 εκ. σε όλο του το "καθαρό"ορατό μήκος = 47 εκ.

Μήπως θα πρέπει να δω πώς θα φυτέψω στο μάνικο μια κόντρα από σκληρό ξύλο ; υπάρχει περίπτωση να αντέξει τις τάσεις των χορδών χωρίς κόντρα αλλά με κάπως πιο χοντροκομμένες διαστάσεις ;
 
Διαμορφώθηκε σε πρώτη φάση κάπως ο καράολας ...

Αρχικές εξωτ διαστάσεις για το σκαφάκι : πλάτος = 12,5 εκ. μήκος = 27 εκ. βάθος = 11,5 εκ. ( 3,5 Χ 3 )

(Δεσμεύομαι απέναντί σας ότι δεν θα ξαναδουλέψω με παλιόξυλα  :-[ )


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2016, 09:52:32 μμ »
Γνώμη μου είναι να γίνει φαλτσοκοπη το καραολο και να βάλεις άλλο κομμάτι.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2016, 10:29:18 μμ »
Γνώμη μου είναι να γίνει φαλτσοκοπη το καραολο και να βάλεις άλλο κομμάτι.

Metallikas σ ευχαριστώ. Το πεύκο παραείναι μαλακό ξύλο για καράολα . Από τον τρόπο που έγινε ο καράολας , τα "νερά" του βέβαια, είναι παράλληλα με το μάνικο.  Θα δούμε ... Για το μάνικο τι λες ;
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2016, 12:07:12 μμ »
Αυτό που τα νερά του είναι παράλληλα είναι το πρόβλημα. Το μανίκι Κάνε μια κινησια με το ρουτερ και βάλε και άλλο ξύλο σκληρό γιατί θα γίνει σαν τοξο

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2016, 11:27:37 μμ »
Ιωσήφ χωρις να θελω να φανώ εριστικός, αλλα το πρόβλημα σου ειναι στο καραολο παρα στο μάνικο, ο φίλος μας ο Αχχιλεας εχει δίκιο, όπως επισεις και το πρόβλημα του καραουλου να λύσεις το "κρακ" θα το ακούσεις απο το σκαφος, εκει στην χορδιερα η στο χείλος του σκάφους κοντα στο μανίκι, τωρα οσο για την αντοχή του μανικου, κανε αυτο που λεει πολυ σωστά Αχχιλεας, "φύτεψε" μια κόντρα για περισσότερη αντοχή, απλα εχε σαν αρχή οτι τα όργανα ειναι σαν τα τόξα ενα πράγμα γιατι σε βλέπω πως μαλλον δεν το εχεις εμπέδωση, τελος η διαστάσεις που εχεις πιο πολυ σε τζουρα πανε παρα για μπουζουκι, βέβαια τριχορδο γραφεις, και τζουρας τριχορδος ειναι, τελος πάντων, απλα πρόσεχε με τα νερά και της τάσεις οχι τιποτε αλλο αλλα θα φτάσεις να το κουρδισεις, και μετά να γίνει και κανενα ατύχημα οπως και να εχει καλα τελιόματα σου εύχομαι
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιωργος Σ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2016, 03:49:57 πμ »
Το πευκο νομιζω ειναι πολυ μαλακο ξυλο για μπρατσο.Ενας φιλος αγορασε ενα τριχορδο μπουζουκι με μπρατσο απο ελατο και μεσα σε μια βδομαδα και κατι μερες ειχε γινει τοξο.Το πηγε σε γνωστο οργανοποιο (Μπρα ή Βαρλα δε θυμαμαι) και του ειπε δε το αναλαμβανω,θα σκευρωνει συνεχεια.Αφου το πηγε για ξεσκευρωμα σε ερασιτεχνη οργανοποιο μετα απο λιγο καιρο ξανασκευρωσε.Το πευκο βεβαια δεν ειναι τοσο μαλακο οσο το ελατο,αλλα γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιησεις αλλο ξυλο για το μπρατσο

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2016, 07:20:40 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά και συμμαζεύομαι. Κόβω το καράολο, σχίζω το μάνικο και φυτεύω κόντρα από σκληρό ξύλο, τοποθετώ νέο ξεχωριστό καράολο ... Μαζί με τα παραπάνω που είναι αναγκαία, ακούω γνώμες - προτάσεις για μια πιο κοντή κλιμακα οργάνου (γύρω στα 60 εκ. ας πούμε ) Να είστε όλοι καλά !  :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2016, 09:38:59 πμ »
Καλημέρα,

Για το καράολο τα είπαν και οι προηγούμενοι και θα συμφωνήσω.
Από τις φωτογραφίες όμως μου δίνεται η εντύπωση πως η ένωση σου (κόλλημα) δεν είναι σωστή. Φαίνεται να είναι πολύ φαρδιά. Μου κάνει εντύπωση πως φαίνεται το ίδιο και στο απλάνιστο κομμάτι αλλά και στο πλανισμένο (βλ. φωτογραφίες). Μου δίνει την εντύπωση πως δεν έχει τέλεια αρμογή πράγμα απολύτως απαραίτητο για να έχεις ισχυρή κόλληση. Από την εμπειρία μου σε κολλήσεις ποτέ δεν είχα τόσο μεγάλη χαραγή εκτός αν με ξεγελάει η φωτογραφία.
Πλάνισες καλά και επιππεδοποίησες τις επιφάνειες πριν κολλήσεις τα δυο τμήματα;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2016, 10:57:29 πμ »
Καλημέρα,

Για το καράολο τα είπαν και οι προηγούμενοι και θα συμφωνήσω.
Από τις φωτογραφίες όμως μου δίνεται η εντύπωση πως η ένωση σου (κόλλημα) δεν είναι σωστή. Φαίνεται να είναι πολύ φαρδιά. Μου κάνει εντύπωση πως φαίνεται το ίδιο και στο απλάνιστο κομμάτι αλλά και στο πλανισμένο (βλ. φωτογραφίες). Μου δίνει την εντύπωση πως δεν έχει τέλεια αρμογή πράγμα απολύτως απαραίτητο για να έχεις ισχυρή κόλληση. Από την εμπειρία μου σε κολλήσεις ποτέ δεν είχα τόσο μεγάλη χαραγή εκτός αν με ξεγελάει η φωτογραφία.
Πλάνισες καλά και επιππεδοποίησες τις επιφάνειες πριν κολλήσεις τα δυο τμήματα;

Καλημέρα φίλε μου ! Δεν υπάρχει πουθενά καμμία κόλληση - αυτό που φαίνεται σαν αρμός είναι απλή μολυβιά του άξονα συμμετρίας - ( το ψευτοκαράολο, το μάνικο και τμήμα του σκάφους ανήκουν σε ένα ενιαίο μαδεράκι πάχους 3,5 εκ.) αν καταλαβα σωστά. Ετσι κι αλλιώς όμως, ο μονοκόμματος αυτός χαρακτήρας, θα πρέπει να καταργηθεί ως τεχνικά απαράδεκτος  :( ...

     
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2016, 11:55:08 πμ από Ιωσήφ Τορρένς »
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2016, 12:08:21 μμ »
 ;D Την πάτησα!
Νόμισα πως είχες το μαδέρι ενωμένο στην μέση κατά μήκος του άξονα αλλά μάλλον μολυβιά είναι αυτό που φαίνεται.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2016, 05:54:30 μμ »
γνωμη μου, σκαψε το σκαφος διαμορφοσετο μεσα εξω και μετα κοψε το μανικι και βαλε ενα αλλο με 3 κοντρες μεσα, επισης για ασφαλεια κόλλα στο χιλος του σκαφους εσωτερικα ενα ξυλο 3 χιλιοστα, λυγισετο και κόλλατο για να εισαι σηγουρος.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:30:17 μμ »
Σωστός Χρήστο ! Ευχαριστώ ! Εκτιμώ που πας να με γλυτώσεις από  >:( >:( >:(  νασαι καλά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2016, 11:47:30 μμ »
Γειά σας !

Προχωρώντας με κατεύθυνση τη γνώμη του Χρήστου (απ.#10) και όσο δουλεύω παρατήρησα κάποια ύποπτα  :o και περίεργα  ??? στο ξύλο που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας :

1. Στα πιο ανοιχτόχρωμα μέρη του είναι τόσο βούτυρο, που τρυπιέται άνετα ακόμα και με μαλακό μολύβι 2Β ! (συνημμένη φωτο στο εσωτερικό περίγραμμα)

2. Στην κοπή και στην τριβή βγάζει μια ιδιαίτερα λεπτή σκόνη - που μυρίζει λίγο περίεργα, ασυνήθιστα ίσως και δυσάρεστα ...

3. Στην εργασία με το σκαρπέλο νομίζω ότι μάλλον θρυμματίζεται παρά χαράσσεται ...

Μήπως το καημένο το ξύλο μου μιλάει με τα σημάδια του αυτά για την ακαταλληλότητά του ;


     

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2016, 05:35:14 μμ »
Προχωράω συγκρατημένα ...  :-\ ... και βλέπουμε . Οι προηγούμενες ανησυχίες ...  ???  παραμένουν .

Για την κόλληση της κόντρας στο μάνικο titebond ? ή κάτι άλλο ;
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τριχορδάκι αυθαίρετο !
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2016, 06:20:44 μμ »
titebond, αλλά σε λείες επιφάνειες (μέχρι και 220 Grit αν μπορείς συνιστά η Franklin)... αν οι γραμμές που βλέπω είναι χαραγές "για να πιάσει η κόλλα", ξαναρίξτου λίγο γυαλόχαρτο... αν είναι μολυβιές για το τρίψιμο, ok.