Αποστολέας Θέμα: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 11454 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.573
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 10:28:56 πμ »

Ποιὀς εἶναι αὐτός ὁ Πάππος ρέ παιδιά ; Πού τόν λένε καί Μανώλη ;
Απλά εξαιρετικός

https://www.youtube.com/watch?v=c8Zos932Z9s
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 10:44:59 πμ »
εγώ έτσι νομίζω ότι είναι το χαρακτηριστικό παίξιμό του (τουλάχιστον όταν τον άκουγα εγώ): το μπουζούκι ακούγεται σαν ... όλα τα όργανα, σε κάθε εισαγωγή κάτι άλλο έχει να πει κτλ.
Μου θυμίζει πολύ ένα δίσκο που έχω λιώσει "το μπουζούκι στην Αμερική" με Μπέμπη, Ιορδάνη κτλ., ζωντανή και ευθεία σύνδεση με την χρυσή (για μένα) εποχή του μπουζουκιού ΄50 ... χορταστικό παίξιμο
https://www.youtube.com/watch?v=jDSUYa89Gsw&list=RDjDSUYa89Gsw&start_radio=1&t=86

Στέργιο μετά απ' όλα αυτά πρέπει να κανονίσουμε να κάνεις ηχητικό του μπουζουκιού με τον Πάππο

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 11:11:09 πμ »
ρε παιδια...τι να πω, διαβαζω τις ιστοριες σας με τα μεγαθηρια και μετα κοιταω και μενα που πρωτοπιασα μπουζουκι προπερσι και σκεφτομαι... που πας ρε καραμητρο και θες να φτιαξεις και οργανα    ;D ;D ;D
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 01, 2019, 12:04:52 μμ »
Μ' αυτόν τον τρόπο ταιριάζω την εσωτερική ενίσχυση (πατούρα χωρίς πριονιες)....
Γιώργο Χ. κρατάω σημειώσεις…
Στέργιο μετά απ' όλα αυτά πρέπει να κανονίσουμε να κάνεις ηχητικό του μπουζουκιού με τον Πάππο
Μάνο αντιλαμβάνομαι ότι θα αναλάβεις τις διευθετήσεις!
κοιταω και μενα που πρωτοπιασα μπουζουκι προπερσι
Νικηφόρε, η όψιμη σοδειά συνήθως είναι η πιο μεστή.
..............................................................

Λοιπόν, όπως είπαμε και στην αρχή της ανάρτησης, η υπόλοιπη κατασκευή παρουσιάζεται επί τροχάδην. Θα σταθούμε στο καπάκι και το καμάρωμα αμέσως μετά (Ιωσήφ, ξέρω σε έσκασα).

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 01, 2019, 01:34:49 μμ »
Αχ φίλε μου  ! Εσύ και λίγοι ακόμα εκλεκτοί εδώ πέρα , με τα έργα σας,  ενσαρκώνετε την τεχνική τελειότητα που πάντα θαυμάζω και που ποτέ δε θα τη φτάσω !

Τουλάχιστον έχω τη χαρά να τα βλέπω , να τα παρατηρώ και να λέω " να λοιπόν που υπάρχουν τα ιδανικά που αγαπάς και δεν είναι ουτοπία "

Και βέβαια , όταν δεν μπορώ να καταφέρω αυτόν τον ωραίο συνδυασμό γεωμετρικής ακρίβειας και καλαισθησίας , το ρίχνω στην εύκολη λύση . Δήθεν vintage look  ... κλπ   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 09, 2019, 10:49:35 μμ »
Ιωσήφ, με τον καλό σου λόγο…
……………………………………………………………..

Η διαδικασία ένθεσης της ροζέτας

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 09, 2019, 10:55:28 μμ »
Το καμάρωμα του καπακιού έγινε αυτή τη φορά πιο συμβατικό, δηλαδή με τρία ξεκάθαρα καμάρια (καθώς η οργανοποιητική εφηβεία μου αρχίζει ν' απομακρύνεται!) Επίσης, το καμάρι της φωνής έχει πια λιγότερη κλίση (που είναι πλέον 7,5 μοίρες)  και η γλώσσα είναι πιο αδύνατη και με λιγότερα καθήκοντα καθώς τερματίζει στο καμάρι της φωνής (και δεν περνάει από κάτω του όπως στο 1ο μπουζούκι του κιθαρίστα). Αλλά εξακολουθώ να "κλωτσάω" στην ιδέα της πάκτωσης των καμαριών.
Η νέα διάταξη λοιπόν προβλέπει μια περιμετρική ζώνη 8 χιλιοστών ελεύθερη πακτώσεων που όπως ελπίζω μπορεί  βάλει την περιοχή της τρύπας στο παιχνίδι των δονήσεων. Πάντως, όσον αφορά τη σταθερότητα, προσωπικά δε (θέλω να) βλέπω κανένα ιδιαίτερο ρίσκο.
Το πάχος του καπακιού είναι περί τα 2,8 χιλιοστα στο κέντρο και κάατι λιγότερο στην περιφέρεια.
Η ακτίνα καμπυλότητας του θόλου του καπακιού είναι θυμίζω λίγο πάνω από 15 μέτρα, δηλαδή αρκετά ρηχή. Το καπάκι προ-καμπυλώθηκε πάνω στο radius-dish όσο ήταν υγρό μετά από ένα χέρι γομαλάκας.
Το μαύρο binding γύρω από το καπάκι είναι έβενος.
Κι αν αναρωτιέστε τι γυρεύει η ροζέτα απ' την πίσω μεριά του καπακιού, η απάντηση είναι ότι έκανα άλλο ένα λάθος: την έκανα ρηχή και στο τρίψιμο άρχισε να χάνεται! Έτσι, γύρισα το καπάκι από την άλλη μεριά και ξαναπροσπάθησα, αυτή τη φορά με επιτυχία.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 09, 2019, 10:58:49 μμ »
Και μερικές λεπτομέρειες.
Θυμίζω, το όργανο έχει ένα πρώτο «βρώμικο» αστάρωμα γομαλάκας για προστασία.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 10, 2019, 01:28:02 μμ »
Και μερικές λεπτομέρειες.
Θυμίζω, το όργανο έχει ένα πρώτο «βρώμικο» αστάρωμα γομαλάκας για προστασία.

Εννοείται ότι και το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα καταχωρήθηκε στα αγαπημένα (My Bookmarks)
να το έχω πηγή αναφοράς, να το βλέπω και να μου φτιάχνει τη διάθεση.

Οταν τα δικά μου "καθαρά" αρχίσουν να μοιάζουν έστω και λίγο με τα δικά σου "βρώμικα" θα είμαι μια χαρά !

Αυτό που μοιάζει σαν μακρύ σταγονόμετρο . Πόθεν έσχες ; Πώς το λένε ;
(Το έδειξα στη γυναίκα μου και μου είπε ότι τέτοιο ίσως να έχει ο Μιχαήλ Π. Ρουμπουλάκης  - Σωκράτους 30 - Αθήνα



Αν βλέπω καλά , να υποθέσω ότι εδώ μπήκε μια πολυυυυυύ λεπτή σφηνούλα ;

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 10, 2019, 02:41:44 μμ »
Για το αψογο αισθητικο σου αποτελεσμα δε θα πω τιποτα...αιθανομαι οτι πλεοναζω.
Το θεμα του καμαρωματος ομως θα το σχολιασω
Θα εχει μεγαλο ενδιαφερον το πως θα συμπεριφερθει στατικα αυτο το καπακι σε βαθος χρονου. Αν φανει στατικα επαρκες και δε βουλιαξει   νομιζω θα μας αλλαξει τον τροπο που αντιμετωπιζουμε το καμαρωμα εμεις οι λιγοτερο τολμηροι. Γιατι νομιζω οτι απο πλευρας ελευθεριας δονησης   , η μη πακτωση των καμαριων φαινεται να πλεονεκτει.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 10, 2019, 10:31:09 μμ »
Φίλε Στέργιο καλησπέρα. Περιττό να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μπράβο για την δουλειά σου. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι το αγαπάς αυτό που κάνεις και χρησιμοποιείς με τον καλύτερο τρόπο τον εξοπλισμό σου προσφέροντας ένα άρτιο οπτικά αποτέλεσμα. Θυμάμαι την προηγούμενη κατασκευή σου και την προσπάθεια που κάνεις για τον ήχο των μπουζουκιών σου. Αυτά που θα γράψω σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν παγιωμένη άποψη στηριγμένη σε επιστημονικές μετρήσεις , αλλά βασίζονται στην παρατήρηση μέσα από τις δικές μου κατασκευές. Με ζητούμενο πάντα τον καλύτερο αλλά και δυνατότερο ήχο του οργάνου (το καλύτερο σχετικό πάντα...). Η περιοχή της τρύπας πιστεύω ότι δεν πρέπει να μπει στο παιχνίδι των δονήσεων ολόκληρη σαν περιοχή αλλά μόνο το στόμιο της τρύπας περιμετρικά που θα πρέπει να είναι ελαφρώς λεπτότερο από το υπόλοιπο ώστε να πάλλεται σχετικά πιο εύκολα από την όλη περιοχή βοηθώντας τον ήχο να βγει από μέσα. Η ενίσχυση της τρύπας πρέπει να υπάρχει για καθαρά λόγους στήριξης της συγκεκριμένης περιοχής λόγω των τάσεων που δέχεται. Αν ψάχνεις δυνατότερο ήχο πιστεύω πως δεν βοηθάει το ότι δεν έχεις πακτώσει τα καμάρια καθώς όση δύναμη παίρνει ο καβαλάρης σου την μοιράζεις  σε περισσότερο ελεύθερο εμβαδό καπακιού. Το μέγεθος της τρύπας σου σε σχέση με το ηχείο σου θεωρώ πως θα πρέπει να αποτελέσει σημείο προς έρευνα στο θέμα του ήχου καθώς και το σχήμα της , (προσωπικά βρίσκω το συγκεκριμένο σχήμα τρύπας το καλύτερο όσο αφορά τον ήχο αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω). Ένα λεπτότερο ποιοτικό καπάκι και διαφορετική διάταξη στο καμάρι της φωνής (απόσταση από τον καβαλάρη) και λίγο μεγαλύτερη καμπύλη του καπακιού είναι αυτά που εγώ θα δοκίμαζα προσπαθώντας για δυνατότερο ήχο οργάνου.  Η εκτίμησή μου είναι αν και δεν το έχω ακούσει ακόμη ότι δεν θα έχει πολύ μεγάλη διαφορά ο ήχος του από το πρώτο σου μπουζούκι....αλλά εδώ είμαστε και θα χαρώ να το ακούσω. πάλι να πω ότι όλα αυτά είναι σκέψεις προσωπικές που περιέχουν απλά στοιχεία από την παρατήρηση των δικών μου κατασκευών.
Συγχαρητήρια και πάλι φίλε Στέργιο , περιμένω να το ακούσω και να σε συναντήσω από κοντά αν τα καταφέρουμε στην έκθεση. 

Apostolis Per

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 11, 2019, 11:33:30 πμ »
Πανεμορφη δουλεια Στεργιε!! δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω... απο τα πιο ομορφα καραολα που εχω δει!




Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 11, 2019, 12:11:55 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Με κακομαθαίνετε…

- Ιωσήφ, το "μακρύ σταγονόμετρο" το γνωρίζω σαν pipette και το βρίσκεις στα αναλώσιμα χημικού εργαστηρίου. Η έκδοση με το λεπτό μουσούδι βολεύει πολύ όταν δουλεύεις με τη λεπτόρρευστη (super thin) κυανοακρυλική κόλλα. Είναι πιο δυσεύρετο και "ακριβότερο" σε σύγκριση με το νορμάλ (που κι αυτό κάνει τη δουλειά με λίγη περισσότερη προσοχή). Ξαναλέω ότι η λεπτόρρευστη κυανοακρυλική είναι πολύ βολική αλλά είναι και επικίνδυνος διάολος. Εξαπλώνεται σχεδόν ακαριαία στην περιοχή εφαρμογής αλλά και ευρύτερα και κολλάει πολύ γρήγορα ότι βρει μπροστά της (ΚΑΙ δαχτυλα!)

Δεν υπάρχει σφήνα στο σημείο που δείχνεις, είναι οπτική απάτη. Απλώς φαίνεται μια λωρίδα του επόμενου καπλαμά στο καράολο. Μιλώντας για σφήνες, χρειάστηκε να βάλω μία κάτω από την ταστιέρα στην περιοχή της τρύπας.
 [ Invalid Attachment ]

- Νικηφόρε, το καπάκι είναι σε τάση εδώ και βδομάδες και με γυμνό μάτι δεν έδειξε την παραμικρή μεταβολή ή άλλη αδυναμία μέχρι τώρα. Φίνγκερς κροστ.

- Γιάννη Καραβασίλη, καθώς το 2ο μπουζούκι είναι στα βερνίκια, πρέπει να πω ότι το 3ο μπουζούκι του κιθαρίστα έχει ήδη στηθεί στο καρνάγιο! Και είναι σα να διαβάζεις τις σκέψεις μου!  Έχει λοιπόν μεγαλώσει ελαφρά η τρύπα, το καπάκι είναι λεπτότερο (master grade) στα 2,5 χιλιοστά και η καμπύλη του προβλέπεται πιο προβεβλημένη. (Έκανα νέο radius dish ακτίνας 10 μέτρων αντί 15 μέτρων που είχε το προηγούμενο).

Τα σημεία που παραμένων ακόμη σκοτεινά για μένα είναι το πώς αλλάζει ο ήχος όταν το καμάρι της φωνής πλησιάζει ή απομακρύνεται από τον καβαλάρη όπως και το τι ακριβώς συμβαίνει στην τρύπα κατά τη διάρκεια των δονήσεων… Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας σχολιάσει.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 11, 2019, 12:48:14 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Στέργιε !    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 11, 2019, 01:09:25 μμ »
Στέργιο το μόνο που ξέρω να σου πω προέρχεται όπως σου είπα και παραπάνω μέσα από την παρατήρηση σε ότι έχω φτιάξει εγώ μέχρι σήμερα. Αυτό που κάνω τώρα είναι να βρω και να μετρήσω με τον πιο σωστό τρόπο τον όγκο από τα σκάφη που φτιάχνω με βάση τα καλούπια που έχω και να υπολογίσω όσο πιο σωστά γίνεται την ηχητική οπή. Όλο αυτό βασίζεται στο αντηχείο Helmholtz. Παρακολούθησα κάποτε τον κ. Φρονιμόπουλο να μιλάει γι αυτό και είδα διάφορα παραδείγματα δονήσεων σε καπάκια. Είμαι χαμένος ανάμεσα σε μαθηματικούς τύπους αλλά δοκιμάζω πράγματα. Σίγουρα ο κ. Φρονιμόπουλος μπορεί να σε βοηθήσει παραπάνω αφού αν θυμάμαι καλά στην πρώτη σου κατασκευή είχες αναφέρει τη γνωριμία σας. Αυτό πάντως που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι μόνο μέσα από πολλές κατασκευές και προβληματισμό έρχεται το αποτέλεσμα που ψάχνει ο καθένας από εμάς. Ακόμα και το πάχος της ταστιέρας που οδηγεί με τη σειρά του σε έναν ψηλότερο η πιο χαμηλό καβαλάρη οδηγεί σε άλλο ήχο για ένα αυτί που είναι εκπαιδευμένο να ακούει αυτές τις διαφορές. Καλώς ήρθες λοιπόν σ αυτό το γοητευτικό λαβύρινθο. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να φτιάξεις κι εσύ κι εγώ αυτό που ψάχνουμε αλλά είμαι σίγουρος ότι το ταξίδι θα είναι μοναδικό.